Ro‘yxatdan o‘tish boshlandi
2025-yil 15-aprel, London: M360 Eurasia uchun ro‘yxatdan o‘tish boshlandi. Tadbir 2025-yil 21–22-may kunlari ilk bor Toshkentda bo‘lib o‘tadi. Tadbir arafasida GSMA “Mobile Sector Taxation Report in Eurasia” (Yevrosiyo mintaqasida mobil sektorni soliqqa tortish bo‘yicha hisobot) nomli yaqin orada e’lon qilinadigan hisobotining asosiy natijalarini ma’lum qildi.
Hisobotga ko‘ra, Turkmaniston (51%), Tojikiston (42%) va O‘zbekiston (40%) kabi mamlakatlarda tarmoq mavjudligiga qaramay, mobil internetdan foydalanishda jiddiy to‘siqlar mavjud. Ushbu hisobotda qayd etilishicha, mintaqa bo‘ylab mobil texnologiyalarni joriy etish va ularga sarmoya kiritishdagi soliq yukini kamaytirish katta ijtimoiy-iqtisodiy foyda keltirishi va Yevrosiyo bo‘ylab raqamli transformatsiyani tezlashtirishi mumkin.
O‘zbekiston Respublikasi Raqamli texnologiyalar vazirligi hamda VEON guruhi tarkibiga kiruvchi Beeline Uzbekistan homiyligida tashkil etilayotgan M360 Eurasia 2025 tadbiri aloqa sohasining kelajagini belgilab beruvchi siyosat, investitsiyalar va texnologik yutuqlar kabi asosiy masalalarni muhokama qilish uchun muhim platforma bo‘lib xizmat qiladi.
GSMA’ning yangi bosh direktori Vivek Badrinath M360 Eurasia 2025 doirasida yangi lavozimidagi ilk ochilish nutqi bilan ishtirok etadi. Janob Vivek shunday dedi: «Ushbu tadbir sanoat vakillari va siyosatchilar o‘rtasida samarali muloqot uchun muhim platformani yaratadi. Biz soliq bo‘yicha hisobotimiz natijalari kabi yangi ma’lumotlar bilan baham ko‘rar ekanmiz, muhokamalar va hamkorlik orqali mintaqaning raqamli kelajagini belgilovchi asosli qarorlarni qo‘llab-quvvatlashni maqsad qilganmiz».
InterContinental Tashkent mehmonxonasida bo‘lib o‘tadigan M360 Eurasia mintaqaviy va global mobil ekotizim rahbarlarini bir joyga to‘plab, 5G, sun'iy intellekt, kiberxavfsizlik va raqamli infratuzilma sohalaridagi eng so‘nggi innovatsiyalarni muhokama qilish imkoniyatini yaratadi. Tadbirda yuqori darajadagi muhokamalar, panel sessiyalar va sanoat rahbarlari va siyosatchilarning chiqishlari bo‘lib o‘tadi.
O‘zbekiston Respublikasi raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov ta’kidladi: «O‘zbekiston M360 Eurasia va uning keng hamjamiyatini kutib olishdan mamnun. Ushbu tadbir innovatsiyalar, tartibga solish va fiskal siyosat, shu jumladan soliq solish kabi asosiy mavzular bo‘yicha muloqot maydonini yaratadi — bularning barchasi mintaqamizda raqamli aloqani rivojlantirishda hal qiluvchi ahamiyatga ega».
M360 Eurasia ishtirokchilari butun Yevroosiyo bo‘ylab raqamli o‘sishni rag‘batlantirish uchun strategik aloqalarni yo‘lga qo‘yish orqali mobil operatorlar va texnologik innovatorlar bilan hamkorlik qilish imkoniyatiga ega bo‘ladilar.
