Buxoro va Navoiy viloyatlarida Beeline Uzbekistan mobil interneti tezlashdi
Digital-operator butun respublika bo‘ylab, jumladan, Buxoro va Navoiy viloyatlarida o‘z tarmog‘ining qamrovi va o‘tkazish qobiliyatini kengaytirish bo‘yicha keng ko‘lamli ishlarni amalga oshirmoqda.
Beeline Uzbekistan o‘z mijozlariga eng yaxshi xizmat ko‘rsatish va zamonaviy telekommunikatsiya xizmatlaridan foydalanish imkoniyatini taqdim etish maqsadida Buxoro va Navoiy viloyatlarida o‘z tarmog‘ini faol ravishda kengaytirib va modernizatsiya qilmoqda. Joriy yilda kompaniya 177 ta yangi baza stansiyalarini qurdi va ishga tushirdi, ulardan 123 tasi Buxoro viloyatida va 54 tasi Navoiy viloyatida joylashgan.
Buxoro viloyatida yangi baza stansiyalari Buxoro shahri, Buxoro, Vobkent, G‘ijduvon, Kogon, Qorako‘l, Peshku va Shofirkon tumanlarida o‘rnatildi. Buxoro tumanida, shuningdek, ilgari ko‘chma baza stansiyasi o‘rnatilgan Xuminobod qishlog‘ida butun aholi punktini qamrab olgan yangi 4G baza stansiyasi ishga tushirildi. Shuningdek, katta magistral yo‘llardan uzoqda joylashgan ko‘plab aholi punktlari 4G tarmog‘i bilan qamrab olindi.
Navoiy viloyatida Navoiy, Uchquduq, Zarafshon shaharlari, shuningdek, viloyatning Karmana, Navbahor va Qiziltepa tumanlarida yangi baza stansiyalari faollashtirildi.
Yangi stansiyalar qurilishi bilan bir qatorda tarmoq sezilarli darajada modernizatsiya qilindi. Joriy yil mobaynida 129 ta baza stansiyasi yangilandi: bulardan 79 tasi Buxoro viloyatida, 50 tasi esa Navoiy viloyatida.
Buxoro viloyatida yangi baza stansiyalaridan biri Buxoro shahridagi eng yirik dehqon bozori va shahar markazidagi Somoniylar maqbarasi va Chashma Ayyub, shuningdek, Ark qal’asi va unga tutash hududlardagi tarixiy diqqatga sazovor joylarning katta qismini qo‘shimcha qamrov bilan ta’minladi. Qorako‘l tumanidagi yangi baza stansiyasi "Qorako‘l" EIZning langar rezidenti bo‘lgan Markaziy Osiyoda qurilayotgan eng yirik gaz-kimyo majmuasini aloqa bilan ta’minladi. Navoiy viloyatining Nurota tumanidagi ikkita baza stansiyasi yonuvchi slanetslarni qayta ishlash bo‘yicha qurilayotgan majmuani aloqa bilan ta’minladi.
Bundan tashqari, radiorele liniyalari modernizatsiya qilindi, shu jumladan yangi oraliq yo‘llarni yangilash va qurish orqali o‘tkazuvchanlik qobiliyati sezilarli darajada oshirildi va mavjud infratuzilma yuklanishini pasaytirdi, ma’lumotlarni yanada barqaror uzatish va qabul qilish imkoniyati ta’minlandi. Shuningdek, baza stansiyalarining zaxira ta’minoti barqarorligini oshirish bo‘yicha ishlar olib borildi.
Yangi stansiyalarning ishga tushirilishi va mavjudlarining modernizatsiya qilinishi mintaqada mobil internet tezligining o‘sishini va aloqa sifatining yaxshilanishini ta’minlaydi. Buxoro viloyatida tezlik 50 foizga, Navoiy viloyatida 40 foizga oshdi.
Buxoro viloyatida VoLTE trafigi ulushi 10 barobarga, Navoiy viloyatida yil boshidan buyon 13 barobarga oshib, mos ravishda 21,5 va 10 ming Erlangga yetdi. VoLTE texnologiyasining butun O‘zbekiston bo‘ylab ishga tushirilishi o‘tgan yilning oktyabr oyida aynan Navoiy viloyatida boshlangan bo‘lib, u yerda ishga tushirilganidan beri ushbu texnologiyaga to‘g‘ri keladigan trafik ulushi 25 barobarga oshgan.
