Beelab va UZCARD kontaktsiz to‘lov xizmatini ishga tushirdi
Beelab UZCARD bilan hamkorlikda UZCARD PAY kontaktsiz to‘lov xizmatini ishga tushirdi. Ushbu xizmat ilk bor UZCARD kartalari uchun Android operatsion tizimidagi smartfonlar orqali NFC-to‘lovni amalga oshirish imkonini beradi. Xizmat tokenizatsiya texnologiyasidan foydalanadi, bu esa qo‘shimcha xavfsizlik darajasini ta’minlab, firibgarlik xavflarini kamaytiradi.
Xizmatdan foydalanish uchun UZCARD bank kartasini Beepul mobil ilovasiga bog‘lash va smartfonni kontaktsiz to‘lovni qo‘llab-quvvatlovchi POS-terminalga yaqinlashtirish kifoya. Shu tariqa, mobil qurilma to‘liq funksional to‘lov vositasiga aylanib, kundalik to‘lovlarda tezkorlik va qulaylikni ta’minlaydi.
Xizmatni ishlab chiqishda to‘lov ma’lumotlarini himoyalash va tranzaksiyalar xavfsizligiga alohida e’tibor qaratildi. To‘lov vaqtida bank kartasi ma’lumotlari uzatilmaydi va saqlanmaydi — ularning o‘rniga maxsus raqamli kod (token) ishlatiladi. Bu esa firibgarlik xavflarini kamaytirib, foydalanuvchi ma’lumotlarining qo‘shimcha himoyasini ta’minlaydi.
«Endi Beepul ilovasidagi UZCARD PAY orqali foydalanuvchilarimiz do‘konlar, kafe, transport va boshqa savdo-xizmat nuqtalarida jismoniy kartasiz, tez va qulay tarzda to‘lovlarni amalga oshirishlari mumkin. Doimo yonimizda bo‘ladigan smartfon to‘liq to‘lov vositasiga aylanadi. Shu bilan birga, tranzaksiyalar xavfsizligi biz uchun asosiy ustuvorlik bo‘lib qoladi: kontaktsiz to‘lovlarda bank kartasi ma’lumotlari uzatilmaydi va saqlanmaydi, bu esa xizmat ishonchliligini kafolatlaydi», — dedi “Beelab” AJ direktori Anatoliy Pavlinov.
«UZCARD kartalari foydalanuvchilari qulay va zamonaviy to‘lov usullarini tanlash imkoniga ega bo‘lishi biz uchun nihoyatda muhim. UZCARD PAY ishga tushirilishi bilan smartfon kundalik hayotga oson moslashadigan yana bir odatiy to‘lov vositasiga aylanadi — xaridlar, transport yoki xizmatlar bo‘lishidan qat’i nazar. Shu bilan birga, operatsiyalar xavfsizligi va ma’lumotlarni himoyalash UZCARD to‘lov tizimining asosiy ustuvor yo‘nalishlari bo‘lib qoladi», — deya ta’kidladi UCMG bosh direktori David Melikidze.
Xizmat birinchi bosqichda Beepul mobil ilovasida mavjud. Kelgusida UZCARD PAY’ni UZCARD to‘lov tizimi ishtirokchilarining boshqa ilovalarida ham ishga tushirish rejalashtirilgan.
Bugungi kunda UZCARD tarmog‘idagi 100 mingdan ortiq POS-terminallar NFC texnologiyasini qo‘llab-quvvatlaydi, bu esa UZCARD PAY xizmatidan O‘zbekiston bo‘ylab keng savdo-xizmat tarmog‘ida foydalanish imkonini beradi.
Beelab — 2018-yil 19-fevralda tashkil etilgan, Beeline Uzbekistan (VEON Ltd.) operatorining sho‘ba korxonasi bo‘lgan o‘zbek fintex kompaniyasi. Kompaniya Beepul xizmatini o‘z ichiga olgan raqamli moliyaviy mahsulotlarni ishlab chiqish va texnik qo‘llab-quvvatlash bilan shug‘ullanadi hamda banklar va moliyaviy tashkilotlar bilan faol hamkorlik qiladi.
