Har beshinchi qo‘ng‘iroq — VoLTE orqali, har bir viloyatda esa 4G o‘sishi kuzatilmoqda. Beeline Uzbekistan raqamli xizmatlardan mamlakatning istalgan nuqtasida foydalanish imkoniyatini yaratish uchun tarmoqni rivojlantirishda davom etmoqda. So‘nggi besh yil ichida Beeline Uzbekistan 4G/LTE bazaviy stansiyalarining sonini uch baravarga oshiribgina qolmay, balki eng chekka hududlarda ham barqaror qamrovni ta’minladi. Respublikaning beshta viloyatida mobil internet trafigi 25 baravarga ortdi.
Beeline Uzbekistan yuqori tezlikdagi mobil internet va ishonchli raqamli xizmatlarni taqdim etuvchi 4G tarmog‘ini uzluksiz kengaytirmoqda. 2020-yillarning boshidan beri kompaniya 4G bazaviy stansiyalari sonini uch baravardan ko‘proqqa oshirdi. Faqatgina so‘nggi bir yil ichida infratuzilma sezilarli darajada kengaytirildi va yuzlab yangi LTE stansiyalar ishga tushirilmoqda. Shu bilan birga, mavjud stansiyalar ham modernizatsiya qilinmoqda, bu esa 2020-yilga nisbatan foydalanuvchi boshiga o‘rtacha internet tezligini 2,2 baravarga oshirishga imkon berdi.
Mijozlar trafigining doimiy o‘sishini, ayniqsa, zich aholi yashaydigan hududlarda inobatga olgan holda, Beeline Uzbekistan tarmoq sig‘imi va o‘tkazuvchanligini oshirmoqda. So‘nggi yillarda Beeline Uzbekistan tarmog‘idagi mantiqiy sektorlar soni olti barobardan ziyodga ko‘paydi. Bu esa tarmoqning eng yuqori yuklamalarda ham barqaror ishlashini sezilarli darajada yaxshilash imkonini berdi.
2023-yildan boshlab Beeline Uzbekistan mijozlari VoLTE va ViLTE texnologiyalaridan faol foydalanmoqda — LTE orqali ovozli va video qo‘ng‘iroqlar. Bu texnologiyalar HD sifatdagi ovoz, darhol ulanish va qo‘ng‘iroq vaqtida internetdan bir vaqtning o‘zida foydalanish imkonini beradi. Bugungi kunda Beeline Uzbekistan tarmog‘idagi har beshinchi qo‘ng‘iroq VoLTE orqali amalga oshirilmoqda.
4G/LTE tarmog‘ini rivojlantirishda e’tibor ayniqsa viloyatlarga qaratilmoqda: Farg‘ona, Qashqadaryo, Surxondaryo va Andijon viloyatlarida bazaviy stansiyalar va foydalanuvchi trafigi bo‘yicha rekord ko‘rsatkichlar qayd etilgan. Ba’zi tumanlarda so‘nggi besh yil ichida internet trafigi 25 baravarga oshgan.
So‘nggi besh yil ichida Qoraqalpog‘iston Respublikasida Beeline Uzbekistan bazaviy stansiyalari soni 23 baravarga oshdi. Telekom infratuzilmasining bunday keng ko‘lamli rivojlanishi tarmoq qamrovining sezilarli darajada kengayishiga hamda eng chekka hududlarda ham barqaror mobil internet bilan ta’minlashga imkon berdi.
Alohida e’tibor ilgari aloqa mavjud bo‘lmagan va uzoq joylashgan hududlarga qaratildi. Masalan, Beeline Uzbekistan tarmog‘i — shu jumladan mobil internet — birinchi marta Beruniy tumanining olis Sarkop, To‘ran va Jumaniyozov ovullarida paydo bo‘ldi.
“Bizning ustuvor maqsadimiz — barcha foydalanuvchilar uchun teng va eng keng raqamli imkoniyatlarni ta’minlash. Shu bois, infratuzilmani rivojlantirar ekanmiz, ilg‘or telekommunikatsiya texnologiyalarini joriy etib, O‘zbekistonning barcha hududlarida ish olib bormoqdamiz. Strategik maqsadimiz - respublikamizning har bir fuqarosi raqamli xizmatlardan foydalana olishini ta’minlashdir,” — deydi Beeline Uzbekistan texnologiyalar va innovatsiyalar bo‘yicha direktori Gediz Sezgin.
