Beeline Uzbekistan bosh ofisini Toshkentdagi IT Park’ga ko‘chirib, O‘zbekistonning raqamli kelajagiga bo‘lgan sodiqligini yanada mustahkamladi
Dubay va Toshkent, 2025-yil 20-may: VEON Ltd. (Nasdaq: VEON), global raqamli operator ("VEON" va uning sho‘ba korxonalari bilan birga “Guruh”) Beeline Uzbekistan raqamli operatori 2025-yil 20-may kuni Toshkentdagi IT Park'dagi yangi bosh ofisining ochilishini nishonlaganini e’lon qiladi. Beeline Uzbekistan’ning IT Park'dagi yangi bosh ofisi taxminan 2 000 xodimga mo‘ljallangan bo‘lib, ular orasida raqamli xizmatlar jamoasi, VEON AdTech, va Beelab (Beeline Uzbekistan’ning Beepul fintech platformasini ishlab chiquvchi), shuningdek "National Tower Infrastructure" MCHJ minora operatori joylashadi.
IT Park O‘zbekistonning yetakchi texnologiya, raqamli va aloqa kompaniyalarini o‘z ichiga olgan bo‘lib, mamlakatning innovatsion markazi sifatida faoliyat yuritadi. VEON kompaniyasining ofisini ko‘chirilishi uning O‘zbekistonning raqamli kelajagiga sarmoya kiritishga, shuningdek, Markaziy Osiyoda raqamli xizmatlar va sun’iy intellekt mahsulotlarini ishlab chiqish hamda taqdim etishni kengaytirishga bo‘lgan intilishini namoyon etadi. Ofisning ko‘chirilishi VEON kompaniyasining O‘zbekistonning raqamli kelajagiga sodiqligini, shuningdek, Markaziy Osiyoda kengaytirilgan intellektdan foydalangan holda raqamli xizmatlar va mahsulotlarni ishlab chiqish va taqdim etishni kengaytirishga sodiqligini ta'kidlaydi.
O‘zbekiston raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov, VEON bosh direktori Kaan Terziog‘lu va Beeline Uzbekistan bosh direktori Andrey Pyatakhin bilan birga Beeline’ning yangi bosh ofisini tantanali ochilish marosimida ishtirok etdilar.
"Prezidentimizning dadil va uzoqni ko‘zlagan qarashlari tufayli O‘zbekiston tez sur’atlar bilan mintaqaviy raqamli markazga aylanmoqda," — dedi raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov. "‘Raqamli O‘zbekiston – 2030’ strategiyasi orqali biz gullab-yashnayotgan raqamli iqtisodiyot uchun poydevor yaratmoqdamiz — bu fuqarolarimizga kuch beradi, innovatsiyalarni qo‘llab-quvvatlaydi va xalqaro investitsiyalarni jalb etadi. Biz VEON singari bizning qarashlarimizni qo‘llab-quvvatlaydigan va uni uzoq muddatli sarmoyalar, ulkan raqamli yechimlar hamda ilg‘or texnologiyalar orqali ro‘yobga chiqarishga ko‘maklashadigan, shu bilan birga yoshlarimiz uchun ish o‘rinlari yaratadigan hamkorlarni mamnuniyat bilan qarshi olamiz."
"Biz O‘zbekistonda raqamli transformatsiyaga yetakchilik qilishga sodiqmiz — faqat aloqa xizmatlari bilan emas, balki fintech ilovamiz Beepul, superilova Hambi, raqamliko‘ngilochar platformalarimiz Kinom va Riitm, shuningdek VEON AdTech kabi korporativ xizmatlar orqali ham," — dedi VEON bosh direktori Kaan Terziog‘lu. "Bu xizmatlarga bo‘lgan talabning ortib borayotganini, shuningdek, mamlakatda raqamlashtirishni qo‘llab-quvvatlovchi sharoitlarni yaratilishini tartibga soluvchi organlar tomonidan qiziqish ortayotganini ko‘rishdan mamnunmiz. Beeline Uzbekistan’ning IT Park’dagi yangi bosh ofisiga ko‘chishi ushbu ulkan maqsaddagi rolimizni yana bir bor namoyon etadi”, — dedi VEON bosh direktori Kaan Terzio‘g‘li."
