Beeline Uzbekistan butun O‘zbekiston bo‘ylab telekommunikatsiya infratuzilmasini kengaytirish va modernizatsiya qilish ustida faol ishlar olib bormoqda.
Shu yilning o‘zida kompaniya Xorazm viloyatida 20 ta hududda 60 ta yangi baza stansiyalarini ishga tushirdi: 12 ta yangi baza stansiyalari Xiva shahrida va 48 tasi Xorazm viloyatining Bog‘ot, Gurlan, Qo‘shko‘pir, Urganch, Hazorasp, Xonqa, Xiva, Shovot, Yangiariq, Yangibozor tumanlarida o‘rnatildi.
Yangilarini o‘rnatish bilan bir qatorda, digital-operator 26 ta hududda 66 ta mavjud baza stansiyalarini modernizatsiya qildi. Ulardan 61 tasi Urganch shahrida, 5 tasi esa Xiva shahrida joylashgan. Ushbu sa’y-harakatlar natijasida viloyat bo‘yicha internet tezligi yil boshidan buyon 44 foizga, VoLTE trafigi esa 8 barobarga oshib, kuniga 8 ming Erlni tashkil etdi.
Baza stansiyalardan tashqari, Xorazmda ma’lumotlarni uzatish uchun foydalaniladigan radiorele liniyalari modernizatsiya qilindi, ular endi yanada zamonaviy va tezkor EBand texnologiyasi asosida ishlaydi. Modernizatsiya 13 ta RRL oraliqlarini yangilash va 29 ta yangilarini qurishni o‘z ichiga oldi, bu esa o‘tkazuvchanlik qobiliyatini sezilarli darajada oshirdi va mavjud infratuzilmani bo‘shatdi, ma’lumotlarni yanada barqaror uzatish va qabul qilishni ta’minladi.
Aloqa va internet sifatini yaxshilash uchun radiotarmoq optimallashtirildi, bu xizmat ko‘rsatishni yaxshilash, shuningdek abonentlardan kelib tushgan shikoyatlarni bartaraf etish imkonini berdi. Xiva shahridagi markaziy bozor va Ichan Qal’a majmuasi kabi mahalliy aholi va sayyohlar orasida mashhur bo‘lgan joylardagi baza stansiyalarida tarmoq sifatini sezilarli darajada yaxshilash va internet tezligini oshirish imkonini beruvchi 32x32 MIMO texnologiyasi joriy etildi.
Tarmoqni kengaytirishda barcha ijtimoiy va ekologik jihatlar, shu jumladan O‘zbekiston Respublikasi Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik qo‘mitasi normalari va talablariga amal qilindi.
"Yangi stansiyalarning ishga tushirilishi va mavjud baza stansiyalarining modernizatsiya qilinishi Xorazmda internet tezligi va aloqa sifatining o‘sishini ta’minlaydi. Ta’kidlash joizki, yangilanishlar Xiva va Ichan Qal’a majmuasi kabi sayyohlar orasida mashhur joylarga ta’sir o‘tkazdi. Bizning mijozlarimiz doimo aloqada bo‘lishi uchun infratuzilmaga sarmoya kiritishda davom etamiz", — deya ta’kidladi Beeline Uzbekistan G‘arbiy mintaqaviy filiali direktori Aybek Uzakov.
Beeline Uzbekistan yangi baza stansiyalari o‘rnatilgan manzillarning batafsil ro‘yxati bilan kompaniya saytida tanishish mumkin.

Главная/Новости/Beeline Uzbekistan запустил новые базовые станции в Хорезме
Beeline Uzbekistan продолжает активно работать над расширением и модернизацией своей телекоммуникационной инфраструктуры по всему Узбекистану. В этом году в Хорезмской области компания запустила 60 новых базовых станций на 20 локациях: 12 новых базовых станций установлено в г. Хива и 48 – в различных районах Хорезмской области, таких как Багатский, Гурленский, Кушкупирский, Ургенчский, Хазараспский, Ханкинский, Хивинский, Шаватский, Янгиарыкский и Янгибазарский.
Параллельно с установкой новых, digital-оператор провел модернизацию 66 уже существующих базовых станций на 26 локациях. Из них 61 базовая станция в г. Ургенче, а 5 – в г. Хиве. В результате этих усилий, скорость интернета по области выросла с начала года на 44%, а трафик VoLTE увеличился в 8 раз и составляет 8 тысяч Эрл в день.
Кроме базовых станций, в Хорезме были модернизированы радиорелейные линии, используемые для передачи данных, которые теперь функционируют на основе более современной и быстрой технологии EBand. Модернизация включала обновление 13 РРЛ пролетов и строительство 29 новых, что значительно повысило пропускную способность и разгрузило существующую инфраструктуру, обеспечивая более стабильную передачу и прием данных.
Для улучшения качества связи и интернета была проведена оптимизация радиосети, что позволило улучшить сервис, а также устранить жалобы, поступившие от абонентов. Город Ургенч теперь полностью покрыт сетью 4G. В Хиве на базовых станциях в популярных среди местных жителей и туристов местах, таких как центральный рынок и комплекс Ичан-Кала, была внедрена технология MIMO 32x32, которая позволила существенно улучшить качество сети и увеличить скорость интернета.
В ходе развертывания сети были учтены все социальные и экологические аспекты, включая соблюдение норм и требований Комитета санитарно-эпидемиологического благополучия Республики Узбекистан.
"Запуски новых и модернизация существующих базовых станций обеспечивают рост скорости интернета и качество связи в Хорезме. Важно отметить, что обновления затронули такие популярные среди туристов места, как Хива и комплекс Ичан-Кала. Мы продолжаем инвестировать в инфраструктуру, чтобы наши клиенты всегда оставались на связи", – говорит Айбек Узаков, директор Западного регионального филиала Beeline Uzbekistan.
С подробным списком адресов, где установлены новые базовые станции, и картой покрытия сети Beeline можно ознакомиться здесь.