Beeline Uzbekistan’dan eSIM: ko‘proq imkoniyatlar, ko‘proq erkinlik
eSIM (embedded SIM) mobil xizmatlardan foydalanish uchun ko‘proq imkoniyatlarni taqdim etadi, masalan, bitta qurilmada bir nechta raqamlardan foydalanish. Mijoz qayerda bo‘lishidan qat’i nazar, Beeline Uzbekistan ilovasi yordamida eSIM-ni sanoqli daqiqalarda ulash mumkin. eSIM-ni O‘zbekiston fuqarolari ulash imkoniyatiga ega.
eSIM oddiy SIM-kartaning barcha funksiyalariga ega, jumladan, internet, SMS va qo‘ng‘iroqlar, shu bilan birga bir vaqtning o‘zida ikkita — oddiy SIM va eSIM raqamidan foydalanish imkoniyatini beradi. Bu, ayniqsa, tez-tez sayohat qiladigan yoki ish va shaxsiy ehtiyojlari uchun turli raqamlardan foydalanadiganlar uchun juda qulay. Bundan tashqari, eSIM SIM-kartani to‘liq o‘rnini bosadi va barcha mobil aloqa xizmarlari, shu jumladan roumingda ishlashni qo‘llab-quvvatlaydi. Xizmat iOS va Android smartfonlari, shuningdek, ba’zi planshetlarda qo‘llab-quvvatlanadi.
eSIM - 5x6 mm o‘lchamdagi mikrosxema bo‘lib, u ishlab chiqarish bosqichida qurilmaning bir qismiga aylanadi, shuning uchun uni yo‘qotish yoki shikastlash mumkin emas. Endi mijoz yangi eSIM’ni ulash uchun kompaniya ofisiga tashrif buyurishi shart emas. Hammasini uydan chiqmasdan, masofadan turib amalga oshirish mumkin. Buning uchun oxirgi versiyagacha yangilangan Beeline Uzbekistan ilovasini yuklab olish va ochish, "eSIM rasmiylashtirish" bo‘limiga o‘tish va hududni tanlash, so‘ngra - raqamni tanlash va "Ulanish" tugmasini bosish kerak. Keyin tarif rejasini tanlash hamda ommaviy oferta va foydalanish shartlarini qabul qilish, MyID tizimi orqali shaxsni identifikatsiya qilish va ma’lumotlarni tekshirishdan o‘tish kerak. Balans to‘ldirilganidan keyin, eSIM muvaffaqiyatli faollashtirilgani haqida bildirishnoma paydo bo‘ladi: mijozga qurilmaga eSIM profilini o‘rnatish uchun QR-kod taqdim etiladi.
eSIM-ni faollashtirishdan oldin mijozlarga mobil qurilmaning IMEI-kodi ro‘yxatdan o‘tganligini tekshirish tavsiya etiladi. Beeline Uzbekistan ilovasi orqali eSIM ulash qulay va vaqtni tejashga yordam beradi. Agar QR-kod 10 marta faollashtirilgan bo‘lsa yoki QR-kodli shakl yo‘qolgan, yaroqsiz holga kelgan bo‘lsa, digital-operator ofisiga murojaat qilib, eSIMni almashtirish muolajasidan o‘tish kerak bo‘ladi.
"Digital enablement (raqamli mavjudlik) — bu global trend va Beeline Uzbekistan’dan eSIM uning yorqin misolidir. eSIMni barcha savdo kanallarida qo‘shimcha to‘lovsiz ulash mumkin, Beeline Uzbekistan ilovasida esa ulanish atigi bir necha daqiqa vaqt talab qiladi. Bu esa mobil xizmatlardan qulaylik va samaradorlikning yangi darajasida foydalanishni xohlovchi mijozlar uchun eSIMni yanada jozibador qiladi," - deya izoh berdi Beeline Uzbekistan ommaviy savdo direktori Andrey Zlotnikov.
eSIM-ning asosiy afzalliklaridan biri — xavfsizlik. Agar smartfon g‘ayrli qo‘llarga tushib qolsa, ular qurilmadan foydalana olmaydi, chunki yangi profilni yuklash va eskisini o‘chirish faqat eSIM egasi tomonidan amalga oshiriladi. eSIM telefonga o‘rnatilganligi sababli, uni chiqarib olish mumkin emas, bu esa o‘g‘irlangan smartfonni jinoyatchi uchun befoyda qiladi.
eSIM QR-kodi — bu mijozning telefon raqami kaliti bo‘lib, eSIM kartani tiklash yoki yangi qurilmaga o‘tkazish uchun uni saqlash tavsiya etiladi, lekin xavfsizlik nuqtayi nazaridan hech qachon boshqalarga berilmasligi kerak.
eSIM afzalliklaridan biri - bir qurilmada bir nechta profillarni saqlash imkoniyati. Zamonaviy smartfonlar bir vaqtning o‘zida beshtagacha eSIM kartalarini qo‘llab-quvvatlashi mumkin.
eSIM o‘rnatilganligi va to‘g‘ri ishlayotganligiga ishonch hosil qilish uchun uning holatini qurilmada tekshirishingiz lozim:
iOS:
1. "Sozlamalar"ni oching.
