Beeline Uzbekistan texnologiya va innovatsiyalar blokini strategik jihatdan kuchaytirmoqda: Turkcell’ning sobiq CTO‘si Gediz Sezgin texnologiya va innovatsiyalar bo‘yicha direktor etib tayinlandi
Toshkent, 2025-yil 7-aprel. VEON xalqaro telekommunikatsiya guruhi tarkibiga kiruvchi Beeline Uzbekistan kompaniyasi yagona texnologiya va innovatsiyalar departamenti tashkil etilganini e’lon qildi. Yangi bo‘linma IT yo‘nalishi, texnik infratuzilma, kiberxavfsizlik va strategik raqamli yechimlarni ishlab chiqishni o‘z ichiga oladi. Unga 2025-yil aprel oyidan boshlab texnologiyalar va innovatsiyalar bo‘yicha direktor (CTIO) lavozimini egallagan Gediz Sezgin rahbarlik qiladi.
Gediz Sezginning tayinlanishi kompaniyaning raqamli o‘zgarishlarni tezlashtirish, infratuzilma barqarorligini oshirish hamda mijozlar, hamkorlar va soha manfaatlari yo‘lida ilg‘or yechimlarni joriy etish bo‘yicha strategik yo‘nalishini aks ettiradi.
Gediz Sezgin — telekommunikatsiya sohasida 28 yildan ortiq tajribaga ega tan olingan xalqaro mutaxassis. U 2015-yildan 2023-yilgacha Turkiyaning eng yirik mobil operatori Turkcell’da texnik direktor (CTO) lavozimida ishlagan, u yerda tarmoqlar, IT-tizimlar va raqamli platformalarning keng ko‘lamli o‘zgarishlariga muvaffaqiyatli rahbarlik qilgan. Shuningdek, u simli infratuzilma va keng polosali internetni rivojlantirish uchun mas’ul bo‘lgan Turkcell Superonline direktorlar kengashi a’zosi bo‘lgan.
U CRM, billing, ma’lumotlarni saqlash, ovozli va raqamli xizmatlar sohalarida yechimlarni joriy etish kabi bir qator kasbiy yutuqlarga ega. Uning rahbarligida asosiy texnologik tashabbuslar amalga oshirildi: FTTH (Fiber to the Home) tarmog‘ini qurish, infratuzilmani 4.5G (LTE) ishga tushirishga tayyorlash, signal uzilishlarisiz uzluksiz qamrovni ta’minlash uchun tarmoqlarni integratsiyalashning innovatsion usullarini ishlab chiqish va eng yirik ma’lumotlar markazlarini barpo etish.
Sezgin Istanbul texnika universitetini tamomlab, kommunikatsiya texnologiyalari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) darajasiga ega bo‘ldi. 2018-yilda u "Yilning eng yaxshi texnik direktori" unvoniga sazovor bo‘ldi va "Kuzatish lozim bo‘lgan 50 ta innovator" ro‘yxatiga kiritildi.
"Gediz Sezgin noyob strategik nazar, chuqur texnik bilim va eng murakkab loyihalarni amalga oshirish tajribasiga ega. Uning jamoamizga qo‘shilishi sezilarli darajada kuchayishimizga olib keladi, bu esa bizga raqamli rivojlanishni tezlashtirish va ishonch bilan oldinga intilish imkonini beradi," — dedi Beeline Uzbekistan bosh direktori Andrey Pyataxin.
Yangi lavozimda Sezgin tarmoq va IT infratuzilmasini rivojlantirish, innovatsiyalarni joriy etish, kiberxavfsizlikni ta’minlash, shuningdek, VEON guruhining global ustuvorliklariga muvofiq kompaniyaning texnologik strategiyasini amalga oshirish uchun mas’ul bo‘ladi.

Beeline Uzbekistan стратегически усиливает блок технологий и инноваций: экс-CTO Turkcell Гедиз Сезгин назначен директором по технологиям и инновациям
Ташкент, 7 апреля 2025г. Компания Beeline Uzbekistan, входящая в международную телекоммуникационную группу VEON, объявляет о создании единого департамента технологий и инноваций. Новый блок объединит ИТ-направление, техническую инфраструктуру, кибербезопасность и разработку стратегических цифровых решений. Его возглавил Гедиз Сезгин, занявший позицию директора по технологиям и инновациям (CTIO) с апреля 2025 года.
Назначение Гедиза Сезгина отражает стратегический курс компании на ускорение цифровой трансформации, повышение устойчивости инфраструктуры и внедрение передовых решений в интересах клиентов, партнёров и отрасли.
Гедиз Сезгин — признанный международный эксперт с более чем 28-летним опытом в телеком-индустрии. С 2015 по 2023 год он занимал должность технического директора (CTO) крупнейшего мобильного оператора Турции Turkcell, где успешно руководил масштабной трансформацией сетей, ИТ-систем и цифровых платформ. Также он входил в совет директоров Turkcell Superonline, отвечая за развитие фиксированной инфраструктуры и широкополосного интернета.
В числе его профессиональных достижений — внедрение решений в сферах CRM, биллинга, хранения данных, голосовых и цифровых сервисов. Под его руководством были реализованы ключевые технологические инициативы: развертывание сети FTTH (Fiber to the Home), подготовка инфраструктуры к запуску 4.5G (LTE), разработка инновационных методов интеграции сетей для обеспечения бесшовного покрытия без потерь сигнала и создание крупнейших дата-центров.
Сезгин окончил Стамбульский технический университет, где также получил степень доктора философии (PhD) в области коммуникационных технологий. В 2018 году он был удостоен звания «CTO года» и включён в список «50 инноваторов, за которыми стоит следить».
«Гедиз Сезгин обладает исключительным стратегическим видением, глубокими техническими знаниями и опытом реализации сложнейших проектов. Его приход — значительное усиление нашей команды, которое позволит нам ускорить цифровое развитие и уверенно двигаться вперёд», — отметил Андрей Пятахин, генеральный директор Beeline Uzbekistan.
В новой роли Сезгин будет отвечать за развитие сетевой и ИТ-инфраструктуры, внедрение инноваций, передовых практик кибербезопасности, а также реализацию технологической стратегии компании в соответствии с глобальными приоритетами группы VEON.