Beeline Uzbekistan Opensignal tomonidan mamlakatning eng tezkor mobil interneti va eng barqaror tarmog‘i deb topildi
Opensignal mustaqil tahliliy kompaniyasi 2025-yilning birinchi yarmi natijalarini e’lon qildi: Beeline Uzbekistan mobil interneti eng tez va tarmoq sifati eng barqaror bo‘lgan raqamli operator deb topildi. Kompaniya ikkita nominatsiya bo‘yicha g‘olib bo‘ldi - "Yuklab olish tezligi tajribasi" (Download Speed Experience) va "Barqaror sifat" (Consistent Quality) shuningdek, "Yuklash tezligi" (Upload Speed) nominatsiyasida ham g‘olib bo‘ldi.
Telekommunikatsiya sohasi mutaxassislari tomonidan tadqiqotlari yuqori baholangan Opensignal kompaniyasi o‘ziga xos yondashuvdan foydalanadi: ma’lumotlar mashhur ilovalarga (ijtimoiy tarmoqlar, o‘yinlar va x.k.) o‘rnatilgan SDK yordamida avtomatik tarzda to‘planadi, bu esa bunday ilovalarning foydalanuvchi harakatlari ta’sirini bartaraf etadi. Sinovlar 24/7 rejimida o‘tkaziladi va yuklab olish tezligidan tortib videostriming, ovozli qo‘ng‘iroqlar va mobil o‘yinlargacha bo‘lgan barcha onlayn ssenariylarni qamrab oladi. O‘zbekistonda har oyda millionlab o‘lchovlar, shu jumladan tarmoq qamrovi va signal sifatining fon ko‘rsatkichlari tahlil qilinadi.
Opensignal’ning "O‘zbekiston: mintaqaviy pozitsiya va operator tajribasi — 2025-yil sentyabr" hisobotiga ko‘ra, Beeline Uzbekistan mamlakatdagi eng yuqori o‘rtacha yuklab olish tezligini ta’minlaydi — 20,2 Mbit/s.
Beeline Uzbekistan, shuningdek, mamlakatdagi eng barqaror tarmoqni taqdim etadi. Barqaror sifat ko‘rsatkichi o‘tkazuvchanlik qobiliyati, kechikish, tebranish, paket yo‘qotilishi va birinchi baytgacha bo‘lgan vaqt kabi asosiy parametrlar bo‘yicha foydalanuvchi tajribasini aks ettiradi.
Upload Speed Experience bo’yicha Beeline Uzbekistan O‘zbekistondagi yana ikkita yetakchi operator bilan birinchi o‘rinni egalladi, ularning barchasi 5,8-6,6 Mbit/s oralig‘ida statistik jihatdan taqqoslanadigan natijalarga erishdi. Ushbu ko‘rsatkichlar foydalanuvchilar uchun kundalik voqelikni aks ettiradi — yuklash va yuklab olish samaradorligidan tortib, aloqa sifati va video platformalar, onlayn o‘yinlar va videoqo‘ng‘iroqlar kabi talabchan ilovalardan qulay foydalanish qobiliyatigacha.
Opensignal bosh direktori Charlz Rutshteyn shunday dedi: "Beeline Uzbekistan’ning "Eng tezkor mobil tarmoq" va "Eng barqaror sifatli tarmoq" bo’yicha g‘alabasi O‘zbekiston foydalanuvchilari uchun mobil tarmoq sifatini yaxshilashga bo‘lgan aniq intilishni ko‘rsatmoqda. Bu yutuq Opensignal mustaqil metodologiyasi bilan tasdiqlangan. Ularning sa’y-harakatlarini e’tirof etishdan mamnunmiz."
Opensignal Awards rasmiy taqdirlash marosimi 2025-yil 23-sentyabr kuni Toshkentda ICT Week Uzbekistan haftaligi doirasida bo‘lib o‘tadi.
"Ushbu nufuzli nominatsiyalardagi g‘alabalarimiz tarmoqni rivojlantirish va modernizatsiya qilishga yo‘naltirilgan keng ko‘lamli investitsiyalarning bevosita natijasidir. 2024-yil boshidan buyon Beeline Uzbekistan 5 850 dan ortiq baza stansiyalarini qurdi va yangiladi, bu esa butun mamlakat bo‘ylab tezlik va barqarorlikni sezilarli darajada oshirdi. Bugungi kunda mijozlarimiz har qachongidan ham ko‘proq internetdan foydalanmoqdalar: 2025-yil iyul oyida har bir internet foydalanuvchisi uchun o‘rtacha oylik foydalanish hajmi 24 GB ga yetdi — bu o‘tgan yilga nisbatan 52% ga ko‘pdir. Ushbu investitsiyalar bevosita xizmatlarimiz sifati va biz taqdim etadigan raqamli tajribani oshiradi," — dedi Beeline Uzbekistan kompaniyasining texnologiyalar va innovatsiyalar bo‘yicha bosh direktori Gediz Sezgin.
