Beeline Uzbekistan 2025-yilni tarmoqni keng ko‘lamli modernizatsiya qilishdan boshladi
Yanvar oyida VEON Group tarkibiga kiruvchi Beeline Uzbekistan mamlakat poytaxti, o‘nta viloyat va Qoraqalpog‘iston Respublikasida avval ishga tushirilgan 150 dan ortiq baza stansiyalarini (BS) modernizatsiya qildi. Yangilangan qurilmalar 4G/LTE tezkor ma’lumot uzatish texnologiyasini qo‘llab-quvvatlaydi. Keng ko‘lamli ishlar natijasida aholi punktlari va O‘zbekistonning muhim avtomobil yo‘llarida digital-operator xizmatlari sifati yanada yaxshilandi.
Texnik ishlar Andijon, Buxoro, Jizzax, Qashqadaryo, Namangan, Samarqand, Surxondaryo, Toshkent, Farg‘ona, Xorazm viloyatlari va Qoraqalpog‘iston Respublikasida olib borildi.
Yangilangan baza stansiyalari soni bo‘yicha Farg‘ona viloyati yetakchi bo‘ldi. U mamlakatda aholi zichligi bo‘yicha eng keng hududlardan biri hisoblanadi — yanvar oyida operator bu yerda taxminan 90 ta baza stansiyasini modernizatsiya qildi. 2025-yilda mamlakat bo‘ylab 220 dan ortiq stansiyalarni yangilash rejalashtirilmoqda. Massive MIMO kabi qo‘llaniladigan texnologiyalar bir vaqtning o‘zida xizmat ko‘rsatiladigan foydalanuvchilar sonini sezilarli darajada oshirish imkonini beradi. Bu shaharlarning aholi zich joylashgan hududlarida va yirik savdo markazlari yoki stadionlar kabi ko‘plab odamlar to‘planadigan obyektlar yaqinida dolzarbdir. Chastotalardan yanada samarali foydalanish tufayli mobil qurilmalar egalari ma’lumotlarni uzatish va yuklab olishning yuqori tezliklariga ega bo‘ladilar. Modernizatsiya qilingan baza stansiyalarida ulanish tezligi 36 foizga, mijozlar trafigi esa 19 foizga oshdi.
4G/LTE standartidagi tarmoqni rivojlantirishga e’tibor qaratish Beeline Uzbekistan mijozlariga nafaqat qulay tezlikda mobil internetdan foydalanish, balki to‘rtinchi avlod tarmog‘ida qolgan holda ovozli qo‘ng‘iroqlarni amalga oshirish imkonini beradi. Shu tufayli mamlakatda Voice over LTE ("LTE orqali ovoz") xizmati tobora ommalashib bormoqda — operator tarmog‘ida milliondan ziyod VoLTE foydalanuvchilari qayd etilgan.
"Bizning texnik xodimlarimiz uchun yanvar oyi yuqori sur’atda o‘tdi: atigi bir oy ichida biz joriy yilda yangilanishi rejalashtirilgan baza stansiyalarining yarmidan ko‘pini modernizatsiya qilishga ulgurdik. Buning izohi oddiy. Qurilmalar 4G tezligida qanchalik erta ishlay boshlasa, O‘zbekiston fuqarolari yangi aloqa sifatidan shunchalik tez foydalana boshlaydilar va VEON AI1440 strategiyasiga muvofiq yashab, kuniga 1440 daqiqa davomida zamonaviy raqamli xizmatlardan bahramand bo‘ladilar. Bu, ayniqsa, yuqori tezlikdagi internet birinchi marta kirib kelayotgan kichik aholi punktlari uchun alohida ahamiyatli," — deya sharhladi Beeline Uzbekistan bosh direktori Andrey Pyataxin.

Beeline Uzbekistan начал 2025 год с масштабной модернизации сети
В январе Beeline Uzbekistan, часть VEON Group, модернизировал более 150 ранее запущенных базовых станций (БС) в столице страны, десяти областях и Республике Каракалпакстан. Обновленное оборудование поддерживает технологию скоростной передачи данных 4G/LTE. Результатом масштабных работ стало дальнейшее улучшение качества услуг digital-оператора в населенных пунктах и на важных автотрассах Узбекистана.
Технические работы проводились в Андижанской, Бухарской, Джизакской, Кашкадарьинской, Наманганской, Самаркандской, Сурхандарьинской, Ташкентской, Ферганской, Хорезмской областях и Республике Каракалпакстан.
Рекордсменом по числу обновленных базовых станций стала Ферганская область, одна из самых густонаселенных в стране – в январе оператор модернизировал здесь порядка 90 БС. В 2025 году планируется обновить по всей стране более 220 станций. Применяемые технологии – такие, как Massive MIMO, – позволяют существенно увеличить число одновременно обслуживаемых пользователей, что актуально в густонаселенных районах городов и возле объектов, где собирается значительное количество людей, например, крупных торговых центров или стадионов. Благодаря более эффективному использованию частот владельцам мобильных устройств становятся доступны более высокие скорости загрузки и выгрузки данных. На тех базовых станциях, где проведена модернизация, скорость доступа выросла на 36%, клиентский трафик – на 19%.
Акцент на развитие сети стандарта 4G/LTE позволяет клиентам Beeline Uzbekistan не только пользоваться мобильным интернетом на комфортных скоростях, но и совершать голосовые вызовы, оставаясь в сети четвертого поколения. Благодаря этому услуга Voice over LTE («голос по LTE») становится все более популярной в стране – в сети оператора зафиксировано уже более миллиона пользователей VoLTE.
«Для наших технических служб январь оказался «ударным» временем: всего за один месяц мы модернизировали больше половины от того числа БС, что планируется обновить в этом году. И это имеет простое объяснение. Чем раньше оборудование начнет работать на скоростях 4G, тем раньше граждане Узбекистана смогут воспользоваться новым качеством связи и жить согласно стратегии VEON AI1440, получая доступ к современным цифровым сервисам все 1440 минут в сутки. Особенно это важно для малых населенных пунктов, куда впервые приходит высокоскоростной интернет», – комментирует Андрей Пятахин, генеральный директор Beeline Uzbekistan.