Barcha yangiliklarga qaytish
“Beeline Academy” O‘zbekistonning yosh fuqarolariga ham onlayn, ham sirtqi ta’lim platformasidan foydalanish imkoniyatini beradi. Xususiy va davlat tashkilotlari maʼlumotlarini ehtimoliy tahdidlardan ishonchli himoya qilishni taʼminlash uchun kiberxavfsizlik boʻyicha mutaxassislarni tayyorlashga alohida eʼtibor qaratiladi.
Ilk bosqichda Beeline Uzbekistan IT-kasblarini ommalashtirish va O‘zbekiston yoshlarini mamlakat iqtisodiyotini raqamlashtirishda bevosita ishtirok etuvchi sohalarga jalb etishga qaratilgan loyihaga $150 ming sarmoya kiritdi. Universitet bilan hamkorlik yangi ufqlarni ochadi hamda IT-mutaxassislarni tayyorlash tizimi platformasini yaratishga imkon yaratadi.
TIUE — O‘zbekiston Respublikasi iqtisodiyotining real sektori ehtiyojlari uchun axborot texnologiyalari, ta’lim va biznes boshqaruvi yo‘nalishlari uchun oliy ma’lumotli yuqori malakali mutaxassislar tayyorlaydigan O‘zbekistondagi xususiy oliy o‘quv yurtlaridan biri hisoblanadi. Shuningdek, “Beeline Academy” bilan hamkorlikda respublika bo‘ylab iqtidorli yoshlar uchun kurslar va treninglar o‘tkazish maqsadida o‘qituvchilarni tayyorlash rejalashtirilgan.
Nosir Xo‘jaev, TIUE rektori: “Ta’lim sohasi har doim ham mehnat bozorining talablari va yangi texnologiyalarning paydo bo‘lishi bilan mos kelavermaydi. Shu bois raqamli loyihalarni amalga oshirishda va IT sohasida keng tajribaga ega yirik korxonalarning ishtiroki juda muhim. Biz Beeline Uzbekistan’ga universitetimiz negizida shunday ulkan loyihani yaratgani uchun minnatdormiz. Ishonchim komilki, “Beeline Academy” bitiruvchilari axborot texnologiyalari sohasida eng muvaffaqiyatli va katta talabga ega mutaxassislar qatoriga qo‘shiladi”.
Andrzej Malinowski, Beeline Uzbekistan bosh direktori: “Yoshlarga sifatli ta’lim berish va raqamli texnologiyalar sohasida korporativ madaniyatni shakllantirish kompaniyaning digital-operatorga aylanish jarayonida muhim vazifaga aylanadi. Biz o‘z oldimizga EduTech yo‘nalishida ham yetakchi bo‘lishni maqsad qilganmiz. “Beeline Academy” ishga tushirilishi bu yo‘nalishdagi muhim qadamdir. Yangi taʼlim platformasi yosh isteʼdodlarni oʻqitish imkoniyatlarini yaratib, ularga IT, kiberxavfsizlik va sunʼiy intellekt sohasida ilgʻor bilim va koʻnikmalarni egallash imkonini beradi. Shuningdek, kelgusida hamkorlik qilish uchun talabalar orasidan eng iqtidorlilarini izlab, ularga hamkorlik taklifi bilan murojaat qilamiz”.
“Beeline Academy” loyihasining muhim jihati o‘quv xonalarini tayyorlash va jihozlashdan tashqari, o‘quv jarayonining ajralmas qismiga aylanadigan o‘zining interaktiv videostudiyasini yaratishdir. Studiya doirasida talabalar va o‘qituvchilar masofaviy ta’limni takomillashtirish, virtual videodarslarni ishlab chiqish, vebinarlar va videokonferensiyalar o‘tkazish, ta’lim jarayonini yanada qulay va interaktiv qilish uchun yuqori sifatli videokontent yaratishga yordam beradigan ilg‘or texnologiyalardan foydalanish imkoniyatiga ega bo‘ladilar.
