Beeline Uzbekistan innovatsion g‘oyalar tanlovi – UPiDEA g‘oliblarini e’lon qildi. Butun O‘zbekiston bo‘ylab yuborilgan 100 dan ortiq arizalar orasidan 7 ta eng yaxshi jamoa short-listga kiritildi. Respublika OTMlari talaba va magistrantlari Apple MacBook Pro, MacBook Air va iPad Pro kabi qimmatbaho sovrinlarga ega bo‘lishdi.
Yoshlar o‘rtasida biznes g‘oyalari va loyihalar tanloviga 100 dan ortiq ishtirokchi ariza topshirdi. Jamoalar EdTech, sport, sayyohlik, fintech, ekologiya va raqamli xizmatlar kabi sohalarda innovatsion yechimlarni ishlab chiqib, taklif etishdi. Finalchilarni Beeline Uzbekistan mutaxassislari aniqladi. Loyihalar esa quyidagi mezonlarga javob berishi lozim edi: g‘oyaning yangiligi, amaliy jihatdan amalga oshirilishi, tijorat imkoniyatlari, mijozlar va jamiyatga ko‘rsatishi mumkin bo‘lgan ta’siri, shuningdek, taqdimotning sifati.
"O‘zbekistonda startap madaniyatini rivojlantirish Beeline Uzbekistan uchun strategik muhim yo‘nalishdir. UPiDEA tanlovi biz uchun yoshlarimizning ajoyib salohiyati va iste’dodini ko‘rish uchun noyob imkoniyat bo‘ldi. Ishonchimiz komilki, bunday tashabbuslar O‘zbekistonning innovatsion ekotizimini rivojlantirish va raqamli transformatsiyasiga hissa qo‘shadi", — dedi Beeline Uzbekistan bosh direktori Andrey Pyataxin.
Short-listga quyidagi jamoalar kiritildi:
• SARGUZ — aqlli turizm platformasi;
• Stadion.uz — stadionlarni onlayn bron qilish;
• RenderNet — 3D rendering uchun markazlashtirilmagan bulut platformasi;
• Tokcha — o‘zbek tilidagi kitoblar, podkastlar va audio kontent uchun obuna platformasi;
• BeeJob — yaqin atrofdagi qisqa muddatli ishl topish uchun ilova;
• Zina — texnologiyalar va tikuvchilik sohasidagi ayol tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlash uchun raqamli platforma;
• DoctorLive — shifokorlarni topish, onlayn maslahatlar va farm xizmatlar uchun telemeditsina platformasi.
Kompaniya top-menejmenti va O‘zbekiston IT hamjamiyati rahbari Shavkat Karimovdan iborat hakamlar hay’atiga jamoalar o‘z loyihalarini taqdim etgan yakuniy taqdimot natijalariga ko‘ra, uch nafar g‘olib aniqlandi:
• 1-o‘rinni Stadion.uz loyihasi bilan Abbos Ergashеv egalladi;
• 2-o‘rin Tokcha loyihasi asoschisi Ismoilov Mirodilga nasib etdi;
• 3-o‘rin BeeJob loyihasi muallifi Roman Luninga topshirildi.
Tanlov finali va taqdirlash marosimi School 21 kampusida bo‘lib o‘tdi. Finalchilar Beeline Uzbekistan tomonidan qimmatbaho sovrinlar — Apple MacBook Pro, MacBook Air va iPad Pro noutbuklariga ega bo‘lishdi.
"Beeline Uzbekistan’ga ushbu ajoyib tanlov va yurtimiz yoshlarining qanchalik iste’dodli hamda shijoatli ekanini ko‘rish imkoniyati uchun minnatdorchilik bildiraman. UPiDEA tanlovi loyihalari O‘zbekistonda jasur, ijodkor va qat’iyatli insonlarning yangi avlodi o‘sib kelayotganining isbotidir. Ularga maslahatim — o‘zlariga ishonib, qiyinchiliklarga qaramay, g‘oyalari ustida ishlashni davom ettirsinlar," — deya izoh berdi O‘zbekiston IT Hamjamiyati rahbari Shavkat Karimov.
