Beeline Uzbekistan HR sohasida innovatsiyalar uchun EMBRAS 2025 mukofotiga sazovor bo‘ldi
Beeline Uzbekistan Employer Brand Award & Summit EMBRAS 2025 mukofotida «Innovatsiyalar» nominatsiyasida g‘oliblar qatorida e’tirof etildi. Kompaniya ichki HR hujjatlari bilan ishlashni to‘liq raqamli formatga o‘tkazgan kadrlar elektron hujjat aylanishi (KEDO) tizimini joriy etgani uchun mukofot oldi.
E’tirof etilgan tashabbuslar qatorida — Beeline Uzbekistan tomonidan kadrlar elektron hujjat aylanilishi tizimini joriy qilish loyihasi. Elektron raqamli imzo E-Imzo orqali elektron hujjat aylanilishi tizimi Beeline Uzbekistan HR jarayonlarining ajralmas qismiga aylandi, bu esa ishga qabul qilishdan to ishdan bo‘shatishga qadar bo‘lgan barcha bosqichlarda qonuniylik, shaffoflik va qulaylikni ta’minlaydi. Endi xodimlar kadrlar hujjatlarini onlayn, istalgan vaqtda va istalgan joydan imzolashlari mumkin, bu esa xodimlarning tezkorligi va faolligini sezilarli darajada oshirdi.
Tizimning ilk yili davomida 16 000 dan ortiq kadr hujjatlari raqamli formatga o‘tkazildi va ularni imzolashning o‘rtacha muddati besh kundan bir ish kuniga qisqartirildi. Hozirda hujjatlarning 95% online tarzda rasmiylashtirilmoqda, bu esa kompaniyaga qog‘oz iste’molini 70%ga kamaytirish va yetkazib berishda taxminan 30 million so‘mni tejash imkonini berdi. Shuningdek, kompaniyaning ichki tadqiqotlariga ko‘ra, loyiha sezilarli ekologik ta’sir ko‘rsatdi: qog‘oz hujjat aylanishidan voz kechish orqali bir yil ichida 257 ming litr suv, 1 300 kVt/soat elektr energiyasi tejaldi va 129 kg CO₂ chiqarilishi oldindan to‘xtatildi.
«Elektron hujjat aylanilishi HR jarayonlarini raqamlashtirishda muhim qadam bo‘ldi. Biz xodimlarga qog‘oz formalitetlariga vaqt sarflamaslik uchun qulay va shaffof tizim yaratishga intilamiz. Shu tariqa, bu loyiha nafaqat ichki jarayonlarni optimallashtirdi, balki xodimlarning faoliyatini oshirdi va HR servislar bilan hamkorlikni sodda va tushunarli qildi. Employer Brand Award mukofoti biz to‘g‘ri yo‘nalishda harakat qilishimizni tasdiqlaydi», — dedi Beeline Uzbekistan xodimlar bilan ishlash va tashkiliy rivojlantirish bo‘yicha direktor Sofia Gaynutdinova.
Loyiha BPM (Business Process Management) yondashuvi asosida amalga oshirildi va Beeline Uzbekistan’ning yagona raqamli ekotizimni yaratish va barcha jarayonlar tez, shaffof va qulay bo‘lgan qog‘ozsiz ofis madaniyatini shakllantirish strategiyasining bir qismiga aylandi. Beeline Uzbekistan tajribasi shuni ko‘rsatadiki, elektron hujjat aylanishiga o‘tish zamonaviy HR strategiyasining ajralmas qismi va operatsion samaradorlikni oshirishning asosiy omillaridan biriga aylanmoqda.
EMBRAS mukofoti ish beruvchi brendi sohasidagi nufuzli xalqaro mukofot bo‘lib, kompaniyalarni ish beruvchi brendini rivojlantirish va HR sohasidagi eng muvaffaqiyatli HR loyihalari, dasturlari va tashabbuslari uchun taqdirlaydi.

Beeline Uzbekistan Honored with EMBRAS 2025 Award for HR Innovation
Beeline Uzbekistan has been recognized at the Employer Brand Award & Summit EMBRAS 2025, winning in the “Innovation” category. The company received the award for implementing its Electronic HR Document Management System (E-HDMS), which fully digitizes the management of internal HR documents.
Among the highlighted initiatives is Beeline Uzbekistan’s project to implement the electronic HR document management system. Using electronic digital signatures via E-Imzo, the system has become an integral part of Beeline Uzbekistan’s HR processes, ensuring legal compliance, transparency, and convenience at every stage—from hiring to offboarding. Employees can now sign HR documents online, anytime and from anywhere, significantly improving efficiency and staff engagement.
Within the first year, the system digitized over 16,000 HR documents and reduced the average signing time from five working days to just one. Today, 95% of documents are processed online, enabling the company to cut paper consumption by 70% and save approximately 30 million UZS on delivery costs. Additionally, internal research indicates that the project has delivered measurable environmental benefits: by eliminating paper-based processes, the company saved 257,000 liters of water, 1,300 kWh of electricity, and prevented 129 kg of CO₂ emissions over a year.
“Transitioning to electronic document management was a critical step in the digital transformation of our HR processes. We aim to create a convenient and transparent system where employees don’t have to spend time on paper formalities. Thus, this project not only optimized internal processes but also increased employee engagement, making interaction with HR services easier and more understandable. Recognition at the Employer Brand Award confirms that we are moving in the right direction,” said Sofia Gaynutdinova, Chief HR&OD Officer at Beeline Uzbekistan.
The project was implemented based on the BPM (Business Process Management) approach and is part of Beeline Uzbekistan’s strategy to create a unified digital ecosystem and foster a paperless office culture, where all processes are fast, transparent, and user-friendly. Beeline Uzbekistan’s experience demonstrates that transitioning to electronic document management is now an essential component of modern HR strategy and a key driver of operational efficiency.
The EMBRAS Award is a prestigious international recognition in employer branding, highlighting companies with the most successful HR projects, programs, and initiatives in the development of employer brand and HR industry practices.