Beeline Uzbekistan bosh direktori Andrey Pyataxin: «M360 Eurasia hamkorlik uchun qimmatli platforma yaratmoqda. Homiy sifatida biz raqamli xizmatlarning rivojlanishi va ko‘proq insonlarni qamrab olishiga ta’sir ko‘rsatuvchi infratuzilma, investitsiya va siyosat, shu jumladan soliqlarning ta’siri haqidagi muhokamalaraga o‘z hissamizni qo‘shganimizdan mamnunmiz».
Raqamli transformatsiyaning iqtisodiy rivojlanishdagi ahamiyatini inobatga olgan holda, M360 Eurasia 2025 mintaqada mobil texnologiyalarning kelajagini belgilaydigan asosiy muammolar va imkoniyatlarni muhokama qilish uchun noyob platformani taqdim etadi. M360 Eurasia 2025 uchun ro'yxatdan o'tish boshlandi, va biz sanoat mutaxassislari, davlat organlari vakillari hamda texnologiyalar sohasidagi yetakchilarni ushbu muhim tadbirda ishtirok etishga taklif qilamiz.
M360 Seriyasi: mintaqaviy yo'nalish, global ta'sir
GSMA’ning M360 seriyalari innovatsiyalarni rag‘batlantirish, murakkab muammolarni hal qilish va biznesning barqaror rivojlanishi va ijtimoiy o‘zgarishlar uchun asos yaratish maqsadida mintaqaviy mobil ekotizimni birlashtiradi.
Ushbu tadbirlar soha mutaxassislari va fikr yetakchilari ishtirokida bilim almashish, professional aloqalarni o‘rnatish va mobil texnologiyalar kelajagini muhokama qilish uchun maydon vazifasini bajaradi.
- XULOSA –
GSMA haqida
GSMA — bu mobil ekotizimni birlashtiradigan global tashkilot bo‘lib, innovatsiyalarni topish, rivojlantirish va joriy etish uchun ishlaydi, bu esa samarali biznes muhitlari va ijtimoiy o‘zgarishlarni yaratishga asos bo‘ladi. Bizning maqsadimiz odamlar, sanoat va jamiyat farovonligi uchun aloqaning butun kuchini ochib berishdan iborat. GSMA mobil operatorlarni, mobil ekotizim tashkilotlarini va unga yaqin sohalarni namoyish etadi va o‘z faoliyatini uchta asosiy yo‘nalishda amalga oshiradi: "Yaxshilik uchun aloqa", "Tarmoq xizmatlari va yechimlari" va "Ma’rifiy faoliyat". Ushbu faoliyat ijtimoiy muammolarni hal qilishga yordam beradigan tartibga solishni ilgari surish, mobil sohaning ishlashini ta'minlaydigan texnologiyalarni qo‘llab-quvvatlash, shuningdek, mobil ekosistemani MWC va M360 seriyasidagi tadbirlarda birlashtirish uchun dunyodagi eng yirik platformani taqdim etishni o‘z ichiga oladi.

GSMA M360 Eurasia 2025: Фокус на цифровой трансформации региона
В преддверии саммита GSMA опубликовала результаты исследования о влиянии налогообложения на цифровое развитие
Регистрация уже открыта
15 апреля 2025 года, Лондон: Открыта регистрация на M360 Eurasia, которое впервые пройдет в Ташкенте 21–22 мая 2025 года. В преддверии мероприятия GSMA опубликовала ключевые результаты из предстоящего отчёта о налогообложении, Mobile Sector Taxation Report in Eurasia (Отчет о налогообложении мобильного сектора в Евразии).
В отчёте указывается, что такие страны, как Туркменистан (51%), Таджикистан (42%) и Узбекистан (40%), сталкиваются с существенными препятствиями в использовании мобильного интернета, несмотря на доступность сетей. Согласно результатам исследования, снижение налогового бремени для внедрения мобильной связи и инвестиций в регионе может принести значительные социально-экономические выгоды и ускорить цифровую трансформацию во всей Евразии.