"Men Hambi ilovasida loyiha haqida bilib oldim, keyin shartlarni ko‘rib chiqdim va futbol maydonchalarini qidirish loyiham bilan ariza topshirdim. Ushbu tanlovda birinchi o‘rinni olishni kutmagan edim, hali ham katta taassurotdaman. UPiDEA — haqiqatan ham adolatli tanlov. Imkoniyatni qo‘ldan boy bermaslik uchun barchaga kompaniya yangiliklarini kuzatib borishni maslahat bermoqchiman," — dedi birinchi o‘rin sohibi Abbos Ergashev.

Beeline Uzbekistan подвел итоги UPiDEA: награждены лучшие инновационные проекты
Beeline Uzbekistan объявил победителей конкурса инновационных идей UPiDEА, в котором принимали участие студенты и аспиранты из вузов Узбекистана. В шорт-лист вошли 7 лучших команд из более чем 100 заявок со всего Узбекистана, а победители получили MacBook Pro, MacBook Air и iPad Pro.
Более ста участников молодежного конкурса перспективных бизнес-идей и проектов подали заявки на участие в UPiDEA. Команды разработали и предложили цифровые решения в таких сферах, как EdTech, спорт, туризм, финтех, экология и digital-сервисы. Финалистов определяли эксперты Beeline Uzbekistan и IT Community, а сами проекты должны были соответствовать строгим критериям: инновационность идеи, практическая реализуемость, коммерческий потенциал, возможный эффект для клиентов и общества, а также качество презентации.
«Развитие стартап-культуры в Узбекистане — стратегически важное направление для Beeline Uzbekistan. Конкурс UPiDEA стал для нас уникальной возможностью увидеть невероятный потенциал и талант нашей молодежи. Мы уверены, что такие инициативы способствуют развитию инновационной экосистемы и цифровой трансформации Узбекистана», — подчеркнул генеральный директор Beeline Uzbekistan Андрей Пятахин.
В шорт-лист вошли команды:
• SARGUZ — платформа для умного туризма;
• Stadion.uz — онлайн-бронирование стадионов;
• RenderNet — децентрализованная облачная платформа для 3D-рендеринга;
• Tokcha — подписочная платформа на узбекском языке для книг, подкастов и аудиоконтента;
• BeeJob — приложение для поиска краткосрочной подработки поблизости;
• Zina — цифровая платформа для поддержки женщин-предпринимателей в сфере технологий и швейного дела;
• DoctorLive — телемедицинская платформа для поиска врачей, онлайн-консультаций и фармуслуг.
По итогам финального питчинга, где команды презентовали свои проекты жюри, были определены три победителя:
• 1 место получил Аббос Эргашев с проектом Stadion.uz;
• 2 место занял Исмоилов Миродил c проектом Tokcha;
• 3 место досталась Роману Лунину с проектом BeeJob.
Финал конкурса и церемония награждения прошли на площадке School 21. Финалисты конкурса получили ценные призы от Beeline Uzbekistan — ноутбуки Apple MacBook Pro, MacBook Air и iPad Pro.
«Благодарю Beeline Uzbekistan за этот замечательный конкурс и возможность увидеть, насколько талантлива и амбициозна молодёжь нашей страны. Проекты конкурса UPiDEA — доказательство того, что в Узбекистане растёт новое поколение смелых, креативных и целеустремлённых людей. А мой им совет — верить в себя, в свои идеи и продолжать работать над ними несмотря ни на что», — прокомментировал Шавкат Каримов, основатель IT Сообщества Узбекистана.
«Я узнал про проект в приложении Hambi, потом посмотрел условия и подал заявку со своим проектом поиска футбольных площадок. Я не ожидал занять первое место в этом конкурсе, до сих пор под большим впечатлением. UPiDEA — действительно честный и справедливый конкурс. Хочу посоветовать всем следить за новостями компании, чтобы не упустить свой шанс» — сказал обладатель первого места Аббос Эргашев.