Beepul UZCARD xavfsizlik tekshiruvidan muvaffaqiyatli o‘tdi
Beepul moliyaviy mobil ilovasi UZCARD to‘lov tizimi standarti "UZCARD TTda axborot xavfsizligi gatalablar" doirasida tashkiliy texnik tekshiruvdan muvaffaqiyatli o‘tdi. Ilova ma’lumotlariga ko‘ra, Beepul foydalanuvchilarining 50% dan ortig‘i UZCARD bank kartalarining egalari hisoblanadi.
Tashkiliy texnik tekshiruv (TTT) — bu "Yagona umumrespublika protsessing markazi" AJ tomonidan to‘lov tashkilotlari axborot tizimlarining UZCARD to‘lov tizimiga (TT) ulanishda belgilangan axborot xavfsizligi talablariga muvofiqligini baholash uchun o‘tkaziladigan kompleks tekshiruvdir. TTTdan muvaffaqiyatli o‘tish Beepul tomonidan foydalanuvchilar uchun xavflarni minimallashtiruvchi va ularning mablag‘larini ilovada va ushbu ilova yordamida amalga oshiriladigan operatsiyalar paytida UZCARD to‘lov tizimidan foydalanishda xavfsizligini ta’minlovchi ishonchli himoya choralari joriy etilganligini tasdiqlaydi.
O‘zbekiston Respublikasining 2019-yil 1-noyabrdagi "To‘lovlar va to‘lov tizimlari to‘g‘risida"gi 578-sonli Qonuniga muvofiq, "YUPM" AJ UZCARD to‘lov tizimi qoidalariga rioya etilishi ustidan nazoratni amalga oshiradi hamda axborot xavfsizligi talablariga va to‘lov tizimining uzluksiz ishlash chora-tadbirlariga rioya etilishini ta’minlaydi. YUPM AJning xavfsizlik bo‘yicha mutaxassislari Beepul UZCARD’ning barcha belgilangan talablari va qoidalariga muvofiqligini, shu jumladan ma’lumotlarni himoya qilish, kiberhujumlarning oldini olish va ma’lumotlarning maxfiyligini ta’minlashga qaratilgan chora-tadbirlarni, shuningdek, to‘lovlar xavfsizligini ta’minlash uchun zarur tartiblar va boshqaruv tuzilmasining mavjudligini aniqladilar.
"Foydalanuvchilar xavfsizligi — bizning ustuvor vazifamizdir," — deya ta’kidlaydi Beelab IT-direktori Timur Barabanov, — "UZCARD dasturiy ta’minotida axborot xavfsizligiga qo‘yiladigan talablar" UZCARD standarti bo‘yicha texnik tekshiruvdan o‘tish Beepul uchun muhim bosqich bo‘lib, foydalanuvchilarimiz uchun moliyaviy himoyani ta’minlash bo‘yicha ishlarimizni namoyish etadi. Biz zamonaviy standartlarga javob berish va foydalanuvchilarimizga to‘lovlarni amalga oshirishda xotirjamlikni ta’minlash uchun xavfsizlik tizimlarimizni doimiy ravishda takomillashtirmoqdamiz."
2024-yilda Beepul va UZCARD O‘zbekistonda kontaktsiz to‘lovlarni, jumladan, savdo, xizmat ko‘rsatish va servis sohasi tadbirkorlari hamda aholi o‘rtasida TezQR tizimini rivojlantirish va ommalashtirish bo‘yicha memorandum imzoladi. Ilova tahlilchilarining ma’lumotlariga ko‘ra, hozirda fintex xizmati foydalanuvchilarning 50 foizdan ortig‘i UZCARD bank kartalarining egalari hisoblanadi.
"YUPM" AJ UZCARD bank kartalari egalarining moliyaviy operatsiyalarini himoya qilishni ta’minlash uchun muntazam ravishda texnik tekshiruvlarni o‘tkazadi. Kompaniya zamonaviy standartlarga javob berish va to‘lovlarni amalga oshirishda xotirjamlikni ta’minlash uchun xavfsizlik tizimini doimiy ravishda takomillashtirib boradi.
Beepul O‘zbekiston Respublikasida 600 dan ortiq xizmatlar uchun to‘lovni amalga oshirish uchun universal yordamchi hisoblanadi. Kommunal to‘lovlar, mobil aloqa, internet, onlayn xizmatlar uchun to‘lovlar, ta'lim va tibbiy xizmatlar uchun shartnomalar va boshqa imkoniyatlar bitta ilovada va mobil telefonda bir nechta harakat orqali mujassam. Beepul O‘zbekistondagi barcha aloqa operatorlari mijozlariga kartalar o‘rtasida tezkor pul o‘tkazmalarini, to‘lovlarni boshqarish va yagona sodiqlik dasturini taklif etadi: barcha tranzaksiyalar uchun BEEP-bonuslari taqdim etiladi. Avtomatik to‘lovlar, bonus dasturlari va Beeline Uzbekistan eksklyuziv takliflaridan foydalaning. Beepul bilan qulay, tez va xavfsiz to‘lang.
Milliy to‘lov operatori haqida
“Yagona umumrespublika protsessing markazi” AJ (UZCARD savdo belgisi) —O‘zbekiston Respublikasining yetakchi milliy to‘lov operatori hisoblanadi.
Kompaniya ekvayring faoliyatini, elektron toʻlovlarni qayta ishlashni taʼminlaydi, shuningdek, tijorat banklari, toʻlov agregatorlari va bozorning boshqa ishtirokchilarini birlashtiruvchi provayder vazifasini bajaradi.
