“Beeline Uzbekistan” infratuzilmani rivojlantirishni rejalashtirishda chekka hududlarni yagona jahon axborot makoniga ulashga alohida e’tibor beradi. Yuqori tezlikdagi 4G Internet yirik shaharlar chegarasidan ancha uzoqda paydo bo'lmoqda. Shunday qilib, Surxondaryo viloyatining avvallari mobil aloqa tarmog‘i bo‘lmagan Denov, Ushor va Uzun tumanlarida endilikda nafaqat ovozli aloqadan, balki yangiliklar va videolarni tomosha qilish, messenjerlarda yozishmalar, ishchi ma’lumotlar almashish uchun ma’lumotlarni uzatish xizmatidan ham foydalanish mumkin. Ushbu hududdagi aholi punktlarining 77 foizi ishonchli qamrov bilan ta'minlangan.
Butun respublika boʻyicha eng koʻp baza stansiyalari Fargʻona, Andijon, Namangan, Toshkent va Samarqand viloyatlarida, shuningdek, Oʻzbekiston poytaxtida oʻrnatilgan. Raqamli rivojlanish natijasida 2021-yilda barcha hududlarda “Beeline” abonentlarining internet-trafiklari oshdi. Barcha DATA-trafikning 80% gacha bo'lgan 4G tarmog'ida bu o'sish 45% ni tashkil etdi. Mobil aloqa tezligi ham 1,5 barobarga oshdi.
“Beeline Uzbekistan” muvaffaqiyatlari xalqaro Ookla kompaniyasining mustaqil ekspertlari tomonidan qayd etildi: operator uch marta – internet tezligi, qamrovi va tarmoq rivojlanishining umumiy darajasi bo‘yicha respublika telekom bozorining yetakchisi sifatida tan olingan.
“Beeline Uzbekistan” tarmog‘ining qurilishi ilg‘or raqamli innovatsiyalarni ishga tushirish bilan birga olib borilmoqda. 2021-yilda eSIM-kartalar kompaniya abonentlari uchun mavjud bo‘ldi. Oddiy SIM-kartaning ushbu raqamli analogini sindirish yoki yo'qotishning iloji yo‘q va "Beeline" mijozlari uchun yangi turdagi kartalarning birinchi ulanishi bepul. Mobil moliya sohasida abonentlarning imkoniyatlari kengaytirildi. “Ravnaq Bank” AK ko‘magida kompaniya “Beeline VISA” virtual bank kartasini ishga tushirdi. Uning yordami bilan siz uyingizdan chiqmasdan Internetda xaridlarni amalga oshirishingiz yoki yaqinlaringizga pul o'tkazishingiz mumkin. Raqamli xizmatlarni butun mamlakat bo‘ylab taqdim etish uchun “Beeline Uzbekistan” chakana savdo tarmog‘ini kengaytirishda davom etmoqda. 2021-yilda ikkita yangi savdo va xizmat ko'rsatish ofislari ochildi.
“Bu yil kompaniyamiz uchun yorqin voqealarga boy bo‘ldi, – deydi “Beeline Uzbekistan” bosh direktori Andrzej Malinowski. – 15-yillik yubileyimizni nishonladik. Yanada tezroq va texnologik jihatdan rivojlangan kompaniyaga aylandik. Biz abonentlarimizga yanada yaqinroq bo‘ldik. Buning natijasida O‘zbekistondagi mijozlariimiz soni 7 milliondan oshdi, bu asosiy natija. “Beeline Uzbekistan” jamoasi va VEON kompaniyalar guruhi nomidan mamlakatning barcha aholisini Yangi yil bilan tabriklayman! Chin yurakdan sizga baxt, sog'liq, kuch va muvaffaqiyatlar tilayman! Kirib kelayotgan 2022-yil siz uchun yangi yutuqlar va g'alabalar yili bo‘lsin!"
“Unitel” MChJ 2006-yilning 12-sentabridan boshlab “Beeline Uzbekistan” savdo belgisi ostida xizmatlar ko‘rsatib kelmoqda. “Beeline Uzbekistan” bosh qarorgohi Amsterdamda (Niderlandiya) joylashgan VEON xalqaro telekommunikatsiya xoldingi tarkibiga kiradi.
