VEON Group rahbari: O‘zbekistonning raqamli transformatsiyasi misli ko‘rilmagan darajada. Bayonot mamlakat mustaqilligining 35 yilligiga bag‘ishlandi
17 Iyul
VEON guruhi bosh direktori Kaan Terziogluning ta’kidlashicha, O‘zbekistonning so‘nggi o‘n yillikdagi taraqqiyoti Prezident Shavkat Mirziyoyevning «O‘zbekiston – 2030» strategiyasi, raqamlashtirish, iqtisodiyotni liberallashtirish va jahon bozorlariga integratsiyaga asoslangan, milliy transformatsiyaning mislsiz namunasidir.
O‘zbekiston Respublikasi Raqamli texnologiyalar vazirligi tomonidan mamlakat mustaqilligining 35 yilligi munosabati bilan e’lon qilingan videomurojaatda Kaan Terzioglu O‘zbekistonning raqamli rivojlanishiga yuqori baho berdi.
“Har qanday muvaffaqiyat ikki narsaga bog‘liq: g‘oya va uni amalga oshirish”, – dedi Nasdaq birjasida ro‘yxatga olingan VEON Group rahbari Kaan Terzioglu. Nasdaq fond birjasida ro‘yxatga olingan VEON Group tarkibiga O‘zbekistonning yetakchi raqamli operatorlaridan biri – Beeline Uzbekistan kiradi. Kaan Terzioglu Prezidentning g‘oyasini, shuningdek, vazir Sherzod Shermatov boshchiligidagi Raqamli texnologiyalar vazirligining amalga oshirayotgan ishlari alohida ta’kidlab, shunday qo‘shimcha qildi: “Muvaffaqiyat muqarrardir”.
25 yil oldin Toshkentga birinchi marta tashrif buyurgan Terzioglu, o‘zgarishlar ko‘lami tengsiz ekanini ta’kidladi. “Bunday hajmdagi mamlakat shu qadar qisqa vaqt ichida qanday darajadagi transformatsiyani boshdan kechirishi mumkinligini men tasavvur ham qila olmayman. Iqtisodiyot liberallashmoqda, jahon iqtisodiyoti milliy iqtisodiyotga integratsiyalashmoqda, tadbirkorlik va startaplar rivojlanmoqda”.
U O‘zbekistonning so‘nggi paytda yetakchi startap ekotizimi sifatida tan olinganini – faollik uch baravardan ortiq o‘sganini – mamlakatda to‘g‘ri tartibga solish muhiti yaratilganining dalili sifatida keltirdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, xalqaro kompaniyalar eng ko‘p qadrlaydigan omillar bu – kompaniyalarni tez ro‘yxatdan o‘tkazish, ish ruxsatnomalarini tezkor rasmiylashtirish, barqaror va oldindan tushunarli soliq tizimi va investorlarga adolatli munosabat. Uning ta’kidlashicha, bunday bashorat qilinadigan muhit “bizga katta ishonch beradi” va mamlakatni tadbirkorlar hamda investorlar uchun jozibador maskanga aylantiradi.
VEON rahbari, shuningdek, mamlakat iqtisodiy kelajagiga o‘ziga xos yondashuvni bayon qildi. “Men O‘zbekistonni neft ishlab chiqaruvchi davlat emas, balki ma’lumotlar ishlab chiqaruvchi davlat sifatida ta’riflayman”, – dedi u. “Ma’lumotlar suvereniteti saqlanishi, ya’ni O‘zbekiston ma’lumotlari O‘zbekistonda, tegishli ma’lumotlar markazlarida qolishi va o‘zbek muhandislari bu ma’lumotlarni qayta ishlab, mustaqil raqamli xizmatlarni, oxir-oqibatda esa suveren kengaytirilgan intellekt salohiyatini yaratishi juda muhim”.
Terzioglu mamlakat yoshlarini AI-ni faol o‘zlashtirishga chaqirdi – u buni “sun’iy” emas, balki “kengaytirilgan” intellekt (augmented intelligence) sifatida talqin qilishni afzal ko‘radi –. “Katta til modellarini qanday yaratishni emas, balki ulardan qanday foydalanishni o‘rganing. AI shifokorni – yaxshiroq shifokorga, o‘qituvchini – yaxshiroq o‘qituvchiga, fermerni – yanada samarador va kichik biznes egasini – yanada foydaliroqqa aylantirish salohiyatiga ega. Gap kengaytirilgan intellekt odamlarning o‘rnini bosishida emas. Gap kengaytirilgan intellektdan samarali foydalanadigan odamlar undan foydalanmaydiganlar ustidan g‘alaba qozonishida”.
