Beepul UZCARD xavfsizlik tekshiruvidan muvaffaqiyatli o‘tdi
Beepul moliyaviy mobil ilovasi UZCARD to‘lov tizimi standarti "UZCARD TTda axborot xavfsizligi gatalablar" doirasida tashkiliy texnik tekshiruvdan muvaffaqiyatli o‘tdi. Ilova ma’lumotlariga ko‘ra, Beepul foydalanuvchilarining 50% dan ortig‘i UZCARD bank kartalarining egalari hisoblanadi.
Tashkiliy texnik tekshiruv (TTT) — bu "Yagona umumrespublika protsessing markazi" AJ tomonidan to‘lov tashkilotlari axborot tizimlarining UZCARD to‘lov tizimiga (TT) ulanishda belgilangan axborot xavfsizligi talablariga muvofiqligini baholash uchun o‘tkaziladigan kompleks tekshiruvdir. TTTdan muvaffaqiyatli o‘tish Beepul tomonidan foydalanuvchilar uchun xavflarni minimallashtiruvchi va ularning mablag‘larini ilovada va ushbu ilova yordamida amalga oshiriladigan operatsiyalar paytida UZCARD to‘lov tizimidan foydalanishda xavfsizligini ta’minlovchi ishonchli himoya choralari joriy etilganligini tasdiqlaydi.
O‘zbekiston Respublikasining 2019-yil 1-noyabrdagi "To‘lovlar va to‘lov tizimlari to‘g‘risida"gi 578-sonli Qonuniga muvofiq, "YUPM" AJ UZCARD to‘lov tizimi qoidalariga rioya etilishi ustidan nazoratni amalga oshiradi hamda axborot xavfsizligi talablariga va to‘lov tizimining uzluksiz ishlash chora-tadbirlariga rioya etilishini ta’minlaydi. YUPM AJning xavfsizlik bo‘yicha mutaxassislari Beepul UZCARD’ning barcha belgilangan talablari va qoidalariga muvofiqligini, shu jumladan ma’lumotlarni himoya qilish, kiberhujumlarning oldini olish va ma’lumotlarning maxfiyligini ta’minlashga qaratilgan chora-tadbirlarni, shuningdek, to‘lovlar xavfsizligini ta’minlash uchun zarur tartiblar va boshqaruv tuzilmasining mavjudligini aniqladilar.
"Foydalanuvchilar xavfsizligi — bizning ustuvor vazifamizdir," — deya ta’kidlaydi Beelab IT-direktori Timur Barabanov, — "UZCARD dasturiy ta’minotida axborot xavfsizligiga qo‘yiladigan talablar" UZCARD standarti bo‘yicha texnik tekshiruvdan o‘tish Beepul uchun muhim bosqich bo‘lib, foydalanuvchilarimiz uchun moliyaviy himoyani ta’minlash bo‘yicha ishlarimizni namoyish etadi. Biz zamonaviy standartlarga javob berish va foydalanuvchilarimizga to‘lovlarni amalga oshirishda xotirjamlikni ta’minlash uchun xavfsizlik tizimlarimizni doimiy ravishda takomillashtirmoqdamiz."
2024-yilda Beepul va UZCARD O‘zbekistonda kontaktsiz to‘lovlarni, jumladan, savdo, xizmat ko‘rsatish va servis sohasi tadbirkorlari hamda aholi o‘rtasida TezQR tizimini rivojlantirish va ommalashtirish bo‘yicha memorandum imzoladi. Ilova tahlilchilarining ma’lumotlariga ko‘ra, hozirda fintex xizmati foydalanuvchilarning 50 foizdan ortig‘i UZCARD bank kartalarining egalari hisoblanadi.
"YUPM" AJ UZCARD bank kartalari egalarining moliyaviy operatsiyalarini himoya qilishni ta’minlash uchun muntazam ravishda texnik tekshiruvlarni o‘tkazadi. Kompaniya zamonaviy standartlarga javob berish va to‘lovlarni amalga oshirishda xotirjamlikni ta’minlash uchun xavfsizlik tizimini doimiy ravishda takomillashtirib boradi.
