Beeline Uzbekistan va UZINFOCOM sog‘liqni saqlash sohasida raqamli yechimlarni rivojlantirish bo‘yicha memorandum imzoladi
Beeline Uzbekistan va O‘zbekiston davlat axborot tizimlarini yaratish va qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha Yagona integrator — UZINFOCOM sog‘liqni saqlash sohasida raqamli yechimlarni rivojlantirishga qaratilgan hamkorlik memorandumini imzoladi.
Memorandum davlat poliklinikalariga elektron yozilish tizimi — DMED’ni hambi superilovasiga integratsiya qilishni nazarda tutadi. Ushbu yechim foydalanuvchilarga davlat va tijorat xizmatlarini birlashtirgan yagona raqamli interfeys orqali tibbiyot muassasalariga qabulga yozilish imkonini beradi.
Loyiha tibbiy xizmatlar mavjudligini oshirish va raqamli vositalar orqali fuqarolarning sog‘liqni saqlash tizimi bilan o‘zaro aloqasini soddalashtirishga qaratilgan. Tomonlar DMED’ni hambi’ga integratsiya qilishni O‘zbekistonning millionlab aholisi uchun ijtimoiy ahamiyatga ega raqamli xizmatlardan foydalanish imkoniyatlarini kengaytirish hamda sog‘liqni saqlash sohasidagi raqamli infratuzilmani rivojlantirish bo‘yicha tizimli ishlarning bir qismi sifatida ko‘rmoqda.
“Beeline Uzbekistan uchun aniq va amaliy qiymatga ega raqamli servislarni rivojlantirish strategik ustuvor yo‘nalish hisoblanadi. Poliklinikalarga elektron yozilish xizmatining integratsiyasi hambi superilovasining ekotizimini mantiqan to‘ldiradi. Unda allaqachon telemeditsina xizmati mavjud bo‘lib, ushbu yechim mamlakat bo‘ylab tibbiy xizmatlar mavjudligini oshirishga xizmat qiladi”, — dedi Beeline Uzbekistan bosh direktori Andrey Pyataxin.
UZINFOCOM’ning sog‘liqni saqlashni raqamlashtirish bo‘yicha direktori Ruslan Sultonov ta’kidlashicha, Beeline Uzbekistan bilan hamkorlik raqamli tibbiy xizmatlar qamrovini kengaytirish va fuqarolarning tibbiyot muassasalariga elektron yozilishini osonlashtirish imkonini berishini ta’kidladi.
“DMED’ni hambi kabi millionlab foydalanuvchilarga ega ilovalarga integratsiya qilish fuqarolar uchun qo‘shimcha imkoniyatlar yaratadi va raqamli sog‘liqni saqlashni rivojlantirishda muhim qadam bo‘ladi”, — deya ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, DMED’ni ommaviy raqamli mahsulotga integratsiya qilish O‘zbekiston sog‘liqni saqlash tizimida raqamli imkoniyatlarni rivojlantirishning muhim bosqichi hisoblanadi.
Tomonlar imzolangan memorandumni texnik va foydalanuvchi tayyorgarligini inobatga olgan holda loyihani bosqichma-bosqich amalga oshirish uchun asos, shuningdek, raqamli davlat xizmatlari sohasidagi uzoq muddatli hamkorlikning davomi sifatida ko‘rib chiqmoqda. Avvalroq Beeline Uzbekistan telekommunikatsiya sohasida MyID raqamli identifikatsiya tizimini joriy etishda ilk hamkorlardan biri bo‘lgan. hambi superilovasida raqamli tibbiy xizmatlarni kengaytirish ushbu hamkorlik yo‘nalishini davom ettirib, O‘zbekistonning millionlab aholisi uchun davlat va ijtimoiy ahamiyatga ega xizmatlar mavjudligini oshirishga qaratilgan.

Beeline Uzbekistan и UZINFOCOM подписали меморандум о развитии цифровых решений в здравоохранении
Beeline Uzbekistan и Единый интегратор по созданию и поддержке государственных информационных систем Узбекистана UZINFOCOM подписали меморандум о сотрудничестве, направленный на развитие цифровых решений в сфере здравоохранения.
Меморандум предусматривает интеграцию государственной электронной системы записи в поликлиники DMED в суперапп hambi. Решение позволит пользователям записываться на прием в медицинские учреждения через единый цифровой интерфейс, объединяющий государственные и коммерческие сервисы.
Проект ориентирован на повышение доступности медицинских услуг и упрощение взаимодействия граждан с системой здравоохранения за счет цифровых инструментов. Интеграция DMED в hambi рассматривается сторонами как часть системной работы по расширению доступа к социально значимым цифровым услугам для миллионов жителей Узбекистана и развитию цифровой инфраструктуры в сфере здравоохранения.
«Для Beeline Uzbekistan развитие цифровых сервисов с понятной практической ценностью является стратегическим приоритетом. Интеграция электронной записи в поликлиники логично дополняет экосистему супераппа hambi, в котором уже доступен сервис телемедицины, и способствует повышению доступности медицинских услуг во всей стране», — отметил генеральный директор Beeline Uzbekistan Андрей Пятахин.
Директор по цифровизации здравоохранения UZINFOCOM Руслан Султанов подчеркнул, что сотрудничество с Beeline Uzbekistan позволит расширить охват цифровых медицинских сервисов и упростить доступ граждан к электронной записи в медицинские учреждения.
«Интеграция DMED в приложения с миллионами пользователей, такими как hambi, создаст дополнительные возможности для граждан и станет важным шагом в развитии цифрового здравоохранения», — отметил он. По его словам, интеграция DMED в массовый цифровой продукт является важным этапом в развитии цифровых возможностей в системе здравоохранения Узбекистана
Стороны рассматривают подписанный меморандум как основу для поэтапной реализации проекта с учетом технической и пользовательской готовности решений, а также как продолжение долгосрочного партнерства в сфере цифровых государственных сервисов. Ранее Beeline Uzbekistan был одним из первых партнеров в телеком-индустрии по внедрению системы цифровой идентификации MyID. Расширение цифровых медицинских сервисов в супераппе hambi продолжает эту линию сотрудничества и направлено на повышение доступности государственных и социально значимых услуг для миллионов жителей Узбекистана.