Yarim milliondan ziyod yangi foydalanuvchi: O‘zbekistonliklar Hambi superapp'ni tanlamoqda
O‘zbekistonda VEON global raqamli operatori tomonidan ishga tushirilgan Hambi platformasi kundalik hayot uchun ommabop xizmatlarni yagona ilovada mujassamlashtirdi. Xususan, barcha mobil aloqa operatorlari mijozlari uchun moliyaviy xizmatlar, jumladan, komissiyalarsiz P2P pul o‘tkazmalari, teledasturlar va o‘yinlar, avtomobil sug‘urtasi, onlayn xaridlar va chiptalarni band qilish imkoniyatlari taqdim etilgan. Beeline Uzbekistan foydalanuvchilari uchun esa o‘z SIM-kartalarini boshqarish yanada qulayroq bo‘lib, balansni tekshirish, xizmatlarni faollashtirish hamda maqbul tariflar va internet-paketlarni tanlash kabi amallarni osonlik bilan bajarish mumkin.
Yangi platforma ishga tushirilganidan beri foydalanuvchilar O‘zbekiston va boshqa davlatlarning turli soha mutaxassislari bo‘lgan shifokorlar bilan ishlaydigan Hambi Davo xizmati orqali 500 dan ortiq onlayn konsultatsiyalar olishga muvaffaq bo‘ldilar. Bu maslahatlar, ayniqsa, yashash joyidagi klinikalarga o‘z vaqtida murojaat qilish imkoniyatiga ega bo‘lmagan odamlar uchun muhimdir. Misol uchun, Toshkentlik shifokor samarqandlik yosh ona Oyshaga yordam berdi. Uning uch yoshli o‘g‘li qornidagi kuchli og‘riqdan shikoyat qilayotgan edi. Hambi Davo tufayli Oysha o‘n besh daqiqa ichida bolalar kasalliklari bo‘yicha mutaxassis bilan bog‘lanib, alomatlar haqida gapirib berdi va uning tavsiyalarini oldi. Ertasi kuni bolaning ahvoliga qarab davolash rejasi o‘zgartirildi.
“Men onlayn tarzda sifatli yordam olish mumkinligini kutmagan edim. Doktor Said o‘g‘limni uzoq davom etib kelayotgan azobdan qutqardi, buning uchun minnatdorligimning cheki yo‘q!” - deya o‘z fikri bilan o‘rtoqlashdi Oysha.
Boshqa bir holatda, toshkentlik shifokor terapevt nukuslik 52 yoshli bemor Maryamga gipertonik kriz tashxisini qo‘ydi va ayolning ahvolini barqarorlashtirish uchun tezkor choralar ko‘rishga ko‘maklashdi. Hambi Davo mutaxassislarga butun mamlakat bo‘ylab, shu jumladan chekka hududlarda yashovchi aholiga ham onlayn maslahat berish imkoniyatini yaratib bermoqda.
“Bizning Hambi'ga yuklagan vazifamiz mijozlarimizga zamonaviy platformalar yordamida kunning barcha 1440 daqiqasi davomida foydali va qulay xizmatlardan foydalanishda ko‘maklashishdir. Barcha mobil operatorlar foydalanuvchilari bu yerda kundalik maishiy muammolarini hal qilishlari, dam olishlari, tibbiy maslahatlar olishlari, moliyaviy mablag‘larini boshqarishlari va hatto ta’tillarini rejalashtira olishlari mumkin. Biz Hambi'ni ekotizimning hozirgi va bo‘lajak mijozlarining haqiqiy ehtiyojlariga e’tibor qaratgan holda rivojlantirishni davom ettiramiz,” - deya izoh berdi Beeline Uzbekistan tijorat direktori Maksim Yefremov.
Hambi'ning boshqa xizmatlari ham yuqori darajada talabgir. Jumladan, 50 000 dan ortiq avtomobil sug‘urta polislarini rasmiylashtirish va ma’lumotlarni kuzatib borish uchun Hambi Auto tizimiga kiritilgan.

In just three months since the launch of its updated version, the Hambi ecosystem has attracted 700,000 new users, with the number of active monthly users exceeding 4,000,000.
Hambi, launched in Uzbekistan by global digital operator VEON, combines popular everyday services in one app. Users of any mobile operator can access financial services, including commission-free P2P transfers, TV programs and games, auto insurance, online shopping, and ticket booking. Beeline Uzbekistan users also benefit from convenient SIM card management features like balance checks, service activation, and choosing optimal tariffs and internet packages.
Since the launch of the new platform, users have already had over 500 online consultations via the Hambi Davo service, which connects with doctors from various specialties in Uzbekistan and other countries. These consultations are helpful for people who can’t visit local clinics promptly. For example, a doctor from Tashkent helped Aisha, a young mother from Samarkand, when her three-year-old son was suffering from severe abdominal pain. Thanks to Hambi Davo, Aisha could connect with a pediatric specialist within 15 minutes, explain the symptoms, and get recommendations. The treatment plan was adjusted the following day based on the child’s condition.
“I didn’t expect to receive quality help online. Dr. Said saved my son from prolonged suffering, and I am endlessly grateful for that!” said Aisha.
In another instance, a Tashkent specialist diagnosed a hypertensive crisis in Maryam, a 52-year-old patient from Nukus, and helped take urgent measures to stabilize her condition. Hambi Davo allows specialists to provide consultations to residents across the country, including those in remote areas.
“Helping our clients make use of helpful and convenient services 1,440 minutes a day through modern platform is the mission we’ve built into Hambi. Users of all mobile operators can address everyday tasks, entertain themselves, get medical advice, manage finances, and even plan vacations. We continue to develop Hambi, focusing on the real needs of current and future users of our ecosystem,” commented Maxim Efremov, Chief Commercial Officer of Beeline Uzbekistan.
Other Hambi services are also in high demand. For example, over 50,000 vehicles have been added to Hambi Auto for managing insurance policies and tracking key information.