Yangi raqamli O‘zbekiston: Toshkentda M360 Eurasia 2025 sammiti qanday yakunlandi
22-may kuni Toshkentda GSMA tashkilotining M360 Eurasia 2025 sammiti muvaffaqiyatli yakuniga yetdi. Bu sammit Markaziy Osiyoda ilk bor o‘tkazildi. O‘zbekiston Raqamli texnologiyalar vazirligi, Beeline Uzbekistan va VEON Group tomonidan qo‘llab-quvvatlangan ushbu muhim tadbir butun Yevroosiyo bo‘ylab global mobil aloqa va texnologiya sohalarining nufuzli rahbarlari, siyosatchilar, investorlar hamda soha mutaxassislarini bir joyga to‘pladi. Jami 60 mamlakatdan 1000 dan ortiq ishtirokchi qatnashgan bu tadbir O‘zbekistonning mintaqaviy texnologiyalar markazi va Markaziy Osiyo uchun raqamli ko‘prik sifatidagi mavqei tez sur’atlar bilan o‘sib borayotganini yaqqol namoyon etdi.
M360 Eurasia 2025 mintaqa bo‘ylab raqamli transformatsiyani tezlashtirish bo‘yicha muhokamalar uchun strategik platforma vazifasini o‘tadi. Unda asosiy e’tibor raqamli tafovutni bartaraf etishga qaratildi, chunki bu 2030-yilga kelib mintaqa uchun 415 milliard AQSH dollari miqdorida YaIMni ochish imkoniyatini beradi. Kun tartibida raqamli rivojlanish kelajagini shakllantiruvchi asosiy yo‘nalishlar aks ettirildi: mobil tarmoqlarda kengaytirilgan sun’iy intellektni joriy etish, 5G tarmog‘ini keng qamrovli tatbiq etish, barqaror va kengaytiriladigan texnologik ekotizimlarni yaratish, tarmoqlararo raqamli yechimlar va ma’lumotlarni boshqarishning mustahkam asoslarini ishlab chiqish. GSMA bashoratlariga ko‘ra, 2030-yilga[1] kelib 5G Yevroosiyo mintaqasidagi barcha mobil aloqalarning 40 foizdan[2] ortig‘ini tashkil etadi, bu esa mazkur mavzularning g‘oyat muhimligini ko‘rsatadi. Ma’lumotlar markazlari va GSMA Open Gateway tashabbusi — operatorlar va dasturchilar uchun standartlashtirilgan, global API tizimini yaratishga mo‘ljallangan loyiha — o‘rganilgan asosiy mavzular qatoriga kirdi.
[1] The State of Mobile Internet Connectivity 2024, GSMA
[2] The Mobile Economy Eurasia 2025, GSMA
"Toshkentda ilk bor M360 Eurasia 2025 forumini o‘tkazish O‘zbekiston uchun sharaf va bizning ulkan raqamli rejalarimizning e’tirofidir. Ushbu global tadbir muvaffaqiyati O‘zbekiston Prezidentining mamlakatni mintaqaviy IT-markazga aylantirish bo‘yicha uzoqni ko‘zlagan yondashuvini aks ettiruvchi "Raqamli O‘zbekiston - 2030" strategiyasini amalga oshirishda to‘g‘ri yo‘ldan borayotganimizni tasdiqladi. Ushbu forumni muvaffaqiyatli o‘tkazish orqali O‘zbekiston innovatsiyalarni olg‘a surishi va butun Markaziy Osiyo uchun raqamli o‘sishni rag‘batlantiradigan hamkorlik maydoniga aylanishga tayyorligini isbotladi," — dedi O‘zbekiston Respublikasi Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov.
"Toshkentda M360 Eurasia 2025 muvaffaqiyatli o‘tkazilishi hukumat, biznes va xalqaro hamjamiyatning birgalikdagi sa’y-harakatlari innovatsiyalar va barqaror rivojlanish uchun qanday kuchli turtki berishi mumkinligini ko‘rsatdi. O‘zbekiston raqamli sohaning butun salohiyatini ro‘yobga chiqarishga tayyorligini yaqqol namoyish etdi va Toshkent, shubhasiz, jahon raqamli xaritasida muhim nuqta bo‘lib qoladi," — dedi GSMA bosh direktori Vivek Badrinat.
