Nukusdan Farg‘onagacha: Beeline Uzbekistan 2025 yilda tarmoqni qanday rivojlantirdi
2025 yilda digital-operator 450 dan ortiq yangi baza stansiyalarini ishga tushirdi, 650 ga yaqin mavjud aloqa ob’ektlarini modernizatsiya qildi, yirik xalqaro tadbirlarda uzluksiz aloqani ta’minladi va Opensignal va Ookla tomonidan tarmoq sifati xalqaro e’tirofga sazovor bo‘ldi.
Tarmoqni rivojlantirish yirik shaharlarda ham, mintaqalarda ham barqaror aloqa sifatini ta’minlagan holda kompleks ravishda olib borildi. 2025-yil davomida O‘zbekistonda 450 dan ortiq yangi baza stansiyalari (BS) ishga tushirildi, shuningdek, 650 ga yaqin mavjud obyektlar modernizatsiya qilindi, jumladan, mavjudlari yangilandi va yangi chastota diapazonlari qo‘shildi. Yangi baza stansiyalarni ishga tushirish bo‘yicha eng katta hajm Toshkentga to‘g‘ri keldi — poytaxtda an’anaviy ravishda foydalanuvchilar soni yuqori va tarmoq yuklamasi katta, shuning uchun 100 dan ortiq yangi bazaviy stansiya ishga tushirildi. Toshkent yangi stansiyalar bo‘yicha yetakchi bo‘lsa, modernizatsiya bo‘yicha yetakchi hudud Farg‘ona viloyati bo‘ldi. Tarmoqni tizimli rivojlantirish o‘tish qobiliyatini sezilarli darajada oshirishga va butun mamlakat bo‘ylab barqaror aloqa sifatini ta’minlashga imkon berdi.
“2025 yilda biz shunchaki tarmoqni kengaytirmadik — biz odamlarni, shaharlarni va hududlarni bog‘ladik, barcha aholiga tezkor internet mavjud bo‘lgan raqamli mamlakat yaratdik. Har bir yangi baza stansiyasi va har bir modernizatsiyadan o‘tgan obyekt odamlar uchun ishlash, o‘qish, muloqot qilish va zamonaviy raqamli xizmatlardan cheklovlarsiz foydalanish imkonini beradi,” — dedi Beeline Uzbekistan bosh direktori Andrey Pyataxin.
Yil davomida kompaniya hududlarda LTE tarmog‘ini kengaytirishni davom ettirdi. Masalan, Namangan viloyati, Yangiyo‘l tumani aholisi birinchi marta LTE tarmog‘iga ulandi, shuningdek, Chust va Pap tumanlari orasidagi yangi baza stansiyasi foydalanuvchilar uchun uzluksiz aloqani ta’minladi. Andijon viloyatida LTE qamrovi to‘qqiz tuman bo‘ylab kengaytirildi, jumladan, Shahrixon tumanidagi Qumariq mahallasi kabi chekka hududlarda ham.
“Alohida e’tibor asosiy transport yo‘nalishlari va infratuzilma obyektlarida aloqani mustahkamlashga qaratildi. Qo‘qonda yangi aeroport hududida aloqa kuchaytirildi, shuningdek, baza stansiyalaridan biri Tojikiston Respublikasi va Beshariq tumaniga olib boruvchi magistral yo‘l bo‘yida o‘rnatildi, bu esa strategik ahamiyatga ega marshrutda xizmat sifatini oshirdi,” — dedi Beeline Uzbekistan texnologiyalar va innovatsiyalar bo‘yicha director Gediz Sezgin.
Yilning alohida ustuvor yo‘nalishi tarmoqni xalqaro tadbirlarga tayyorlash bo‘ldi. Beeline Uzbekistan Xivada DJ Black Coffee konserti va Qo‘qondagi III Xalqaro hunarmandchilik festivali paytida uzluksiz aloqani ta’minladi. Bundan tashqari, noyabr oyida bo‘lib o‘tgan UNESCO Sammitiga tayyorgarlik chog‘ida Samarqanddagi tadbir zonalari va mehmonxona klasterlarida 15 bazaviy stansiya punktual modernizatsiyadan o‘tkazildi, bu esa pik yuklamalarda va ko‘p sonli xalqaro mehmonlar ishtirokida barqaror aloqa va yuqori sifatli mobil internetni ta’minladi.
