Beeline Uzbekistan Ookla tomonidan mobil qurilmadan video tomosha qilish bo‘yicha eng yaxshi operator deb tan olindi
Mobil va keng polosali tarmoqlarni tahlil qilish bo‘yicha dunyoda yetakchi bo‘lgan "Ookla" kompaniyasi 2025-yilning birinchi yarmi bo‘yicha hisobotini e’lon qildi. O‘zbekistonda "Eng Sifatli Mobil Video" mukofoti mamlakatda VEON xalqaro xoldingi tarkibiga kiruvchi Beeline Uzbekistan’ga nasib etdi.
Ookla hisobotlari Speedtest ilovasi orqali doimiy va mobil foydalanuvchilar tomonidan har kuni o‘tkaziladigan millionlab testlarga asoslanadi. Kompaniya, shuningdek, tarmoq sifati, signal kuchi, video uzatish, o‘yinlar va veb sahifalarni ochishda real sharoitlarda tarmoq ishlashini aks ettiruvchi milliardlab fon o‘lchovlarini qayta ishlaydi. Ushbu keng qamrovli tahlil har bir bozorda aloqa sifatining obyektiv suratini shakllantiradi hamda milliy operatorlar reytinglari va nufuzli Speedtest Awards mukofoti uchun asos bo‘lib xizmat qiladi.
O‘zbekiston Respublikasida yilning birinchi yarmida Beeline Uzbekistan foydalanuvchilarning mobil qurilmalarida videoni ijro etish sifati va tezligi bo‘yicha yetakchilikni namoyish etdi. Hisobotga muvofiq, Beeline Uzbekistan mamlakatdagi mobil operatorlar orasida eng yuqori video striming ko‘rsatkichiga erishib, 69,56 ball to‘pladi.
"Eng Sifatli Mobil Video" nominatsiyasi - "Ookla" reytingidagi asosiy yo‘nalishlardan biri. Videokontent telekommunikatsiya kompaniyalari mijozlari hayotida muhim o‘rin tutadi va uning mashhurligi tobora ortib bormoqda. Beeline Uzbekistan tarmog‘ida video xizmatlarning umumiy trafikdagi ulushi 70,6 foizga yetdi. Videokontentga ortib borayotgan qiziqishga javoban operator filmlar, seriallar va telekanallarni taqdim etuvchi KINOM hamda yirik xalqaro musobaqalarni namoyish etadigan Setanta Sports xizmatlari orqali ko‘ngilochar ekotizimni rivojlantirmoqda.
— Biz video xizmatlar segmentini rivojlantirishni davom ettiramiz. "Eng Sifatli Mobil Video" nominatsiyasidagi g‘alabamiz munosabati bilan narxni oshirmagan holda YouTube uchun qo‘shimcha trafikga ega yangilangan internet-paketlarni joriy etmoqdamiz. Sifatli videokontent har bir foydalanuvchi uchun yanada hamyonbop bo‘ladi, - dedi Beeline Uzbekistan bosh direktori Andrey Pyataxin.
— Beeline Uzbekistan’ni 2025-yilning birinchi yarmida O‘zbekistondagi eng sifatli mobil video uchun Ookla® Speedtest AwardTM mukofotini olgani bilan tabriklaymiz. Beeline Uzbekistan ilk bor ushbu mukofotni 2022-yilning birinchi yarmida qo‘lga kiritgan edi. Takroriy e’tirof Beeline Uzbekistan’ning o‘z mijozlariga yuqori sifatli video tajribasini taqdim etishga sodiqligini aks ettiradi, - dedi Ziff Devisning bir qismi bo‘lgan "Ookla" prezidenti va bosh direktori Stiven Bay.
Ookla haqida
Aloqa tahlili bo‘yicha global yetakchi hisoblangan Ookla o‘zining ishonchli brendlari - Speedtest®, Downdetector®, Ekahau® va RootMetrics® tajribasini birlashtirib, tarmoq va aloqa bo‘yicha tengsiz ma‘lumotlarni taqdim etadi. Ko‘p manbali ma‘lumotlarni sohadagi yetakchi tajriba bilan uyg‘unlashtirib, biz tarmoq ishlash ko‘rsatkichlarini strategik va amaliy tushunchalarga aylantiramiz.

Beeline Uzbekistan стал лучшим оператором для просмотра видео с мобильного устройства по версии Ookla
Компания Ookla, мировой лидер в области анализа мобильных и широкополосных сетей, опубликовала отчет за первое полугодие 2025 года. В Узбекистане награда «Лучшее качество мобильного видео» получила компания Beeline Uzbekistan, часть VEON Group.
Отчеты Ookla основаны на миллионах тестов, выполняемых каждый день стационарными и мобильными пользователями через приложение Speedtest. Компания также обрабатывает миллиарды фоновых измерений, которые отражают реальную производительность по качеству сети, мощности сигнала, потоковой передаче видео, играм и просмотру веб-страниц. Этот всесторонний анализ формирует объективную картину качества связи на каждом рынке и служит основой для национальных рейтингов операторов, а также для престижной премии Speedtest Awards
В Республике Узбекистан в первом полугодии Beeline Uzbekistan продемонстрировал лидерство по качеству и скорости воспроизведения видео на мобильных устройствах пользователей. Согласно отчету, Beeline Uzbekistan достиг самого высокого показателя потокового видео среди мобильных операторов страны, набрав 69,56 баллов.
Номинация «Лучшее качество мобильного видео» — одна из главных категорий в рейтингах Ookla. Видеоконтент занимает центральное место в жизни клиентов телекоммуникационных компаний, и его популярность продолжает расти. В сети Beeline Uzbekistan доля видеосервисов в общем трафике уже достигла 70,6%. Реагируя на растущий интерес к видеоконтенту, оператор развивает развлекательную экосистему с сервисом KINOM, с фильмами, сериалами и телеканалами, а также с Setanta Sports, который транслирует крупные международные соревнования.
— Мы продолжим развивать сегмент видеосервисов, и в честь победы в номинации «Лучшее качество мобильного видео» мы запускаем обновленные интернет-пакеты с дополнительным трафиком для YouTube без увеличения стоимости. Качественный видеоконтент станет еще более доступным для каждого пользователя, — отметил генеральный директор Beeline Uzbekistan Андрей Пятахин.
— Поздравляем Beeline Uzbekistan с получением премии Ookla® Speedtest Award™ за лучшее качество мобильного видео в Узбекистане в первом полугодии 2025 года. Beeline Uzbekistan впервые завоевал эту награду в первой половине 2022 года. Повторное получение награды отражает стремление Beeline Uzbekistan предоставлять своим клиентам высококачественный видеоопыт, — сказал Стивен Бай, президент и главный исполнительный директор компании Ookla, входящей в состав Ziff Davis.
Ookla, мировой лидер в области аналитики связи, объединяет проверенный опыт Speedtest®, Downdetector®, Ekahau® и RootMetrics® для предоставления непревзойденной информации о сети и подключении. Объединяя данные из нескольких источников с ведущими отраслевыми знаниями, мы преобразуем показатели производительности сети в стратегические, действенные аналитические данные.