Har beshinchi qo‘ng‘iroq — VoLTE orqali, har bir viloyatda esa 4G o‘sishi kuzatilmoqda. Beeline Uzbekistan raqamli xizmatlardan mamlakatning istalgan nuqtasida foydalanish imkoniyatini yaratish uchun tarmoqni rivojlantirishda davom etmoqda. So‘nggi besh yil ichida Beeline Uzbekistan 4G/LTE bazaviy stansiyalarining sonini uch baravarga oshiribgina qolmay, balki eng chekka hududlarda ham barqaror qamrovni ta’minladi. Respublikaning beshta viloyatida mobil internet trafigi 25 baravarga ortdi.
Beeline Uzbekistan yuqori tezlikdagi mobil internet va ishonchli raqamli xizmatlarni taqdim etuvchi 4G tarmog‘ini uzluksiz kengaytirmoqda. 2020-yillarning boshidan beri kompaniya 4G bazaviy stansiyalari sonini uch baravardan ko‘proqqa oshirdi. Faqatgina so‘nggi bir yil ichida infratuzilma sezilarli darajada kengaytirildi va yuzlab yangi LTE stansiyalar ishga tushirilmoqda. Shu bilan birga, mavjud stansiyalar ham modernizatsiya qilinmoqda, bu esa 2020-yilga nisbatan foydalanuvchi boshiga o‘rtacha internet tezligini 2,2 baravarga oshirishga imkon berdi.
Mijozlar trafigining doimiy o‘sishini, ayniqsa, zich aholi yashaydigan hududlarda inobatga olgan holda, Beeline Uzbekistan tarmoq sig‘imi va o‘tkazuvchanligini oshirmoqda. So‘nggi yillarda Beeline Uzbekistan tarmog‘idagi mantiqiy sektorlar soni olti barobardan ziyodga ko‘paydi. Bu esa tarmoqning eng yuqori yuklamalarda ham barqaror ishlashini sezilarli darajada yaxshilash imkonini berdi.
2023-yildan boshlab Beeline Uzbekistan mijozlari VoLTE va ViLTE texnologiyalaridan faol foydalanmoqda — LTE orqali ovozli va video qo‘ng‘iroqlar. Bu texnologiyalar HD sifatdagi ovoz, darhol ulanish va qo‘ng‘iroq vaqtida internetdan bir vaqtning o‘zida foydalanish imkonini beradi. Bugungi kunda Beeline Uzbekistan tarmog‘idagi har beshinchi qo‘ng‘iroq VoLTE orqali amalga oshirilmoqda.
4G/LTE tarmog‘ini rivojlantirishda e’tibor ayniqsa viloyatlarga qaratilmoqda: Farg‘ona, Qashqadaryo, Surxondaryo va Andijon viloyatlarida bazaviy stansiyalar va foydalanuvchi trafigi bo‘yicha rekord ko‘rsatkichlar qayd etilgan. Ba’zi tumanlarda so‘nggi besh yil ichida internet trafigi 25 baravarga oshgan.
So‘nggi besh yil ichida Qoraqalpog‘iston Respublikasida Beeline Uzbekistan bazaviy stansiyalari soni 23 baravarga oshdi. Telekom infratuzilmasining bunday keng ko‘lamli rivojlanishi tarmoq qamrovining sezilarli darajada kengayishiga hamda eng chekka hududlarda ham barqaror mobil internet bilan ta’minlashga imkon berdi.
Alohida e’tibor ilgari aloqa mavjud bo‘lmagan va uzoq joylashgan hududlarga qaratildi. Masalan, Beeline Uzbekistan tarmog‘i — shu jumladan mobil internet — birinchi marta Beruniy tumanining olis Sarkop, To‘ran va Jumaniyozov ovullarida paydo bo‘ldi.
“Bizning ustuvor maqsadimiz — barcha foydalanuvchilar uchun teng va eng keng raqamli imkoniyatlarni ta’minlash. Shu bois, infratuzilmani rivojlantirar ekanmiz, ilg‘or telekommunikatsiya texnologiyalarini joriy etib, O‘zbekistonning barcha hududlarida ish olib bormoqdamiz. Strategik maqsadimiz - respublikamizning har bir fuqarosi raqamli xizmatlardan foydalana olishini ta’minlashdir,” — deydi Beeline Uzbekistan texnologiyalar va innovatsiyalar bo‘yicha direktori Gediz Sezgin.