"Biz Buxoro va Navoiy viloyatlarida tarmoqni kengaytirish va modernizatsiya qilish bo‘yicha ishlarni davom ettirmoqdamiz va yoz oxirigacha mintaqada yana 33 ta baza stansiyasini ishga tushirish rejalashtirilgan. Qurilishning faol bosqichi yakunlangach, uskunalarni yanada puxta sozlash va tarmoq unumdorligini oshirish uchun tarmoqning keng ko‘lamli test-drayvi o‘tkaziladi. Bundan tashqari, an’anaviy "ovozli" 2G va 3G tarmoqlariga nisbatan ovoz uzatish va qo‘ng‘iroq tezligi bo‘yicha so‘zsiz ustunlikka ega bo‘lgan VoLTE texnologiyasidan foydalanuvchi abonentlarning faol o‘sishi juda quvonarli. Bu, shuningdek, bizning mijozlarimiz ilg‘or texnologiyalar va Beeline’ning barcha mavjud xizmatlaridan foydalanishga intilayotganidan dalolat beradi. Bir yil ichida mintaqamizda Beeline Uzbekistan, Beepul raqamli servislari hamda boshqa ko‘ngilochar xizmatlardan foydalanuvchi abonentlar soni uchdan bir qismdan ko‘proqqa oshganini mamnuniyat bilan ta’kidlayman. Shu bilan birga, ikkala viloyatimiz ham ushbu trend bo‘yicha peshqadamlik qilmoqda", — deya ta’kidladi Beeline Uzbekistan Janubi-g‘arbiy filiali direktori Dmitriy Kazbanov.

В Бухарской и Навоийской областях мобильный интернет от Beeline Uzbekistan стал быстрее
Digital-оператор проводит масштабную работу по расширению покрытия и пропускной способности своей сети по всей Республике, в том числе в Бухарской и Навоийской областях.
Beeline Uzbekistan активно расширяет и модернизирует свою сеть в Бухарской и Навоийской областях, стремясь предоставить своим клиентам лучший сервис и доступ к современным телекоммуникационным услугам. В этом году компания уже построила и запустила 177 новых базовых станций, из которых 123 находятся в Бухарской области и 54 в Навоийской области.
В Бухарской области новые базовые станции уже установлены в городе Бухара, в Бухарском, Вабкентском, Гиждуванском, Каганском, Каракульском, Пешкунском и Шафирканском районах. В Бухарском районе также была запущена новая базовая станция 4G в поселке Хуминобод, покрывающая весь населенный пункт, где ранее была установлена переносная базовая станция. Также было обеспечено покрытие сетью 4G большое количество кишлаков, находящихся в отдалении от больших трасс.
В Навоийской области новые базовые станции уже «светят» в городах Навои, Учкудук, Зарафшан, а также в районах области: Карманинском, Навбахорском и Кызылтепинском районах.
Помимо строительства новых станций, проведена значительная модернизация сети. В рамках этого года было обновлено 129 базовых станций: 79 из них находятся в Бухарской области, а также 50 базовых станций в Навоийской области.
В Бухарской области одна из новых базовых станций обеспечила дополнительное покрытие крупнейшего дехканского рынка в городе Бухара и значительной части исторических достопримечательностей в центре города, таких как мавзолей Саманидов и Чашма-Айюб, а также крепость Арк и прилегающие территории. В Каракульском районе новая базовая станция обеспечила связь для строящегося крупнейшего в Центральной Азии газохимического комплекса, являющегося якорным резидентом СЭЗ «Каракуль». В Навоийской области две базовые станции в Нуратинском районе обеспечивают связь для строящегося комплекса по переработке горючих сланцев.
Кроме того, были модернизированы радиорелейные линии, включая обновление и строительство новых пролетов, что значительно повысило пропускную способность и разгрузило существующую инфраструктуру, обеспечивая более стабильную передачу и прием данных. Также была проведена работа по повышению устойчивости резервного питания базовых станций.
Запуск новых и модернизация существующих базовых станций обеспечивают рост скорости интернета и улучшение качества связи в регионе. В Бухарской области скорость мобильного интернета выросла на 50%, в Навоийской — на 40%.
Доля трафика VoLTE выросла в Бухарской области в 10 раз и в Навоийской области в 13 раз с начала года и достигла 21,5 и 10 тысяч Эрланг соответственно. Запуск технологии VoLTE по всему Узбекистану в октябре прошлого года начался именно с Навоийской области, где с момента запуска доля трафика, которая приходится на эту технологию, выросла в 25 раз.
«Мы продолжаем работу по расширению и модернизации сети в Бухарской и Навоийской областях, и до конца лета планируется запуск ещё 33 базовых станций в регионе. После завершения активной фазы строительства будет проведён масштабный тест-драйв сети для более точной настройки оборудования и улучшения производительности сети. Кроме этого, очень радует активный рост абонентов, пользующихся технологией VoLTE, которая имеет неоспоримое преимущество в качестве передачи голоса и быстроте дозвона по сравнению с традиционными “голосовыми” 2G и 3G сетями. Это также свидетельствует о том, что наши клиенты стремятся быть на острие технологий и пользоваться всеми доступными сервисами от Beeline. Мне приятно констатировать и тот факт, что за год у нас в регионе более чем на треть выросло количество абонентов, пользующихся цифровыми приложениями Beeline Uzbekistan, Beepul и другими развлекательными сервисами от Beeline. Причём обе наши области находятся в авангарде этого тренда», — добавил Дмитрий Казбанов, директор Юго-Западного филиала Beeline Uzbekistan.