Bosh sahifa/Xabarlar/SMS-targeting — Oʻzbekistondagi yangi samarali reklama vositasi
Beeline Uzbekistan mijozlarga ularning qiziqishlari, xohishlari va xulq-atvorini inobatga olgan holda maqsadli xabarlarni yuborish uchun SMS-targeting xizmatini ishga tushirdi. Xizmat Oʻzbekiston reklama sektoriga raqamli texnologiyalarni muvaffaqiyatli joriy etayotgan VEON Group xoldingining shuba korxonasi — VEON AdTech negizida yoʻlga qoʻyilgan.
SMS-targeting — takomillashtirilgan axborot yoki tijorat tarqatmasi koʻrinishidagi mamlakat uchun yangi marketing vositasi. Reklama beruvchilar uchun xizmat qulay, chunki u mijozlar bilan maqsadli muloqot qilish imkonini beradi, “banner koʻrish ojizligi” va kundalik hayotda odamni oʻrab turgan axborot shovqinini kamaytiradi.
SMS-targeting xizmatining afzalliklari:
Auditoriya segmentatsiyasi. Xizmat katta hajmdagi maʼlumotlarni tahlil qilishga asoslangan. Ularni qayta ishlash natijasida SMS qabul qiluvchilarning toifalari shakllanadi. Turmush tarzi, geomaʼlumotlar, qiziqishlar boʻyicha tanlash mumkin, bu kerakli auditoriyaga tegishli xabarlarni yuborish imkonini beradi.
Shaxsiylashtirish. Axborotning cheksiz oqimida inson shaxsiylashtirilgan taklifni eslab qolishining ehtimoli koʻproq. Bu auditoriya bilan “yaqinroq” aloqa oʻrnatishga va biznes uchun kerak boʻlgan mijozlarni jalb qilishga yordam beradi.
Bir zumda yetkazish. Oʻtkazilgan testlarga koʻra, SMS bir daqiqadan kamroq vaqt ichida yetkaziladi. Bu reklama beruvchining taklifi marketing xabarlari oqimida yoʻqolib qolmasligi ehtimolini oshiradi.
Xarajatlarni kamaytirish. Endi reklama byudjetini katta tarqatmalar uchun sarflashga hojat yoʻq. Bundan tashqari, SMS orqali joʻnatilgan shaxsiylashtirilgan taklif — aniqroq boʻlib, konversiya ehtimolini oshiradi.
SMS-targeting qoʻllash sohalari cheklanmagan.
• HoReCa segmenti yangi filiallar, dolzarb tadbirlar, maxsus narx va mahsulot takliflari haqida aytib berish orqali tashrif buyuruvchilarni jalb qilishi mumkin.
• Chakana savdo aksiyalarni eʼlon qilishi, tovarlarni xarid qilib ulgurmagan onlayn va oflayn isteʼmolchilarni “quvib yetishi”, maʼlum vaqtlarda yoki maʼlum filiallar boʻylab xaridlar haqida eslatma yuborishi mumkin.
• Banklar har bir foydalanuvchining qiziqishlari, turmush tarzi va boshqa ehtiyojlariga mos keladigan shaxsiy xizmatlarni taklif qilishlari mumkin.
“SMS-targeting — trafikni oqilona boshqarishning kalitidir. Ishonchimiz komilki, reklama beruvchilar oʻz xabarlarini maqsadli auditoriyaga toʻgʻri yetkazish imkoniyatini qadrlashadi, bu esa marketing harakatlaridan maksimal foyda olish imkonini beradi”, — deydi Lev Gavrilov, VEON AdTech trafik xaridi boʻlimining rahbari.

SMS-таргетинг – новый эффективный инструмент рекламы в Узбекистане
Beeline Uzbekistan запустил услугу SMS-таргетинга для отправки целевых сообщений клиентам с учетом их интересов, предпочтений и поведения. Услуга работает на базе VEON AdTech – дочерней компании холдинга VEON Group, которая успешно внедряет цифровые технологии в рекламную сферу Узбекистана.
SMS-таргетинг – новый для страны инструмент маркетинга в виде усовершенствованной информационной или коммерческой рассылки. Для рекламодателей сервис удобен тем, что позволяет обеспечить точечную связь с клиентами, уменьшает «баннерную слепоту» и информационный шум, окружающий человека в повседневной жизни.
Преимущества SMS-таргетинга:
Сегментирование аудитории. Работа сервиса основывается на анализе больших массивов данных. В результате их обработки формируются категории получателей SMS. Возможен отбор по образу жизни, геоданным, интересам, что позволяет отправлять сообщения, релевантные аудитории.
Персонализация. В бесконечном потоке информации человек с большей вероятностью запомнит именно персонализированное предложение. Это помогает устанавливать более «личную» связь с аудиторией и привлекать нужных бизнесу клиентов.
Мгновенная доставка. Согласно проведенным тестам, SMS доставляется меньше чем за одну минуту. Это повышает вероятность того, что предложение рекламодателя не потеряется в потоке маркетинговых сообщений.
Сокращение затрат. Больше не нужно тратить рекламный бюджет на массовые рассылки. К тому же доставка персонализированного предложения с помощью SMS точнее, что делает вероятность конверсии выше.
Сферы применения SMS-таргетинга не ограничены.
- Сегмент HoReCa может привлекать посетителей, рассказывая о новых филиалах, громких событиях, уникальных ценовых и продуктовых предложениях.
- Ритейл может сообщать об акциях, «догонять» онлайн- и оффлайн-потребителей, не окончивших покупку товара, отправлять напоминания о закупке в конкретное время или в масштабах определенных филиалов.
- Банки могут предлагать персонализированные услуги, соответствующие интересам, образу жизни и другим предпочтениям каждого пользователя.
«SMS-таргетинг – это ключ к рациональному управлению трафиком. Мы уверены, что рекламодатели оценят возможность точно донести свое сообщение до целевой аудитории, обеспечивая максимальную отдачу от маркетинговых усилий», – говорит начальник отдела закупки трафика VEON AdTech Лев Гаврилов.