Qo‘ng‘iroqlardan mobil internetga: Toshkent mobil aloqa foydalanish modelini qanday o‘zgartirmoqda
Toshkentda boshqa hududlarga qaraganda telefonda kamroq gaplashilmoqda, besh yil ichida 4G stansiyalari soni 1,5 baravarga oshgan, foydalanuvchilar esa deyarli 6 baravar ko‘p ma’lumot uzatmoqda. Beeline Uzbekistan tahlilchilariga ko‘ra, poytaxt raqamlashtirish bo‘yicha mamlakatda yetakchilik qilmoqda: bu yerdagi deyarli barcha trafik to‘rtinchi avlod tarmoqlari orqali o‘tadi. Toshkent asta-sekin ish, ta’lim va kundalik hayot uchun uchun to‘liq onlayn formatga o‘tmoqda.
So‘nggi besh yil ichida Toshkentda 4G baza stansiyalari soni 1,5 barobarga oshdi. Beeline Uzbekistan texnik mutaxassislari yangi baza stansiyalarini eng ko‘p yuklama kuzatiladigan joylarga — transport tugunlari, ommaviy joylar, yangi turar-joy majmualari va biznes markazlar atrofida o‘rnatmoqda. Bu esa hattoki yuklama eng yuqori bo‘lgan soatlarda ham barqaror aloqani ta’minlaydi. Kompaniyada yuklama tahlili uchun sun’iy intellekt va neyron tarmoqlardan faol foydalanilmoqda — bu esa eng yuklangan hududlarni aniqlash va yangi uskunalar uchun optimal joylarni tanlash imkonini beradi. Poytaxtda signalni kuchaytiruvchi va bir vaqtning o‘zida ko‘proq foydalanuvchini qamrab oluvchi logik sektorlar soni esa 4 baravarga oshgan.
Bularning barchasi sezilarli natija berdi: Toshkentda 2020-yildan buyon Beeline Uzbekistan mobil internetining o‘rtacha tezligi 2,2 baravarga oshdi. Shahar aholisi raqamli xizmatlardan faolroq foydalanmoqda — haftalik yuklab olish hajmi qariyb 6 barobarga oshdi. 2025-yilda poytaxtdagi internet trafikning 95 foizdan ortig‘i aynan 4G — LTE tarmoqlari orqali o‘tmoqda.
"Kompaniyamizning asosiy maqsadi — O‘zbekistonning barcha hududlarida raqamli imkoniyatlar tengligini ta’minlashdir, hatto eng olis hududlarda foyadalanuvchilar zamonaviy digital-servislardan foydalanishlari uchun. Biroq, Toshkent alohida e’tiborga loyiq. Bu yerda mamlakat aholisining deyarli o‘ndan biri yashaydi. Shu sababli barcha yangi texnologiyalar avvalo poytaxtda sinovdan o‘tkazilib, keyin boshqa hududlarga joriy etiladi", – dedi Beeline Uzbekistan texnologiyalar va innovatsiyalar bo‘yicha direktori Gediz Sezgin.
Agar mobil internet iste’moli bo‘yicha Toshkent doimo yetakchi bo‘lib kelayotgan bo‘lsa, telefon orqali qo‘ng‘iroqlar soni bo‘yicha poytaxt oxirgi o‘rinlardan birini egallamoqda. 2025-yilning may oyida Beeline Uzbekistan tarmog‘i foydalanuvchilari bir oyda o‘rtacha 645 daqiqa gaplashgan — bu borada faqat Xorazm pastroq ko‘rsatkichga ega. Ushbu tendensiya so‘nggi yillarda o‘zgarishsiz qolmoqda: masalan, 2023-yil may oyida ham poytaxt ko‘rsatkichi oxiridan ikkinchi o‘rinda edi. Ya’ni, poytaxt asta-sekin raqamli xabga aylanmoqda — bu yerda mobil aloqa endi avvalgidek qo‘ng‘iroqlar uchun emas, balki onlayn xizmatlar, ish, o‘qish va ko‘ngilochar kontent uchun foydalanilmoqda.

Главная/Новости/Говорит меньше всех, но качает больше всех: Ташкент трансформирует модель мобильного поведения
Говорит меньше всех, но качает больше всех: Ташкент трансформирует модель мобильного поведения
30 Июля
В Ташкенте говорят по телефону меньше всех, за пять лет количество 4G-станций выросло в 1,5 раза, а пользователи «качают» почти в шесть раз больше данных, подсчитали аналитики Beeline Uzbekistan. Столица остаётся флагманом цифровизации в стране: почти весь трафик здесь проходит через сети четвёртого поколения. Город уходит в онлайн — для работы, учёбы и жизни.
За последние пять лет в Ташкенте число базовых станций (БС) 4G увеличилось в 1,5 раза. Новые БС технические специалисты Beeline Uzbekistan чаще всего устанавливают в местах с высоким трафиком: рядом с транспортными развязками, популярными общественными пространствами, новыми жилыми комплексами и бизнес-центрами, чтобы поддерживать стабильную связь даже в часы пик. Для анализа нагрузок в компании все активнее используют нейросети, которые помогают «вычислить» самые нагруженные зоны на местности и подобрать подходящие локации для нового оборудования. Почти в 4 раза выросло в столице Узбекистана и количество логических секторов, которые усиливают сигнал и позволяют одновременно обслуживать больше пользователей.
Такие меры дали ощутимый результат: с 2020 года средняя скорость мобильного интернета Beeline Uzbekistan в Ташкенте выросла в 2,2 раза. Горожане стали активнее пользоваться цифровыми сервисами — еженедельный объём скачиваемых данных увеличился почти в 6 раз. Почти весь трафик (более 95%) в столице в 2025 году приходится на сеть четвёртого поколения — LTE.
«Цель нашей компании — обеспечение равных цифровых возможностей для пользователей всех регионов страны, чтобы даже в самых отдалённых районах клиенты могли пользоваться удобными digital-сервисами. Но Ташкент — это особый случай: здесь живёт и работает почти десятая часть населения страны. Поэтому именно в столице проходят тестирования всех технологических новинок, которые затем масштабируются на регионы», – отметил Гедиз Сезгин, директор Beeline Uzbekistan по технологиям и инновациям.
Если по потреблению мобильного интернета Ташкент исторически в лидерах, то по звонкам он на предпоследнем месте в стране. Все меньше в столице разговаривают, так в мае 2025 года средняя продолжительность звонков на одного пользователя сети Beeline Uzbekistan составила 645 минут в месяц — меньше только в Хорезме. Такая тенденция сохраняется уже не первый год: например, в мае 2023 года столичный показатель также был на предпоследнем месте. Таким образом, Ташкент становится цифровым хабом, где мобильная сеть всё чаще используется не для разговоров, а для онлайн-сервисов, работы, обучения и развлечений.