Olib borilgan ishlar davomida kompaniyaning texnik mutaxassislari 2G va 3G formatidagi baza stansiyalarini toʻrtinchi avlod tarmogʻining koʻrsatkichlarigacha “tezlashtirishdi” va tarmoq sigʻimini kengaytirishdi. Shu sababli, modernizatsiya nafaqat baza stansiyalari, balki radiorele liniyalariga ham taʼsir koʻrsatdi. Buning natijasida poytaxtning barcha hududlarida aloqa xizmatlarining zarur sifati taʼminlanadi, bu avvalam bor, shahardagi aholi soni eng zich boʻlgan joylarga taalluqli.
Qurilma yangilanishi uzatiladigan internet-trafik hajmini oshirish hamda mobil internetdan koʻproq foydalanuvchilar foydalanishi uchun imkoniyat yaratdi. Shunday qilib, 2023-yilning sentabr holatiga koʻra, 4Gʻdan foydalanuvchi mijozlar soni 4,7 million kishini tashkil etdi, oʻtgan yilga nisbatan bu koʻrsatkich 21% ga oshdi.
Tarmoqni modernizatsiya qilish boʻyicha keng koʻlamli loyiha ham turar-joy mavzelari, ham fuqarolarning ommabop dam olish joylarini, jumladan, yirik bozorlar va savdo markazlariga tutash hududlarni qamrab oldi. Ushbu manzillar qatorida, Tashkent City Park, Compass va NEXT savdo markazlari, Abu Saxiy, Karvon, Chorsu bozorlari, Parkent, Yunusobod va Sergeli bozorlari kiradi. Oʻtgan yili Beeline Uzbekistan bir qator savdo markazlari binolari ichida yuqori sifatli 4G qamrovini taqdim etgan boʻlsa, endi kompaniya mijozlari ommabop savdo maydonlaridan tashqarida ham yuqori tezlikdagi internetdan foydalanish imkoniyatiga ega boʻlishdi.
Bundan tashqari, Toshkent shahrida tarmoqni modernizatsiya qilish loyihasi doirasida kompaniya “Humo Arena”ga tashrif buyuruvchilarni yanada barqaror va yuqori tezlikdagi aloqa bilan taʼminlash maqsadida sport-koʻngilochar majmuasidagi tarmoq infratuzilmasini yangilashni rejalashtirmoqda.
2023-yilning yana bir muhim texnik loyihasi Toshkent metropolitenida Beeline Uzbekistan tarmogʻining ishga tushirilishi boʻldi. Raqamli operator xizmatlari hatto yer ostida, poytaxtning barcha metro bekatlarida mavjud boʻldi.
“Uch million kishi doimiy istiqomat qiladigan megapolisda yuqori sifatli aloqani taʼminlash murakkab va keng koʻlamli vazifadir. Modernizatsiya 247 ta baza stansiyalariga taʼsir koʻrsatdi, ularning aksariyati hozirda LTE standartini, oʻnlab radiorele liniyalarini va bir qator boshqa infratuzilma obyektlarini qoʻllab-quvvatlaydi. Poytaxtning barcha oʻn ikki tumanida ilgʻor texnologiyalardan foydalandik va tarmoq sigʻimini oshirdik. Mobil trafik isteʼmoli doimiy ravishda oʻsib bormoqda va bizning tarmogʻimiz mijozlarga barcha raqamli xizmatlardan tezkor foydalanish talablarini hisobga olgan holda, oldinda boʻlishi kerak”, — deydi Toshkent va Toshkent viloyatida biznesni rivojlantirish boʻyicha direktori Botirbek Beknazarov.
Beeline Uzbekistan yangi baza stansiyalari o‘rnatilgan manzillarning batafsil ro‘yxati bilan kompaniya saytida tanishish mumkin.

Мобильный интернет стал быстрее во всех районах Ташкента
Компания Beeline Uzbekistan успешно завершила первый этап модернизации сети в 2023 году. Результатом проделанной работы стал запуск более 1,300 базовых станций, улучшение скорости мобильного интернета, расширение зоны покрытия и увеличение емкости сети в 137 районах и 54 городах по всей стране. Только в столице было усовершенствовано более 240 базовых станций.
В ходе работ технические специалисты компании «разгоняют» базовые станции форматов 2G и 3G до показателей сети четвертого поколения и расширяют емкость сети. Поэтому модернизация затронула не только базовые станции, но и радиорелейные линии. Таким образом обеспечивается необходимое качество услуг связи во всех районах столицы, особенно это актуально в самых густонаселенных частях города.
Обновление оборудования позволило увеличить объемы пропускаемого интернет-трафика, сделало мобильный интернет доступным для большего числа пользователей. Так, на сентябрь 2023 года количество клиентов, использующих 4G, составляет 4,7 миллиона, что составляет прирост в 21% по сравнению с прошлым годом.
Масштабный проект модернизации сети охватил как жилые кварталы, так и популярные места досуга горожан, включая территории, прилегающие к крупным рынкам и торговым центрам. В числе этих локаций, например, парк Tashkent City, ТРЦ Compass и NEXT, базары «Абу-Сахий», «Караван», «Чорсу», Паркентский, Юнусабадский и Сергелийский рынки. В прошлом году Beeline Uzbekistan обеспечил качественное 4G-покрытие внутри зданий ряда торговых центров, теперь же у клиентов компании есть возможность пользоваться скоростным интернетом и за пределами популярных мест шопинга.
Кроме того, в рамках проекта модернизации сети в Ташкенте компания планирует провести обновление сетевой инфраструктуры в спортивно-развлекательном комплексе Humo Arena, чтобы предоставить посетителям арены более стабильную и высокоскоростную связь.
Еще одним важным техническим проектом 2023 года стал запуск сети Beeline Uzbekistan в Ташкентском метрополитене. Услуги digital-оператора стали доступны даже под землей, на всех станциях столичного метро.
«Обеспечение высокого качества связи в мегаполисе, где постоянно проживают три миллиона человек, – сложная и масштабная задача. Модернизация затронула 247 базовых станций, большинство из которых теперь поддерживают стандарт LTE, десятки радиорелейных линий и ряд других инфраструктурных объектов. Мы использовали передовые технологии и увеличили емкость сети во всех двенадцати районах столицы. Потребление мобильного трафика постоянно растет, и наша сеть должна опережать этот спрос, обеспечивая клиентам быстрый доступ ко всем digital-услугам», – говорит Ботирбек Бекназаров, Директор по развитию бизнеса в Ташкенте и Ташкентской области.
С подробным списком адресов, где установлены новые базовые станции Beeline Uzbekistan, можно ознакомиться на сайте компании.