VEON Beeline Uzbekistan’ning yangi Tarmoq monitoringi va boshqaruv markazini taqdim etdi va O‘zbekistonda dasturiy ta’minot ishlab chiqishni jadvallashtirish uchun BuildX’ni ishga tushirdi
26 Yanvar
Dubay va Toshkent, 2026-yil 26-yanvar — VEON Ltd. (NASDAQ: VEON), global raqamli operator (“VEON” yoki sho‘ba korxonalari bilan birgalikda “VEON Group”), bugun Toshkent shahrida Beeline Uzbekistan’ning yangi Tarmoq monitoringi va boshqaruv markazini (Network Operations Center, NOC) rasman taqdim etdi. Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov, VEON Group bosh ijrochi direktori Kaan Terzioglu, shuningdek Beeline Uzbekistan Kuzatuv kengashi a’zolari va kompaniya rahbariyati ishtirok etdi. Shu kuni VEON, shuningdek, O‘zbekistonda o‘zining yangi dasturiy ta’minot va sun’iy intellekt kompaniyasi — BuildX’ni ishga tushirdi.
Beeline Uzbekistan’ning Toshkentdagi Tarmoq monitoringi va boshqaruv markazi (NOC) raqamli boshqaruv markazi sifatida faoliyat yuritib, 5 850 dan ortiq baza stansiyalarini 24/7 rejimida monitoring qiladi hamda 2025-yil sentabr holatiga ko‘ra 7,7 million Beeline Uzbekistan abonentlari uchun barqaror aloqa xizmatlarini ta’minlaydi. Proaktiv monitoring markazi sifatida NOC tarmoqdagi nosozliklarni real vaqt rejimida aniqlab, muhandislarga aksariyat hollarda foydalanuvchilar xizmat uzilishlarini sezishidan avval muammolarni tezkor bartaraf etish imkonini beradi. Markaz tarmoqning asosiy samaradorlik ko‘rsatkichlarini doimiy ravishda kuzatib boradi va mustaqil Opensignal tahliliga ko‘ra O‘zbekistondagi eng barqaror tarmoq sifatida e’tirof etilgan Beeline Uzbekistan tarmog‘ida mijozlar tajribasini yanada mustahkamlaydi.
NOC’dan tashqari, Beeline Uzbekistan kompaniyasida alohida Axborot xavfsizligi operativ markazi (Security Operations Center, SOC) ham faoliyat yuritadi. Ushbu markaz tarmoq va raqamli xizmatlar doirasida kiberxavflarni monitoring qiladi va ularga tezkor javob choralarini ko‘radi. IT va dasturiy ta’minot jamoalari bilan yaqin hamkorlikda ishlagan holda, SOC mijozlar va hamkorlar uchun xavfsiz va ishonchli raqamli muhitni ta’minlashga xizmat qiladi.
BuildX, Toshkentdagi IT Park rezidenti bo‘lgan dasturiy ta’minot va sun’iy intellektni ishlab chiqish sohasidagi yangi kompaniya VEON’ning mavjud dasturiy ta’minot ishlab chiqish salohiyatiga tayanadi. Bu salohiyat Qozog‘istondagi QazCode kabi markazlarni ham o‘z ichiga oladi — u yerda sun’iy intellekt asosidagi ilovalar, bulutli platformalar, korporativ tizimlar va ma’lumotlar tahlili yechimlari ishlab chiqilgan. BuildX kengaytiriladigan va eksportga yo‘naltirilgan texnologik yechimlar yaratishga e’tibor qaratadi hamda O‘zbekistonning raqamli iqtisodiyotini yanada rivojlantirish va Markaziy Osiyodagi texnologik markaz sifatidagi mavqeini mustahkamlash yo‘lidagi intilishlariga hissa qo‘shadi.