" Beeline Uzbekistan moliyaviy xizmatlardan tortib sun’iy intellekt innovatsiyalarigacha bo‘lgan inklyuziv raqamli ekotizimlarni rivojlantirishga intiladi. 2025-yilning birinchi choragida raqamli xizmatlarimizdan har oyda 9,5 million faol foydalanuvchi foydalangan. Ushbu xizmatlarning mijozlarimiz orasida mashhurligi nafaqat mamlakatda raqamlashtirishga sodiqligimizni ko‘rsatadi, balki O‘zbekistonning har bir burchagida texnologiyalarning afzalliklaridan foydalanish imkonini beruvchi innovatsion yechimlarga bo‘lgan umumiy intilishini aks ettiradi. IT Park’dagi yangi shtab-kvartira bilan biz ushbu harakatning markazida ekanligimizdan faxrlanamiz," — dedi Beeline Uzbekistan bosh direktori Andrey Pyatakin.
VEON O‘zbekistonda deyarli 20 yildan buyon investitsiya va innovatsiyalar bilan shug‘ullanib keladi va mamlakatning raqamli kelajagiga chuqur sodiqdir. 2006-yilda bozorga kirganidan beri VEON mamlakatning telekommunikatsiya va raqamli infratuzilmasiga sarmoya kiritdi hamda an’anaviy aloqa xizmatlaridan tashqariga chiqib, DO1440 va AI1440 tashabbuslari orqali ta’sirchan raqamli moliyaviy va sun’iy intellekt texnologiyalarini joriy etmoqda.
VEON haqida
VEON — bu deyarli 160 million mijozga aloqa va raqamli xizmatlar taqdim etuvchi raqamli operator. Kompaniya dunyo aholisining 7 foizidan ortig‘i istiqomat qiluvchi 6 mamlakatda faoliyat yuritadi va texnologiyalarga asoslangan xizmatlar orqali insonlar hayotini yaxshilab, iqtisodiy o‘sishni qo‘llab-quvvatlamoqda. VEON NASDAQ fond birjasida ro‘yxatga olingan bo‘lib, bosh ofisi Dubay shahrida joylashgan. Batafsil ma’lumot uchun: www.veon.com
Ogohlantirish
Ushbu press-relizda AQShning 1933-yildagi Qimmatli qog‘ozlar to‘g‘risidagi qonunining 27A-bo‘limi va 1934-yildagi Fond birjasi to‘g‘risidagi qonunining 21E-bo‘limi (o‘zgartirilgan tahrirlarda) mazmuniga muvofiq “kelajakka doir bayonotlar” keltirilgan. Kelajakka doir bayonotlar tarixiy faktlar emas va ular o‘z mohiyatiga ko‘ra turli xavf va noaniqliklarga ega, ularning ko‘p qismini VEON aniq bashorat qila olmaydi, ayrimlarini esa hatto oldindan ko‘ra olmaydi. Ushbu press-relizdagi tarixiy faktlarga taalluqli bo‘lmagan barcha bayonotlar, shu jumladan VEON strategiyasini amalga oshirishga oid bayonotlar ham, kelajakka doir bayonotlar sifatida qaralishi lozim. Ushbu press-relizda keltirilgan kelajakka doir bayonotlar faqat chiqarilgan sanaga tegishlidir. VEON bunday bayonotlarni keyinchalik yuz beradigan voqealar yoki holatlar, yoki kutilmagan hodisalarni aks ettirish maqsadida, AQShning federal qimmatli qog‘ozlar qonunchiligida talab qilingan hollardan tashqari, jamoatchilikka yangilab e’lon qilish majburiyatini olmaydi.

Beeline Uzbekistan переносит штаб-квартиру в IT Park Ташкента, укрепляя приверженность цифровому будущему Узбекистана
Дубай и Ташкент, 20 мая 2025 года. VEON Ltd. (Nasdaq: VEON), глобальный цифровой оператор (далее — «VEON» и вместе с дочерними компаниями — «Group»), сообщает, что его часть Beeline Uzbekistan 20 мая отметил открытие своей новой штаб-квартиры в IT Park в Ташкенте. В новой штаб-квартире Beeline Uzbekistan, расположенной в IT Park, будут работать около 2000 сотрудников компании, включая отдел цифровых услуг оператора, VEON AdTech, IT-компанию Beelab (разработчик финтех-платформы Beepul от Beeline Uzbekistan), а также оператора вышек National Tower Infrastructure LLC.