Beepul haqida
Beepul — O‘zbekiston Respublikasida 1000 dan ortiq xizmat va servislar uchun to‘lovlarni amalga oshirishga mo‘ljallangan universal yordamchi ilova. Kommunal to‘lovlar, mobil aloqa, internet, onlayn-servislar va boshqa imkoniyatlar — barchasi bitta ilovada va bir nechta bosish orqali amalga oshiriladi. Beepul O‘zbekistonning barcha mobil operatorlari mijozlari uchun kartalar o‘rtasida tezkor pul o‘tkazmalarini, to‘lovlarni boshqarishni va noyob sodiqlik dasturini taklif etadi: barcha operatsiyalar uchun BEEP-bonuslar hisoblanadi. Avtoto‘lovlar, bonus dasturlari va Beeline Uzbekistan’dan eksklyuziv takliflardan foydalaning. Beepul bilan qulay, tez va xavfsiz to‘lang. Beepul’ni App Store va Google Play’dan yuklab oling.
UZCARD haqida
UZCARD – O’zbekistonning milliy to‘lov tizimi bo‘lib, uning asosiy faoliyati milliy to‘lov biznesi sohasida mahsulotlarni ishlab chiqish va takomillashtirish, zamonaviy xizmatlarni modernizatsiya qilish va fintech sanoati sohasidagi xizmatlarni kengaytirishga qaratilgan.

Beelab и UZCARD запустили сервис бесконтактных оплат UZCARD PAY
Beelab совместно с UZCARD реализовал запуск сервиса бесконтактной оплаты UZCARD PAY, впервые сделав доступной NFC-оплату для карт UZCARD со смартфонов на базе Android. Сервис использует токенизацию, что обеспечивает дополнительный уровень безопасности и снижает риски мошенничества.
Для использования сервиса необходимо привязать банковскую карту UZCARD в мобильном приложении Beepul и приложить смартфон к POS-терминалу с поддержкой бесконтактной оплаты. Таким образом, мобильное устройство превращается в полноценный платёжный инструмент, обеспечивая оперативность и удобство оплат в повседневных ситуациях.
Особое внимание при разработке сервиса было уделено защите платёжных данных и безопасности транзакций. Во время оплаты данные банковской карты не передаются и не хранятся — вместо них используется специальный цифровой код (токен). Это снижает риски мошенничества и обеспечивает дополнительную защиту пользовательских данных.
«Теперь с помощью UZCARD PAY в приложении Beepul наши пользователи смогут быстро и удобно оплачивать покупки в магазинах, кафе, транспорте и других торгово-сервисных точках без использования физической карты. Смартфон, который всегда под рукой, превращается в полноценный инструмент оплаты. При этом, безопасность транзакций остаётся нашим главным приоритетом: при бесконтактной оплате данные банковской карты не передаются и не сохраняются, что гарантирует надёжность сервиса», — отметил директор АО “Beelab” Анатолий Павлинов.
«Для нас принципиально важно, чтобы пользователи карт UZCARD могли выбирать удобные и современные способы оплаты. С запуском UZCARD PAY смартфон становится ещё одним привычным платёжным инструментом, который легко вписывается в повседневную жизнь — будь то покупки, транспорт или сервисные услуги. При этом безопасность операций и защита данных остаются ключевыми приоритетами платёжной системы UZCARD», — подчеркнул генеральный директор UCMG Давид Меликидзе.
На первом этапе сервис доступен в мобильном приложении Beepul. В дальнейшем UZCARD PAY планируется запустить и в других приложениях участников платёжной системы UZCARD.
Сегодня более 100 тысяч POS-терминалов в сети UZCARD по всей стране уже поддерживают технологию NFC, что делает UZCARD PAY доступным в широкой торгово-сервисной сети Узбекистана.
О Beelab
Beelab — узбекская финтех-компания, основанная 19 февраля 2018 года, дочернее предприятие оператора Beeline Uzbekistan (VEON Ltd.). Компания занимается разработкой и технической поддержкой цифровых финансовых продуктов, включая сервис Beepul, и активно сотрудничает с банками и финансовыми организациями.
О Beepul
Beepul — универсальный помощник в оплате более 1000 услуг и сервисов в Республике Узбекистан. Счета за коммунальные услуги, оплата мобильная связь, интернета, онлайн-сервисов и другие возможности в одном приложении и нескольких касаниях экрана мобильного телефона. Beepul предлагает клиентам всех операторов связи Узбекистана мгновенные переводы между картами, управление платежами и уникальную программу лояльности: начисление BEEP-бонусов за все операции. Пользуйтесь автоплатежами, бонусными программами и эксклюзивными предложениями от Beeline Uzbekistan. Оплачивайте удобно, быстро и безопасно с Beepul. Скачивайте Beepul в App Store и Google Play.
О платёжной системе UZCARD
UZCARD – национальная платежная система Узбекистана, основная деятельность которой направлена на разработку и совершенствование продуктов в сфере национального платежного бизнеса, модернизацию современных сервисов и расширение услуг в области fintech-индустрии.