Beeline Uzbekistan Samarqandda bo'lib o'tadigan M360 Eurasia 2026 xalqaro forumi ishtirokchilarini qabul qilish uchun telekommunikatsiya infratuzilmasini keng ko'lamda tayyorlashni davom ettirmoqda. Tadbir boshlanishiga qadar kompaniya 20 ta bazaviy stansiyani modernizatsiya qildi.
M360 Eurasia 2026 telekommunikatsiya va raqamli texnologiyalar sohasidagi dunyoning yetakchi tadbirlaridan biri hisoblanadi. Forum ikkinchi yil ketma-ket O'zbekiston Raqamli texnologiyalar vazirligi, Beeline Uzbekistan va VEON Group ko'magi bilan mamlakatimizda o'tkaziladi. 2025-yilda forum Toshkentda bo'lib o'tdi va 60 mamlakatdan 1 000 dan ortiq mutaxassisni to'pladi. Bu yil M360 Eurasia Samarqandda o‘tkaziladi.
Ishtirokchilarni ishonchli aloqa bilan ta'minlash maqsadida Beeline Uzbekistan forum maydonlarida tarmoqni modernizatsiya qilish bo'yicha keng ko'lamli ishlarni amalga oshirmoqda. Jami 20 ta baza stansiyasi modernizatsiya qilindi. Ulardan ettitasi Massive MIMO texnologiyasini qo'llab-quvvatlaydi. Bu zamonaviy yechim signalni ko'plab antennalar orqali uzatish imkonini beradi, bu esa foydalanuvchilar zichligi yuqori bo'lgan sharoitlarda ulanish tezligi va barqarorligini sezilarli darajada oshiradi.
Yana 13 ta baza stansiyasi LTE 2600 standartida ishlaydi. 2 600 MGts chastotasi ham bir vaqtning o'zida yuqori tezlikli mobil internetdan foydalanadigan ko'p sonli foydalanuvchilar uchun mo'ljallangan. Jami forum uchun 98 ta mantiqiy sektor — shaharning har bir qismiga xizmat ko'rsatuvchi mustaqil qamrov zonalari joylashtirildi.
«M360 Eurasia — chet ellik mehmonlarga O'zbekiston telekom sohasining rivojlanish darajasini namoyish etish uchun ajoyib imkoniyat. Amalga oshirilgan ishlar natijasida tarmoq sig'imi ikki barobarga oshdi, bu esa forumning minglab ishtirokchilariga aloqa sifatini tushirmasdan bir vaqtning o‘zida onlayn bo‘lish imkonini beradi. Ma'lumot yuklash o'rtacha tezligi 30% ga oshdi, bu esa barqaror video qo'ng'iroqlarni, fayllarni tez uzatishni va shaharning istalgan nuqtasida telekom xizmatlaridan qulay foydalanishni ta'minlaydi. Bizning maqsadimiz — forum ishtirokchilariga yirik xalqaro tadbirlarning eng yaxshi standartlariga javob beradigan aloqa xizmati ko'rsatish», — deydi Beeline Uzbekistan texnologiyalar va innovatsiyalar bo‘yicha direktor Gediz Sezgin.
M360 Eurasia 2026 ga tayyorgarlik uskunalarni o'rnatish bilan cheklanmaydi. Tarmoqni aniq sozlash uchun 19 000 dan ortiq parametr — har bir antenna va bazaviy stansiyaning batafsil texnik konfiguratsiyalari (signal yo'nalishi, quvvat va aloqa sifatiga ta'sir etuvchi boshqa xususiyatlar) optimallashtirildi. Loyiha modernizatsiya qilingan stansiyalarni ham, ulashgan infratuzilmani ham qamrab oladi.
Modernizatsiya nafaqat Samarqand hududini qamrab oladi. Bir vaqtning o'zida Toshkent — Samarqand — Buxoro temir yo'li bo'ylab 8 ta baza stansiyasida ishlar olib borilmoqda, ulardan 4 tasi allaqachon ishga tushirilgan. Qamrovni kengaytirish uchun 850 va 900 MGts (Low Band) past chastotali diapazonlar qo'llanilmoqda: bu signal uzoq masofalarga tarqaladi va to'siqlardan yaxshi o'tadi, shu bois bu uni uzun marshrutlar bo'ylab qamrov uchun optimal yechimga aylantiradi. Poytaxtdan Samarqandga kelayotgan forum ishtirokchilari tezkor poyezd yo'lining butun davomida aloqada bo'lishadi.

Главная/Новости/Самарканд принимает главное телеком-событие года: как Beeline Uzbekistan готовит связь
Самарканд принимает главное телеком-событие года: как Beeline Uzbekistan готовит связь
15 Мая
Beeline Uzbekistan продолжает масштабную подготовку телекоммуникационной инфраструктуры к приёму участников международного форума M360 Eurasia 2026 в Самарканде. К моменту старта мероприятия компания усовершенствовала 20 базовых станций.
M360 Eurasia 2026 – одно из ключевых мировых событий в сфере телекоммуникаций и цифровых технологий. Форум второй год подряд состоится в нашей стране при поддержке Министерства цифровых технологий Республики Узбекистан, Beeline Uzbekistan и VEON Group. В 2025-м форум прошел в Ташкенте и собрал более 1 000 экспертов из 60 стран. На этот раз местом проведения M360 Eurasia станет Самарканд.
Для обеспечения участников надежной связью Beeline Uzbekistan проводит в местах проведения форума масштабные работы по модернизации сети. В рамках подготовки к форуму модернизированы 20 базовых станций. Семь из них поддерживают технологию Massive MIMO. Это современное решение позволяет передавать сигнал через множество антенн, что существенно увеличивает скорость и стабильность соединения при высокой концентрации пользователей.
Ещё 13 базовых станций работают в стандарте LTE 2600. Частота 2 600 МГц также рассчитана на большое количество людей, одновременно пользующихся высокоскоростным мобильным интернетом. В совокупности к форуму развёрнуто 98 логических секторов – независимых зон покрытия, каждая из которых обслуживает свой участок города.
«M360 Eurasia – повод продемонстрировать зарубежным гостям высокий уровень развития телеком-отрасли Узбекистана. В результате проведённых работ ёмкость сети выросла вдвое, что позволит тысячам участников форума одновременно оставаться онлайн без снижения качества связи. Средняя скорость загрузки данных увеличилась на 30%, что обеспечит стабильные видеозвонки, быструю передачу файлов и комфортную работу телеком-услуг в любой точке города. Наша цель – предоставить участникам форума связь, отвечающую лучшим стандартам крупных международных мероприятий», – отмечает Гедиз Сезгин, директор по технологиям и инновациям Beeline Uzbekistan.
Подготовка к M360 Eurasia 2026 не ограничивается монтажом оборудования. Для тонкой настройки сети оптимизировано более 19 000 параметров – детальных технических конфигураций каждой антенны и базовой станции (направление сигнала, мощность, и другие характеристики, влияющие на качество связи). Проект охватывает как модернизированные станции, так и смежную инфраструктуру.
Модернизация затрагивает не только территорию Самарканда. Параллельно ведутся работы на 8 базовых станциях вдоль железнодорожного пути Ташкент – Самарканд – Бухара, из которых 4 уже введены в эксплуатацию. Для расширения покрытия применяются низкочастотные диапазоны 850 и 900 МГц (Low Band): этот сигнал распространяется на большие расстояния и хорошо проникает сквозь препятствия, что делает его оптимальным решением для покрытия вдоль протяжённых маршрутов. Участники форума, едущие из столицы в Самарканд, будут оставаться на связи на всем пути следования скоростного поезда.