Beeline Uzbekistan va Rakuten Symphony kompaniyalari Open RAN va AI yo‘nalishida hamkorlik qiladi
Tokio, Toshkent va Barselona, 2026-yil 4-mart – VEON Ltd. (Nasdaq: VEON), global raqamli operator, hamda Rakuten Group, Inc. bugun ma’lum qildiki, VEON’ning O‘zbekistondagi raqamli operatori Beeline Uzbekistan va Rakuten Group’ning sho‘ba korxonasi Rakuten Symphony O‘zbekistonning tez sur’atlarda rivojlanayotgan raqamli iqtisodiyotini qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan strategik hamkorlik imkoniyatlarini o‘rganish bo‘yicha O‘zaro anglashuv memorandumi (MoU)ni imzoladi. Hamkorlik Open RAN rivoji, sun’iy intellekt (AI) asosidagi tarmoq intellekti va yangi avlod raqamli platformalarni o‘z ichiga oladi.
MWC Barcelona 2026 doirasida imzolangan Memorandum tarmoqni joriy etish, optimallashtirish hamda rivojlantirish, shuningdek, Rakuten’ning dasturiy platformalari va tajribasidan foydalangan holda raqamli xizmatlar yo‘nalishida hamkorlik uchun asos yaratadi.
Hamkorlik doirasida kompaniyalar ustuvor texnologik yo‘nalishlarda hamkorlikni chuqurlashtirish imkoniyatlarini baholaydilar: Open RAN, tarmoqlarni boshqarishda samaradorlikni oshirish uchun AI qo‘llanilishi, bulutli yechimlar, yangi avlod platformalari, xalqaro jamoa va bo‘limlar uchun aloqa yechimlari, shuningdek, global IoT va korporativ kommunikatsiya xizmatlari. Bundan tashqari, tomonlar Rakuten Mobile’ning AI asosidagi bulut-native platformasi va keng ko‘lamda integratsiyalashgan eSIM xizmatlarini joriy etish tajribasidan foydalangan holda eSIM hamda xalqaro rouming sohasida ham hamkorlikni rivojlantiradi.
Beeline Uzbekistan 7,7 million mobil abonent va oyiga 9 milliondan ortiq faol raqamli foydalanuvchilarga xizmat ko‘rsatadi (MAU, sentyabr 2025). Hamkorlik Beeline Uzbekistan’ning mamlakatdagi yetakchi aloqa operatorlaridan biri sifatidagi mavqei va O‘zbekistonning raqamli rivojlanishidagi rolini Rakuten Symphony’ning cloud-native networks (bulutga yo‘naltirilgan tarmoqlar) va ochiq avtomatlashtirilgan arxitekturalardagi tajribasi bilan birlashtiradi
“VEON bilan hamkorligimizni Beeline Uzbekistan’gacha kengaytirayotganimizdan mamnunmiz. Kompaniya O‘zbekistonning raqamli o‘sishini tarmoq va raqamli xizmatlarga sarmoya kiritish orqali qo‘llab-quvvatlamoqda,” — dedi Rakuten Symphony prezidenti Sharad Sriwastawa. “Ushbu hamkorlik milliy raqamli infratuzilmani ochiq, sun’iy intellektga tayyor dasturiy ta’minot va ulanish yechimlari orqali rivojlantirishga bo‘lgan sadoqatimizni namoyish etadi.”
“O‘zbekiston Markaziy Osiyoda raqamli iqtisodiyot yetakchisiga aylanish yo‘lida dadil harakat qilmoqda. Biz esa bu maqsadni amalga oshirish uchun zarur infratuzilma va platformalarni barpo etishga sodiqmiz,” — deya ta’kidladi Beeline Uzbekistan bosh direktori Andrey Pyataxin.
“Rakuten Symphony bilan hamkorlikda bulut-native tarmoq arxitekturalari va AI asosidagi avtomatlashtirish xizmatlarimizni tezlashtirib, mijozlarimizga yanada sifatli raqamli tajriba taqdim etish imkonini o‘rganamiz.”
