Beeline Uzbekistan 100 nafar o‘qituvchiga sun’iy intellekt va kibergigiyenani o‘zlashtirishda ko‘maklashdi
Toshkent shahridagi davlat va xususiy maktablarning 100 nafar informatika o‘qituvchisi "Neyron tarmoqlar va sun’iy intellektni qo‘llash" hamda "Kiberxavfsizlik va kibergigiyena" dasturlari bo‘yicha malaka oshirish kurslarini yakunladi. Pedagoglar uchun ta’lim dasturi Tashkent International University of Education (TIUE)da Beeline Uzbekistan bilan hamkorlikda amalga oshirildi.
2024-yil dekabr oyida Toshkent shahridagi 77 ta davlat umumta’lim maktabi va 10 ta xususiy maktabdan 100 nafar o‘qituvchi kurslarni muvaffaqiyatli tamomlaganligi to‘g‘risidagi sertifikatlarni qo‘lga kiritdi. O‘qituvchilar uchun ushbu ta’lim dasturida raqamli muhit xavfsizligi, neyron tarmoqlar va sun’iy intellektga alohida e’tibor qaratildi. Murabbiylar sifatida Raqamli texnologiyalar va sun’iy intellektni rivojlantirish ilmiy-tadqiqot instituti hamda "Kiberxavfsizlik" markazi mutaxassislari taklif etildi.
AKT mutaxassislarining milliy zaxirasini yaratish maktabdayoq boshlanishi kerak — bu fikrni hokimiyat, oliy o‘quv yurtlari va mamlakatning yetakchi kompaniyalari vakillari qo‘llab-quvvatlamoqda. TIUE va Beeline Uzbekistan qo‘shma dasturi bo‘yicha ta’lim olayotgan o‘qituvchilar maktab o‘quvchilarini eng zamonaviy texnologiyalarga qiziqtirishlari lozim. 2024-yilda Beeline Academy’da o‘qituvchilar malakasini oshirish dasturi bo‘yicha birinchi diplomlarni Toshkentdan 110 nafar o‘qituvchi oldi. Ular Python dasturlash tilini o‘rganishdi, 3D grafika vositalari va Frontend dasturlash asoslarini o‘zlashtirishdi.
Bugungi kunda texnologiyalar, ayniqsa IT sohasidagi o‘zgarishlar boshqa sohalarga qaraganda ancha tez rivojlanmoqda. O‘quvchilarga haqiqatan ham muhim va zamonaviy bilimlarni berish ularning kelajakdagi muvaffaqiyati uchun zarurdir. Bu jarayonda o‘zgarish va yangiliklardan xabardor bo‘lish juda muhim. Shundagina biz bolalarni O‘zbekistonning rivojlanayotgan sohalarida kasb tanlashga jalb qila olamiz va qo‘llab-quvvatlay olamiz. Tashkilotchilarga ushbu foydali bilimlarni berganlik uchun tashakkur aytaman, - dedi Toshkent shahridagi 17-umumta’lim maktabining informatika va axborot texnologiyalari fani o‘qituvchisi Mahmuda Habibullayeva.
"AI1440 kompaniyamizning rivojlanish strategiyasi, O‘zbekistonning butun raqamli iqtisodiyoti kabi, IT sohasiga yangi g‘oyalar va mazmun olib kirishi kerak bo‘lgan yosh iste’dodli mutaxassislarga asoslangan. Shuning uchun biz bo‘lajak kasbga birinchi qiziqish paydo bo‘ladigan yetakchi oliy o‘quv yurtlari va maktablar bilan hamkorlik qilamiz. Ishonchim komilki, dastur bitiruvchilari nafaqat mamlakatning yangi raqamli elitasini shakllantirishga yordam beradi, balki ularning o‘zlari bizning intellektual elitamizning bir qismiga aylanadi," — dedi Beeline Uzbekistan bosh direktori Andrey Pyataxin.
Beeline Academy 2023-yil oktabr oyida Beeline Uzbekistan va Toshkent xalqaro ta’lim universiteti (TIUE) bilan hamkorlikda tashkil etildi. Akademiya O‘zbekistonning yosh iste’dodlari, o‘qituvchilari va boshqa IT-mutaxassislariga mamlakat iqtisodiyotining turli sohalari uchun kadrlar tayyorlash maqsadida axborot texnologiyalari va kiberxavfsizlik sohasida onlayn va oflayn ta’lim olish imkoniyatini taqdim etadi. 2023-yilda butun mamlakatdan 50 nafar grant tanlovi g‘oliblari kiberxavfsizlik sohasida malaka oshirganlik to‘g‘risidagi birinchi sertifikatlarni olishdi.

100 IT teachers from public and private schools in Tashkent completed advanced training courses on “Applications of Neural Networks and Artificial Intelligence” and “Cybersecurity and Cyber Hygiene.” This educational program for teachers was implemented at the Tashkent International University of Education (TIUE) in partnership with Beeline Uzbekistan.
In December 2024, 100 teachers from 77 public general education schools and 10 private schools in Tashkent were awarded certificates for successfully completing the courses. This educational program for teachers focuses on digital safety, neural networks, and AI. The courses were taught by experts from the Digital technologies and Artificial Intelligence research institute and "Kiberxavfsizlik” cybersecurity сenter.
The creation of a national pool of IT specialists should start in schools, according to representatives from the government, universities, and leading companies in the country. It will be up to teachers undergoing training through the joint program of TIUE and Beeline Uzbekistan to spark students' interest in cutting-edge technologies. In 2024, 110 teachers from Tashkent received their diplomas for completing the professional development program at Beeline Academy. They gained skills in Python programming, mastered 3D graphics tools, and learned the basics of Frontend development.
"The development strategy of our company, AI1440, like that of the entire digital economy of Uzbekistan, is based on young, talented specialists who will bring new ideas and meaning to the IT sector. This is why we collaborate with leading universities and schools, where the first interest in future professions is cultivated. I am confident that the graduates of this program will not only help form a new digital elite in the country – they will become part of our intellectual elite," said Andrey Pyatakhin, CEO of Beeline Uzbekistan.
Beeline Academy was opened in October 2023, based on the collaboration between Beeline Uzbekistan and Tashkent International University of Education (TIUE). The Academy offers young talents, teachers, and other IT professionals in Uzbekistan access to both online and offline training in information technology and cybersecurity, with the aim of preparing a workforce for various sectors of the country's economy. In 2023, the first certificates of professional development in cybersecurity were awarded to 50 grant competition winners from all over the country.