2025-yilda kompaniya O‘zbekistonda noyob texnik yechim — Triple-Band Massive MIMO 32×32 uskunasini sinov tariqasida muvaffaqiyatli ishga tushirdi. Ushbu texnologiya uchta turli chastotali diapazonlardan bir vaqtning o‘zida foydalanish orqali tarmoq o‘tkazuvchanligini sezilarli darajada oshiradi.
Avval yirik shaharlarda ishga tushirilgan innovatsiyalar asta-sekin butun mamlakat bo‘ylab aholiga taqdim etilmoqda. Zamonaviy raqamli xizmatlar O‘zbekistonning eng chekka hududlari aholisiga ham yetib borib, kundalik vazifalarni bir necha daqiqada hal qilishda yordam bermoqda: moliyaviy va aloqa xizmatlarini boshqarish, aviachiptalarga buyurtma berish, davlat bojlari, kommunal to‘lovlar va savdo tarmoqlaridagi xaridlarni qulay tarzda to‘lash imkoniyatini yaratmoqda.

Every fifth call is made via VoLTE, and every region is seeing growth in 4G coverage. Beeline Uzbekistan continues to expand its network, making access to digital services possible from any point in the country. Over the past five years, the company has more than tripled the number of 4G/LTE base stations, ensuring stable coverage even in remote areas. In five regions of Uzbekistan, mobile data usage has increased 25-fold.
Beeline Uzbekistan is steadily expanding its 4G network coverage, delivering high-speed mobile internet and reliable access to digital services. Since the early 2020s, the number of 4G base stations in the Beeline Uzbekistan network has more than tripled. Over the past year alone, the company has significantly expanded its infrastructure and continues to commission hundreds of new LTE stations. At the same time, existing stations are also being modernized, which has increased the average Internet speed per user by 2.2 times compared to 2020.
In response to the continuous growth in mobile data—especially in densely populated areas—Beeline Uzbekistan has significantly increased network capacity. Over the past few years, the number of logical sectors has grown more than sixfold, significantly enhancing network performance and ensuring stable connectivity even during peak usage periods.
Since 2023, Beeline Uzbekistan customers have actively adopted VoLTE and ViLTE technologies—voice and video over LTE. These solutions deliver HD-quality sound, near-instant connections, and the ability to use voice and data simultaneously. Today, one in five calls in Beeline’s network is made via VoLTE.
Special attention is being paid to regional 4G/LTE development. Fergana, Kashkadarya, Surkhandarya, and Andijan regions have demonstrated record growth in both the number of base stations and the volume of user traffic. In some districts, mobile data usage has increased 25 times over the past five years.
Over the past five years, the number of Beeline Uzbekistan base stations in the Republic of Karakalpakstan has increased more than 23 times. This large-scale expansion of telecom infrastructure has significantly extended network coverage and ensured stable mobile internet even in the most hard-to-reach regions.
Special attention has been given to remote and previously unconnected areas. For instance, Beeline Uzbekistan’s network — including mobile internet — has been launched for the first time in such distant settlements as Sarkop, Turan, and Zhumaniazov villages in the Beruniy district.
“Our priority is to ensure equal and widespread digital opportunities for all users. That’s why we’re investing in infrastructure and deploying advanced telecom technologies across every region of Uzbekistan. Our strategic goal is to make digital services accessible to every citizen,” said Gediz Sezgin, Chief Technology and Innovation Officer at Beeline Uzbekistan.
In 2025, the company successfully launched a pilot of the Triple-Band Massive MIMO 32×32 system—a unique technical solution for Uzbekistan. This advanced equipment significantly increases network capacity by enabling simultaneous use of three different frequency bands.
Innovations initially rolled out in major cities are eventually made available nationwide. Today, modern digital services are reaching even the most remote parts of Uzbekistan—helping people manage finances and mobile accounts, book flights, pay government fees, utility bills, and make purchases in retail chains, all in just a few clicks.