Beeline Uzbekistan “Top Employer” maqomiga ega bo‘ldi
Beeline Uzbekistan O‘zbekistondagi telekommunikatsiya, bank va raqamli texnologiyalar sohalaridagi ushbu nufuzli maqomni olgan birinchi va yagona operator hisoblanadi.
“Top Employers Institute” xalqaro instituti VEON xalqaro telekommunikatsiya xoldingining bir qismi bo‘lgan Beeline Uzbekistan kompaniyasini xodimlarni boshqarishdagi ulkan yutuqlari hamda xodimlarning mehnat sharoitlari va rivojlanishining yuqori standartlari uchun yetakchi ish beruvchi sifatida sertifikatladi.
Mazkur sertifikat kompaniyaning xodimlarni boshqarish amaliyotida mukammallikka sodiqligini ta’kidlaydi. Beeline Uzbekistan’da odamlar — asosiy aktivdir, shuning uchun kompaniya mehnat sharoitlari va kasbiy rivojlanish uchun ilg‘or yondashuvlarni faol joriy etmoqda. Muvaffaqiyatli amaliyotlarga misol qilib, KPI-ni belgilash hamda baholash tizimlarini avtomatlashtirish, xodimlarni rivojlantirish uchun kompetentsiya modellarini qo‘llash hamda xilma-xillik va inklyuzivlik bo‘yicha kuchli strategiyalarni keltirish mumkin.
Top Employer sertifikati Beeline Uzbekistan jahon HR standartlariga javob berishi va karyera rivojlanishi uchun optimal sharoit yaratishidan dalolat beradi. Kompaniya xodimlarga treninglar, kouching, top-menejerlardan mentorlik va Beeline universitetida keng ko‘lamli o‘quv dasturlari, jumladan, "Menejer 2.0" kabi boshqaruvchilarni rivojlantirish dasturlari va boshqa martaba o‘sishiga yordam beradigan tashabbuslar orqali kasbiy o‘sish imkoniyatlarini taqdim etadi. Bundan tashqari, kompaniya raqobatbardosh rag‘batlantirish tizimini taklif qiladi.
Ayni paytda Beeline Uzbekistan jamoasida 1900 nafar xodim bo‘lib, 60% erkaklar va 40% ayollar taqsimotiga ega, bu ko‘rsatkich yuqori rahbariyat darajasida ham aks etgan. Xodimlarning qoniqish darajasi yuqoriligi o‘qitish va rivojlantirish dasturlari samaradorligini tasdiqlaydi.
Beeline Uzbekistan’ning kuchli korporativ madaniyati ochiq eshiklar tamoyillari, yangi narsalarni o‘zlashtirishda xatoga yo‘l qo‘yish huquqini qo‘llab-quvvatlash va jamoaviy ishning qiymatiga asoslanadi. Muntazam taunxollar, fikr-mulohazalar tizimi va birgalikda o‘tkaziladigan tadbirlar doimiy yaxshilanishga yordam beradi va jamoaviy ruhiyatni mustahkamlaydi. Korporativ madaniyat asosida hurmat, qo‘llab-quvvatlash va natijaga intiluvchanlik bo‘ladi, shuning natijasida ijobiy ish muhiti yaratiladi.
Beeline Uzbekistan “Bee Generation” dasturi doirasida haq to‘lanadigan stajirovkalar va yoshlar bilan ishlash dasturining 17-mavsumini o‘tkazmoqda, shu orqali talabalarga biznesning turli sohalarida qimmatli amaliyot taqdim etmoqda. Dastur ishtirokchilari noyob tajribaga ega bo‘lib, ularning qariyb 45 foizi kompaniyada doimiy ish o‘rniga ega bo‘ldi.
"Top Employers Institute xalqaro instituti tomonidan “Top Employer” maqomini olish Beeline Uzbekistan uchun juda ahamiyatli yutuqdir. Inklyuziv va qo‘llab-quvvatlovchi ish muhitini yaratish borasidagi sa’y-harakatlarimiz jahon miqyosida e’tirof etilganidan faxrlanamiz. Biz katta talabga ega ish beruvchi bo‘lib qolish va jamoamiz uchun qadriyat yaratish uchun mehnat sharoitlari va qo‘llab-quvvatlashni takomillashtirish ustida bundan buyon ham ishlaymiz," — deya izoh berdi Beeline Uzbekistan kompaniyasining xodimlarni boshqarish, tashkiliy rivojlanish va ma’muriy qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha direktori Sofiya Gaynutdinova.
