Beeline Uzbekistan Farg‘ona vodiysi bo‘ylab tarmog‘ini kengaytirmoqda
Beeline Uzbekistan Farg‘ona vodiysida infratuzilmani faol rivojlantirmoqda, yuzlab baza stansiyalarini o‘rnatmoqda va modernizatsiya qilmoqda. Bu sa’y-harakatlar viloyatning millionlab aholisi uchun aloqa sifati va internet tezligini oshirishga qaratilgan.
So‘nggi oylarda Farg‘ona vodiysi bo‘ylab salmoqli miqdordagi baza stansiyalari o‘rnatildi va modernizatsiya qilindi. Farg‘ona viloyatida tarmoq qamrovini kengaytirish loyihasi doirasida 499 ta baza stansiyalari modernizatsiya qilindi, shundan 120 tasi — Qo‘qon shahrida. Viloyatning yirik shaharlarida — Farg‘ona va Marg‘ilonda ham 76 ta yangi baza stansiyasi paydo bo‘ldi. Bundan tashqari, baza stansiyalarini modernizatsiya qilish va o‘rnatish ishlari viloyatning bir qator tumanlari: Toshloq, Quva, Rishton, Qo‘shtepa, Oltiariq, Farg‘ona, Bag‘dod, Uchko‘prik, Furqat, Dang‘ara, O‘zbekiston, Buvayda tumanlarida ham o‘z ta’sirini ko‘rsatdi.
Andijon viloyatining Andijon shahri, Xonobod, Oltinko‘l, Andijon, Asaka, Baliqchi, Jalaquduq, Qo‘rg‘ontepa, Marhamat, Paxtaobod, Xo‘jaobod, Shahrixon va Izboskan tumanlaridagi 272 ta baza stansiyalariga yangi sig‘imni oshiruvchi qurilmalar o‘rnatildi. 46 ta baza stansiyalari ilk bor efirga uzatildi.
Namangan viloyatining Namangan shahri, shuningdek, Kosonsoy, Namangan, Toʻraqoʻrgʻon, Uychi, Chortoq, Chust tumanlarida 27 ta yangi baza stansiyalari paydo boʻldi. 244 ta baza stansiyalari modernizatsiya qilindi.
Yil boshidan buyon Farg‘ona vodiysi bo‘ylab 1000 dan ortiq baza stansiyalari modernizatsiya qilindi va 2G/3G/4G texnologiyalarini qo‘llab-quvvatlovchi 150 ta yangi baza stansiyalari o‘rnatildi. Hajm va ma’lumotlarni uzatish tezligini oshirish uchun kompaniya texnik mutaxassislari ma’lumotlarni uzatishning yuqori tezligi va barqaror ishlashini saqlab qolgan holda, cheklangan hududda bir vaqtning o‘zida ko‘plab foydalanuvchilar va qurilmalarga xizmat ko‘rsatadigan Massive MIMO texnologiyasini muvaffaqiyatli qo‘llashdi. Bu ajoyib natijalarni keltirdi – Farg‘ona vodiysida bir abonentga to‘g‘ri keladigan o‘rtacha tezlik deyarli 50 foizga oshdi.
Bundan tashqari, ma’lumotlarni uzatishning ishonchliligi va tezligini oshirish maqsadida 339 ta radiorele liniyalari (RRL) ishga tushirildi, yangilandi va ularning hajmi kengaytirildi. Ushbu yaxshilanishlar kengroq hududda ko‘proq abonentlarga yuqori tezlikda xizmat ko‘rsatish imkonini beradi.
Farg‘ona vodiysi bo‘ylab VoLTE trafik ulushi kundan-kunga ortib bormoqda. Endi u kuniga 86900 Erlni tashkil etmoqda (1 Erl bitta ovozli kanaldan 1 soat davomida uzluksiz foydalanishga to‘g‘ri keladi). Agar bu soatbay hisoblansa, bitta abonent deyarli 10 yil davomida to‘xtovsiz telefonda gaplashishi kerak bo‘ladi. Bu shuni anglatadiki, mijozlar 4G tarmog‘idan chiqmasdan, bir vaqtning o‘zida internetdan bahramand bo‘lish bilan birga yuqori sifatli ovozli qo‘ng‘iroqlarni amalga oshirishlari mumkin. Shuningdek, VoLTE qo‘ng‘iroqni 2G yoki 3G tarmog‘iga o‘tkazish hojati yo‘qligidan, zudlik bilan ulanish imkonini beradi.