“Biz O‘zbekiston iqtisodiy o‘sishini ta’minlaydigan raqamli infratuzilma va xizmatlarni rivojlantirishdan mamnunmiz hamda Rakuten bilan turli yo‘nalishlarda hamkorlikni kengaytirishni intiqlik bilan kutmoqdamiz,” — dedi VEON Group bosh direktori Kaan Terzioglu. “Avval Ukraina va Qozog‘istonda yo‘lga qo‘yilgan hamkorlikdan so‘ng uni O‘zbekistonga kengaytirish VEON yondashuvining tez rivojlanayotgan bozorlar uchun ilg‘or texnologik hamkorliklarni samarali joriy etish qobiliyatini ko‘rsatadi.”
VEON va Rakuten o‘rtasidagi hamkorlik dastlab 2023-yilda yo‘lga qo‘yilgan edi. Kyivstar Group va Beeline Kazakhstan, VEON’ning boshqa kompaniyalari, allaqachon Open RAN va boshqa raqamli tashabbuslar sohasida imkoniyatlarni o‘rganish doirasida Rakuten bilan Ukrainada va Qozog‘istonda hamkorlik qilmoqda.
Rakuten haqida
Rakuten Group, Inc. (TSE: 4755) – shaxslar, hamjamiyatlar va biznes subyektlar imkoniyatlarini kengaytiruvchi global texnologik yetakchi. 1997-yilda Tokioda onlayn marketplace sifatida tashkil etilgan kompaniya bugungi kunda e-commerce, fintech, raqamli kontent va kommunikatsiya xizmatlarini dunyo bo‘ylab 2 milliard foydalanuvchiga taqdim etadi. Guruhda qariyb 30 000 xodim ishlaydi va 30 mamlakat hamda hududda faoliyat yuritadi. Batafsil: https://global.rakuten.com/corp/
Rakuten Symphony haqida
Rakuten Symphony ta’minot zanjiri standartlarini yangilab, tezkor innovatsiya va o‘sishga to‘sqinlik qilayotgan eskirgan yondashuvlarni o‘zgartirmoqda. Zamonaviy infratuzilma amaliyotlariga asoslangan ochiq interfeysli platformalar an’anaviy usullarga nisbatan ancha qisqa vaqt va kam xarajat bilan ilg‘or xizmatlarni ishga tushirish hamda boshqarish imkonini beradi, tarmoq sifati va xavfsizligidan voz kechmagan holda. Kompaniya Yaponiya, AQSh, Singapur, Hindiston, Janubiy Koreya, Yevropa hamda Yaqin Sharq va Afrika mintaqasida faoliyat yuritadi. Batafsil: https://symphony.rakuten.com

Главная/Новости/Beeline Uzbekistan и Rakuten Symphony объявляют о партнёрстве в сфере Open RAN и AI
Токио, Ташкент и Барселона, 4 марта 2026 года — VEON Ltd. (Nasdaq: VEON), глобальный цифровой оператор, и Rakuten Group, Inc. сегодня объявили о том, что Beeline Uzbekistan, цифровой оператор VEON в Узбекистане, и Rakuten Symphony, дочерняя компания Rakuten Group, подписали Меморандум о взаимопонимании (MoU) для изучения стратегического сотрудничества, направленного на поддержку развития быстрорастущей цифровой экономики Узбекистана, в том числе в области развития Open RAN, интеллектуальных сетевых решений на базе ИИ и цифровых платформ нового поколения.
Меморандум, подписанный на MWC Barcelona 2026, создаёт основу для изучения сотрудничества в сферах развёртывания, оптимизации и развития сетей, а также цифровых услуг с использованием программного стека и платформенной экспертизы Rakuten.
