Beeline Uzbekistan texnologiya va innovatsiyalar blokini strategik jihatdan kuchaytirmoqda: Turkcell’ning sobiq CTO‘si Gediz Sezgin texnologiya va innovatsiyalar bo‘yicha direktor etib tayinlandi
Toshkent, 2025-yil 7-aprel. VEON xalqaro telekommunikatsiya guruhi tarkibiga kiruvchi Beeline Uzbekistan kompaniyasi yagona texnologiya va innovatsiyalar departamenti tashkil etilganini e’lon qildi. Yangi bo‘linma IT yo‘nalishi, texnik infratuzilma, kiberxavfsizlik va strategik raqamli yechimlarni ishlab chiqishni o‘z ichiga oladi. Unga 2025-yil aprel oyidan boshlab texnologiyalar va innovatsiyalar bo‘yicha direktor (CTIO) lavozimini egallagan Gediz Sezgin rahbarlik qiladi.
Gediz Sezginning tayinlanishi kompaniyaning raqamli o‘zgarishlarni tezlashtirish, infratuzilma barqarorligini oshirish hamda mijozlar, hamkorlar va soha manfaatlari yo‘lida ilg‘or yechimlarni joriy etish bo‘yicha strategik yo‘nalishini aks ettiradi.
Gediz Sezgin — telekommunikatsiya sohasida 28 yildan ortiq tajribaga ega tan olingan xalqaro mutaxassis. U 2015-yildan 2023-yilgacha Turkiyaning eng yirik mobil operatori Turkcell’da texnik direktor (CTO) lavozimida ishlagan, u yerda tarmoqlar, IT-tizimlar va raqamli platformalarning keng ko‘lamli o‘zgarishlariga muvaffaqiyatli rahbarlik qilgan. Shuningdek, u simli infratuzilma va keng polosali internetni rivojlantirish uchun mas’ul bo‘lgan Turkcell Superonline direktorlar kengashi a’zosi bo‘lgan.
U CRM, billing, ma’lumotlarni saqlash, ovozli va raqamli xizmatlar sohalarida yechimlarni joriy etish kabi bir qator kasbiy yutuqlarga ega. Uning rahbarligida asosiy texnologik tashabbuslar amalga oshirildi: FTTH (Fiber to the Home) tarmog‘ini qurish, infratuzilmani 4.5G (LTE) ishga tushirishga tayyorlash, signal uzilishlarisiz uzluksiz qamrovni ta’minlash uchun tarmoqlarni integratsiyalashning innovatsion usullarini ishlab chiqish va eng yirik ma’lumotlar markazlarini barpo etish.
Sezgin Istanbul texnika universitetini tamomlab, kommunikatsiya texnologiyalari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) darajasiga ega bo‘ldi. 2018-yilda u "Yilning eng yaxshi texnik direktori" unvoniga sazovor bo‘ldi va "Kuzatish lozim bo‘lgan 50 ta innovator" ro‘yxatiga kiritildi.
"Gediz Sezgin noyob strategik nazar, chuqur texnik bilim va eng murakkab loyihalarni amalga oshirish tajribasiga ega. Uning jamoamizga qo‘shilishi sezilarli darajada kuchayishimizga olib keladi, bu esa bizga raqamli rivojlanishni tezlashtirish va ishonch bilan oldinga intilish imkonini beradi," — dedi Beeline Uzbekistan bosh direktori Andrey Pyataxin.
Yangi lavozimda Sezgin tarmoq va IT infratuzilmasini rivojlantirish, innovatsiyalarni joriy etish, kiberxavfsizlikni ta’minlash, shuningdek, VEON guruhining global ustuvorliklariga muvofiq kompaniyaning texnologik strategiyasini amalga oshirish uchun mas’ul bo‘ladi.

Beeline Uzbekistan is strategically strengthening its technology and innovation division: former CTO of Turkcell, Gediz Sezgin, has been appointed as the Chief Technology and Innovation Officer
Tashkent, April 7, 2025: Beeline Uzbekistan, part of the international telecommunications group VEON, announces the creation of a unified department for technology and innovation. This new division will consolidate IT operations, technical infrastructure, cybersecurity, and the development of strategic digital solutions. It will be led by Gediz Sezgin, who has assumed the position of Chief Technology and Innovation Officer (CTIO) as of April 2025.
The appointment of Gediz Sezgin reflects the company's strategic focus on accelerating digital transformation, enhancing infrastructure resilience, and implementing advanced solutions for the benefit of customers, partners, and the industry.
Gediz Sezgin is a renowned international expert with more than 28 years of experience in the telecommunications industry. From 2015 to 2023, he served as the Chief Technology Officer (CTO) of Turkey's largest mobile operator, Türkcell, where he successfully led the transformation of the company's networks, IT systems, and digital platforms. He was also a member of the board of directors at Turkcell Superonline, overseeing the development of fixed infrastructure and broadband internet.
Among his professional accomplishments are the implementation of solutions in the fields of CRM, billing, data storage, voice, and digital services. Under his leadership, key technological initiatives were successfully carried out, including the deployment of FTTH (Fiber to the Home) networks, infrastructure preparation for the launch of 4.5G (LTE), and the development of innovative methods for network integration to ensure seamless coverage without signal loss and implementation of large data center projects.
Sezgin graduated from Istanbul Technical University, where he also earned a PhD in communication technologies. In 2018, he was recognized as CTO of the Year and included in the list of 50 Innovators to Watch.
"Gediz Sezgin possesses exceptional strategic vision, deep technical knowledge, and experience in implementing highly complex projects. His arrival is a significant reinforcement for our team, which will enable us to accelerate digital development and move forward with confidence," noted Andrey Pyatakhin, CEO of Beeline Uzbekistan.
In his new role, Sezgin will be responsible for developing network and IT infrastructure, driving innovation, implementing advanced cybersecurity practices, and executing the company’s technology strategy in alignment with VEON Group’s global priorities.