2. "Uyali aloqa" bo‘limiga o‘ting.
3. Yuklab olingan eSIM va uning holati haqidagi ma’lumotlarni tekshiring.
Android:
2. "Ulanish" bo‘limiga o‘ting.
3. "SIM-karta dispetcheri"ni tanlang.
4. Yuklab olingan eSIM ma’lumotlarini tekshiring.
Oxirigacha o‘qiganlar uchun xushxabar: 2024-yil 1-avgustgacha raqamli operator ofislarida yoki nomer.beeline.uz saytida jismoniy SIM-kartani eSIMga almashtirish qo‘shimcha to‘lovsiz amalga oshiriladi.

eSIM от Beeline Uzbekistan: больше возможностей, больше свободы
eSIM (embedded SIM) предоставляет больше возможностей для использования мобильных услуг, например, использовать несколько номеров на одном устройстве. Подключить eSIM можно за считанные минуты, где бы ни находился клиент, с помощью приложения Beeline Uzbekistan. Подключение eSIM доступно для граждан Узбекистана.
eSIM обладает всеми функциями обычной SIM-карты, включая интернет, SMS и звонки, и при этом предоставляет возможность использования двух номеров одновременно — на обычной SIM и на eSIM. Это особенно удобно для тех, кто часто путешествует или использует разные номера для работы и личных нужд. Кроме того, eSIM полностью заменяет SIM-карту и поддерживает все услуги мобильной связи, включая работу в роуминге. Сервис поддерживается смартфонами на iOS и Android, а также некоторыми планшетами.
eSIM — микросхема размером 5х6 мм, которая становится частью устройства ещё на стадии его производства, поэтому ее невозможно потерять или повредить. Теперь для нового подключения eSIM клиенту больше не нужно посещать офис компании. Всё можно сделать удаленно, не выходя из дома. Для этого нужно скачать и открыть приложение Beeline Uzbekistan, обновленное до последней версии, перейти в раздел “Оформить eSIM” и выбрать область,а затем — выбрать номер и нажать кнопку “Подключить”. Далее необходимо выбрать тарифный план и принять условия публичной оферты и условия использования, пройти идентификацию личности через систему MyID и верификацию данных. После пополнения баланса появится уведомление об успешной активации eSIM: клиенту будет предоставлен QR-код для установки eSIM-профиля на устройство.
Перед активацией eSIM клиентам рекомендуется проверить регистрацию IMEI-кода мобильного устройства. Подключение eSIM через приложение Beeline Uzbekistan обеспечивает удобство и экономию времени. Если QR-код активирован 10 раз или в случае утери, порчи бланка с QR-кодом профиля, необходимо будет пройти процедуру замены eSIM, обратившись в офис digital-оператора.
“Digital enablement (цифровая активация) — это мировой тренд, и eSIM от Beeline Uzbekistan является его ярким примером. Подключение eSIM доступно во всех каналах продаж без дополнительной платы, а в приложении Beeline Uzbekistan подключение займёт всего пару минут. Это делает eSIM ещё более привлекательной для клиентов, желающих пользоваться мобильными услугами на новом уровне удобства и эффективности”, — прокомментировал Андрей Злотников, директор по продажам на массовом рынке Beeline Uzbekistan.
Одно из главных преимуществ eSIM – безопасность. Если смартфон окажется в руках злоумышленников, им не удастся использовать устройство, так как загрузка нового профиля и удаление старого возможны только владельцем eSIM. Поскольку eSIM встроена в телефон, её невозможно извлечь, что делает украденный смартфон бесполезным для преступника.
QR-код eSIM — это ключ к номеру телефона клиента, который рекомендуется сохранить, чтобы иметь возможность восстановить или перенести eSIM на новое устройство, но, в целях безопасности, никогда не передавать другим лицам.
Одно из преимуществ eSIM – возможность хранения нескольких профилей на одном устройстве. Современные смартфоны могут поддерживать до пяти eSIM одновременно.
Чтобы убедиться, что eSIM установлена и работает корректно, необходимо проверить её статус на устройстве:
На iOS:
1. Откройте "Настройки".
2. Перейдите в раздел "Сотовая связь".
3. Проверьте информацию о загруженных eSIM и их статусе..
На Android:
2. Перейдите в раздел "Подключения".
3. Выберите "Диспетчер SIM-карт".
4. Проверьте информацию о загруженных eSIM.
Для тех, кто дочитал до конца, приятная новость: до 1 августа 2024 года замена физической SIM-карты на eSIM в офисах digital-оператора или на сайте nomer.beeline.uz производится без дополнительной платы.