Beelab ustav kapitalini muddatidan oldin 27 mlrd so‘mga oshirdi
Toshkent, 2025-yil iyun "Beelab" AJ (Beepul fintech xizmati) ustav kapitalini muddatidan oldin 27 milliard so‘mga oshirganini rasman e’lon qildi. Bu qadam Markaziy bankning to‘lov tashkilotlari va moliyaviy xizmatlar uchun 2025-yil 1-iyuldan boshlab minimal kapitalni 20 milliard so‘mga yetkazish talabidan ancha yuqori ko‘rsatkichni tashkil etadi.
Fintech segmentida xizmat ko‘rsatuvchi kompaniyalar uchun kapital miqdorini oshirish, masalan, to‘lovlarni qabul qilish va qayta ishlash, P2P pul o‘tkazmalari, joylarda va transportda to‘lovlarni amalga oshirish kabi xizmatlar bo‘yicha, raqamli tahdidlardan himoyalanish uchun ishonchli platforma yaratish istagi bilan asoslanadi. Bu tahdidlarga firibgarlik, kiberhujumlar va shaxsiy ma’lumotlarning chiqib ketishi kiradi.
"Biz nafaqat tartibga solish talablarini bajardik — biz ulardan ancha oshib ketdik: kapitalni 27 milliard so'mgacha oshirish — bu foydalanuvchilarning xavfsizligi va ishonchiga, iste'molchilar huquqlarini himoya qilishni kuchaytirishga va ularning moliyaviy resurslarini saqlashga investitsiyamiz", - deya Izoh berdi "Beelab" AJ direktori Anatolii Pavlinov.
O‘zbekiston to‘lov tashkilotlarining ustav kapitalini oshirish naqd pulsiz to‘lov tizimlariga bo‘lgan ishonch darajasini oshirish imkonini beradi va respublikada sifatli shaffof fintech xizmatlari sohasini shakllantirishning asosiy sharti hisoblanadi.
Beepul fintech xizmati ("Beelab" AJ) 2025-yilning birinchi choragini daromadning o‘sish sur’ati bo‘yicha rekord bilan yakunladi. Yilning dastlabki uch oyida bu ko‘rsatkich o‘tgan yilning shu davridagi ko‘rsatkichdan uch barobardan ziyod oshdi. Shu bilan birga, faol foydalanuvchilar sonining barqaror o‘sishi kuzatilmoqda - xizmat mahsulotdagi yangilanishlar va auditoriyani kengaytirish bo‘yicha strategik tashabbuslar fonida yuqori talabni ko‘rsatmoqda.
Beepul Agent agentlik platformasi alohida yo‘nalish sifatida rivojlanib, hozirda O‘zbekistonning 12 ta hududini qamrab olgan va 1900 dan ortiq agentlarni o‘z ichiga olgan. Ushbu yechim oflayn nuqtalarda mobil aloqa, internet, kommunal va davlat xizmatlari uchun to‘lovlarni qabul qilishga mo‘ljallangan bo‘lib, nafaqat aholi uchun qulaylik yaratadi, balki yangi ish o‘rinlarini ham ta’minlaydi. Platforma yuqori barqarorlikni namoyish etmoqda va uning ekotizimi kengayishda davom etadi.
Beepul - O‘zbekiston Respublikasidagi 1000 dan ortiq xizmat va servislar uchun to‘lovlarni amalga oshirishda universal yordamchi. Kommunal xizmatlar, mobil aloqa, internet, onlayn xizmatlar uchun to‘lovlar va boshqa imkoniyatlar bitta ilovada va mobil telefon ekraniga bir necha marta teginish orqali amalga oshiriladi. Beepul O‘zbekistondagi barcha aloqa operatorlari mijozlariga kartalar o‘rtasida tezkor pul o‘tkazmalarini, to‘lovlarni boshqarishni va noyob sodiqlik dasturini taqdim etadi: barcha amaliyotlar uchun BEEP-bonuslar hisoblanadi. Beeline Uzbekistan’dan avtomatik to‘lovlar, bonus dasturlari va maxsus takliflardan foydalaning. Beepul bilan qulay, tez va xavfsiz to‘lovlarni amalga oshiring.

Beelab досрочно увеличил уставной капитал до 27 млрд сумов
Ташкент, июнь 2025 г. АО Beelab (финтех сервис Beepul), официально объявляет о досрочном увеличении уставного капитала до 27 млрд сумов. Этот шаг существенно превышает требование Центрального банка Узбекистана к платежным организациям и финансовым сервисам, о необходимости повышения минимального капитала до 20 млрд сум с 1 июля 2025 года.
Увеличение капитала для компаний, оказывающих услуги в финтехсегменте, например, прием и обработка платежей, переводы P2P, оплаты на местах и в транспорте, обосновано стремлением создать надёжную платформу для защиты от цифровых угроз: мошенничества, кибератак и утечки персональных данных.
«Мы не просто выполнили регулятивные требования — мы их значительно превысили: повышение капитала до 27 млрд сум это наша инвестиция в безопасность и доверие пользователей, усиления защиты потребителей и сохранение их финансовых ресурсов», — прокомментировал директор АО “Beelab” Анатолий Павлинов.
Повышение уставного капитала платежных организаций Узбекистана позволит повысить уровень доверия к системам безналичных платежей и является ключевым условием для формирования качественной прозрачной сферы fintech‑услуг в республике.
Финтех-сервис Beepul (АО «Beelab») завершил первый квартал 2025 года с рекордом по темпам роста выручки. За первые три месяца года она более чем втрое превышает показатель за аналогичный период прошлого года. Одновременно наблюдается устойчивый рост числа активных пользователей — сервис демонстрирует высокую востребованность на фоне обновлений в продукте и стратегических инициатив по расширению аудитории.
Отдельным направлением стала агентская платформа Beepul Agent, которая уже охватывает 12 регионов Узбекистана и объединяет более 1900 агентов. Решение предназначено для приёма платежей за мобильную связь, интернет, коммунальные и государственные услуги в офлайн-точках, обеспечивая не только удобство для населения, но и создавая рабочие места. Платформа показывает высокую стабильность, а её экосистема продолжит расширяться.
Beepul — универсальный помощник в оплате более 1000 услуг и сервисов в Республике Узбекистан. Счета за коммунальные услуги, оплата мобильная связь, интернета, онлайн-сервисов и другие возможности в одном приложении и нескольких касаниях экрана мобильного телефона. Beepul предлагает клиентам всех операторов связи Узбекистана мгновенные переводы между картами, управление платежами и уникальную программу лояльности: начисление BEEP-бонусов за все операции. Пользуйтесь автоплатежами, бонусными программами и эксклюзивными предложениями от Beeline Uzbekistan. Оплачивайте удобно, быстро и безопасно с Beepul.