"Opensignal tadqiqotlari mobil internet sifati va tezligi bo‘yicha yetakchiligimizni yana bir bor tasdiqlaydi. Bizning maqsadimiz — Beeline Uzbekistan mamlakatdagi eng tezkor va izchil tarmoq bo‘lib qolishini ta’minlash, ish, muloqot va hordiq chiqarish uchun yangi imkoniyatlarni ochishdir. Bu yutuqlar infratuzilma va innovatsiyalarga sarmoya kiritish bo‘yicha uzoq muddatli strategiyamiz natijasidir. Ishonchim komilki, tarmog‘imizning doimiy rivojlanishi mijozlarimizga raqamli dunyoda yanada ko‘proq erkinlik, ularga ilg‘or kommunikatsiya texnologiyalaridan to‘liq foydalanish imkonini beradi," — dedi Beeline Uzbekistan bosh direktori Andrey Pyataxin.

Beeline Uzbekistan признан оператором с самым быстрым мобильным интернетом и стабильной сетью в Узбекистане по данным Opensignal
Независимая аналитическая компания Opensignal опубликовала результаты за первое полугодие 2025 года: Beeline Uzbekistan назван цифровым оператором с самым быстрым мобильным интернетом и самым стабильным качеством сети в стране. Компания победила в двух номинациях — «Скорость скачивания» (Download Speed Experience) и «Стабильное качество» (Consistent Quality), а также стала со-победителем в номинации «Скорость загрузки» (Upload Speed).
Компания Opensignal, чьи исследования высоко оценены экспертами телеком-отрасли, использует уникальный подход: данные собираются автоматически с помощью встроенных SDK в популярных приложениях, таких как социальные сети, игры и другие сервисы, что исключает влияние действий пользователей таких приложений. Тесты проводятся в режиме 24/7 и охватывают весь спектр онлайн-сценариев, от скорости загрузки до потокового видео, голосовых звонков и мобильных игр. Ежемесячно в Узбекистане анализируются миллионы измерений, включая фоновые замеры покрытия сети и качества сигнала.
Согласно отчету Opensignal «Узбекистан: региональное положение и опыт операторов — сентябрь 2025 года», Beeline Uzbekistan обеспечивает самую высокую среднюю скорость скачивания в стране — 20,2 Мбит/с.
Beeline Uzbekistan также предоставляет самую стабильную сеть в стране по данным исследования Opensignal. Метрика Consistent Quality отражает стабильность пользовательского опыта, включая такие параметры, как скорость передачи данных, задержка, устойчивость соединения, потеря пакетов и скорость отклика.
В рейтинге Upload Speed Experience Beeline Uzbekistan разделил первое место с двумя другими ведущими операторами Узбекистана, достигнув статистически сопоставимых результатов в диапазоне 5,8–6,6 Мбит/с. Эти метрики отражают повседневную реальность для пользователей — от производительности загрузки и скачивания до качества соединения и возможности комфортно использовать ресурсоемкие приложения, такие как видеоплатформы, онлайн-игры и видеозвонки.
Чарльз Рутштейн, генеральный директор Opensignal, сказал: «Победа Beeline Uzbekistan в номинациях «Самая быстрая мобильная сеть и самая стабильная качественная сеть» демонстрирует четкую приверженность улучшению качества мобильной сети для пользователей Узбекистана, что подтверждено независимой методологией Opensignal. Мы рады признать их неустанные усилия».
Официальная церемония награждения победителей премии Opensignal Awards состоится 23 сентября 2025 года в рамках ICT Week Uzbekistan 2025.
«Наши победы в этих престижных номинациях являются прямым результатом масштабных инвестиций в развитие и модернизацию сети. С начала 2024 года Beeline Uzbekistan построил или модернизировал более 5 850 базовых станций, значительно повысив скорость и надежность по всей стране. Сегодня наши клиенты потребляют больше интернета, чем когда-либо: в июле 2025 года среднемесячный трафик на одного интернет-пользователя достиг 24 ГБ, увеличившись на 52% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Наши вложения в развитие сети напрямую отражаются на качестве услуг и цифровом опыте пользователей», — сказал Гедиз Сезгин, директор по технологиям и инновациям Beeline Uzbekistan.
«Исследования Opensignal подтверждают наше лидерство в области качества и скорости мобильного интернета. Наша цель – сделать так, чтобы Beeline Uzbekistan оставался быстрой и стабильной сетью в стране, открывая новые возможности для работы, общения и развлечений. Эти достижения являются результатом нашей долгосрочной стратегии инвестирования в инфраструктуру и инновации. Я уверен, что дальнейшее развитие нашей сети даст нашим клиентам еще большую свободу в цифровом мире, позволяя им в полной мере пользоваться преимуществами передовых коммуникационных технологий», - сказал Андрей Пятахин, генеральный директор Beeline Uzbekistan.
________________________________________
О компании Opensignal
Opensignal — ведущая независимая аналитическая компания и признанный мировой стандарт для измерения реального пользовательского опыта, широко уважаемый в телекоммуникационной отрасли. Основанная в 2010 году, компания имеет штаб-квартиры в США, Великобритании, Канаде, Азии с офисами по всему миру. Opensignal анализирует производительность мобильных сетей в более чем 60 странах, охватывая более 120 операторов. Только в 2024 году компания опубликовала более 225 отчетов о мобильных сетях, производительности широкополосного доступа и анализе рынка.