Hamma uchun 4G: Beeline Uzbekistan butun O‘zbekiston bo‘ylab tarmoq qamrovini kengaytiradi
Joriy yilda Beeline Uzbekistan 1761 ta baza stansiyasini muvaffaqiyatli ishga tushirib, respublika bo‘ylab 142 tuman va 61 shaharda aloqani yaxshiladi. Digital-operator O‘zbekistondagi telekommunikatsiya sohasining yirik xorijiy investorlari va soliq to‘lovchilaridan biri, bosh qarorgohi Amsterdamda joylashgan VEON xalqaro telekommunikatsiya xoldingi tarkibiga kiradi.
Digital-operator tomonidan mamlakatimizning barcha hududlarida amalga oshirilgan keng ko‘lamli modernizatsiya jarayonida kompaniya 2G va 3G baza stansiyalarini to‘rtinchi avlod tarmoq darajasigacha yangilash, 4G tarmog‘ining qamrov hududi va sig‘imini kengaytirishga e’tibor qaratdi.
Shuningdek, ushbu kompleks yondashuv transport tarmog‘ini modernizatsiya qilish, mavjudlarini yangilash va qo‘shimcha 530 oraliq radiorele liniyalarini qurish hamda magistral-optik aloqa liniyasining o‘tkazish qobiliyatini oshirishni o‘z ichiga oldi. Natijada 2023-yil dekabr oyining holatiga ko‘ra, Beeline Uzbekistan baza stansiyalarining umumiy soni 15 900 dan oshdi, LTE tarmog‘ining qamrovi esa 85% ni tashkil etdi.
Qolaversa, yangi baza stansiyalari nafaqat yirik tumanlar va aholi zich joylashgan shaharlarda, balki chekka aholi punktlarida ham o‘rnatilib, ishga tushirildi. Jumladan, Qashqadaryo viloyatida ilk bor 70 dan ortiq aholi punktlari 4G tarmog‘i bilan ta’minlangan bo‘lsa, Surxondaryo viloyatining 15 ta kichik qishloqlarida ham to‘rtinchi avlod aloqasi ilk bor paydo bo‘ldi.
Bundan tashqari, joriy yilning yozida digital-operator Navoiy va Farg‘ona viloyatlaridagi olis, aholi soni kam bo‘lgan va avval aloqa mavjud bo‘lmagan qishloqlarni LTE tarmog‘i bilan ta’minladi.
Bundan tashqari, beshta yangi baza stansiyasining ishga tushirilishi natijasida 4G tarmog‘i Samarqand viloyatining olis va borish qiyin bo‘lgan tog‘li aholi punktlariga kengaytirildi. Bundan tashqari, Jizzax va Toshkent viloyatlarida temir yo‘llar bo‘yini 4G tarmog‘i bilan qamrab olish sifatini oshirish maqsadida 8 ta baza stansiyasi ishga tushirildi, ulardan ikkitasi quyosh panellarida to‘liq avtonom elektr ta’minoti tizimiga ega.
4G tarmog‘i birinchi marta hatto eng chekka hududlarda ham paydo bo‘ldi. Qozog‘iston bilan chegaradosh Nukus shahridan 430 km uzoqlikda yangi baza stansiyasi qurildi. Bu yerda har kuni yuzlab og‘ir yuk va yo‘lovchi tashuvchi avtomashinalar “Daut-Ata”-”Tajen” bojxona postidan o‘tadi. Qoraqalpog‘istonning Qonliko‘l tumani Besko‘pir qishlog‘ida va Beruniy tumani Abay qishlog‘ida ilk bor Beeline’dan LTE paydo bo‘ldi. Qumshungul qishlog‘ida “site sharing” texnologiyasi asosida Beeline 4G/LTE baza stansiyasi birinchi marta paydo bo‘ldi. Bu Nukus va Chimboyni bog‘lovchi 4R-176 avtomobil yo‘lining muhim qismidir.
Yirik shaharlarda aholi eng zich joylashgan hududlar va aholi dam olish va hordiq chiqarish joylariga alohida e’tibor qaratilib, mobil internet tezligini oshirish, qamrov hududini kengaytirish va tarmoq sig‘imini oshirish bo‘yicha ham ishlar amalga oshirildi. Jumladan, poytaxtda modernizatsiya loyihasi yirik bozorlar va savdo markazlariga tutash hududlardagi baza stansiyalarini qamrab oldi va qo‘shimcha ravishda bir qator savdo markazlari binolari ichida yuqori sifatli 4G qamrovini ta’minladi.
