Beeline Uzbekistan soxta raqamlardan qo‘ng‘iroqlarni himoya qiluvchi texnologiyani joriy etdi
Beeline Uzbekistan “anti-spoofing” texnologiyasini ishga tushirdi — bu tizim soxta raqamlardan amalga oshirilgan qo‘ng‘iroqlarni aniqlab, foydalanuvchilarni telefon firibgarligi va shaxsiy ma’lumotlar sizib chiqishidan himoya qiladi.
“Anti-spoofing” tizimi raqamning haqiqiyligini tekshiradi: agar xalqaro qo‘ng‘iroq O‘zbekiston foydalanuvchisidan emas, balki faqat mahalliy raqam (+998 prefiksi) ostida yashiringan bo‘lsa, tizim bunday qo‘ng‘iroqni avtomatik tarzda bloklaydi.
Firibgarlar soxta raqamlarni bir nechta sxemalar orqali qo‘llashadi. Masalan, ular ko‘pincha xorijdan qo‘ng‘iroq qilib, o‘zlarini O‘zbekistonlik abonentning statsionar raqami ostida yashirishadi — tizim bu mos kelmaslikni aniqlaydi va qo‘ng‘iroqni bloklaydi. Yana bir usul — go‘yoki O‘zbekiston mobil operatorlaridan biri nomidan, ammo xorijdan, roumingda qo‘ng‘iroq qilish. Tizim real vaqt rejimida SIM-karta qaysi tarmoqda ro‘yxatdan o‘tganini operator orqali tekshiradi. Agar operatorning kommutatsiya uskunasi abonent xorijiy tarmoq o‘rniga uy tarmog‘ida ro‘yxatdan o‘tganligini ko‘rsatsa, u holda qo‘ng‘iroq ham avtomatik ravishda bloklanadi.
Bunday tekshiruvlar foydalanuvchi kiruvchi qo‘ng‘iroqni qabul qilishidan avval amalga oshiriladi, bu esa firibgarlik qo‘ng‘iroqlarining sonini sezilarli darajada kamaytiradi va mobil aloqaning xavfsizligini oshiradi.
“Anti-spoofing” texnologiyasining joriy etilishi O‘zbekistonda raqamli firibgarlikka qarshi keng qamrovli dastur doirasida, Raqamli texnologiyalar vazirligi tashabbusi va ko‘magida amalga oshirildi. Yechim tarmoq darajasida ishlaydi, foydalanuvchilardan hech qanday ilova o‘rnatishni talab qilmaydi va Beeline Uzbekistan barcha foydalanuvchilari uchun avtomatik ravishda va bepul faollashtirilgan.
— Kiberxavfsizlik va ma’lumotlarni himoya qilish — bizning xizmatlar ekotizimimiz uchun muhim ustuvor yo‘nalishdir. “Anti-spoofing” texnologiyasining ishga tushirilishi mobil aloqa xavfsizligini mustahkamlaydi va foydalanuvchilarni hozirda eng keng tarqalgan telefon firibgarligi turlaridan himoya qiladi. Biz foydalanuvchilar uchun raqamli muhitni yanada ishonchli va xavfsiz qilishga xizmat qiluvchi texnologik yechimlarni rivojlantirishni davom ettiramiz, — dedi Gediz Sezgin, Beeline Uzbekistan texnologiyalar va innovatsiyalar bo‘yicha direktori.
Beeline Uzbekistan o‘z ekotizimida raqamli xizmatlarning xavfsizligini oshirish vositalarini joriy etishni, trafikni real vaqt rejimida tahlil qilishni hamda telefon va internet orqali sodir etiladigan firibgarlikka qarshi kurashish choralarini qo‘llashni davom ettirmoqda.

Beeline Uzbekistan has implemented technology to protect against calls from fake numbers
Beeline Uzbekistan has launched anti-spoofing technology, a system that prevents calls from fake numbers and protects against phone fraud and personal data leakage.
"Anti-spoofing" verifies the authenticity of the number: if a call is coming from abroad, not from a real user from Uzbekistan, but from a number that is only disguised as a local one (that is, with the prefix +998), the system blocks it.
Scammers use spoofed numbers in several ways. So, they often call from abroad, but "hide" under the landline number of a subscriber from Uzbekistan, the system sees this discrepancy and sends a call to the block. Another variant of deception: the call allegedly comes from the number of one of the mobile operators in Uzbekistan but is located abroad in roaming. The system checks with the operator in real time, where the device with a SIM card is located at that moment. If the operator's switching equipment shows that the subscriber is registered in the home network instead of abroad, then the call is also automatically blocked.
Verification of calls before the user receives an incoming call can significantly reduce the number of fraudulent calls and increase the security of mobile communications.
The introduction of anti-spoofing technology has become part of a large-scale program to combat telephone fraud in Uzbekistan, implemented at the initiative and with the support of the Ministry of Digital Technologies. The solution works at the network level, does not require the installation of applications, and is activated for all Beeline Uzbekistan users automatically and free of charge.
"Cybersecurity and data protection are critical to our service ecosystem. The launch of "anti-spoofing" technology strengthens the security of mobile communications and protects people from one of the most common types of telephone fraud today. We continue to develop solutions that make the digital environment more reliable and safer for users," said Gediz Sezgin, Director of Technology and Innovation at Beeline Uzbekistan.
Beeline Uzbekistan continues to implement tools to improve the security of digital services in its ecosystem, analyze traffic in real time, and use measures to counter telephone and online fraud.