IT Park в Ташкенте — это ведущий центр технологий, цифровых решений и телекоммуникаций Узбекистана, структурированный как инновационный хаб страны. Переезд компании подчеркивает приверженность VEON к инвестированию в цифровое будущее Узбекистана, а также расширению разработки и предоставления цифровых сервисов и продуктов с использованием дополненного интеллекта в Центральной Азии.
Министр цифровых технологий Узбекистана Шерзод Шерматов, генеральный директор VEON Group Каан Терзиоглу и генеральный директор Beeline Uzbekistan Андрей Пятахин приняли участие в торжественном открытии новой штаб-квартиры компании в Ташкенте.
«Благодаря стратегическому видению нашего Президента Узбекистан стремительно превращается в региональный цифровой хаб, — отметил Шерзод Шерматов. — В рамках стратегии “Цифровой Узбекистан – 2030” мы закладываем основу для процветающей цифровой экономики, которая расширяет возможности граждан, поддерживает инновации и привлекает глобальные инвестиции. Мы приветствуем партнеров, которые, как и VEON, разделяют наше видение и помогают воплотить его в реальность за счёт долгосрочных инвестиций, амбициозных цифровых решений и передовых технологий, одновременно создавая рабочие места для нашей молодёжи».
«Мы стремимся возглавить цифровую трансформацию Узбекистана не только через развитие связи, но и благодаря цифровым сервисам — таким как наше финтех-приложение Beepul, суперприложение Hambi, цифровые развлекательные платформы Kinom и Riitm, а также корпоративные решения VEON AdTech. Мы рады видеть растущий спрос на эти сервисы, а также заинтересованность со стороны регулирующих органов в создании условий, способствующих цифровизации страны. Переезд Beeline Uzbekistan в IT Park подчёркивает нашу ключевую роль в реализации этой амбициозной стратегии», — прокомментировал Каан Терзиоглу.
«Beeline Uzbekistan стремится развивать инклюзивные цифровые экосистемы — от финансовых сервисов до инноваций в области искусственного интеллекта. В первом квартале 2025 года нашими цифровыми сервисами ежемесячно пользовались 9,5 миллиона активных пользователей. Популярность этих сервисов среди наших клиентов — это не только показатель нашей приверженности цифровизации в стране, но и отражение общего стремления Узбекистана к инновационным решениям, которые позволяют использовать преимущества технологий в каждом уголке страны. С новой штаб-квартирой в IT Park мы гордимся тем, что находимся в самом центре этого движения», — отметил Андрей Пятахин, генеральный директор Beeline Uzbekistan.
С момента выхода на рынок Узбекистана в 2006 году VEON уже почти два десятилетия инвестирует в развитие телекоммуникационной и цифровой инфраструктуры страны. Компания активно развивает не только связь, но и цифровые решения на основе ИИ в рамках стратегий DO1440 и AI1440.
О VEON
VEON — это цифровой оператор, предоставляющий связь и цифровые услуги почти 160 миллионам клиентов. Работая в шести странах, где проживает более 7% населения мира, VEON меняет жизнь людей с помощью услуг, основанных на технологиях, которые расширяют возможности людей и способствуют экономическому росту. Акции VEON котируются на бирже NASDAQ, штаб-квартира находится в Дубае. Для получения дополнительной информации: www.veon.com.
Важно
Данный пресс-релиз содержит «прогнозные заявления», как эта фраза определена в разделе 27А Закона США о ценных бумагах 1933 года с поправками и разделе 21Е Закона США о фондовых биржах 1934 года с поправками. Прогнозные заявления не являются историческими фактами и по своей природе подвержены рискам и неопределённости, многие из которых VEON не может точно предсказать, а некоторые — даже предусмотреть. Все заявления, содержащиеся в данном пресс-релизе и не относящиеся к историческим фактам, следует рассматривать как прогнозные, включая, помимо прочего, заявления, касающиеся реализации стратегии VEON. Прогнозные заявления в этом релизе актуальны только на дату его публикации. VEON не берёт на себя обязательств по публичному обновлению каких-либо прогнозных заявлений, за исключением случаев, предусмотренных федеральным законодательством США о ценных бумагах, с целью отражения событий или обстоятельств, возникших после даты публикации, либо наступления непредвиденных событий.