Beeline Uzbekistan Ookla tomonidan mobil qurilmadan video tomosha qilish bo‘yicha eng yaxshi operator deb tan olindi
Mobil va keng polosali tarmoqlarni tahlil qilish bo‘yicha dunyoda yetakchi bo‘lgan "Ookla" kompaniyasi 2025-yilning birinchi yarmi bo‘yicha hisobotini e’lon qildi. O‘zbekistonda "Eng Sifatli Mobil Video" mukofoti mamlakatda VEON xalqaro xoldingi tarkibiga kiruvchi Beeline Uzbekistan’ga nasib etdi.
Ookla hisobotlari Speedtest ilovasi orqali doimiy va mobil foydalanuvchilar tomonidan har kuni o‘tkaziladigan millionlab testlarga asoslanadi. Kompaniya, shuningdek, tarmoq sifati, signal kuchi, video uzatish, o‘yinlar va veb sahifalarni ochishda real sharoitlarda tarmoq ishlashini aks ettiruvchi milliardlab fon o‘lchovlarini qayta ishlaydi. Ushbu keng qamrovli tahlil har bir bozorda aloqa sifatining obyektiv suratini shakllantiradi hamda milliy operatorlar reytinglari va nufuzli Speedtest Awards mukofoti uchun asos bo‘lib xizmat qiladi.
O‘zbekiston Respublikasida yilning birinchi yarmida Beeline Uzbekistan foydalanuvchilarning mobil qurilmalarida videoni ijro etish sifati va tezligi bo‘yicha yetakchilikni namoyish etdi. Hisobotga muvofiq, Beeline Uzbekistan mamlakatdagi mobil operatorlar orasida eng yuqori video striming ko‘rsatkichiga erishib, 69,56 ball to‘pladi.
"Eng Sifatli Mobil Video" nominatsiyasi - "Ookla" reytingidagi asosiy yo‘nalishlardan biri. Videokontent telekommunikatsiya kompaniyalari mijozlari hayotida muhim o‘rin tutadi va uning mashhurligi tobora ortib bormoqda. Beeline Uzbekistan tarmog‘ida video xizmatlarning umumiy trafikdagi ulushi 70,6 foizga yetdi. Videokontentga ortib borayotgan qiziqishga javoban operator filmlar, seriallar va telekanallarni taqdim etuvchi KINOM hamda yirik xalqaro musobaqalarni namoyish etadigan Setanta Sports xizmatlari orqali ko‘ngilochar ekotizimni rivojlantirmoqda.
— Biz video xizmatlar segmentini rivojlantirishni davom ettiramiz. "Eng Sifatli Mobil Video" nominatsiyasidagi g‘alabamiz munosabati bilan narxni oshirmagan holda YouTube uchun qo‘shimcha trafikga ega yangilangan internet-paketlarni joriy etmoqdamiz. Sifatli videokontent har bir foydalanuvchi uchun yanada hamyonbop bo‘ladi, - dedi Beeline Uzbekistan bosh direktori Andrey Pyataxin.
— Beeline Uzbekistan’ni 2025-yilning birinchi yarmida O‘zbekistondagi eng sifatli mobil video uchun Ookla® Speedtest AwardTM mukofotini olgani bilan tabriklaymiz. Beeline Uzbekistan ilk bor ushbu mukofotni 2022-yilning birinchi yarmida qo‘lga kiritgan edi. Takroriy e’tirof Beeline Uzbekistan’ning o‘z mijozlariga yuqori sifatli video tajribasini taqdim etishga sodiqligini aks ettiradi, - dedi Ziff Devisning bir qismi bo‘lgan "Ookla" prezidenti va bosh direktori Stiven Bay.
Ookla haqida
Aloqa tahlili bo‘yicha global yetakchi hisoblangan Ookla o‘zining ishonchli brendlari - Speedtest®, Downdetector®, Ekahau® va RootMetrics® tajribasini birlashtirib, tarmoq va aloqa bo‘yicha tengsiz ma‘lumotlarni taqdim etadi. Ko‘p manbali ma‘lumotlarni sohadagi yetakchi tajriba bilan uyg‘unlashtirib, biz tarmoq ishlash ko‘rsatkichlarini strategik va amaliy tushunchalarga aylantiramiz.

Beeline Uzbekistan became the best operator for watching videos from a mobile device, according to Ookla
Ookla, a global leader in mobile and broadband network analysis, has released its report for the first half of 2025. In Uzbekistan, the "Best Mobile Video Experience Award" goes to Beeline Uzbekistan, which represents the international VEON Group in the country.
Ookla’s reports draw on millions of tests performed every day by fixed and mobile users through the Speedtest app. The company also processes billions of background measurements that reflect real-world performance across network quality, signal strength, video streaming, gaming, and web browsing. This comprehensive analysis delivers an objective map of connectivity in each market, forms the basis for national operator rankings, and the prestigious Speedtest Awards.
In the Republic of Uzbekistan, in the first half of the year, Beeline Uzbekistan demonstrated leadership in terms of the quality and speed of traffic transmission when playing videos on users' mobile devices. According to the report, Beeline Uzbekistan achieved the highest Video Streaming Score among mobile operators in the country, with a result of 69.56 points.
The Best Mobile Video Quality Nomination is one of the main categories in Ookla's ratings. Video content is central to the lives of telecom customers, and its popularity continues to grow. In the Beeline Uzbekistan network, the share of video services in total traffic has already reached 70.6%. In response to the growing interest in video content, the operator is developing an entertainment ecosystem with the KINOM service, offering movies, series, and TV channels, as well as Setanta Sports, which broadcasts major international competitions.
— We will continue to develop the video services segment. And in honor of the victory in the "Best Mobile Video Experience" nomination, we are launching updated Internet packages with additional traffic for YouTube without increasing the cost. High-quality video content will become even more accessible to every user, — said Andrey Pyatakhin, CEO of Beeline Uzbekistan.
— We congratulate Beeline Uzbekistan on receiving the Ookla® Speedtest Award™ for the best mobile video quality in Uzbekistan in the first half of 2025. Beeline Uzbekistan first won this award in the first half of 2022. The repeated recognition reflects Beeline Uzbekistan's commitment to providing its customers with a high-quality video experience, — said Stephen Bye, President and CEO of Ookla, part of Ziff Davis.
About Ookla
Ookla, a global leader in connectivity intelligence, brings together the trusted expertise of Speedtest®, Downdetector®, Ekahau®, and RootMetrics® to deliver unmatched network and connectivity insights. By combining multi-source data with industry-leading expertise, we transform network performance metrics into strategic, actionable insights.