Beeline Uzbekistan mamlakat g‘arbida tarmoqni kuchaytirmoqda
Beeline Uzbekistan digital-operatorining texnik mutaxassislari kompaniyaning G‘arbiy mintaqaviy filiali hududida 92 ta yangi baza stansiyalarini qurish ishlarini yakunladilar. Ulardan 59 tasi Qoraqalpog‘iston Respublikasida, qolganlari esa Xorazm viloyatida joylashgan.
Barcha baza stansiyalari bir vaqtning o‘zida 2G, 3G va 4G texnologiyalarida ishlaydi. Bu esa murakkab relyef va katta masofalarga ega hududlarda aholi va biznes uchun barqaror ovozli aloqa hamda yuqori tezlikdagi mobil internetni ta’minlash imkonini beradi — aholi punktlarida ham, muhim transport yo‘llari bo‘ylab ham.
Xususan, Beruniy shahri va uning atrofida ilgari qurilganlarga qo‘shimcha ravishda 15 ta yangi baza stansiyasi ishga tushirildi. Qonğirot va Nukusda 9 tadan, To‘rtko‘l va Xo‘jayli tumanlarida esa 6 tadan baza stansiyalari barpo etildi. Xorazm viloyatida esa tarmoq Urganch shahri va uning atrofida kuchaytirildi, Xiva va Shovot tumanlarida esa har bir klasterda 9 tadan yangi stansiya faoliyat ko‘rsatmoqda.
Yangi obyektlar ishga tushirilishi bilan bir qatorda tarmoq modernizatsiya qilindi: 1800 va 2600 MHz diapazonlarida 27 ta mavjud nuqtada sig‘im kengaytirildi, yana bir nechta baza stansiyalarida uskuna yangilash ishlari rejalashtirilgan. Bu tarmoqning o‘tkazuvchanligini oshiradi va yuklama oshgan paytlarda aloqaning barqarorligini ta’minlaydi. Beeline Uzbekistan tahlillariga ko‘ra, mamlakat g‘arbida foydalanuvchilar mobil internet iste’molini jadal sur’atda ko‘paytirmoqda.
«Xorazm viloyatida LTE-trafik 2020 yildan beri deyarli 15 baravarga, so‘nggi ikki yilda esa ikki baravardan ziyodga oshdi. Qoraqalpog‘iston Respublikasida bu ko‘rsatkich yanada yuqori: LTE tarmoqlarida video, fotosurat va boshqa ma’lumotlar besh yil avvalgiga nisbatan 23 baravar ko‘p uzatilmoqda. Mintaqaning o‘rtacha haftalik trafik hajmi esa 1,2 Ptb yoki 1,27 milliard MB dan oshdi. Bu Beeline Uzbekistan tarmog‘idagi eng jadal o‘sish sur’atidir», — dedi G‘arbiy mintaqaviy filial direktori Aybek Uzakov.
Beeline Uzbekistan uchun mintaqalarda tarmoq rivojlanishi strategik ustuvor yo‘nalish bo‘lib qolmoqda. Kompaniya butun mamlakat bo‘ylab qamrovni kengaytirish, aloqa sifatini oshirish va butun mamlakat bo‘ylab raqamli xizmatlardan teng foydalanishni ta’minlash ustida ishlashda davom etadi.

Главная/Новости/Beeline Uzbekistan усиливает сеть на западе страны
Технические специалисты digital-оператора завершили работы по строительству 92 новых базовых станций в зоне ответственности Западного регионального филиала Beeline Uzbekistan. Из них 59 объектов построены в Республике Каракалпакстан, остальные — в Хорезмской области.
Все станции обеспечивают одновременную работу в технологиях 2G, 3G и 4G. Это позволяет поддерживать устойчивую голосовую связь и высокоскоростной мобильный интернет для жителей и бизнеса в населённых пунктах и вдоль важных транспортных магистралей, с учётом сложного рельефа и больших расстояний в регионе.
Так, в городе Беруни и окрестностях заработали 15 новых базовых станций в дополнение к построенным ранее, в Кунграде и Нукусе по 9 новых базовых станций, в Турткуле и Ходжейли по 6 БС. В Хорезмской области сеть усилена в Ургенче и окрестностях, а в районе Хивы и в Шаватском районе уже работают по 9 базовых станций в каждом из кластеров.
Параллельно с запуском новых объектов была проведена модернизация сети: уже увеличена ёмкость на 27 существующих позициях в диапазонах 1800 и 2600 МГц, в планах продолжить работы по обновлению оборудования еще на нескольких БС в регионе. Это повысит пропускную способность сети и стабильность соединения при росте нагрузки, ведь, по данным аналитиков Beeline Uzbekistan, на западе страны пользователи активно увеличивают потребление мобильного интернета.
«Так, LTE-трафик в Хорезмской области вырос почти в 15 раз с 2020 года и более чем в два раза за последние два года. В Республике Каракалпакстан динамика ещё выше: в LTE-сетях сейчас проходит в 23 раза больше видео, фото и других данных, чем пять лет назад, а средненедельное потребление региона превысило 1,2 ПТб или 1,27 миллиардов МБ. Это самая впечатляющая динамика по всей сети Beeline Uzbekistan», — рассказал директор Западного регионального филиала Айбек Узаков.
Развитие сети в регионах остаётся стратегическим приоритетом Beeline Uzbekistan. Компания продолжает работать над расширением покрытия, повышением качества связи и обеспечением равного доступа к цифровым услугам по всей территории страны.