Telegram, 4G va muloqot ham bundan kam mas: Beeline Uzbekistan iste’molchilarning ehtiyojlarini tahlil qildi
27 Dekabr
Beeline Uzbekistan tahlilchilari mamlakatda mobil aloqadan foydalanish trendlarini o‘rganib chiqishdi. 4G tarmog‘ida trafik iste'moli yuqori sur'atlarda o‘sishda davom etmoqda. 2023-yilda LTE tarmoqlari orqali bir foydalanuvchi o‘rta hisobda uzatadigan maʼlumotlar hajmi 2022-yilga nisbatan 30% dan koʻproqqa oshdi.
Yil yakuniga ko‘ra, MBOU (har bir foydalanuvchi sarflagan megabaytlar miqdori)ning eng katta o‘sishi Qoraqalpog‘istonda qayd etilgan bo‘lib, bu ko‘rsatkich deyarli ikki barobarga oshgan. Gigabaytlar bo‘yicha esa eng ko‘p “yuklab oluvchilar” Andijonda istiqomat qiluvchi 4G foydalanuvchilari bo‘ldi.
Raqamli operator tahlilchilarining ma’lumotlariga ko‘ra, asosan maksimal miqdorda foydalanuvchilar trafikni Telegram’ga, ikkinchi o‘rinda Meta mahsulotlari (Facebook va Instagram), uchinchi o‘rinda YouTube va boshqa Google mahsulotlariga sarflashadi. Ushbu dastur va ilovalarning ulushi allaqachon iste'mol qilinadigan mobil internet umumiy hajmining 70% dan oshgan, 2022-yilning oxirida esa bularga barcha sarflangan megabaytlarning yarmidan bir oz ko‘proq sarflangan.
“Beeline Uzbekistan’ning o‘z mahsulotlari orasida trafik sarfi bo‘yicha eng ommabop servisi bu Beeline TV striming platformasidir. Beeline Uzbekistan ommabop onlayn-kinoteatr ilovasidan faol foydalanuvchilari soni 1 million nafardan oshdi va yil boshidan buyon trafik 1,4 baravarga o‘sdi. Bunda shuni hisobga olish kerakki, digital-operator foydalanuvchilari uchun “Beeline TV” ilovasidan foydalanishda trafik narxlanmaydi va tarif bo‘yicha limitlar sarflanmaydi”, — deya ta’kidlaydi Beeline Uzbekistan tijorat direktori Maksim Yefremov.
“Biz butun mamlakat bo‘ylab infratuzilmani modernizatsiya qilishda davom etmoqdamiz, bunda asosiy e’tibor yuqori tezlikdagi ulanishlar va tiniq ovozni ta’minlovchi LTE standartiga qaratilmoqda va bu formatni qo‘llab-quvvatlovchi qurilmalar endi deyarli hamma uchun mavjud. 2023-yil noyabr oyida atigi 3 hafta ichida Beeline Uzbekistan butun mamlakat bo‘ylab VoLTE (Voice over LTE) va ViLTE (Video over LTE) texnologiyalarini ishga tushirdi”, — deya ulashadi Beeline Uzbekistan texnik direktori Mahmudjon Nodirov.
Mamlakatda mobil internet iste'moli va tezligi oshib borayotgan bir paytda, ommaviy (B2C/Prepaid) segmenti foydalanuvchilari orasida qo‘ng‘iroqlar soni va davomiyligi asta-sekin qisqarib bormoqda. Biroq, O‘zbekistonda ovozli aloqaga talab unchalik tez pasaymayapti: yil davomida bir foizdan kam.
Bu yil Beeline Uzbekistan VoLTE’ga katta e’tibor qaratdi, ushbu texnologiya qo‘ng‘iroq paytida 4G tarmog‘ida qolish va tiniq ovozda suhbatlashish imkonini beradi. Darvoqe, 2022-yilga nisbatan ko‘proq gaplashadigan hududlar ham bor: Qashqadaryoda suhbatning o‘rtacha davomiyligi bir kishi uchun oyiga 15 soatgacha oshgan. Qashqadaryoliklar qatorasiga ikkinchi yil chempionlik unvonini saqlab qolishdi. Biroq, Beeline Uzbekistan tahlilchilarining ma’lumotlariga ko‘ra, eng kamgap aholi Xorazm viloyatida ekan: ular oyiga 10,5 soat muloqot qilishar ekan, biroq bu ko‘rsatkich bir yil oldingiga qaraganda 5 daqiqaga ko‘proq.