Ochilish kunida tarkibiga Beeline Uzbekistan kiruvchi VEON Group bosh direktori Kaan Terzioglu jonli efirda Beeline Akademiyasi talabalariga murojaat qildi: “O‘zbekistondagi ambitsiyalarimiz haqida gapirganimizda, boshidanoq bizning bitta asosiy maqsadimiz bor edi, bu — O‘zbekistonni mintaqaning IT-markaziga aylantirish. Bu sohada iqtidorlarli yoshlarni rivojlantirish mamlakatning global raqamli iqtisodiyotga integratsiyalashuviga yordam beradi. Men bu jarayonning bir qismi ekanligimdan faxrlanaman. Kelajakda sizning vazifangiz ma'lumotlarni qayta ishlash, dasturiy ta'minotlarni yaratish va sun'iy idrokni samarali joriy etish bo‘ladi. Sizlarga “Beeline Academy”da ajoyib tajriba orttirishingizga tilakdoshman va Beeline Akademiyasi biz O‘zbekistonda yaratayotgan merosning bir qismi bo‘lishini istayman”.
“Beeline Academy” loyihasi talabalarning axborot texnologiyalari bo‘yicha universitet o‘quv dasturi doirasidagi darslar bilan bir qatorda so‘nggi amaliy mashg‘ulotlar dasturlariga ham kirish imkoniyatini oshiradi.

3 октября в Ташкенте на базе Tashkent International University of Education (TIUE) состоялось открытие Академии Beeline, которая поможет готовить специалистов в сфере IT для различных секторов экономики Узбекистана.
Beeline Academy предоставит молодым гражданам Узбекистана доступ как к онлайн-обучению, так и к заочной образовательной платформе. Особое внимание будет уделено подготовке специалистов по кибербезопасности, обеспечивающих надежную защиту данных частных и государственных организаций от потенциальных угроз.
На первом этапе компания Beeline Uzbekistan инвестировала $150 тыс. в проект, целью которого является продвижение IT профессий и привлечение узбекистанской молодежи в отрасли, непосредственно задействованные в цифровизации экономики страны. Сотрудничество с университетом открывает новые горизонты и позволяет создать системную платформу для подготовки IT-специалистов.
TIUE — один из частных университетов в Узбекистане, который готовит высококвалифицированных специалистов с высшим образованием для потребностей реального сектора экономики Республики Узбекистан в области информационных технологий, образования и управления бизнесом. В партнерстве с Beeline Academy планируется также подготовка преподавателей для проведения курсов и тренингов для молодых талантов по всей стране.
Носир Ходжаев, Ректор TIUE: «Сфера образования не всегда успевает за потребностями рынка труда и появлением новых технологий. Поэтому очень важно участие крупного бизнеса, обладающего опытом реализации digital-проектов и большой экспертизой в сфере IT. Мы благодарны компании Beeline Uzbekistan за создание такого амбициозного проекта на базе нашего университета. Уверен, что выпускники Beeline Academy пополнят ряды самых успешных и востребованных профессионалов в области информационных технологий».
Анджей Малиновски, CEO Beeline Uzbekistan: «Качественное образование молодежи и создание корпоративной культуры в сфере цифровых технологий являются важными задачами компании в процессе трансформации в digital-оператора. Мы ставим перед собой цель стать лидером также и в EduTech. Запуск Beeline Academy является ключевым этапом в этом направлении. Новая образовательная платформа предоставит возможность обучения молодым талантам, позволяя приобрести передовые знания и навыки в области IT, кибербезопасности и искусственного интеллекта. Мы также будем активно искать и выявлять самых одаренных обучающихся среди студентов для дальнейшего сотрудничества».
Важным аспектом проекта Beeline Academy, кроме подготовки и оснащения аудиторий, является создание собственной интерактивной видеостудии, которая станет неотъемлемой частью образовательного процесса. В рамках студии студенты и преподаватели будут иметь доступ к новейшим технологиям, что поможет в совершенствовании дистанционного обучения, разработке виртуальных видео уроков, проведении вебинаров и видеоконференций, а также создании высококачественного видео контента с целью сделать образовательный процесс более доступным и интерактивным.
В день открытия Каан Терзиоглу, CEO VEON Group, куда входит компания Beeline Uzbekistan, обратился к студентам Beeline Academy в прямом эфире: «С самого начала, когда мы говорили о наших амбициях в Узбекистане, у нас была одна главная цель — сделать Узбекистан IT-центром в этом регионе. Развитие талантов в этой сфере поможет стране в интеграции в мировую цифровую экономику. Я горжусь тем, что участвую в этом процессе. Вашей задачей в будущем станет обработка данных, создание программного обеспечения, эффективное внедрение искусственного интеллекта. Желаю вам получить фантастический опыт и хочу, чтобы Beeline Academy стала частью наследия, которое мы создаем в Узбекистане».
Проект Beeline Academy повысит доступ студентов к новейшим практическим программам обучения наряду с уроками в рамках вузовской учебной программы в сфере информационных технологий.