Tarixiy rekord va keng ko‘lamli tarmoq modernizatsiyasi: Beeline Uzbekistan aloqa sifatining yangi bosqichi haqida
Yil boshidan beri Beeline Uzbekistan e’tiborga loyiq natijalarga erishdi: tarmoq ma’lumotlar uzatish bo‘yicha yangi tarixiy rekordni qayd etdi, keng ko‘lamli infratuzilma yangilanishi esa millionlab foydalanuvchilar uchun barqaror aloqani ta’minlab, kompaniyaning xalqaro miqyosdagi yetakchiligini mustahkamladi.
14 sentabr kuni 4G/LTE tarmog‘ida kunlik ma’lumot uzatish hajmi 4 petabayt (PB) — ya’ni 4 000 000 gigabaytga yetdi. Bu hajm taxminan 1,3 million soatlik HD-video tomosha qilish yoki 100 millionta yuqori sifatli surat yuklab olish imkonini beradi. Bu natija Beeline Uzbekistan tarixidagi eng yuqori ko‘rsatkich bo‘lib, abonentlarning raqamli xizmatlar va mobil internetga bo‘lgan ehtiyoji ortib borayotganini ko‘rsatadi.
2023 yil 8 mart kuni ham shunga o‘xshash rekord qayd etilgan edi — o‘shanda digital-operator mijozlari bir sutkada 2 000 000 gigabayt hajmdagi ma’lumotni yuklab olgan va uzatgan. Shunday qilib, ikki yil ichida o‘sish deyarli ikki baravarni tashkil etdi.
Aloqa sifatining barqarorligini ta’minlash va tarmoqni yuklama ortishiga tayyorlash maqsadida kompaniya keng ko‘lamli tarmoq yangilash dasturini amalga oshirdi. 2025 yil boshidan beri 404 ta baza stansiyasi to‘liq modernizatsiya qilindi, 329 ta yangi obyekt ishga tushirildi. Transport tarmog‘ining sig‘imi sezilarli darajada oshirildi, SMS-markaz esa ikki baravar yuqori quvvat bilan yangidan yo‘lga qo‘yildi. Bugungi kunda har to‘rtinchi qo‘ng‘iroq VoLTE texnologiyasi orqali amalga oshirilmoqda — bu esa foydalanuvchilarga tezroq ulanish va yanada tiniq ovoz sifatini ta’minlaydi.
“Ma’lumot uzatish bo‘yicha rekord ko‘rsatkichlar, VoLTE texnologiyasining ommalashuvi va tarmoqning keng ko‘lamli modernizatsiyasi — bu shunchaki texnik yutuqlar emas. Bu mamlakatning raqamli infratuzilmasini rivojlantirishga qaratilgan tizimli ishlarning natijasidir. Foydalanuvchilar xizmatlar sifatini yuqori baholayotganidan va xalqaro mutaxassislar bizning yutuqlarimizni e’tirof etayotganidan mamnunmiz. 2025 yilning birinchi yarmida Beeline Uzbekistan Ookla versiyasiga ko‘ra “Eng sifatli mobil video” mukofotiga sazovor bo‘ldi, shuningdek, Opensignal ma’lumotlariga ko‘ra “Yuklab olish tezligi” va “Barqaror sifat” nominatsiyalarida g‘olib chiqdi. Bu e’tiroflar biz to‘g‘ri yo‘nalishda harakat qilayotganimizni, millionlab O‘zbekiston aholisi uchun zamonaviy va ishonchli raqamli imkoniyatlarni yaratishda davom etayotganimizni ko‘rsatadi”, — dedi Beeline Uzbekistan’ning texnologiyalar va innovatsiyalar bo‘yicha direktori Gediz Sezgin.
Trafik hajmidagi o‘sish barqaror sur’atda davom etmoqda. 2025 yil yanvar–avgust oylarida ma’lumot uzatish hajmi 844 PB ga yetdi, bu o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 25,2% ko‘pdir. So‘nggi uch yil ichida trafik iste’moli hajmi ikki baravardan ziyod oshdi — 2022 yildagi 353 PB dan 2025 yilda 844 PB gacha.