Qolaversa, mintaqada digital-operator refarming (chastotalarni qayta taqsimlash) hamda LTE texnologiyasining chastotalarini kengaytirish bo‘yicha ishlarni amalga oshirdi. Bugungi kunga kelib, Farg‘ona, Namangan, Qo‘qon va Andijon shaharlarida bu boradagi ishlar muvaffaqiyatli yakunlandi. Bu o‘tkazish hajmi va ma'lumotlarni uzatish tezligini oshirish natijasida aloqa sifati va mobil Internet tezligini oshirish imkonini berdi.
Beeline Uzbekistan o‘z abonentlariga aloqa va axborot, davlat, fintex, ko‘ngilochar, ta’lim va boshqa onlayn xizmatlardan foydalanish uchun eng yaxshi imkoniyatlarni taqdim etish maqsadida tarmoqni rivojlantirishga sarmoya kiritishda davom etmoqda.
Yangi baza stansiyalari oʻrnatiladigan manzillarning batafsil roʻyxati va Beeline tarmogʻining qamrov xaritasi bilan bu yerda tanishish mumkin.

Главная/Новости/Beeline Uzbekistan расширяет сеть в Ферганской долине
Beeline Uzbekistan активно развивает инфраструктуру в Ферганской долине, устанавливая и модернизируя сотни базовых станций. Эти усилия направлены на улучшение качества связи и скорости интернета для миллионов жителей региона.
За последние месяцы в Ферганской долине установлено и модернизировано значительное количество базовых станций. В рамках проекта расширения покрытия сети в Ферганской области было модернизировано 499 базовых станций, 120 из которых – в Коканде. 76 новых станций также появились в крупных городах региона: Фергане и Маргилане. Помимо этого, работы по модернизации и установке базовых станций затронули ряд районов области: Ташлакский, Кувинский, Риштанский, Куштепинский, Алтыарыкский, Ферганский, Багдадский, Учкуприкский, Фуркатский, Дангаринский, Узбекистанский, Бувайдинский.
В Андижанской области на 272 базовых станций было установлено новое емкостное оборудование в следующих городах и районах: Андижане, Ханабаде, Алтынкульском, Андижанском, Асакинском, Балыкчинском, Джалакудукском, Кургантепинском, Мархаматском, Пахтаабадском, Ходжаабадском, Шахриханском и Избасканском районах. 46 базовых станций были выведены в эфир впервые.
В Наманганской области 27 новых базовых станций появились в городе Наманган, а также Касансайском, Наманганском, Туракурганском, Уйчинском, Чартакском, Чустском районах. 244 базовых станций были модернизированы.
По всей Ферганской долине с начала года модернизировано более 1000 базовых станций и установлено 150 новых базовых станций с поддержкой технологий 2G/3G/4G. Для увеличения ёмкости и скорости передачи данных техническими специалистами компании успешно применена технология Massive MIMO, которая обеспечивает одновременное обслуживание множества пользователей и устройств на ограниченной площади, сохраняя при этом высокую скорость передачи данных и стабильную производительность. Это уже принесло отличный результат — средняя скорость на абонента в Ферганской долине увеличилась почти на 50%.
Кроме того, для повышения надёжности и скорости передачи данных было запущено, модернизировано или расширена емкость на 339 радиорелейных линиях (РРЛ). Эти улучшения позволяют обслуживать большее количество абонентов с более высокой скоростью на значительной территории.
Доля трафика VoLTE растёт с каждым днем по всей Ферганской долине. Сейчас она составляет 86900 Эрл в день (1 Эрл соответствует непрерывному использованию одного голосового канала в течение 1 часа). Если перевести это в часы, то одному абоненту потребуется беспрерывно говорить по телефону почти 10 лет. Это означает, что клиенты могут совершать более качественные голосовые вызовы, не покидая сети 4G, и в это же время пользоваться интернетом. Также VoLTE позволяет осуществлять моментальное установление соединения, т к не требуется переводить звонок в сеть 2G или 3G.
Также в регионе digital-оператор провёл рефарминг (перераспределение) и расширение частот для технологии LTE. На текущий момент работы успешно завершены в Фергане, Намангане, Коканде и Андижане. Это позволило увеличить пропускную способность и скорость передачи данных, улучшая качество связи и скорость мобильного интернета.
Beeline Uzbekistan продолжает инвестировать в развитие сети, чтобы предоставлять своим абонентам лучшие возможности для связи и доступа к информации, государственным, финтех, развлекательным, образовательным и другим онлайн-сервисам.
С подробным списком адресов, где установлены новые базовые станции, и картой покрытия сети Beeline можно ознакомиться здесь.