“O‘zbekistonda raqamli transformatsiyani qo‘llab-quvvatlovchi puxta siyosat asosida tez sur’atlarda rivojlanayotgan raqamli iqtisodiyot shakllanmoqda. Biz ushbu siyosiy poydevor, kuchli xususiy sektor vakillari va yosh raqamli mutaxassislarimizga tayangan holda mamlakatimizni mintaqaviy texnologik markazga aylantirishga qat’iy bel bog‘laganmiz”, — dedi Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov ochilish marosimida. “VEON’ning O‘zbekiston raqamli iqtisodiyotiga kiritayotgan uzluksiz investitsiyalari hamda raqamli platformalarda mijozlarga xizmat ko‘rsatish, muhim aloqa infratuzilmasini rivojlantirish va raqamli kadrlar tayyorlash kabi yo‘nalishlarni qamrab olgan tashabbuslari orqali bizning qarashlarimizni faol qo‘llab-quvvatlayotganini yuqori baholayman.”
“Bugun e’lon qilinayotgan ushbu ikki muhim tashabbus O‘zbekistonning raqamli kelajagiga bo‘lgan sadoqatimizni yaqqol namoyon etadi. Zamonaviy Tarmoq monitoringi va boshqaruv markazimiz Beeline Uzbekistan’ning mijozlariga yuqori darajadagi tajribani ta’minlash imkoniyatlarini yanada kengaytiradi. BuildX esa o‘zining sun’iy intellekt va raqamli yechimlari orqali O‘zbekiston va xalqaro bizneslar uchun insonlar hayotini yaxshilaydigan va xizmatlardan foydalanish imkoniyatlarini kengaytiradigan yechimlarni taqdim etadi”, — dedi VEON Group bosh ijrochi direktori va Beeline Uzbekistan Kuzatuv kengashi raisi Kaan Terzioglu. “Biz nafaqat mijozlarimiz va biznes hamkorlarimizni qo‘llab-quvvatlashdan, balki ushbu va boshqa tashabbuslar orqali O‘zbekistonning raqamli iqtisodiyotga oid strategik qarashlariga hissa qo‘shishdan ham mamnunmiz.”
VEON’ning sho‘ba korxonasi sifatida BuildX VEON Group, uning operatsion kompaniyalari hamda kengroq korporativ bozor uchun ilg‘or dasturiy ta’minot, raqamli platformalar va sun’iy intellekt yechimlarini ishlab chiqadi. Kompaniya mahalliy muhandislar va ma’lumotlar tahlilchilari¬ni jalb qilish va tayyorlash orqali jamoasini kengaytirishni rejalashtirmoqda hamda O‘zbekistonda yuqori malakali raqamli kadrlar salohiyatini rivojlantirishga hissa qo‘shadi. BuildX universitetlar, startaplar va texnologik hamkorlar bilan yaqin hamkorlikda innovatsiyalarni rivojlantirish va mahalliy texnologik ekotizimni mustahkamlashni maqsad qilgan.

VEON представил новый Центр мониторинга и управления сетью Beeline Uzbekistan и запустил BuildX для ускорения развития программных решений в Узбекистане
26 Января
Дубай и Ташкент, 26 января 2026 года: VEON Ltd. (Nasdaq: VEON), глобальный цифровой оператор (далее — «VEON» или «VEON Group» вместе с дочерними компаниями), сегодня представил в Ташкенте новый Центр мониторинга и управления сетью (Network Operations Center, NOC) Beeline Uzbekistan. В церемонии открытия приняли участие министр цифровых технологий Республики Узбекистан Шерзод Шерматов, генеральный директор VEON Group Каан Терзиоглу, а также члены совета директоров и управленческая команда Beeline Uzbekistan. В этот же день VEON объявил о запуске BuildX — новой компании в сфере разработки программного обеспечения и решений на базе искусственного интеллекта в Узбекистане.