Farg‘ona, Toshkent, Andijon, Qashqadaryo va Samarqand barcha trafikning 63 foizini ta’minlagan holda internetdan eng ko‘p foydalanuvchi hududlar beshligiga kirdi. Shu bilan birga, Urganch, Navoiy va Sirdaryo eng past ko‘rsatkichlarni qayd etdi.
Mamlakatning yirik hududlarida — Farg‘ona, Toshkent, Andijon, Qarshi va Namangan shaharlarida tarmoqdagi eng yuklangan baza stansiyalarining 20 foizi joylashgan bo‘lib, bu qariyb 1040 ta obyektni tashkil etadi. Aynan shu hududlarda foydalanuvchilar trafikining eng katta hajmi qayd etilmoqda va kompaniya maksimal yuklama sharoitida ham barqarorlik va yuqori aloqa sifatini ta’minlamoqda.

Исторический рекорд и масштабная модернизация сети: Beeline Uzbekistan о новом уровне качества связи
С начала года Beeline Uzbekistan показал впечатляющие результаты: сеть достигла нового исторического рекорда передачи данных, а масштабная модернизация инфраструктуры обеспечила стабильную связь для миллионов пользователей, закрепив лидерство компании в отрасли на международном уровне.
14 сентября сеть зафиксировала беспрецедентный объём передачи данных в сети 4G/LTE — 4 петабайта (ПБ) в сутки (4 000 000 ГБ). Такого объёма достаточно, чтобы посмотреть около 1,3 миллиона часов видео в HD-качестве или загрузить около 100 миллионов фотографий высокого качества. Это стало новым историческим максимумом и отражает растущую потребность абонентов в цифровых сервисах и мобильном интернете.
Примечательно, что 8 марта 2023 года был установлен аналогичный рекорд передачи данных – тогда клиенты digital-оператора скачали и загрузили около 2 000 000 гигабайт в сутки. Таким образом, за два года наблюдается стремительный рост почти в два раза.
Чтобы обеспечить устойчивое качество связи и подготовить сеть к дальнейшему росту нагрузки, компания реализовала масштабную программу обновления сети. С начала 2025 года было полностью модернизировано 404 базовые станции и введено в эксплуатацию 329 новых объектов. Существенно увеличена ёмкость транспортной сети, а SMS-центр запущен с более чем двукратным приростом мощности. Сегодня каждый четвёртый звонок совершается через VoLTE — абоненты получают быстрее соединение и более чёткий звук во время разговоров.
«Рекордные показатели передачи данных, рост популярности VoLTE и масштабная модернизация сети — это не просто технические достижения, а результат системной работы, направленной на развитие цифровой инфраструктуры страны. Мы видим, что пользователи высоко ценят качество услуг, а международные эксперты подтверждают наши успехи. В первой половине 2025 года Beeline Uzbekistan удостоен награды за «Лучшее качество мобильного видео» по версии Ookla, а также победил в номинациях «Скорость скачивания» и «Стабильное качество» по данным Opensignal. Эти признания — знак того, что мы движемся в правильном направлении, формируя современные и надёжные цифровые возможности для миллионов жителей Узбекистана», — подчеркнул Гедиз Сезгин, директор по технологиям и инновациям Beeline Uzbekistan.
Рост трафика демонстрирует устойчивую динамику. За январь–август 2025 года объём передачи данных достиг 844 ПБ, что на 25,2% больше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. За последние три года объём потребляемого трафика вырос более чем в два раза — с 353 ПБ в 2022 году до 844 ПБ в 2025 году.
Фергана, Ташкент, Андижан, Кашкадарья и Самарканд вошли в пятёрку регионов с наибольшим потреблением интернета, обеспечив 63% всего трафика. При этом Ургенч, Навои и Сырдарья зафиксировали наименьший показатель. В крупнейших регионах страны – в Фергане, Ташкенте, Андижане, Карши и Намангане – сосредоточено около 20% самых загруженных базовых станций сети — порядка 1040 объектов. Именно здесь фиксируется наибольший объём пользовательского трафика, и компания работает с максимальной нагрузкой, демонстрируя устойчивость и высокое качество связи.