M360 Eurasia 2025, организованное в партнерстве с Министерством цифровых технологий Республики Узбекистан и спонсором Beeline Uzbekistan, которая входит в состав группы VEON, предоставит площадку для обсуждения ключевых вопросов, касающихся политики, инвестиций и технологических достижений, которые определяют будущее связи.
Новый генеральный директор GSMA, Вивек Бадринатх, выступит с приветственной речью на M360 Eurasia 2025 в рамках своей новой должности. Господин Вивек сказал: «Это мероприятие предоставляет платформу для продуктивного диалога между представителями отрасли и государственными деятелями. Обмениваясь новыми данными, такими как результаты нашего отчёта о налогообложении, а также через обсуждения и сотрудничество, мы стремимся поддерживать обоснованные решения, которые будут определять цифровое будущее региона».
M360 Eurasia, которое пройдет в отеле InterContinental Tashkent, соберет региональных и глобальных лидеров мобильной экосистемы для обсуждения последних инноваций в области 5G, искусственного интеллекта, кибербезопасности и цифровой инфраструктуры. В рамках мероприятия состоятся дискуссии на высоком уровне, панельные сессии, а также выступления ключевых фигур отрасли и государственных деятелей.
Министр цифровых технологий Республики Узбекистан Шерзод Шерматов отметил:
«Узбекистан рад приветствовать M360 Eurasia и его широкое сообщество. Это мероприятие создаёт пространство для диалога по ключевым темам, таким как инновации, регулирование и фискальная политика, включая налогообложение — всё это имеет решающее значение для продвижения цифровой связи в нашем регионе».
Участники M360 Eurasia получат возможность взаимодействовать с мобильными операторами и технологическими новаторами, налаживая стратегические партнёрства для стимулирования цифрового роста по всей Евразии.
Генеральный директор Beeline Uzbekistan Андрей Пятахин: «M360 Eurasia создаёт ценную платформу для сотрудничества. В качестве генерального спонсора мы рады внести вклад в обсуждение вопросов инфраструктуры, инвестиций и политики, включая влияние налогообложения, которые определяют рост цифровых услуг и их доступность для большего числа людей».
С учетом важности цифровой трансформации для экономического развития, M360 Eurasia 2025 предоставит уникальную платформу для обсуждения ключевых вызовов и возможностей, определяющих будущее мобильных технологий в регионе. Регистрация на M360 Eurasia 2025 уже открыта, и мы приглашаем профессионалов отрасли, представителей органов власти и лидеров в сфере технологий принять участие в этом знаковом событии.
Серия M360: Региональная Направленность, Глобальное Влияние
Серии M360 от GSMA объединяют региональную мобильную экосистему для стимулирования инноваций, решения сложных задач и создания основы для устойчивого развития бизнеса и социальных изменений. Эти мероприятия служат платформой для обмена знаниями, налаживания профессиональных связей и обсуждения будущего мобильных технологий с участием ведущих экспертов и лидеров мнений.
– ЗАКЛЮЧЕНИЕ –
О GSMA
GSMA — это глобальная организация, объединяющая мобильную экосистему для поиска, разработки и внедрения инноваций, лежащих в основе создания благоприятной деловой среды и социальных изменений. Наше видение состоит в том, чтобы раскрыть всю силу связи для процветания людей, промышленности и общества. GSMA представляет мобильных операторов, организации мобильной экосистемы и смежных отраслей и осуществляет свою деятельность по трем основным направлениям: «Связь во благо», «Отраслевые услуги и решения» и «Просветительская деятельность».
Эта деятельность включает в себя продвижение регулирования, которое способствует решению ключевых социальных проблем, поддержку технологий, обеспечивающих работу мобильной отрасли, а также предоставление крупнейшей в мире платформы для объединения мобильной экосистемы на мероприятиях серии MWC и M360.
Узнайте больше о нас на сайте gsma.com
Контакты для СМИ:
Пресс-служба GSMA
Пресс-релиз опубликован по инициативе GSMA на основе информации из официальной новостной рассылки GSMA.