Beeline Uzbekistаn mobil internet-trafik rekordini yangiladi: bir yil ichida ko‘rsatkich uchdan birga oshdi
2025-yil 8-dekabrda, O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi kuni, Beeline Uzbekistan kompaniya tarixidagi eng yuqori kunlik mobil internet trafik hajmini qayd etdi — 4,7 milliard megabayt.
Bu hajm deyarli 940 mingta HD sifatidagi filmni yuklab olish, yuz millionlab musiqa treklarini tinglash, yoki HD sifatidagi videoqo‘ng‘iroqlar orqali 78 ming yildan ortiq vaqt davomida uzluksiz muloqot qilish uchun yetarli bo‘lardi.
Ushbu rekord yil davomida kuzatilgan mobil internet iste’molining barqaror o‘sishi natijasidir. 2025-yil noyabr oyi yakunlariga ko‘ra, bir oyda uzatilgan trafik hajmi o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 31,6% ga oshdi. Bu o‘sish foydalanuvchilarning raqamli odatlaridagi o‘zgarishlarni aks ettiradi: videokontentni faol iste’mol qilish, striming platformalari va onlayn xizmatlardan aynan mobil qurilmalar orqali foydalanish tobora kengayib bormoqda.
“2025-yil biz uchun keng ko‘lamli o‘sish va texnologik yutuqlar yili bo‘ldi. Biz tarmoqni izchil kengaytirdik, baza stansiyalarini modernizatsiya qildik va yangi chastota diapazonlarini joriy etdik. Bu butun mamlakat bo‘ylab barqaror aloqa va yuqori tezlikdagi mobil internetni ta’minlash imkonini berdi. 8-dekabrdagi rekord trafik hajmi — amalga oshirilgan ishlar samaradorligi va tarmog‘imizning foydalanuvchilarning kelajakdagi raqamli ehtiyojlariga tayyor ekanligining yaqqol tasdig‘idir”, — dedi Beeline Uzbekistan kompaniyasining texnologiyalar va innovatsiyalar bo‘yicha direktori Gediz Sezgin.
2025-yilda kompaniya tarmoqni kompleks rivojlantirishni davom ettirdi: 450 dan ortiq yangi baza stansiyasi ishga tushirildi, shuningdek 650 ga yaqin aloqa obyektlari modernizatsiya qilindi. Eng katta ish hajmi Toshkent shahriga to‘g‘ri keldi, modernizatsiya bo‘yicha yetakchi hudud esa Farg‘ona viloyati bo‘ldi. Tarmoqni tizimli rivojlantirish o‘tkazuvchanlik qobiliyatini sezilarli darajada oshirib, butun mamlakat bo‘ylab aloqa sifatining barqarorligini ta’minladi.
Beeline Uzbekistan butun O‘zbekiston bo‘ylab foydalanuvchilarga ishonchli aloqa va yuqori sifatli mobil internetni taqdim etish uchun raqamli infratuzilmaga investitsiyalar kiritishni davom ettiradi.

Beeline Uzbekistan обновил рекорд мобильного интернет-трафика: за год показатель вырос на треть
8 декабря 2025 года, в День Конституции Республики Узбекистан, Beeline Uzbekistan зафиксировал максимальный за всю историю компании суточный объём переданного мобильного интернет-трафика — 4,7 миллиарда мегабайт.
Этого объёма хватило бы, чтобы скачать почти 940 000 фильмов в HD-качестве, прослушать сотни миллионов музыкальных треков, пообщаться более 78 000 лет по видеозвонку в HD-качестве без перерыва.
Рекорд стал результатом устойчивого роста потребления мобильного интернета, который компания фиксирует на протяжении всего года. По итогам ноября 2025 года объём переданного за месяц трафика увеличился на 31,6% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Этот рост отражает изменение цифровых привычек пользователей: всё более активное потребление видеоконтента, использование стриминговых платформ и онлайн-сервисов именно с мобильных устройств.
«2025 год стал для нас годом масштабного роста и технологических достижений. Мы последовательно расширяли сеть, модернизировали базовые станции и внедряли новые диапазоны, чтобы обеспечить стабильное соединение и высокую скорость мобильного интернета по всей стране. Рекордный объём трафика 8 декабря — наглядное подтверждение эффективности нашей работы и готовности сети к дальнейшему росту цифровых потребностей пользователей», — отметил Гедиз Сезгин, директор по технологиям и инновациям Beeline Uzbekistan.
В 2025 году компания продолжила комплексное развитие сети: было запущено более 450 новых базовых станций и модернизировано около 650 объектов связи. Наибольший объём запусков пришёлся на Ташкент, а лидером по модернизации стала Ферганская область, что позволило существенно повысить пропускную способность сети и обеспечить стабильное качество связи по всей стране. Компания продолжает инвестировать в цифровую инфраструктуру, чтобы предоставлять пользователям стабильную связь и высокое качество мобильного интернета по всей стране.