2025-yilda kompaniya O‘zbekistonda noyob texnik yechim — Triple-Band Massive MIMO 32×32 uskunasini sinov tariqasida muvaffaqiyatli ishga tushirdi. Ushbu texnologiya uchta turli chastotali diapazonlardan bir vaqtning o‘zida foydalanish orqali tarmoq o‘tkazuvchanligini sezilarli darajada oshiradi.
Avval yirik shaharlarda ishga tushirilgan innovatsiyalar asta-sekin butun mamlakat bo‘ylab aholiga taqdim etilmoqda. Zamonaviy raqamli xizmatlar O‘zbekistonning eng chekka hududlari aholisiga ham yetib borib, kundalik vazifalarni bir necha daqiqada hal qilishda yordam bermoqda: moliyaviy va aloqa xizmatlarini boshqarish, aviachiptalarga buyurtma berish, davlat bojlari, kommunal to‘lovlar va savdo tarmoqlaridagi xaridlarni qulay tarzda to‘lash imkoniyatini yaratmoqda.

Главная/Новости/Beeline Uzbekistan ускоряет цифровое развитие регионов
Каждый пятый звонок – через VoLTE, каждая область – с ростом 4G. Beeline Uzbekistan продолжает развивать сеть, чтобы сделать доступ к цифровым сервисам возможным в любой точке страны. За пять лет Beeline Uzbekistan не только утроил количество базовых станций 4G/LTE, но и обеспечил устойчивое покрытие даже в удалённых районах. В пяти областях республики объём мобильного трафика вырос в 25 раз.
Beeline Uzbekistan непрерывно расширяет покрытие сети 4G, обеспечивающей высокую скорость мобильного интернета и надежность цифровых сервисов. С начала 2020-х годов количество базовых станций 4G в сети Beeline Uzbekistan увеличилось более чем в три раза. Только за последний год компания значительно нарастила инфраструктуру и продолжает вводить в эксплуатацию сотни новых LTE-станций. Параллельно модернизируются и существующие станции, что позволило увеличить среднюю скорость интернета на одного пользователя в 2,2 раза по сравнению с 2020 годом.
Учитывая постоянный рост клиентского трафика, особенно в густонаселённых районах, Beeline Uzbekistan повышает ёмкость и пропускную способность сети. Количество логических секторов в сети Beeline Uzbekistan за последние годы увеличилось более чем в шесть разчто позволило значительно повысить стабильную работу сети даже при пиковых нагрузках.
С 2023 года клиенты Beeline Uzbekistan активно пользуются технологиями VoLTE и ViLTE – «голос в сети LTE» и «видео по LTE». Они обеспечивают HD-качество звука, мгновенное соединение, возможность одновременно звонить и пользоваться интернетом. Сегодня каждый пятый звонок в сети Beeline Uzbekistan идет через VoLTE.
Особое внимание в развитии сети 4G/LTE уделяется регионам страны: Ферганская, Кашкадарьинская, Сурхандарьинская и Андижанская области показывают рекордный рост числа базовых станций и пользовательского трафика. В некоторых районах за пять лет объём трафика увеличился в 25 раз.
В Республике Каракалпакстан за последние пять лет количество базовых станций Beeline Uzbekistan увеличилось более чем в 23 раза. Такой масштабный рост телеком-инфраструктуры позволил значительно расширить зону покрытия и обеспечить стабильный мобильный интернет даже в самых труднодоступных регионах.
Особое внимание уделено удалённым и ранее не охваченным связью территориям. Например, впервые сеть Beeline Uzbekistan, в том числе и мобильный интернет, появилась в таких отдалённых населённых пунктах, как аулы Саркоп, Туран и Жуманиязова в Берунийском района.
«Наш приоритет – обеспечение равных и в то же время максимально широких возможностей пользователей. Поэтому, развивая инфраструктуру и внедряя передовые технологии телекома, мы ведём работы во всех регионах Узбекистана. Стратегическая цель – доступность digital-сервисов каждому жителю республики», – подчёркивает Гедиз Сезгин, директор Beeline Uzbekistan по технологиям и инновациям.
В 2025 году компания успешно провела пилотный запуск оборудования Triple-Band Massive MIMO 32×32 – уникального для Узбекистана технического решения. Оно позволяет значительно увеличить пропускную способность сети за счёт одновременного использования трёх различных частотных диапазонов.
Инновации, которые первоначально запускаются в крупных городах, со временем становятся доступны повсеместно по всей стране. Современные цифровые сервисы приходят даже к жителям отдалённых районов Узбекистана, помогая в считанные минуты решать повседневные задачи: управлять финансами и услугами связи, заказывать авиабилеты, удобно оплачивать государственные пошлины, счета ЖКХ и покупки в торговых сетях.