В рамках партнёрства компании будут оценивать возможности углубления сотрудничества в приоритетных технологических направлениях: Open RAN, применение ИИ для повышения эффективности сетевых операций, облачные решения, платформы нового поколения, решения связи для международных (распределенных) команд и подразделений, а также глобальные IoT- и корпоративные коммуникационные сервисы. Дополнительно планируется развитие совместной работы в сфере eSIM и международного роуминга на базе облачной платформы Rakuten Mobile с ИИ.
Beeline Uzbekistan обслуживает 7,7 миллиона пользователей мобильной связи и более 9 миллионов пользователей цифровых услуг (MAU, сентябрь 2025). Партнёрство объединяет статус Beeline Uzbekistan как одного из ведущих операторов связи в стране и его роль в цифровом развитии Узбекистана с экспертизой Rakuten Symphony в облачно-ориентированных сетях и открытых автоматизированных архитектурах.
«Мы рады расширить партнёрство с VEON на Beeline Uzbekistan, который поддерживает цифровую трансформацию страны через инвестиции в сеть и digital-сервисы», — отметил Шарад Шривастава, президент Rakuten Symphony. «Это партнёрство демонстрирует приверженность обеих организаций развитию национальной цифровой инфраструктуры с использованием открытых, готовых к ИИ программных решений и технологий связи, которые обеспечат устойчивость телекоммуникационных сетей в будущем. Мы готовы содействовать дальнейшему цифровому развитию Beeline Uzbekistan».
«Узбекистан находится на амбициозном пути к лидерству в цифровой экономике Центральной Азии, и мы в Beeline Uzbekistan строим инфраструктуру и платформы для достижения этой цели», — заявил Андрей Пятахин, генеральный директор Beeline Uzbekistan. «В партнёрстве с Rakuten Symphony мы изучим, как облачные архитектуры и автоматизация на базе ИИ ускорят развитие сервисов и улучшат цифровой опыт наших клиентов».
«Мы рады создавать цифровую инфраструктуру и сервисы, способствующие экономическому росту Узбекистана, и ждём изучения возможностей сотрудничества с Rakuten по различным направлениям», — сказал Каан Терзиоглу, генеральный директор VEON Group, принявший участие в церемонии подписания в Барселоне. «Расширение нашего сотрудничества с Rakuten в Узбекистане после запуска совместных проектов в Украине и Казахстане подтверждает масштабируемость подхода VEON к внедрению передовых технологических партнёрств на быстрорастущих развивающихся рынках, которые мы с гордостью обслуживаем».
Партнёрство VEON и Rakuten изначально было запущено в 2023 году. Kyivstar Group и Beeline Kazakhstan, другие компании VEON, уже сотрудничают с Rakuten в Украине и Казахстане в рамках изучения возможностей в области Open RAN и других цифровых инициатив.
О Rakuten Group
Rakuten Group, Inc. (TSE: 4755) — глобальный технологический лидер, предоставляющий сервисы, которые расширяют возможности людей, сообществ, бизнеса и общества. Основанная в Токио в 1997 году как онлайн-маркетплейс, компания Rakuten с тех пор расширила спектр своих услуг, включая e-commerce, финтех, цифровой контент и коммуникации, обслуживая 2 миллиарда пользователей по всему миру. В компании работает около 30 000 сотрудников, деятельность ведётся в 30 странах и регионах. Дополнительная информация: https://global.rakuten.com/corp/.
О Rakuten Symphony
Rakuten Symphony меняет стандарты цепочек поставок и разрушает устаревшие подходы, которые препятствуют быстрому внедрению инноваций и росту отрасли. Опираясь на проверенные современные инфраструктурные практики, её платформы с открытым интерфейсом позволяют запускать и управлять передовыми сервисами за долю времени и стоимости по сравнению с традиционными методами, при этом без ущерба для качества и безопасности сети. Rakuten Symphony работает в Японии, США, Сингапуре, Индии, Южной Корее, Европе, а также в странах Ближнего Востока и Африки. Для получения дополнительной информации о сервисах Rakuten Symphony: https://symphony.rakuten.com.