Android qurilmalari O‘zbekiston fuqarolari orasida eng ommabop smartfon bo‘lib qolmoqda, ular orasida Samsung va uning A-seriyali qurilmalarining hamyonbop lineykasi mutlaq yetakchiga aylandi. Keyin, kamayish tartibida Beeline Uzbekistan tarmog‘ida Xiaomi, Apple, Huawei va Vivo brendlari kuchli beshtalikni yakunladi.

Telegram, 4G и не меньше разговоров: Beeline Uzbekistan анализирует предпочтения потребителей
Аналитики Beeline Uzbekistan изучили тренды использования мобильной связи в стране. Потребление трафика в сетях 4G продолжает интенсивно расти. В уходящем 2023 объем данных, переданных через LTE-сети, в пересчете на среднестатистического пользователя вырос более чем на 30% по сравнению с 2022 годом.
По итогам года самый большой рост MBOU (количество мегабайт трафика в расчете на пользователя) зафиксирован в Каракалпакстане, где этот показатель увеличился почти в два раза. А в гигабайтах самыми «качающими» стали 4G-юзеры из Андижана.
По данным аналитиков digital-оператора, максимальное количество трафика пользователи тратят на Telegram, на втором месте идут продукты Meta (Facebook & Instagram), на третьем YouTube и другие продукты корпорации Google. Доля этих программ и приложений уже превысила 70% суммарного объема потребляемого мобильного интернета, а в конце 2022 года на них расходовалось чуть больше половины всех мегабайтов.
«Среди собственных продуктов Beeline Uzbekistan самым популярным с точки зрения потребления трафика стала стриминговая платформа Beeline TV. Количество активных пользователей приложения популярного онлайн-кинотеатра от Beeline Uzbekistan превысило 1 миллион человек, а трафик прирос в 1,4 раза с начала года, и это с учетом того, что для пользователей digital-оператора трафик в приложении Beeline TV не тарифицируется и не расходует лимиты по тарифам» - уточняет коммерческий директор Beeline Uzbekistan Максим Ефремов.
«Мы продолжаем работу по модернизации инфраструктуры по всей стране, фокусируясь на стандарте LTE, который обеспечивает высокоскоростное соединение и чистый звук, а устройства, поддерживающие этот формат, сегодня доступны практически каждому. Всего за 3 недели в ноябре 2023 года Beeline Uzbekistan запустил технологии VoLTE (Voice over LTE) и ViLTE (Video over LTE) по всей стране», — рассказал Махмуджон Нодиров, технический директор Beeline Uzbekistan.
Если потребление и скорость мобильного интернета в стране растут, то количество и продолжительность звонков среди пользователей массового (B2C/Prepaid) сегмента постепенно снижаются. Однако в Узбекистане темпы потери популярности голосовой связи незначительны: менее одного процента год к году.
В этом году Beeline Uzbekistan сделал ставку на VoLTE, что позволяет оставаться в сети 4G во время разговора, а качество звука становится кристально чистым. Кстати, есть регионы, где говорить стали больше, чем в 2022 году: в Кашкадарье средняя продолжительность разговора подросла до 15 часов в месяц на человека. Кашкадарьинцы сохраняют свой чемпионский титул второй год подряд. А вот самыми немногословными, по данным аналитиков Beeline Uzbekistan, стали жители Хорезмской области: они говорят 10,5 часов в месяц, однако этот показатель больше, чем у них же год назад, на целых 5 минут.
Самыми популярными смартфонами у узбекистанцев остаются Android-устройства, среди них абсолютным лидером стал Samsung и его бюджетная линейка устройств А-серии. Затем по убывающей в сети Beeline Uzbekistan пользуются Xiaomi, Apple, Huawei и замыкает ТОП-5 бренд Vivo.