VEON 9 mamlakatda 213 milliondan ortiq abonentga ega global telekommunikatsiya va internet xizmatlari provayderi. Uning aktsiyalari NASDAQ va Euronext Amsterdam fond bozorlarida joylashgan.
“Beeline Uzbekistan»da 1,6 mingga yaqin xodim ishlaydi. 2006-yildan buyon O‘zbekiston bozoriga kirishi bilan VEON mamlakat telekommunikatsiya sohasiga 1,2 milliard dollardan ortiq sarmoya kiritdi. “Beeline” SB O‘zbekistondagi faoliyati davomida 1,8 milliard dollardan ortiq soliqlar to‘langan.

В год своего 15-летия Beeline Uzbekistan совершил новый рывок в технологическом развитии. В регионах страны компанией запущено более 1 500 базовых станций. Только в Сурхандарьинской области жители 27 отдаленных населенных пунктов впервые получили доступ к современным цифровым услугам на базе мобильного интернета. Развивая и модернизируя сеть, оператор ускоряет процесс цифровизации экономики Узбекистана.
Планируя развитие инфраструктуры, Beeline Uzbekistan уделяет особое внимание отдаленным районам, включая их в единое мировое информационное пространство. Скоростной интернет 4G появляется далеко за пределами больших городов. Так, в Денауском, Ушорском и Узунском районах Сурхандарьинской области, где ранее отсутствовали мобильные сети, сейчас можно пользоваться не только голосовой связью, но и услугой передачи данных для просмотра новостей и видео, переписки в мессенджерах, обмена рабочей информацией. Уверенное покрытие обеспечено в 77% населенных пунктов этого региона.
В целом по стране наибольшее число базовых станций установлено в Ферганской, Андижанской, Наманганской, Ташкентской и Самаркандской областях, а также в столице Узбекистана. В результате цифрового развития интернет-трафик абонентов Beeline увеличился в 2021 году во всех регионах. В сети 4G, на которую приходится до 80% всего объема DATA-трафика, этот рост составил 45%. Скорости мобильного доступа также выросли в 1,5 раза.
Успехи Beeline Uzbekistan отмечены независимыми экспертами международной компании Ookla: оператор признан лидером телеком-рынка республики трижды – по скоростям интернета, по покрытию и общему уровню развития сети.
Строительству сети Beeline Uzbekistan сопутствует запуск передовых цифровых инноваций. В 2021 году абонентам компании стали доступны карты eSIM. Этот цифровой аналог привычных SIM нельзя сломать или потерять, а первое подключение карт нового типа для клиентов Beeline является бесплатным. Расширены возможности абонентов в сфере мобильных финансов. При поддержке АО «Ravnaq Bank» компания запустила виртуальную банковскую карту Beeline VISA. С ее помощью можно не выходя из дома совершать покупки в интернете или переводить деньги близким. Чтобы цифровые услуги были доступны по всей стране, Beeline Uzbekistan продолжает расширять сеть розничных салонов. В 2021-м открыто две новые точки продаж и обслуживания.
«Этот год для нашей компании был насыщен яркими событиями, – говорит генеральный директор Beeline Uzbekistan Анджей Малиновски. – Мы отметили юбилей. Стали быстрее, технологичнее. Стали еще ближе к абонентам. И они это оценили: в Узбекистане у нас уже более 7 миллионов клиентов, это главный итог. От имени команды Beeline Uzbekistan и группы компаний VEON поздравляю всех жителей страны с Новым годом! От всего сердца желаю вам счастья, здоровья, жизненной энергии и успехов! Пусть наступающий 2022 год ознаменуется для вас новыми свершениями и победами!»
VEON – глобальный провайдер телекоммуникационных и интернет-услуг с более чем 213 млн абонентов в 9 странах мира. Его акции котируются на фондовых рынках NASDAQ и Euronext Amsterdam.
Facebook: fb.com/beeline.uz
Telegram: t.me/beelineuzbekistan
Twitter: twitter.com/beeline_uz
LinkedIn: linkedin.com/company/beeline-uzbekistan/