Tarmoqni texnik rivojlantirishga sarflangan investitsiyalar xalqaro miqyosda ham e’tirof etildi. 2025-yilning birinchi yarmi bo‘yicha Beeline Uzbekistan Opensignal’ga ko‘ra O‘zbekistonda mobil interneti eng tez va tarmoq sifati eng barqaror bo‘lgan raqamli operator deb topildi, shuningdek, Ookla’ga ko‘ra mobil qurilmadan video tomosha qilish bo‘yicha eng yaxshi operator deb tan olindi.

От Нукуса до Ферганы: как Beeline Uzbekistan развивал сеть в 2025 году
Digital-оператор в 2025 году запустил в сеть более 450 новых базовых станций, модернизировал около 650 объектов связи по всей стране, обеспечил связь на крупных международных мероприятиях и получил международное признание качества сети от OpenSignal и Ookla.
Развитие сети велось комплексно и сбалансированно, обеспечивая устойчивое качество связи как в крупных городах, так и в регионах. В уходящем году в Узбекистане заработали более 450 новых базовых станций (БС), а также прошли модернизацию около 650 действующих объектов, включая обновление текущих и добавление новых частотных диапазонов. Наибольший объём работ по запуску новых базовых станций пришёлся на Ташкент, где запустили более 100 новых БС, ведь в столице традиционно высока концентрация пользователей и, соответственно, нагрузка на сеть. Наибольший объём запусков пришёлся на Ташкент, а лидером по модернизации стала Ферганская область. Системное развитие сети позволило существенно повысить пропускную способность и обеспечить стабильное качество связи по всей стране.
«В 2025 году мы не просто расширяли сеть — мы соединяли людей, города и регионы, создавая цифровую страну, где скоростной интернет доступен для всех жителей. Каждая новая базовая станция и каждый обновлённый объект связи помогают людям работать, учиться, общаться и пользоваться современными цифровыми сервисами без ограничений», — отметил генеральный директор Beeline Uzbekistan Андрей Пятахин.
В течение года компания продолжила расширение сети LTE в регионах. Так, жители Янгиюльского района Наманганской области впервые получили доступ к LTE, а новая базовая станция на трассе между Чустским и Папским районами обеспечила непрерывную связь для пользователей. В Андижанской области LTE-покрытие было расширено в девяти районах, включая отдалённые территории, такие как махалля Кумарик в Шахриханском районе.
«Особое внимание уделялось усилению связи на ключевых транспортных направлениях и инфраструктурных объектах. В Коканде связь была усилена в районе нового аэропорта, а одна из базовых станций установлена вдоль магистральной дороги в направлении Республики Таджикистан и Бешарикского района, что повысило качество связи на стратегически важном маршруте», — отметил Гедиз Сезгин, директор по технологиям и инновациям Beeline Uzbekistan.
Отдельным приоритетом года стала подготовка сети к международным мероприятиям. Beeline Uzbekistan обеспечил бесперебойную работу связи во время концерта диджея Black Coffee в Хиве и III Международного фестиваля ремёсел в Коканде. Кроме того, во время подготовки к Саммиту UNESCO, прошедшему в ноябре, в Самарканде была проведена точечная модернизация 15 базовых станций в зонах проведения мероприятий и в гостиничных кластерах, что обеспечило стабильную связь и высокое качество мобильного интернета при пиковых нагрузках и большом количестве международных гостей.
Инвестиции в техническое развитие сети получили и международное признание. Beeline Uzbekistan был признан оператором с самым быстрым мобильным интернетом и стабильной сетью в Узбекистане по данным Opensignal, а также лучшим оператором для просмотра видео с мобильного устройства по версии Ookla.