Beeline Uzbekistan, SES va UzSAT sun’iy yo‘ldosh aloqasi istiqbollarini o‘rganish maqsadida o‘zaro anglashuv to‘g‘risida memorandum imzoladi
Beeline Uzbekistan, New Skies Satellites B.V. (SES) va UzSAT kompaniyalari Bryusselda O‘zbekiston hududida sun’iy yo‘ldosh aloqasini rivojlantirish bo‘yicha hamkorlik imkoniyatlarini o‘rganishga qaratilgan o‘zaro anglashuv to‘g‘risidagi memorandum (MoU) ni imzoladi.
Hujjat tomonlarning sun’iy yo‘ldosh texnologiyalaridan foydalanish orqali aloqa imkoniyatlarini kengaytirish va mamlakatda raqamlashtirish jarayonlarini qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan qo‘shma tashabbuslarni o‘rganish niyatini aks ettiradi.
“Beeline Uzbekistan mamlakatda raqamli transformatsiyaning ishonchli hamkori bo‘lib qolmoqda. Biz aloqa rivojiga, raqamli inklyuziyani kengaytirishga va natijada mijozlarimiz hayot sifatini yaxshilashga xizmat qiladigan tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlashga intilamiz”, — dedi Beeline Uzbekistan bosh direktori Andrey Pyataxin.
Memorandum imzolanishi tomonlarning innovatsiyalar, modernizatsiya va barqaror rivojlanish sohalaridagi hamkorlikni rivojlantirishga bo‘lgan intilishini ifodalaydi. Ushbu hujjat 2025-yil 21-oktabrda qabul qilingan Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining qarorida belgilangan choralar — sun’iy yo‘ldosh texnologiyalarini joriy etish va mamlakatning olis hududlarida aloqa tizimini rivojlantirish — ning mantiqiy davomi bo‘ldi.

Beeline Uzbekistan, SES и UzSAT подписали меморандум о взаимопонимании для изучения перспектив спутниковой связи
Beeline Uzbekistan, New Skies Satellites B.V. (SES) и UzSAT в Брюсселе подписали меморандум о взаимопонимании (MoU), направленный на изучение возможностей потенциального сотрудничества в развитии спутниковой связи на территории Узбекистана.
Документ отражает намерение сторон рассмотреть перспективы изучения совместных инициатив, связанных с использованием спутниковых технологий для расширения доступности связи и поддержки процессов цифровизации в стране.
«Beeline Uzbekistan продолжает оставаться надёжным партнёром цифровой трансформации в стране. Мы стремимся поддерживать инициативы, которые способствуют развитию связи, расширению цифровой инклюзии и, как следствие, улучшению качества жизни наших клиентов», — отметил генеральный директор Beeline Uzbekistan Андрей Пятахин.
Меморандум отражает стремление сторон к развитию сотрудничества в областях инноваций, модернизации и устойчивого развития. Подписание меморандума стало логичным продолжением мер, определённых в постановлении Президента Узбекистана от 21 октября 2025 года, направленных на внедрение спутниковых технологий и развитие связи в отдалённых районах страны.