Kompaniya faoliyatining asosiy maqsadi — ishonchli, xavfsiz xizmat ko‘rsatish, shuningdek, mijozlar va foydalanuvchilar uchun yangi mahsulot va xizmatlarni doimiy joriy etish va rivojlantirish orqali nafaqat O‘zbekistonda, balki butun Markaziy Osiyoda yetakchi to‘lov tizimi va fintex-hamkorini yaratishdan iborat.
Bugungi kunda UZCARD tijoriy banklarni yagona dasturiy platformaga asoslangan yagona to‘lov maydonida birlashtirib, to‘lov kartalari loyihalarini amalga oshirish va rivojlantirishda banklarning o‘zlariga markazlashtirilgan yordam ko‘rsatish, moliyaviy, texnik va boshqa resurslarni tejashni ta’minlashga ko‘maklashmoqda.
Kompaniya haqida
“Unitel” MChJ 2006-yil 12-sentabrdan boshlab “Beeline Uzbekistan” brendi ostida xizmatlar ko‘rsatib kelmoqda. Beeline Uzbekistan bosh qarorgohi Amsterdam (Niderlandiya)da joylashgan VEON xalqaro telekommunikatsiya xoldingi tarkibiga kiradi.
VEON global telekommunikatsiya va internet xizmatlarining provayderi bo'lib, dunyoning olti dinamik rivojlanib borayotgan mamlakatida 160 milliondan ortiq foydalanuvchiga ega. Uning aksiyalari NASDAQ va Euronext Amsterdam fond bozorlarida joylashgan.
Beeline Uzbekistan’da 1.9 mingga yaqin xodim ishlaydi. 2006-yildan buyon O‘zbekiston bozoriga kirishi bilan VEON mamlakat telekommunikatsiya sanoatiga 1.4 milliard dollardan ortiq sarmoya kiritdi. “Unitel” MChJ O‘zbekistondagi eng yirik soliq to‘lovchilardan biri hisoblanadi. Beeline SB ostida O‘zbekistondagi faoliyati davomida 2 milliard dollarga yaqin soliq to‘lagan.

Beepul has achieved UZCARD security certification
The mobile financial application Beepul has successfully undergone an organizational and technical assessment by the UZCARD Payment System Standard "Information Security Requirements in the UZCARD Payment System". According to application data, over 50% of Beepul users are holders of UZCARD bank cards.
The organizational and technical assessment (OTA) is a comprehensive audit conducted by JSC "Unified Republican Processing Center" to evaluate the compliance of payment organizations' information systems with the established information security requirements when connecting to the UZCARD payment system. The completion of the OTA confirms that Beepul has implemented robust security measures to minimize user risks and ensure the safety of their funds within the application and during transactions conducted using this application with the UZCARD payment system.
JSC "URPC" is responsible for monitoring compliance with the UZCARD Payment System Rules and ensuring adherence to information security requirements and business continuity measures of the payment according to the Law of the Republic of Uzbekistan No. 578 of November 1, 2019, "On Payments and Payment Systems". URPC security specialists have certified that Beepul meets all UZCARD security standards, including data protection, cyberattack prevention, and robust security management.
"Beepul's successful completion of the UZCARD technical audit for "Information Security Requirements in the UZCARD Payment System" marks a significant milestone, demonstrating our commitment to safeguarding our users' financial information. We continually enhance our security systems to meet the latest industry standards and provide our users peace of mind when making payments." - says Timur Barabanov, Beelab’s Chief Information Officer. – "User security is our top priority."
Beepul and UZCARD collaborate to promote contactless payments, including the TezQR system, benefiting merchants, service providers, and the public in Uzbekistan. Recent app analytics reveal that over 50% of fintech service users now hold UZCARD cards. JSC “URPC” continues regular technical audits to enhance financial transaction security for UZCARD cardholders, ensuring modern standards and user confidence.
About Beepul Service
Beepul is a versatile assistant paying for over 700 services in the Republic of Uzbekistan. It allows you to handle utility bills, mobile phone top-ups, internet payments, online services, and more—all within a single app and a few taps on your mobile screen. Beepul offers instant transfers between cards for customers of all Uzbekistan communication operators, along with payment management and a unique loyalty program: earning Beep bonuses for all transactions. Enjoy the convenience, speed, and security of paying with Beepul.
Download Beepul on AppStore and GooglePlay.
Telegram: @beepuluzb
Facebook: @beepul.uz
AO “Unified Republican Processing Center” (UZCARD) – the leading national payment operator of the Republic of Uzbekistan. The company facilitates acquiring activities and electronic payment processing, and serves as a provider, bringing together commercial banks, payment aggregators, and other market participants.
The company’s primary goal is to establish the leading payment system and fintech partnership in Uzbekistan and Central Asia. This is achieved through reliable, secure services and continuous exploration and development of new products and services for our clients and users.
Today, UZCARD unites commercial banks into a single payment space based on a unified software platform. It also assists banks in implementing and developing payment card projects, resulting in savings of financial, technical, and other resources.
Unitel LLC has been rendering services using the Beeline Uzbekistan trademark since September 12, 2006. Beeline Uzbekistan is a part of the VEON international telecommunications holding with headquarters in Amsterdam (Netherlands).
VEON is a digital operator that provides converged connectivity and digital services to nearly 160 million customers. Operating across six countries that are home to more than 7% of the world’s population, VEON is transforming lives through technology-driven services that empower individuals and drive economic growth. Headquartered in Amsterdam, VEON is listed on NASDAQ and Euronext.
Beeline Uzbekistan has about 1.9 thousand employees. After the entry into the Uzbekistan market in 2006, VEON has invested more than 1.4 billion US dollars in the telecommunications industry of the country. Unitel LLC is one of the largest taxpayers in Uzbekistan. Beeline has paid an estimated 2 billion US dollars of taxes for the duration of its operations in Uzbekistan.