Toshkent, 2025-yil 3-iyun - "Beelab" AJ (Beepul fintek xizmati) va "Ipoteka Bank OTP Group" raqamli moliyaviy yechimlarni ishlab chiqish va joriy etish sohasida strategik hamkorlikni boshlash uchun o‘zaro anglashuv memorandumini imzoladilar. Tomonlar xususiy mijozlar va kichik biznesga mo‘ljallangan integratsiyalashgan kredit, omonat va bank kartalari xizmatlarini birgalikda yaratish bo‘yicha kelishib oldilar.
Hamkorlikning birinchi bosqichida 2025-yilning yaqin oylarida Beepul ilovasida mavjud bo‘ladigan kobrend kartalar va raqamli mikrokreditlarni ishga tushirish rejalashtirilgan. Kelajakda tomonlar takliflar qatorini kengaytirishni ko‘zda tutmoqda: omonat mahsulotlari, shuningdek, UZCARD va HUMO virtual hamda jismoniy kartalarini chiqarish.
"Ipoteka Bank faol rivojlanish davrida, ayniqsa OTP xalqaro bank guruhiga qo‘shilgandan so‘ng, asosiy hamkorliklar orqali imkoniyatlarimiz kengaydi. Biz ushbu hamkorlikni zamonaviy raqamli yechimlar yordamida moliyalashtirishni yanada qulayroq qilishning strategik imkoniyati sifatida baholamoqdamiz. Bu qulay, texnologik va mijozga yo‘naltirilgan bankni yaratish yo‘lidagi muhim qadamdir." - dedi Dmitriy Sapronov — «Ipoteka bank OTP Group» boshqaruvi raisining oʻrinbosari.
"Beepul allaqachon kundalik xarajatlarni to‘lash va boshqarishning odatiy vositasiga aylandi. "Ipoteka Bank OTP Group" bilan hamkorlik bizga platforma ekotizimini kengaytirish va foydalanuvchilarga o‘zlariga tanish bo‘lgan raqamli shaklda kreditlar, omonatlar va kartalardan foydalanish imkoniyatini taqdim etishga yordam beradi. Biz moliyaviy xizmatlar qulay, shaffof va doimo qo‘l ostida bo‘lishiga intilamiz," - deya ta’kidladi Beelab AJ (Beepul fintex xizmati) direktori Anatoliy Pavlinov.
Hamkorlar texnik integratsiyaga kirishgan qo‘shma loyiha jamoasini tuzdishgan. "Hozir sotib ol, keyinroq to‘la" (BNPL) formatidagi mahsulotlarni ishga tushirish, shuningdek, xalqaro to‘lov tizimlarining kobrend kartalarini chiqarish istiqbolli yo‘nalishlar qatoriga kiradi.
Beepul servisi haqida
Beepul - O‘zbekiston Respublikasida 1000 dan ortiq xizmat va servislar uchun to‘lovlarni amalga oshirishda universal yordamchi. Bitta ilova va mobil telefonda bir nechta harakat orqali kommunal xizmatlar, mobil aloqa, internet, onlayn xizmatlar uchun to‘lovlar va boshqa imkoniyatlardan foydalanish mumkin. Beepul O‘zbekistondagi barcha aloqa operatorlari mijozlariga kartalar orasida tezkor pul o‘tkazmalarini, to‘lovlarni boshqarishni va o‘ziga xos sodiqlik dasturini taklif etadi: barcha amaliyotlar uchun Beep-bonuslarini hisoblash. Beeline Uzbekistan’dan avtomatik to‘lovlar, bonus dasturlari va maxsus takliflardan foydalaning. Beepul bilan qulay, tez va xavfsiz to‘lovlarni amalga oshiring.