“Top Employers Institute” ilg‘or HR amaliyotchilarini e’tirof etish bo‘yicha global nufuzga ega. U 121 mamlakatda 2300 dan ortiq tashkilotlarni sertifikatlaydi va 12 milliondan ortiq xodimlarning hayotiga ijobiy ta’sir ko‘rsatadi. Mazkur institut tomonidan Beeline Uzbekistan e’tirof etilishi kompaniyaning inklyuziv va qo‘llab-quvvatlovchi ish muhitini yaratish bo‘yicha eng yaxshi amaliyotlarni doimiy ravishda takomillashtirish va joriy etishga sodiqligini ta’kidlaydi, shu bilan ham xodimlarga, ham mijozlarga foyda keltiradi.

Beeline Uzbekistan является первым и единственным оператором в телекоммуникационной, банковской и цифровой сферах в Узбекистане, который получил этот престижный статус.
Международный институт Top Employers Institute сертифицировал Beeline Uzbekistan, часть международного телекоммуникационного холдинга VEON, как ведущего работодателя за выдающиеся достижения в управлении персоналом и высокие стандарты условий труда и развития сотрудников.
Эта сертификация подчеркивает приверженность компании к совершенству в практике управления персоналом. В Beeline Uzbekistan люди — главный актив, поэтому компания активно внедряет передовые методы для улучшения условий труда и профессионального развития. Примеры успешных практик включают автоматизацию систем постановки и оценки KPI, использование моделей компетенций для развития сотрудников и сильную стратегию в области разнообразия и инклюзии.
Сертификация Top Employer является свидетельством того, что Beeline Uzbekistan соответствует мировым HR-стандартам и создает оптимальные условия для развития карьеры. Компания предоставляет сотрудникам возможности для профессионального роста через тренинги, коучинг, менторинг от топ-менеджеров и широкий спектр программ обучения в Beeline University, включая программы по развитию руководителей, такие как "Менеджер 2.0", и другие инициативы, способствующие карьерному росту. Кроме того, компания предлагает конкурентоспособное вознаграждение.
На данный момент в команде Beeline Uzbekistan 1 900 сотрудников, с гендерным распределением 60% мужчин и 40% женщин, что отражается и на уровне топ-менеджмента. Высокий уровень удовлетворенности сотрудников подтверждает эффективность ее программ обучения и развития.
Сильная корпоративная культура Beeline Uzbekistan строится на принципах открытых дверей, поддержке права на ошибку при освоении нового и ценности командной работы. Регулярные таунхоллы, система обратной связи и совместные мероприятия способствуют постоянному улучшению и укрепляют командный дух. В основе корпоративной культуры компании лежат уважение, поддержка и нацеленность на результат, что создает позитивную рабочую атмосферу.
Beeline Uzbekistan проводит уже 17 сезон оплачиваемых стажировок и работы с молодежью в рамках программы Bee Generation, предоставляя студентам ценную практику в различных областях бизнеса. Участники программы получают уникальный опыт, и около 45% из них получили постоянную работу в компании.
“Получение статуса Top Employer от международного института Top Employers Institute — это значительное достижение для Beeline Uzbekistan. Мы гордимся тем, что наши усилия по созданию инклюзивной и поддерживающей рабочей среды признаны на мировом уровне. Мы будем и дальше работать над совершенствованием условий труда и поддержки, чтобы оставаться привлекательным работодателем и создавать ценность для нашей команды”, — прокомментировала София Гайнутдинова, Директор по управлению персоналом, организационному развитию и административной поддержке Beeline Uzbekistan.
Top Employers Institute является глобальным авторитетом в области признания передовых HR-практик. Он сертифицирует более 2 300 организаций в 121 стране и оказывает позитивное влияние на жизнь более 12 миллионов сотрудников. Признание Beeline Uzbekistan этим институтом подчеркивает приверженность компании постоянному совершенствованию и внедрению лучших практик по созданию инклюзивной и поддерживающей рабочей среды, принося пользу как сотрудникам, так и клиентам.