Beeline Uzbekistan inklyuziv bandlikni rivojlantirishga qo‘shgan hissasi uchun maxsus mukofot bilan taqdirlandi. Mukofot O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining huzuridagi Ijtimoiy himoya milliy agentligi hamda Savdo-sanoat palatasi hamkorligida tashkil etilgan “Inson uchun” marosimida topshirildi.
Bu O‘zbekistondagi birinchi mukofot bo‘lib, u inklyuziv ish o‘rinlarini yaratish va nogironligi bo‘lgan shaxslar bandligini qo‘llab-quvvatlashga qo‘shgan hissasi uchun kompaniyalarga beriladi.
Mukofot kompaniyaning inklyuziv muhitni rivojlantirishga tizimli yondashuvining tasdig‘i bo‘ldi. Beeline Uzbekistan gender muvozanati, nogironligi bo‘lgan va neyro xilma-xilligi bo‘lgan odamlarni qo‘llab-quvvatlash, shuningdek, madaniy, irqiy va yosh xilma-xilligiga qaratilgan DE&I (xilma-xillik, tenglik va inklyuzivlik) tamoyillariga amal qiladi.
“Beeline Uzbekistan’da inklyuziya — bu shunchaki DE&I strategiyasining bir qismi emas, balki korporativ madaniyatimizning muhim bo‘lagi. Biz har bir xodim, ularning jismoniy yoki ijtimoiy xususiyatlaridan qat’i nazar, o‘zini qadrlangan va salohiyatini ro‘yobga chiqarishi mumkin bo‘lgan ish muhitini yaratamiz,” — deya izoh berdi Beeline Uzbekistan’ning xodimlar bilan ishlash va tashkiliy rivojlantirish bo’yicha director Sofiya Gaynutdinova.
Bundan tashqari, Beeline barcha xodimlar uchun tenglik va inklyuziya bo‘yicha majburiy o‘quv kurslarini tashkil etadi hamda ayollar yetakchiligini faol qo‘llab-quvvatlagan holda rivojlanish uchun teng imkoniyatlar yaratadi. Ayniqsa, ayollar uchun STEM yo‘nalishlarida (fan, texnologiya, muhandislik, matematika) talab yuqori bo‘lgan kasblarni egallashga imkon beruvchi qayta kasbga yo‘naltirish dasturiga alohida e’tibor qaratiladi. Bu dastur doirasida Beeline’dagi ayol xodimlar kompaniya yordami bilan yangi malakalarni egallab, kasbiy o‘sishning yangi ufqlarini ochadilar.
2024 yilda Beeline Uzbekistan tomonidan jahon darajasidagi ilg‘or HR-amaliyotlariga sodiqligi va inklyuziv, qo‘llab-quvvatlovchi ish muhitini yaratish borasidagi sa’y-harakatlari xalqaro miqyosda tan olindi. Xalqaro Top Employers Institute tashkiloti Beeline Uzbekistan’ni — xalqaro VEON telekommunikatsiya xoldingining bir qismi bo‘lgan — inson resurslarini boshqarishdagi yutuqlari hamda xodimlar uchun yuqori standartdagi ish sharoitlari va rivojlanish imkoniyatlari uchun yetakchi ish beruvchi sifatida sertifikatladi. Kompaniya Markaziy Osiyoda raqamli servislar bilan faoliyat yurituvchi ilk telekom operator sifatida Top Employer maqomini olgan va 2025 yilda bu natijani yana takrorlagan.
Biz jozibador ish beruvchi sifatida qolishimiz va jamoamiz qadriyatlarini yaratishimiz uchun mehnat sharoitlarini yaxshilash va xodimlarni qo‘llab-quvvatlash ustida ishlashni davom ettiramiz.

Beeline Uzbekistan получил статус инклюзивного работодателя
Beeline Uzbekistan удостоен специальной награды за вклад в развитие инклюзивной занятости. Награда была вручена на церемонии «Inson uchun», организованной Национальным агентством по социальной защите при Президенте Республики Узбекистан совместно с Торгово-промышленной палатой.
Эта первая в своем роде награда в Узбекистане, которая присуждается компаниям за вклад в создание инклюзивных рабочих мест и поддержку занятости людей с ограниченными возможностями.
Награда стала подтверждением системного подхода компании к развитию инклюзивной среды. Beeline Uzbekistan следует принципам DE&I (разнообразие, равенство и инклюзия), ориентированным на гендерный баланс, поддержку людей с инвалидностью и нейроразнообразием, а также культурное, расовое и возрастное многообразие.
«В Beeline Uzbekistan инклюзия — не просто элемент стратегии DE&I, а важная часть корпоративной культуры. Мы создаем рабочую среду, где каждый сотрудник, независимо от физических или социальных особенностей, чувствует себя ценным и может реализовать свой потенциал» - прокомментировала София Гайнутдинова, Директор по работе с персоналом и организационному развитию Beeline Uzbekistan.
Кроме того, Beeline организует обязательные обучающие курсы по равенству и инклюзии для всех сотрудников и активно поддерживает женское лидерство, предлагая равные возможности для развития. Особое внимание уделяется программе переквалификации, поддерживающей инициативу Women in STEM: сотрудницы компании могут при поддержке работодателя получить востребованные STEM-профессии (наука, технологии, инженерия, математика), что открывает новые горизонты для их профессионального роста.
В 2024 приверженность Beeline Uzbekistan лучшим мировым HR-практикам и усилия по созданию инклюзивной и поддерживающей рабочей среды были признаны на мировом уровне. Международный институт Top Employers Institute сертифицировал Beeline Uzbekistan, часть международного телекоммуникационного холдинга VEON, как ведущего работодателя за выдающиеся достижения в управлении персоналом и высокие стандарты условий труда и развития сотрудников. Компания стала первым телеком-оператором с цифровыми сервисами в Центральной Азии, который получил статус Top Employer, а в 2025 повторил этот результат.
Мы будем и дальше работать над совершенствованием условий труда и поддержки, чтобы оставаться привлекательным работодателем и создавать ценность для нашей команды.