M360 Eurasia ilk bor Toshkentda 2025-yil 21-22-may kunlari bo‘lib o‘tadi va
2025-yil 14-may, London: GSMA M360 Eurasia xalqaro forumi ilk bor Toshkentda 2025-yil 21-22-may kunlari InterContinental Tashkent mehmonxonasida o‘tkaziladi. Tadbir O‘zbekiston Respublikasi Raqamli texnologiyalar vazirligi hamda forum homiysi - VEON Group tarkibidagi Beeline Uzbekistan ko‘magida tashkil etilmoqda. GSMA assotsiatsiyasi Yevroosiyoda raqamli aloqaning kelajagini shakllantirish maqsadida davlat idoralari vakillari va soha yetakchilarini birlashtiruvchi ushbu tadbirda ishtirok etuvchi yuqori martabali spikerlar ro‘yxatini tasdiqladi.
O‘zbekiston Respublikasi Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov tadbirni VEON va Beeline Uzbekistan bosh direktorlari - Kaan Terziog‘lu va Andrey Pyataxin bilan birgalikda ochib beradi. Ular madaniyatlar, iqtisodiyotlar va g‘oyalarning o‘zaro aloqadorligi Yevroosiyoning global raqamli markazga aylanishini qanday tezlashtirishi mumkinligini muhokama qiladilar. Shuningdek, GSMAning yangi bosh direktori Vivek Badrinath ushbu lavozimdagi ilk rasmiy nutqi bilan ishtirok etishi kutilmoqda.
Ikki kun davomida ishtirokchilar generativ sun’iy intellekt, 5G texnologiyasi, ekologik barqaror qurilmalar ekotizimi va tarmoqlararo innovatsiyalarga bag‘ishlangan tematik sessiyalarda qatnashish imkoniyatiga ega bo‘ladilar. Tasdiqlangan 40 dan ortiq spikerlar orasida quyidagilar bor: Azercell bosh direktori Zarina Zeynalova, u mintaqadagi raqamli kengayish mavzusini muhokamasini boshqaradi; Perfectum bosh direktori Dmitriy Shukov O‘zbekistonda avtonom 5G tarmog‘ini joriy etish haqida so‘z yuritadi; Qazcode bosh direktori Aleksey Sharavar esa generativ sun’iy intellektning agentga aylanish bosqichlari haqida fikr bildiradi.
Alohida sessiyalar ma’lumotlarni qayta ishlash markazlarining xavfsiz va kengaytiriladigan tarmoqlarni ta’minlashdagi roli, yangi arxitekturalar, avtonom tarmoqlar va mintaqadagi raqamli kirishni kengaytiruvchi strategik hamkorliklarga bag‘ishlanadi.
M360 Eurasia 2025 uchun ro‘yxatdan o‘tish allaqachon boshlangan — biz soha mutaxassislari, texnologiya yetakchilari va davlat idoralari vakillarini ishtirok etishga taklif qilamiz. OAV vakillari press-pas olish uchun ro‘yxatdan o‘tish shakli orqali ariza topshirishlari yoki quyidagi manzil orqali matbuot xizmatiga murojaat qilishlari mumkin: pressoffice@gsma.com.
GSMA M360 tadbirlari seriyasi mintaqaviy mobil ekotizimni birlashtirib, innovatsiyalarni ilgari surishga, mavjudmuammolarga yechim topishga va barqaror biznes modellari hamda ijtimoiy o‘zgarishlar uchun zamin yaratishga xizmat qiladi.
MWC seriyasidagi tadbirlar 2025-yilgi birinchi konferensiya — MWC25 Barcelona bilan boshlandi. Keyingi tadbir — MWC25 Shanghai bo‘lib, u 2025-yil 18–20-iyun kunlari bo‘lib o‘tadi.
Yana bir muhim tadbir — MWC25 Doha — 2025-yil 25–26-noyabr kunlari Qatarda o‘tkaziladi. Ushbu tadbir sanoat yetakchilari, siyosatchilar va innovatorlarni bir joyga to‘plab, Yaqin Sharq va undan tashqarida yangi avlod raqamli jamiyatlarini rivojlantirishga xizmat qiladi.

Объявлены спикеры GSMA M360 Eurasia 2025
14 мая 2025 года, Лондон — Международный форум GSMA M360 Eurasia впервые состоится в Ташкенте 21–22 мая 2025 года в отеле InterContinental Tashkent. Мероприятие организовано при поддержке Министерства цифровых технологий Республики Узбекистан и спонсора форума — Beeline Uzbekistan, часть VEON Group. Ассоциация GSMA утвердила список высокопоставленных спикеров для участия в мероприятии, которое объединяет представителей органов власти и лидеров отрасли для формирования будущего цифровой связи в Евразии.
Министр цифровых технологий Республики Узбекистан Шерзод Шерматов откроет мероприятие вместе с генеральными директорами VEON и Beeline Uzbekistan — Кааном Терзиоглу и Андреем Пятахиным. Они обсудят, как взаимосвязь культур, экономик и идей может ускорить трансформацию Евразии в глобальный цифровой центр. Также ожидается первое официальное выступление нового Генерального директора GSMA Вивека Бадринатха на посту главы организации.
В течение двух дней участники смогут посетить тематические сессии, посвящённые генеративному ИИ, 5G, экологически устойчивой экосистеме устройств и межотраслевым инновациям. Среди более чем 40 подтвержденных спикеров — генеральный директор Azercell Зарина Зейналова, которая возглавит обсуждение цифрового расширения в регионе; генеральный директор Perfectum Дмитрий Шуков расскажет о внедрении автономной 5G-сети в Узбекистане; а генеральный директор Qazcode Алексей Шаравар — об эволюции генеративного ИИ в агентный.
Отдельные сессии будут посвящены роли центров обработки данных в обеспечении безопасных и масштабируемых сетей, а также новым архитектурам, автономным сетям и стратегическим партнёрствам, расширяющим цифровой доступ в регионе.
Регистрация на M360 Eurasia 2025 уже открыта — мы приглашаем профессионалов отрасли, лидеров в области технологий и представителей органов власти. Представители СМИ могут подать заявку на пресс-пропуск через регистрационную форму или связаться с пресс-службой по адресу: pressoffice@gsma.com.
Серия мероприятий GSMA M360 объединяет региональную мобильную экосистему для стимулирования инноваций, решения вызовов и создания основы для устойчивых бизнес-моделей и социальных изменений. Серия MWC началась с первой конференции MWC25 Barcelona, за которым последует MWC25 Shanghai 18–20 июня 2025 года. Первый MWC25 Doha состоится 25–26 ноября 2025 года в Катаре — знаковое событие, которое объединит лидеров индустрии, политиков и новаторов для продвижения цифровых обществ нового поколения на Ближнем Востоке и за его пределами. Среди других мероприятий серии — MWC25 Las Vegas и MWC25 Kigali.