Центр мониторинга и управления сетью (NOC) Beeline Uzbekistan, расположенный в Ташкенте, выполняет функции цифрового командного центра, обеспечивая круглосуточный мониторинг более чем 5 850 базовых станций и стабильную связь для 7,7 млн клиентов Beeline Uzbekistan (число клиентов — по состоянию на сентябрь 2025 года). Работая в проактивном режиме, NOC выявляет отклонения от параметров в реальном времени, позволяя инженерам оперативно координировать восстановительные работы — зачастую еще до того, как пользователи сталкиваются с перебоями в обслуживании. Центр непрерывно отслеживает ключевые показатели производительности сети, укрепляя клиентский опыт на сети Beeline Uzbekistan, которая, согласно независимому анализу Opensignal, была признана самой стабильной сетью в Узбекистане.
Безопасность инфраструктуры Beeline Uzbekistan обеспечивает не только NOC, но и специализированный Оперативный центр информационной безопасности (Security Operations Center, SOC). Центр осуществляет круглосуточный мониторинг цифровой среды и оперативно реагирует на киберугрозы.  Интеграция SOC с ИТ-командами и разработчиками позволяет компании превентивно устранять уязвимости и гарантировать высокий уровень защиты данных пользователей.
BuildX, новая компания в сфере разработки программного обеспечения и искусственного интеллекта, являющаяся резидентом IT Park Ташкента, опирается на существующие компетенции VEON в области разработки программного обеспечения, включая опыт QazCode в Казахстане, где были созданы решения на базе искусственного интеллекта, cloud-native платформы, корпоративные системы и инструменты аналитики данных. BuildX сосредоточится на разработке масштабируемых, ориентированных на экспорт технологических решений, способствуя дальнейшему развитию цифровой экономики Узбекистана и укреплению его позиции как технологического хаба Центральной Азии.
«В Узбекистане наблюдается стремительный рост цифровой экономики, основанный на последовательной государственной политике поддержки цифровой трансформации. Мы намерены сделать нашу страну региональным технологическим центром, опираясь на эту прочную политическую основу, сильных игроков частного сектора и потенциал молодого цифрового поколения», — отметил министр цифровых технологий Республики Узбекистан Шерзод Шерматов на церемонии открытия. «Я высоко оцениваю системные инвестиции VEON в цифровую экономику Узбекистана и их активное участие в реализации нашего видения через инициативы в разных направлениях цифрового развития, включая обслуживание клиентов на цифровых платформах, развитие критически важной инфраструктуры связи и подготовку цифровых кадров».
«Две значимые инициативы, о которых мы объявляем сегодня, демонстрируют нашу приверженность цифровому будущему Узбекистана. Современный Центр мониторинга и управления сетью позволит Beeline Uzbekistan предоставлять клиентам сервис высокого уровня. BuildX предоставит узбекским и международным компаниям решения на базе искусственного интеллекта и цифровых технологий, которые улучшают качество жизни людей и расширяют доступ к услугам», — отметил генеральный директор VEON Group и председатель совета директоров Beeline Uzbekistan Каан Терзиоглу. «Мы рады не только поддерживать наших клиентов и бизнес-партнеров, но и вносить вклад в реализацию стратегии развития цифровой экономики Узбекистана с помощью этих и других инициатив».
BuildX будет работать в составе VEON Group в качестве независимой компании, разрабатывая передовое программное обеспечение, цифровые платформы и решения на базе искусственного интеллекта для VEON, ее операционных компаний и корпоративного рынка в целом. Компания планирует расширять команду за счет найма и обучения местных инженеров и специалистов по анализу данных, способствуя развитию национального кадрового потенциала в сфере передовых цифровых компетенций. BuildX также будет сотрудничать с университетами, стартапами и технологическими партнерами для стимулирования инноваций и укрепления локальной технологической экосистемы.
О BuildX
BuildX (ООО «U-CODE») — компания в сфере разработки программного обеспечения и искусственного интеллекта под торговой маркой BuildX, резидент IT Park Ташкента. Компания осуществляет деятельность по разработке технологических решений с использованием экспертизы VEON в области цифровых и AI-разработок.