"Toshkentda o‘tkazilgan M360 Eurasia 2025 Yevroosiyoning raqamli o‘zgarishlar uchun ulkan imkoniyatlarga ega mintaqa ekanligini yaqqol namoyon etdi. VEON uchun bu ilg‘or texnologiyalarga sarmoya kiritish va foydalanuvchilarga har kuni 1440 daqiqa dolzarb bo‘lgan bog‘langan raqamli xizmatlarni taqdim etuvchi raqamli ekotizimlarni yaratish muhimligini ta’kidlash imkoniyati bo‘ldi. Biz shunday tadbir hamkori bo‘lishdan va mintaqaning raqamli o‘zgarishiga hissa qo‘shishni davom ettirishdan mamnunmiz," — deya ta’kidladi VEON Group bosh direktori Kaan Terzioglu.
"Biz Toshkentda shunday nufuzli xalqaro auditoriyani to‘plaganimizdan faxrlanamiz. Ushbu forum O‘zbekiston raqamli o‘zgarishlar yo‘lida shiddat bilan ilgarilab borayotganini yana bir bor ko‘rsatdi. Ishonchimiz komilki, bu yerda tug‘ilgan g‘oyalar va aloqalar yangi imkoniyatlar, investitsiyalar va innovatsiyalar uchun poydevor bo‘lib xizmat qiladi hamda mamlakatimizning raqamli kelajakdagi yetakchi mavqeini yanada mustahkamlaydi," - dedi Beeline Uzbekistan bosh direktori Andrey Pyataxin.
Shuningdek, forum doirasida raqamli infratuzilmani rivojlantirish, transchegaraviy hamkorlikni mustahkamlash va butun mintaqa bo‘ylab texnologik taraqqiyotni jadallashtirish maqsadida ko‘plab shartnomalar imzolandi.
GSMA tomonidan Toshkentda tashkil etilgan M360 Eurasia 2025 Yevroosiyoda raqamli hamkorlikni rivojlantirishda muhim bosqich bo‘ldi. O‘zbekiston xalqaro texnologik muloqot uchun samarali maydon bo‘lib xizmat qilishga, hamkorlik va taraqqiyot uchun yangi imkoniyatlar ochishga qodir ekanligini yana bir bor isbotladi.
GSMA haqida
GSMA — bu ijobiy biznes muhiti va jamiyatdagi o‘zgarishlarga asos bo‘luvchi innovatsiyalarni kashf etish, rivojlantirish va joriy etish maqsadida mobil ekotizimni birlashtiruvchi global tashkilotdir. Bizning maqsadimiz insonlar, sanoat va jamiyat ravnaq topishi uchun aloqaning to‘liq imkoniyatlarini ro‘yobga chiqarishdir. Mobil ekotizim va unga yondosh sohalar bo‘ylab mobil operatorlar hamda tashkilotlarni ifoda etuvchi GSMA o‘z a’zolariga uch asosiy yo‘nalishda xizmat ko‘rsatadi: Ezgulik yo‘lidagi aloqa, sanoat xizmatlari va yechimlari hamda tashqi aloqalar. Bu faoliyat siyosatni takomillashtirish, bugungi kunning eng dolzarb ijtimoiy muammolarini hal qilish, mobil texnologiyalar va o‘zaro hamkorlikni ta’minlovchi texnologiyalarni qo‘llab-quvvatlash, shuningdek, MWC va M360 tadbirlari doirasida mobil ekotizimni to‘plash uchun dunyodagi eng yirik platformani taqdim etishni o‘z ichiga oladi.Batafsil ma’lumot olish uchun gsma.com saytiga tashrif buyuring.

Главная/Новости/Новый цифровой Узбекистан: как завершился международный форум M360 Eurasia 2025 в Ташкенте
Новый цифровой Узбекистан: как завершился международный форум M360 Eurasia 2025 в Ташкенте
30 Мая
22 мая в Ташкенте завершился международный форум GSMA M360 Eurasia 2025, впервые прошедший в Центральной Азии. Это знаковое событие, организованное при поддержке Министерства цифровых технологий Республики Узбекистан, Beeline Uzbekistan и VEON Group, за два дня собрало лидеров мобильной экосистемы, технологических гигантов, представителей власти и инвестиционного сообщества, объединив свыше 1000 экспертов из 60 стран. Проведение форума подтвердило растущую роль Узбекистана как ключевого технологического хаба и цифрового моста в Центральной Азии.
