Olmaota shahrida “HR-Brand Central Asia” X yubiley mukofoti g‘oliblarini taqdirlash marosimi bo‘lib o‘tdi. “Beeline Uzbekistan” turli nominatsiyalar bo‘yicha ikkita mukofotni qo‘lga kiritib, mamlakatdagi eng yaxshi ish beruvchilardan biri maqomini yana bir bor tasdiqladi. Raqamli operator O‘zbekistonda ikki marotaba g‘oliblar ro‘yxatiga kiritilgan yagona kompaniya bo‘ldi.
“HR Brand Central Asia” Oʻzbekiston, Qozogʻiston va Qirgʻiziston mutaxassislari uchun HeadHunter tomonidan taʼsis etilgan eng nufuzli mukofotdir. Ish beruvchilar uchta raqobatbardosh nominatsiyalar – “Mintaqa”, “Mamlakat”, “Dunyo” bo‘yicha o‘zaro raqobatlashib, xodimlarni boshqarish va korporativ madaniyat sohasidagi eng yaxshi loyihalarini taqdim etadilar.
O‘zining o‘n yillik faoliyati davomida mukofot HR-jamoalar uchun tom ma’noda “Oskar” maqomiga teng. Ishtirokchilar kompaniyada sog‘lom muhit yaratish, jozibador ish beruvchi imidjini saqlab qolish va yangi iste’dodlarni jalb qilish bo‘yicha joriy tajribalar bilan o‘rtoqlashish imkoniga ega. Bu yil eng faol Qozog‘iston kompaniyalari bo‘ldi – bu mamlakatni mukofotning 39 finalchisidan 29 tasi taqdim etdi. “Beeline Uzbekistan” esa ikki marta g‘oliblar qatoridan joy olgan va barcha ishtirokchilar orasida yagona bo‘lgan uchta nominatsiya bo‘yicha shortlistga kiritilgan.
Kompaniyaning “Mintaqa” nominatsiyasida birinchi o‘rinni “Bee Agile” egalladi – loyiha davomida biznes natijalarini oshirish uchun yuqori samarali Agile-jamoalari yaratilgan.
“Dunyo” nominatsiyasida “Diversity in IT” loyihasi operatorga bronza olib keldi. Uning mazmun-mohiyati qizlarni axborot texnologiyalari olamiga jalb qilish va IT Park bilan birgalikda ularning malakasini oshirishdan iborat.
“Ushbu darajadagi mukofotlar biz to‘g‘ri yo‘nalishda borayotganligimizning qo‘shimcha tasdig‘iga aylanadi. Inson – kompaniyaning asosiy qadriyati, biz uchun har bir xodim uchun qulay shart-sharoit yaratish, ularning rivojlanishiga sarmoya kiritish, ayollar va erkaklar uchun teng imkoniyatlar ochish biz uchun muhim. “Beeline Uzbekistan” sevgi haqida, menimcha, bu bizning muvaffaqiyatimiz siri”, — deya sharhlaydi “Beeline Uzbekistan”ning HR va tashkiliy rivojlanish bo‘yicha direktori Sofiya Gaynutdinova.
“IT sohasida ayollarga nisbatan stereotiplar va noto‘g‘ri qarashlar bugungi kunda ham mavjud. IT Park va “Beeline Uzbekistan” sohadagi gender to‘siqlarini yo‘q qilishga qaror qildi va bu yo‘nalishda ulkan ishlarni amalga oshirdi. Tumaris.Tech loyihasi aynan qizlarning o'z salohiyatini ro‘yobga chiqarish imkoniyati bo‘ldi. Unda ishtirok etish ularga g‘oyalarni muvaffaqiyatli loyihalarga aylantirishga yordam berdi. “Tinchlik” nominatsiyasidagi mukofot biz uchun loyiha muvaffaqiyati va ahamiyatining yana bir tasdig‘i bo‘ldi, – dedi “IT Park Uzbekistan” direktorining ta’limni rivojlantirish bo‘yicha o‘rinbosari Maxliyo Muksinova.

Золото + бронза: Beeline Uzbekistan получил две награды на престижной HR-премии
В Алматы состоялась церемония награждения победителей X юбилейной Премии «HR-Brand Центральная Азия». Beeline Uzbekistan в очередной раз подтвердил статус одного из лучших работодателей страны, получив две награды в разных категориях. Digital-оператор стал единственной компанией Узбекистана, дважды включенной в список победителей.
«HR-бренд Центральная Азия» – самая авторитетная награда для профессионалов Узбекистана, Казахстана и Кыргызстана, учрежденная компанией HeadHunter. Работодатели состязаются в трех конкурсных категориях – «Регион», «Страна», «Мир», представляя свои лучшие проекты в области управления персоналом и корпоративной культурой.
За десять лет своего существования премия получила негласный статус «Оскара» для HR-команд. Участники имеют возможность поделиться актуальными практиками в создании здоровой атмосферы в компании, поддержать имидж привлекательного работодателя и привлечь новые таланты. В этом году наиболее активными стали компании Казахстана – эту страну представляли 29 из 39 финалистов премии. Тем весомее результат Beeline Uzbekistan, который дважды вошел в число победителей и единственный среди всех участников был включен в шорт-лист во всех трех категориях.
Первое место в категории «Регион» компании принес Bee Agile – проект, в ходе которого были построены высокоэффективные Agile-команды для приумножения бизнес-результатов.
Бронза в категории «Мир» оператору досталась за проект Diversity in IT. Его суть – привлечение девушек в мир информационных технологий и максимальная прокачка их навыков совместно с IT Park.
«Награды такого уровня становятся дополнительным подтверждением того, что мы движемся в правильном направлении. Люди – главная ценность компании, нам важно создавать для каждого сотрудника комфортные условия, инвестировать в их развитие, открывать равные возможности для женщин и мужчин. Beeline Uzbekistan – это про любовь, я думаю, именно в этом секрет нашего успеха», – комментирует София Гайнутдинова, директор по работе с персоналом и организационному развитию Beeline Uzbekistan.
«Стереотипы и предрассудки насчёт женщин в сфере IT существуют и по сей день. IT Park и Beeline Uzbekistan решили стереть гендерные рамки в отрасли и проделали колоссальную работу в этом направлении. Проект Tumaris.Tech стал именно той возможностью, с помощью которой девушки смогли реализовать свой потенциал. Участие в нём помогло им воплотить идеи в успешные проекты. Награда в категории «Мир» стала для нас ещё одним подтверждением успешности и важности проекта», - заместитель директора IT Park Uzbekistan по развитию образования Махлиё Муксинова.