Samarqand shahridagi eng yirik “Family Park” savdo majmuasi 4G tarmog‘i bilan ta’minlandi. Bu raqamli operator tomonidan innovatsion yechim – bino ichida keng polosali mobil aloqani taqdim etuvchi Lamp Site qurilmasini o‘rnatish tufayli amalga oshdi. Bundan tashqari, Samarqand turistik markazi (Silk Road Samarkand) hududida portativ 4G Small Cell baza stansiyasi ishga tushirildi. Natijada “Boqiy shahar” etnografik bog‘i sifatli xizmatlar bilan ta’minlandi va obidaning asl qiyofasi saqlab qolindi.
Qurilmalar yangilanishi uzatiladigan internet-trafik hajmini oshirishga imkon yaratdi va mobil internetni ko‘proq foydalanuvchilar uchun mavjud qilib berdi. Jumladan, 2023-yil noyabr oyi oxirida o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 4G dan foydalanuvchi mijozlar soni 11% ga, internetdan foydalanuvchilar esa 7% ga oshgan. Joriy yilning 11 oyi mobaynida hosil bo‘lgan internet-trafik hajmi 2022-yilning shu davridagi internet-trafik hajmiga nisbatan 54% ga oshdi.
Butun mamlakat bo‘ylab tarmoqni modernizatsiya qilish bo‘yicha ishlardan tashqari, qisqa muddat ichida, atigi 3 haftada Beeline Uzbekistan VoLTE (Voice over LTE) va ViLTE (Video over LTE) xizmatlarini joriy etish bo‘yicha keng ko‘lamli loyihani ishga tushirdi. Loyiha 19-oktabr kuni Navoiy viloyatida boshlanib, bosqichma-bosqich barcha hududlarni qamrab oldi. Natijada, 9-noyabr kuni butun O‘zbekiston bo‘ylab Beeline Uzbekistan LTE tarmog‘ida yangi ovozli aloqa standarti mavjud bo‘ldi. Bir lahzada ulanish imkoniyati, yuqori sifatli ovoz uzatish xususiyati tufayli kristalli tiniq ovoz va past fon shovqini yangi xizmatning asosiy afzalliklariga aylandi.
2023-yilning yana bir muhim texnik loyihasi Toshkent metropolitenida Beeline Uzbekistan tarmog‘ining ishga tushirilishi bo‘ldi. Digital-operator xizmatlari hatto yer ostida, poytaxtning barcha metro bekatlarida mavjud bo‘ldi.
“Bu yil biz tarmoqni rivojlantirish yo‘lida yana bir muhim qadam tashladik. Aksariyati yuqori internet tezligiga ega 4G standartini qo‘llab-quvvatlaydigan yangi baza stansiyalarining ishga tushirilishi, shuningdek, avval o‘rnatilgan qurilmalarning modernizatsiya qilinishi mijozlarga ko‘rsatilayotgan xizmatlar sifatini oshirish imkonini berdi. Beeline Uzbekistan aholi ehtiyojlarini hisobga olib va global tendensiyalarga e’tibor qaratib, mamlakatni raqamlashtirishga hissa qo‘shgan holda digital-texnologiyalarni faol joriy etishda davom etmoqda”, — deya sarhisob qildi Beeline Uzbekistan texnik direktori Mahmudjon Nodirov.

Главная/Новости/4G для всех: Beeline Uzbekistan расширяет зону покрытия сети по всему Узбекистану
В текущем году компания Beeline Uzbekistan успешно запустила 1761 базовую станцию, усовершенствовав связь в 142 районах и 61 городе по всей республике. Digital-оператор, один из крупных иностранных инвесторов и налогоплательщиков в телеком-индустрии в Узбекистане, является частью международного телекоммуникационного холдинга VEON со штаб-квартирой в Амстердаме.
В ходе обширной модернизации, которая была проведена digital-оператором во всех регионах страны, компания фокусировалась на обновлении базовых станций формата 2G и 3G до уровня сети четвертого поколения, расширении зоны покрытия и пропускной способности сети 4G.
Этот комплексный подход также включал в себя модернизацию транспортной сети, обновление уже существующих и строительство дополнительных 530 пролетов радиорелейных линий и увеличение пропускной емкости магистральной волоконно-оптической линии связи. В результате на декабрь 2023 года общее количество базовых станций Beeline Uzbekistan превысило 15900, а покрытие сети стандарта LTE составило 85%.