Beepul O‘zbekiston Respublikasida 600 dan ortiq xizmatlar uchun to‘lovni amalga oshirish uchun universal yordamchi hisoblanadi. Kommunal to‘lovlar, mobil aloqa, internet, onlayn xizmatlar uchun to‘lovlar, ta'lim va tibbiy xizmatlar uchun shartnomalar va boshqa imkoniyatlar bitta ilovada va mobil telefonda bir nechta harakat orqali mujassam. Beepul O‘zbekistondagi barcha aloqa operatorlari mijozlariga kartalar o‘rtasida tezkor pul o‘tkazmalarini, to‘lovlarni boshqarish va yagona sodiqlik dasturini taklif etadi: barcha tranzaksiyalar uchun BEEP-bonuslari taqdim etiladi. Avtomatik to‘lovlar, bonus dasturlari va Beeline Uzbekistan eksklyuziv takliflaridan foydalaning. Beepul bilan qulay, tez va xavfsiz to‘lang.
Milliy to‘lov operatori haqida
“Yagona umumrespublika protsessing markazi” AJ (UZCARD savdo belgisi) —O‘zbekiston Respublikasining yetakchi milliy to‘lov operatori hisoblanadi.
Kompaniya ekvayring faoliyatini, elektron toʻlovlarni qayta ishlashni taʼminlaydi, shuningdek, tijorat banklari, toʻlov agregatorlari va bozorning boshqa ishtirokchilarini birlashtiruvchi provayder vazifasini bajaradi.
Kompaniya faoliyatining asosiy maqsadi — ishonchli, xavfsiz xizmat ko‘rsatish, shuningdek, mijozlar va foydalanuvchilar uchun yangi mahsulot va xizmatlarni doimiy joriy etish va rivojlantirish orqali nafaqat O‘zbekistonda, balki butun Markaziy Osiyoda yetakchi to‘lov tizimi va fintex-hamkorini yaratishdan iborat.
Bugungi kunda UZCARD tijoriy banklarni yagona dasturiy platformaga asoslangan yagona to‘lov maydonida birlashtirib, to‘lov kartalari loyihalarini amalga oshirish va rivojlantirishda banklarning o‘zlariga markazlashtirilgan yordam ko‘rsatish, moliyaviy, texnik va boshqa resurslarni tejashni ta’minlashga ko‘maklashmoqda.
Kompaniya haqida
“Unitel” MChJ 2006-yil 12-sentabrdan boshlab “Beeline Uzbekistan” brendi ostida xizmatlar ko‘rsatib kelmoqda. Beeline Uzbekistan bosh qarorgohi Amsterdam (Niderlandiya)da joylashgan VEON xalqaro telekommunikatsiya xoldingi tarkibiga kiradi.
VEON global telekommunikatsiya va internet xizmatlarining provayderi bo'lib, dunyoning olti dinamik rivojlanib borayotgan mamlakatida 160 milliondan ortiq foydalanuvchiga ega. Uning aksiyalari NASDAQ va Euronext Amsterdam fond bozorlarida joylashgan.
Beeline Uzbekistan’da 1.9 mingga yaqin xodim ishlaydi. 2006-yildan buyon O‘zbekiston bozoriga kirishi bilan VEON mamlakat telekommunikatsiya sanoatiga 1.4 milliard dollardan ortiq sarmoya kiritdi. “Unitel” MChJ O‘zbekistondagi eng yirik soliq to‘lovchilardan biri hisoblanadi. Beeline SB ostida O‘zbekistondagi faoliyati davomida 2 milliard dollarga yaqin soliq to‘lagan.

Beepul успешно прошел проверку UZCARD по требованиям безопасности
Мобильное финансовое приложение Beepul успешно прошло организационно-техническую проверку в рамках Стандарта платежной системы UZCARD "Требования к информационной безопасности в ПС UZCARD". По данным приложения, держателями банковских карт UZCARD являются более 50% пользователей Beepul.
Организационно-техническая проверка (ОТП) – это комплексная проверка, проводимая АО «Единый общереспубликанский процессинговый центр» для оценки соответствия информационных систем платежных организаций установленным требованиям информационной безопасности при подключении к платежной системе (ПС) UZCARD. Успешное прохождение ОТП подтверждает, что Beepul внедрил надежные меры защиты, минимизирующие риски для пользователей и обеспечивающие сохранность их средств в приложении и во время операций, проводимых с помощью этого приложения при использовании платежной системы UZCARD.