M360 Eurasia 2025 стал центральной площадкой для обсуждения цифровой трансформации региона, сделав акцент на преодолении цифрового разрыва, который, по оценкам, может принести региону дополнительно $415 миллиардов к ВВП к 2030 году[1]. Дискуссии охватили ключевые направления цифрового развития: применение дополненного ИИ в мобильных сетях, масштабное внедрение 5G, формирование устойчивых технологических экосистем, развитие межотраслевых решений и эффективное управление данными. По прогнозам GSMA, к 2030 году доля 5G в мобильных подключениях в Евразии превысит 40%[2], что подчеркивает значимость выбранных тем. Одними из ключевых тем стали центры обработки информации и инициатива GSMA Open Gateway, направленная на создание стандартизированной глобальной API-платформы для операторов и разработчиков.
[1] The State of Mobile Internet Connectivity 2024, GSMA
[2] The Mobile Economy Eurasia 2025, GSMA
«Проведение первого форума M360 Eurasia 2025 в Ташкенте – это честь для Узбекистана и признание нашей амбициозной цифровой повестки. Успех этого глобального мероприятия подтвердил, что мы на верном пути реализации стратегии Цифровой Узбекистан – 2030, который отражает дальновидную стратегию Президента Узбекистана в превращении страны в региональный IT-хаб. Достойно приняв этот форум, Узбекистан подтвердил свою готовность быть двигателем инноваций и платформой для сотрудничества, которая будет катализировать цифровой рост для всей Центральной Азии», — подтвердил Шерзод Шерматов, министр цифровых технологий Республики Узбекистан.
«Успешное проведение M360 Eurasia 2025 в Ташкенте доказывает, как совместные усилия правительства, бизнеса и международного сообщества могут создавать мощный импульс для инноваций и устойчивого развития. Узбекистан продемонстрировала свою готовность использовать весь потенциал отрасли, и Ташкент, несомненно, останется ключевой точкой на этой цифровой карте мира», — сказал Вивек Бадринат, генеральный директор GSMA.
«M360 Eurasia 2025 в Ташкенте ярко продемонстрировал, что Евразия является регионом огромных возможностей для цифровой трансформации. Для VEON это возможность подчеркнуть значимость инвестиций в передовые технологии и создания цифровых экосистем. Мы рады быть партнёрами такого события и продолжать вносить вклад в цифровую трансформацию региона», — отметил Каан Терзиоглу, генеральный директор VEON Group.
«Мы гордимся тем, что нам удалось объединить влиятельную международную аудиторию в Ташкенте. Этот форум еще раз доказал, что Узбекистан стремительно движется вперед в цифровизации. Мы уверены, что те идеи и связи, которые родились здесь, станут основой для новых возможностей, инвестиций и инноваций, тем самым укрепляя позиции нашей страны как лидера цифрового будущего», — прокомментировал Андрей Пятахин, генеральный директор Beeline Uzbekistan.
На полях форума были подписаны соглашения, направленные на развитие цифровой инфраструктуры, укрепление партнёрств и ускорение технологического прогресса в регионе.
GSMA M360 Eurasia 2025 в Ташкенте стал важным этапом в развитии цифрового взаимодействия стран Евразии. Таким образом, Узбекистан подтвердил свою роль в качестве площадки для международного технологического диалога, открыв новые перспективы для сотрудничества и роста.
О GSMA
GSMA — это глобальная организация, объединяющая мобильную экосистему для поиска, разработки и внедрения инноваций, лежащих в основе создания благоприятной деловой среды и социальных изменений. Наше видение состоит в том, чтобы раскрыть всю силу связи для процветания людей, промышленности и общества. GSMA представляет мобильных операторов, организации мобильной экосистемы и смежных отраслей и осуществляет свою деятельность по трем основным направлениям: «Связь во благо», «Отраслевые услуги и решения» и «Просветительская деятельность».
Эта деятельность включает в себя продвижение регулирования, которое способствует решению ключевых социальных проблем, поддержку технологий, обеспечивающих работу мобильной отрасли, а также предоставление крупнейшей в мире платформы для объединения мобильной экосистемы на мероприятиях серии MWC и M360.  Мы приглашаем вас узнать больше на gsma.com.