Beeline Uzbekistan 2025-yilni tarmoqni keng ko‘lamli modernizatsiya qilishdan boshladi
Yanvar oyida VEON Group tarkibiga kiruvchi Beeline Uzbekistan mamlakat poytaxti, o‘nta viloyat va Qoraqalpog‘iston Respublikasida avval ishga tushirilgan 150 dan ortiq baza stansiyalarini (BS) modernizatsiya qildi. Yangilangan qurilmalar 4G/LTE tezkor ma’lumot uzatish texnologiyasini qo‘llab-quvvatlaydi. Keng ko‘lamli ishlar natijasida aholi punktlari va O‘zbekistonning muhim avtomobil yo‘llarida digital-operator xizmatlari sifati yanada yaxshilandi.
Texnik ishlar Andijon, Buxoro, Jizzax, Qashqadaryo, Namangan, Samarqand, Surxondaryo, Toshkent, Farg‘ona, Xorazm viloyatlari va Qoraqalpog‘iston Respublikasida olib borildi.
Yangilangan baza stansiyalari soni bo‘yicha Farg‘ona viloyati yetakchi bo‘ldi. U mamlakatda aholi zichligi bo‘yicha eng keng hududlardan biri hisoblanadi — yanvar oyida operator bu yerda taxminan 90 ta baza stansiyasini modernizatsiya qildi. 2025-yilda mamlakat bo‘ylab 220 dan ortiq stansiyalarni yangilash rejalashtirilmoqda. Massive MIMO kabi qo‘llaniladigan texnologiyalar bir vaqtning o‘zida xizmat ko‘rsatiladigan foydalanuvchilar sonini sezilarli darajada oshirish imkonini beradi. Bu shaharlarning aholi zich joylashgan hududlarida va yirik savdo markazlari yoki stadionlar kabi ko‘plab odamlar to‘planadigan obyektlar yaqinida dolzarbdir. Chastotalardan yanada samarali foydalanish tufayli mobil qurilmalar egalari ma’lumotlarni uzatish va yuklab olishning yuqori tezliklariga ega bo‘ladilar. Modernizatsiya qilingan baza stansiyalarida ulanish tezligi 36 foizga, mijozlar trafigi esa 19 foizga oshdi.
4G/LTE standartidagi tarmoqni rivojlantirishga e’tibor qaratish Beeline Uzbekistan mijozlariga nafaqat qulay tezlikda mobil internetdan foydalanish, balki to‘rtinchi avlod tarmog‘ida qolgan holda ovozli qo‘ng‘iroqlarni amalga oshirish imkonini beradi. Shu tufayli mamlakatda Voice over LTE ("LTE orqali ovoz") xizmati tobora ommalashib bormoqda — operator tarmog‘ida milliondan ziyod VoLTE foydalanuvchilari qayd etilgan.
"Bizning texnik xodimlarimiz uchun yanvar oyi yuqori sur’atda o‘tdi: atigi bir oy ichida biz joriy yilda yangilanishi rejalashtirilgan baza stansiyalarining yarmidan ko‘pini modernizatsiya qilishga ulgurdik. Buning izohi oddiy. Qurilmalar 4G tezligida qanchalik erta ishlay boshlasa, O‘zbekiston fuqarolari yangi aloqa sifatidan shunchalik tez foydalana boshlaydilar va VEON AI1440 strategiyasiga muvofiq yashab, kuniga 1440 daqiqa davomida zamonaviy raqamli xizmatlardan bahramand bo‘ladilar. Bu, ayniqsa, yuqori tezlikdagi internet birinchi marta kirib kelayotgan kichik aholi punktlari uchun alohida ahamiyatli," — deya sharhladi Beeline Uzbekistan bosh direktori Andrey Pyataxin.

In January, Beeline Uzbekistan, part of the VEON Group, upgraded more than 150 previously launched base stations (BS) in the capital, ten regions, and the Republic of Karakalpakstan. The updated equipment supports high-speed 4G/LTE data transmission technology. As a result of these thorough efforts, the digital operator's service quality has significantly improved in settlements and along key highways of Uzbekistan.
Technical upgrades were carried out in in the Andijan, Bukhara, Jizzakh, Kashkadarya, Namangan, Samarkand, Surkhandarya, Tashkent, Fergana, and Khorezm regions, as well as in the Republic of Karakalpakstan.
The record holder for the number of upgraded base stations was the Fergana region, one of the most densely populated in the country. In January, the operator modernized about 90 BS there. In 2025, more than 220 stations are planned to be upgraded across the country.
The applied technologies — such as Massive MIMO — significantly increase the number of simultaneously served users, which is especially relevant in densely populated urban areas and near venues with large gatherings of people, such as major shopping malls or stadiums.
Thanks to more efficient frequency use, mobile device owners can enjoy higher download and upload speeds. On the base stations where the modernization took place, access speed increased by 36%, and customer traffic by 19%.
The focus on developing the 4G/LTE network standard allows Beeline Uzbekistan customers not only to use mobile internet at comfortable speeds but also to make voice calls while remaining on the fourth-generation network. As a result, the Voice over LTE (VoLTE) service is becoming increasingly popular in the country — the operator's network has already recorded more than a million VoLTE users.
"For our technical services, January turned out to be a busy period: in just one month, we modernized more than half of the base stations planned for the entire year. And there’s a simple reason for that. The sooner the equipment starts operating at 4G speeds, the sooner the people of Uzbekistan will be able to experience a new quality of communication and live according to VEON's AI1440 strategy, gaining access to modern digital services all 1,440 minutes a day. This is especially important for small settlements where high-speed internet is being introduced for the first time," commented Andrey Pyatakhin, CEO of Beeline Uzbekistan.