Также были установлены и запущены новые базовые станции не только в крупных районах и густонаселенных городах, но и отдаленных населенных пунктах. Так, более 70 населенных пунктов были обеспечены сетью 4G впервые в Кашкадарьинской области, в 15 малых кишлаках Сурхандарьинской области также впервые появилась связь четвертого поколения.
Кроме того, этим летом digital-оператор обеспечил сетью стандарта LTE отдаленные труднодоступные и малонаселенные поселки, где ранее не было связи, в Навоийской и Ферганской областях.
Дополнительно в результате запуска пяти новых базовых станций, сеть 4G была расширена на отдаленные и труднодоступные горные населенные пункты в Самаркандской области. Помимо этого, в Джизакской и Ташкентской областях для улучшения качества покрытия железной дороги сетью 4G, были запущены 8 базовых станций, две из которых с полностью автономной системой электроснабжения на солнечных панелях.
Сеть 4G появилась впервые даже в самых отдалённых местностях. В 430 км от Нукуса, на границе с Казахстаном была построена новая базовая станция. Здесь ежедневно сотни большегрузных и легковых автомобилей пересекают таможенный пост «Даут-Ата» — «Тажен». Впервые LTE от Beeline появился в посёлке Бескупир Канлыкульского района и в посёлке Абай Берунийского района в Каракалпакстане. В населенном пункте Кумшунгуль впервые появилась базовая станция 4G/LTE от Beeline по технологии «сайт шеринг». Это важный отрезок трассы 4R-176, который соединяет Нукус и Чимбай.
В крупных городах с особенным вниманием к наиболее густонаселенным районам и местам отдыха и досуга жителей также были проведены работы по улучшению скорости мобильного интернета, расширение зоны покрытия и увеличение емкости сети. Так, в столице проект модернизации охватил базовые станции на территориях, прилегающих к крупным рынкам и торговым центрам, дополнительно обеспечено качественное 4G-покрытие внутри зданий ряда ТРЦ.
В Самарканде была развернута сеть 4G в крупнейшем торговом комплексе Family Park. Это стало возможным благодаря внедрению digital-оператором инновационного решения — установки оборудования Lamp Site, обеспечивающего широкополосную мобильную связь в помещениях. Кроме того, 4G портативная базовая станция Small Cell была запущена на территории Самаркандского туристического центра (Silk Road Samarkand). В результате было обеспечено качественное покрытие сервисом этнографического парка «Бокий Шахар» и сохранение первозданного вида ансамбля.
Обновление оборудования позволило увеличить объемы пропускаемого интернет-трафика, сделало мобильный интернет доступным для большего числа пользователей. Так, на конец ноября 2023 года количество клиентов, использующих 4G выросло на 11%, а интернет-пользователи выросли на 7% по сравнению с тем же периодом прошлого года. За 11 месяцев текущего года объем сгенерированного интернет-трафика увеличился на 54% по отношению к объему интернет-трафика за такой же период 2022 года.
Помимо модернизации сети по всей стране, в максимально короткие сроки, всего за 3 недели, Beeline Uzbekistan запустил масштабный проект по внедрению услуги VoLTE (Voice over LTE) и ViLTE (Video over LTE). Проект стартовал 19 октября в Навоийской области, далее день за днем расширяясь на все регионы. В результате уже 9 ноября новый стандарт голосовой связи был доступен по всей территории Узбекистана в сети LTE от Beeline Uzbekistan. Главные преимущества новой услуги — мгновенное соединение, кристально чистый звук за счет высокого качества передачи голоса и низкого уровня фонового шума.
Еще одним важным техническим проектом 2023 года стал запуск сети Beeline Uzbekistan в Ташкентском метрополитене. Услуги digital-оператора стали доступны даже под землей, на всех станциях столичного метро.
«В этом году мы сделали еще один важный шаг в развитии сети. Запуск новых базовых станций, большинство из которых поддерживают стандарт 4G с высокими скоростями интернета, а также модернизация ранее установленного оборудования позволили нам повысить качество услуг, предоставляемых клиентам. Beeline Uzbekistan продолжает активно внедрять digital-технологии, ориентируясь на потребности жителей и глобальные тренды, способствуя цифровизации страны», подытожил Махмуджон Нодиров, технический директор Beeline Uzbekistan.