Beepul ilovasini AppStore и GooglePlay orqali yuklab oling
Ipoteka bank haqida
Ipoteka bank - O'zbekistondagi yetakchi bank muassasasi va 2023 yildan xalqaro OTP guruhining a'zosi sifatida faoliyat ko’rsatib keladi. Bank guruh tarkibiga kirgach keng ko‘lamli transformatsiya jarayonlari kuzatildi, xususan, ixtisoslashgan ipoteka muassasasidan rivojlangan raqamli va korporativ infratuzilmaga ega universal bankka aylanmoqda.
2024 yilda Ipoteka bank yuqori natijalarga erishdi: sof foyda 1,84 trillion so‘m (taxminan 145 million AQSh dollari), kapital rentabelligi (ROE) — 30%, xarajatlar daromadga nisbati esa 38% ga qisqardi. Bankning mijozlar bazasi esa 1,7 milliondan oshdi.

Beelab и Ipoteka bank OTP Group объявляют о стратегическом партнёрстве в области цифровых финансовых продуктов
Ташкент, 3 июня 2025 — АО «Beelab» (финтех сервис Beepul) и «Ipoteka Bank OTP Group» подписали меморандум о взаимопонимании, ознаменовав начало стратегического сотрудничества в сфере разработки и внедрения цифровых финансовых решений. Стороны договорились о совместной работе над интегрированными сервисами кредитования, депозитов и банковских карт, ориентированных как на частных клиентов, так и на малый бизнес.
На первом этапе партнёрства запланирован запуск кобрендовых карт и цифровых микрозаймов, которые будут доступны в приложении Beepul уже в ближайшие месяцы 2025 года. В дальнейшем стороны рассматривают расширение линейки предложений: депозитные продукты, а также выпуск виртуальных и физических карт UZCARD и HUMO.
«Периодактивного развития Ipoteka Bank, особенно после присоединения к международной банковской группе OTP, ознаменован расширением наших возможностей через ключевые партнёрства. Мы рассматриваем данное сотрудничество как стратегическую возможность повысить доступность финансирования за счёт современных цифровых решений. Это важный этап на пути к созданию удобного, технологичного и клиентоориентированного банка», — отметил Дмитрий Сапронов — заместитель Председателя правления «Ipoteka bank OTP Group».
«Beepul уже стал привычным инструментом для оплаты и управления повседневными расходами. Партнёрство с «Ipoteka Bank OTP Group» позволяет нам расширить экосистему платформы и предложить пользователям доступ к кредитам, вкладам и картам в привычном для них цифровом формате. Мы стремимся к тому, чтобы финансовые сервисы были удобными, прозрачными и всегда под рукой», — прокомментировал Анатолий Павлинов, директор AO Beelab (финтех сервис Beepul).
Партнерами уже создана совместная проектная команда, которая приступила к технической интеграции. Среди перспективных направлений запуск продуктов формата «покупай сейчас, плати позже» (BNPL), а также выпуск кобрендовых карт международных платёжных систем.
Beepul — универсальный помощник в оплате более 1000 услуг и сервисов в Республике Узбекистан. Счета за коммунальные услуги, оплата мобильная связь, интернета, онлайн-сервисов и другие возможности в одном приложении и нескольких касаниях экрана мобильного телефона. Beepul предлагает клиентам всех операторов связи Узбекистана мгновенные переводы между картами, управление платежами и уникальную программу лояльности: начисление Beep-бонусов за все операции. Пользуйтесь автоплатежами, бонусными программами и эксклюзивными предложениями от Beeline Uzbekistan. Оплачивайте удобно, быстро и безопасно с Beepul.
О Ipoteka bank OTP Group
Ipoteka bank входит в состав международной банковской группы OTP Group с 2023 года. После присоединения банк начал масштабную трансформацию: от специализированного ипотечного учреждения — к универсальному банку с развитой цифровой и корпоративной инфраструктурой. В 2024 году Ipoteka bank достиг впечатляющих показателей: чистая прибыль составила 1,84 трлн сумов (около $145 млн), рентабельность капитала (ROE) — 30%, а коэффициент затрат к доходам снизился до 38%. Клиентская база банка превысила 1,7 млн человек.