В соответствии с Законом Республики Узбекистан от 01 ноября 2019 года №578 «О платежах и платежных системах», АО «ЕОПЦ» осуществляет контроль за соблюдением Правил платежной системы UZCARD и обеспечивает соблюдение требований информационной безопасности и мер непрерывности функционирования платежной системы. Специалисты по безопасности АО ЕОПЦ установили соответствие Beepul всем установленным требованиям и регламентам UZCARD, включая меры, направленные на защиту информации, предотвращение кибератак и обеспечение конфиденциальности данных, а также наличие необходимых процедур и структуры управления для обеспечения безопасности платежей.
"Безопасность пользователей – наш главный приоритет", — говорит Тимур Барабанов, IT-директор Beelab. — "Прохождение технической проверки по стандарту UZCARD "Требования к информационной безопасности в ПС UZCARD" является важной вехой для Beepul, демонстрируя нашу работу по обеспечению защиты финансов для наших пользователей. Мы постоянно совершенствуем наши системы безопасности, чтобы соответствовать современным стандартам и обеспечивать нашим пользователям спокойствие при совершении платежей".
В 2024 году Beepul и UZCARD подписали меморандум о развитии и популяризации бесконтактных платежей в Узбекистане, в том числе системы TezQR среди предпринимателей сферы торговли, услуг и сервиса, а также населения. Сейчас, по данным аналитиков приложения, держателями банковских карт UZCARD являются более 50% пользователей финтехсервиса.
АО «ЕОПЦ» регулярно проводит техническую проверку для обеспечения защиты финансовых операций держателей банковских карт UZCARD. В компании постоянно совершенствуют систему безопасности, чтобы соответствовать современным стандартам и обеспечивать спокойствие при совершении платежей.
Beepul — универсальный помощник в оплате более 700 услуг и сервисов в Республике Узбекистан. Счета за коммунальные услуги, оплата мобильная связь, интернета, онлайн-сервисов и другие возможности в одном приложении и нескольких касаниях экрана мобильного телефона. Beepul предлагает клиентам всех операторов связи Узбекистана мгновенные переводы между картами, управление платежами и уникальную программу лояльности: начисление Beep-бонусов за все операции. Пользуйтесь автоплатежами, бонусными программами и эксклюзивными предложениями от Beeline Uzbekistan. Оплачивайте удобно, быстро и безопасно с Beepul.
Скачивайте Beepulв AppStore и GooglePlay
АО «Единый общереспубликанский процессинговый центр» (торговая марка UZCARD) – ведущий национальный платежный оператор Республики Узбекистан.
Компания обеспечивает эквайринговую деятельность, процессинг электронных платежей, а также выполняет функцию провайдера, объединяя коммерческие банки, платежных агрегаторов и других участников рынка.
Основная цель работы компании – создание лидирующей платежной системы и финтех-партнера не только в Узбекистане, но и во всей Центральной Азии, благодаря надежному, безопасному сервису, а также постоянному поиску и развитию новых продуктов и услуг для наших клиентов и пользователей.
Сегодня UZCARD объединяет коммерческие банки в единое платежное пространство на базе одной программной платформы и способствует оказанию централизованной помощи самим банкам при внедрении и развитии платежных карточных проектов с обеспечением экономии финансовых, технических и других ресурсов.
О компании
VEON – глобальный провайдер телекоммуникационных и интернет-услуг с более чем 160 млн пользователей в шести динамично развивающихся странах мира. Его акции котируются на фондовых рынках NASDAQ и Euronext Amsterdam.
В Beeline Uzbekistan работают около 1.9 тысячи сотрудников. С 2006 года с выходом на рынок Узбекистана VEON инвестировал в телекоммуникационную индустрию страны более 1.4 млрд долларов США. ООО Unitel – один из крупных налогоплательщиков в Узбекистане. За время своей деятельности под ТМ Beeline в Узбекистане было уплачено налогов на сумму около 2 млрд долларов.