Beeline Uzbekistan 100 nafar o‘qituvchiga sun’iy intellekt va kibergigiyenani o‘zlashtirishda ko‘maklashdi
Toshkent shahridagi davlat va xususiy maktablarning 100 nafar informatika o‘qituvchisi "Neyron tarmoqlar va sun’iy intellektni qo‘llash" hamda "Kiberxavfsizlik va kibergigiyena" dasturlari bo‘yicha malaka oshirish kurslarini yakunladi. Pedagoglar uchun ta’lim dasturi Tashkent International University of Education (TIUE)da Beeline Uzbekistan bilan hamkorlikda amalga oshirildi.
2024-yil dekabr oyida Toshkent shahridagi 77 ta davlat umumta’lim maktabi va 10 ta xususiy maktabdan 100 nafar o‘qituvchi kurslarni muvaffaqiyatli tamomlaganligi to‘g‘risidagi sertifikatlarni qo‘lga kiritdi. O‘qituvchilar uchun ushbu ta’lim dasturida raqamli muhit xavfsizligi, neyron tarmoqlar va sun’iy intellektga alohida e’tibor qaratildi. Murabbiylar sifatida Raqamli texnologiyalar va sun’iy intellektni rivojlantirish ilmiy-tadqiqot instituti hamda "Kiberxavfsizlik" markazi mutaxassislari taklif etildi.
AKT mutaxassislarining milliy zaxirasini yaratish maktabdayoq boshlanishi kerak — bu fikrni hokimiyat, oliy o‘quv yurtlari va mamlakatning yetakchi kompaniyalari vakillari qo‘llab-quvvatlamoqda. TIUE va Beeline Uzbekistan qo‘shma dasturi bo‘yicha ta’lim olayotgan o‘qituvchilar maktab o‘quvchilarini eng zamonaviy texnologiyalarga qiziqtirishlari lozim. 2024-yilda Beeline Academy’da o‘qituvchilar malakasini oshirish dasturi bo‘yicha birinchi diplomlarni Toshkentdan 110 nafar o‘qituvchi oldi. Ular Python dasturlash tilini o‘rganishdi, 3D grafika vositalari va Frontend dasturlash asoslarini o‘zlashtirishdi.
Bugungi kunda texnologiyalar, ayniqsa IT sohasidagi o‘zgarishlar boshqa sohalarga qaraganda ancha tez rivojlanmoqda. O‘quvchilarga haqiqatan ham muhim va zamonaviy bilimlarni berish ularning kelajakdagi muvaffaqiyati uchun zarurdir. Bu jarayonda o‘zgarish va yangiliklardan xabardor bo‘lish juda muhim. Shundagina biz bolalarni O‘zbekistonning rivojlanayotgan sohalarida kasb tanlashga jalb qila olamiz va qo‘llab-quvvatlay olamiz. Tashkilotchilarga ushbu foydali bilimlarni berganlik uchun tashakkur aytaman, - dedi Toshkent shahridagi 17-umumta’lim maktabining informatika va axborot texnologiyalari fani o‘qituvchisi Mahmuda Habibullayeva.
"AI1440 kompaniyamizning rivojlanish strategiyasi, O‘zbekistonning butun raqamli iqtisodiyoti kabi, IT sohasiga yangi g‘oyalar va mazmun olib kirishi kerak bo‘lgan yosh iste’dodli mutaxassislarga asoslangan. Shuning uchun biz bo‘lajak kasbga birinchi qiziqish paydo bo‘ladigan yetakchi oliy o‘quv yurtlari va maktablar bilan hamkorlik qilamiz. Ishonchim komilki, dastur bitiruvchilari nafaqat mamlakatning yangi raqamli elitasini shakllantirishga yordam beradi, balki ularning o‘zlari bizning intellektual elitamizning bir qismiga aylanadi," — dedi Beeline Uzbekistan bosh direktori Andrey Pyataxin.
Beeline Academy 2023-yil oktabr oyida Beeline Uzbekistan va Toshkent xalqaro ta’lim universiteti (TIUE) bilan hamkorlikda tashkil etildi. Akademiya O‘zbekistonning yosh iste’dodlari, o‘qituvchilari va boshqa IT-mutaxassislariga mamlakat iqtisodiyotining turli sohalari uchun kadrlar tayyorlash maqsadida axborot texnologiyalari va kiberxavfsizlik sohasida onlayn va oflayn ta’lim olish imkoniyatini taqdim etadi. 2023-yilda butun mamlakatdan 50 nafar grant tanlovi g‘oliblari kiberxavfsizlik sohasida malaka oshirganlik to‘g‘risidagi birinchi sertifikatlarni olishdi.

Beeline Uzbekistan помог 100 учителям освоить ИИ и кибергигиену
100 учителей информатики из государственных и частных школ Ташкента прошли курсы повышения квалификации по программам «Применение нейросетей и искусственного интеллекта» и «Кибербезопасность и кибергигиена». Образовательная программа для педагогов реализована в Tashkent International University of Education (TIUE) в партнёрстве с Beeline Uzbekistan.
В декабре 2024 года сертификаты об успешном прохождении курсов получили 100 учителей из 77 государственных общеобразовательных и 10 частных школ Ташкента. В этом образовательном потоке для педагогов акцент был сделан на безопасности в цифровой среде, нейросетях и AI. В качестве преподавателей были приглашены эксперты из НИИ развития цифровых технологий и искусственного интеллекта и центра кибербезопасности «Киберхавфсизлик».
Создание национального пула IT-специалистов должно начинаться еще в школе – в этом уверены представители власти, вузов, ведущих компаний страны. Прививать школьникам интерес к новейшим технологиям предстоит педагогам, проходящим обучение по совместной программе TIUE и Beeline Uzbekistan. Первые дипломы по программе повышения для педагогов в Beeline Academy в 2024 получили 110 учителей из Ташкента. Они получили навыки программирования на Python, овладели инструментами 3D-графики и основами Frontend-разработки.
«Хочу поблагодарить организаторов за полезные знания. Пожалуй, сейчас нет другой такой сферы, где технологии эволюционировали бы с такой скоростью, как в IT. Нужно быть в курсе этих изменений, чтобы давать ученикам действительно актуальную информацию, быть для них авторитетом. Только так можно увлечь ребят и помочь им с выбором профессии в отрасли, которая так быстро развивается в Узбекистане», – сказала Анора Мулдабекова, учитель информатики и информационных технологий частной школы "WUNDERKIND" города Ташкента.
«Стратегия развития нашей компании AI1440, как и всей цифровой экономики Узбекистана, основывается на молодых талантливых специалистах, которые должны привнести новые идеи и смыслы в сферу IT. Поэтому мы сотрудничаем с ведущими вузами и со школами, где формируется первый интерес к будущей профессии. Уверен, что выпускники программы помогут не просто сформировать новую цифровую элиту страны – они сами станут частью нашей интеллектуальной элиты», – говорит Андрей Пятахин, генеральный директор Beeline Uzbekistan.
Beeline Academy была открыта в октябре 2023 года на базе и в сотрудничестве компании Beeline Uzbekistan и Tashkent International University of Education (TIUE). Академия предлагает молодым талантам Узбекистана, преподавателям и другим специалистам в области IT доступ к онлайн- и офлайн-обучению в сфере информационных технологий и кибербезопасности с целью подготовки кадров для различных секторов экономики страны. В 2023 году первые свидетельства о повышении квалификации в области кибербезопасности получили 50 победителей грантового конкурса со всей страны.