AI-ni bug‘ dvigateli, elektr energiyasi va internet bilan solishtirar ekan, u odamlarning uchdan bir qismi bunday o‘zgarishlarni hech qachon tushunmasligini, yana uchdan bir qismi tushunsa-da, harakat qila olmasligini, qolgan uchdan bir qismi esa ularni qabul qilib, muvaffaqiyatga erishishini ta’kidladi.
Kelajak haqida gapirar ekan, Terzioglu intizom, mehnatsevarlik va qadriyatlar keyingi o‘n yilliklarni belgilashini ta’kidladi. “Texnologiya ajoyib narsa, ammo undan yaxshilik uchun ham, yomonlik uchun ham foydalanish mumkin. O‘zbekistonni bugungi darajaga olib chiqqan axloq, halollik va qadriyatlarga amal qilish juda muhimdir. O‘zbekiston kabi mamlakatda haqiqiy va suveren kengaytirilgan intellekt ertaga qanday yashashimizni belgilaydi.”

Глава VEON Group: цифровая трансформация Узбекистана "не имеет аналогов" — к 35-летию независимости
Прогресс Узбекистана за последнее десятилетие представляет собой беспрецедентный пример национальной трансформации, обусловленной видением Президента Шавката Мирзиёева «Узбекистан – 2030» – цифровизацией, экономической либерализацией и интеграцией в мировые рынки, заявил Каан Терзиоглу, Group CEO VEON.
Заявление прозвучало в видеообращении, опубликованном Министерством Цифровых Технологий Республики Узбекистан – приуроченном к 35-й годовщине независимости страны.
«Любой успех держится на двух составляющих: видении и реализации», – сказал Терзиоглу, возглавляющий VEON Group, акции которой котируются на бирже Nasdaq. В Узбекистане группа представлена Beeline Uzbekistan – одним из ведущих цифровых операторов страны. Он отметил заслугу Президента в формировании видения, а также работу Министерства цифровых технологий под руководством министра Шерзода Шерматова, добавив: «Успех неизбежен».
Терзиоглу, впервые побывавший в Ташкенте 25 лет назад, отметил, что масштаб перемен не имеет аналогов. «Я буквально не могу представить себе масштаб трансформации, через который может пройти страна такого размера за столь короткий срок. Экономика либерализуется, мировая экономика интегрируется в национальную, развиваются предпринимательство и стартапы».
Он привёл в пример недавнее признание Узбекистана в качестве ведущей стартап-экосистемы – с ростом активности более чем в три раза – как доказательство того, что в стране создана правильная регуляторная среда. По его словам, международные компании больше всего ценят быструю регистрацию компаний, оперативное оформление разрешений на работу, предсказуемое налогообложение и справедливое отношение к инвесторам. Такая предсказуемость «даёт нам большую уверенность» и делает страну привлекательной точкой притяжения для предпринимателей и инвесторов.
Глава VEON также предложил особую трактовку экономического будущего страны. «Я определяю Узбекистан не как страну – производителя нефти, а как страну –производителя данных», – сказал он. «Крайне важно обеспечить суверенитет данных: чтобы данные Узбекистана оставались в Узбекистане, в надлежащих дата-центрах, и чтобы узбекские инженеры обрабатывали эти данные, создавая собственные цифровые сервисы и, в конечном счёте, суверенные возможности расширенного интеллекта».
Терзиоглу призвал молодёжь страны активно осваивать AI – термин, который он предпочитает трактовать не как «искусственный», а как «расширенный» интеллект (augmented intelligence). «Учитесь не столько разрабатывать большие языковые модели, сколько пользоваться ими. AI способен сделать врача – лучшим врачом, учителя – лучшим учителем, фермера –более продуктивным, а владельца малого бизнеса – более прибыльным. Дело не в том, что AI заменит людей. Дело в том, что люди, эффективно использующие AI, будут востребованнее тех, кто этого не делает».
Сравнивая AI с паровым двигателем, электричеством и интернетом, он отметил, что треть людей никогда не поймёт подобных перемен, ещё треть поймёт, но не сможет действовать, а оставшаяся треть примет их и добьётся успеха.
Говоря о будущем, Терзиоглу подчеркнул, что дисциплина, упорный труд и ценности определят развитие страны на десятилетия вперёд. «Технологии – это прекрасно, но их можно использовать как во благо, так и во вред. Крайне важно придерживаться этики, честности и ценностей, которые привели Узбекистан туда, где он находится сегодня. В такой стране, как Узбекистан, подлинный и суверенный AI определит то, как мы будем жить завтра».
VEON является долгосрочным инвестором в цифровую экономику Узбекистана с момента выхода на рынок в 2006 году, а его международный операционный хаб расположен в IT Park Tashkent.