Beelab Silk Road Finance & Technology Forumini qoʻllab-quvvatlaydi: VEON vakili Ahmet Kayhan Toshkentda soʻzga chiqdi
25 Avgust
Toshkent – 2026-yil 25-avgust: “Raqamli moliyaning keyingi bosqichi tizimning ishonchliligi, barqarorligi va meʼyoriy asoslarini saqlagan holda, kapital va moliyaviy xizmatlarning bozorlar bo‘ylab harakatlanishiga imkon beruvchi, o‘zaro yanada bog‘langan hamda dasturlashtiriladigan moliyaviy infratuzilmani qanday barpo etishimiz bilan belgilanadi”.
Bu fikrni VEON kompaniyasining to‘lovlar va raqamli aktivlar bo‘yicha bosh direktori (Group Chief Payments & Digital Assets Officer) Ahmet Kayhan Toshkentda bo‘lib o‘tgan ilk “Silk Road Finance & Technology Forum”ida so‘zlagan nutqida aytib o‘tdi.
Kayhanning soʻzlariga koʻra, asli telekom sohasi vakili bo‘lgan raqamli operatorlar uchun imkoniyat ularning miqyosi va texnologik infratuzilmasidan foydalanib, anʼanaviy ravishda alohida-alohida ishlab kelgan xizmatlarni bir-biriga bogʻlashda, insonlar va bizneslar tobora oʻzaro bogʻliq boʻlib borayotgan bozorlarda toʻlovlar va boshqa moliyaviy xizmatlar uchun foydalana oladigan platformalar yaratishda yotadi.
Kayhan Oʻzbekiston Markaziy banki, GFTN, Octobank, M2P Fintech, Speedinvest va Markaziy Osiyo Fintech Assotsiatsiyasi vakillari bilan birga Central Asian Expo Uzbekistan (CAEx) bosh sahnasida “Building the Open Ecosystem: Rails, Capital & the Rules That Connect Markets” mavzusidagi panel muhokamasida ishtirok etdi.
Oʻzbekiston Markaziy banki va Global Finance & Technology Network hamkorligida 24–26-avgust kunlari oʻtkazilayotgan forum markaziy banklar, tartibga soluvchi organlar, investitsiya fondlari va texnologiya kompaniyalarini ochiq banking, raqamli aktivlar, chegaralararo toʻlovlar, islom moliyasi, investitsiya va innovatsiyalarni muhokama qilish uchun bir joyga toʻplaydi. Forumning rasmiy homiysi — O‘zbekiston fintex kompaniyasi hamda Beepul to‘lov xizmati ishlab chiquvchisi bo‘lgan Beelab kompaniyasidir.
Kayhanning chiqishi VEON guruhining barcha bozorlaridagi moliyaviy xizmatlar biznesining oʻsib borayotganini aks ettiradi. 2026-yilning ikkinchi choragida moliyaviy xizmatlardan tushgan daromad yillik asosda 48,5 foizga oshib, 151 million AQSh dollariga yetdi – bu VEONʼning raqamli daromadlarining 44 foizini tashkil etadi, guruhning moliyaviy platformalari esa 2026-yil ikkinchi chorak yakuniga koʻra 59 million mijozga xizmat koʻrsatmoqda. VEONʼning portfeli toʻlovlar, elektron hamyonlar, raqamli banking, kreditlash va sugʻurtani qamrab oladi.
VEON har bir bozorda moliyaviy xizmatlarni mahalliy ehtiyojlar va qondirilmagan talab asosida rivojlantirib, mahsulotlarni har bir mamlakat sharoitiga moslashtiradi. Raqamli moliyaviy xizmatlar yanada barqarorlashib borar ekan, mijozlarga jamgʻarish va investitsiya qilish uchun koʻproq imkoniyat beruvchi mahsulotlarda, shuningdek raqamli aktivlarning keyingi avlodi uchun zarur infratuzilmada ham yangi imkoniyatlar ochilmoqda.
Oʻzbekistonda Beepul mamlakatningdaromad boʻyicha toʻrtinchi yirik toʻlov platformasiga aylandi: 2026-yilning ikkinchi choragida daromad 87 milliard soʻmdan oshdi, faol foydalanuvchilar soni esa 1 milliondan ortdi. Qozogʻistonda VEONʼning moliyaviy xizmatlar platformasi 5,3 million mijozga xizmat koʻrsatadi. Pokistonda JazzCash 2026-yil iyungacha boʻlgan oʻn ikki oy ichida 19,6 trillion Pokiston rupiysi (taxminan 70 milliard AQSh dollari) hajmida yalpi tranzaksiya amalga oshirdi. JazzCash, shuningdek, CNBC va Statista tomonidan tuzilgan Worldʼs Top Fintech Companies 2026 reytingida “Toʻlovlar” yoʻnalishi boʻyicha kiritildi. Bangladeshda Banglalink yangi PSP platformasini ishga tushirishga tayyorlanmoqda – tijorat ishga tushirilishi sentyabr oyiga rejalashtirilgan.
Beelab homiyligi moliyaviy bozorlarni bogʻlash va raqamli moliyaning keyingi bosqichiga oʻtish uchun zarur boʻlgan infratuzilma, investitsiya va tartibga solish asoslari boʻyicha mintaqaviy muloqotni qoʻllab-quvvatlaydi.
Beelab — 2018-yil 19-fevralda tashkil etilgan o‘zbek fintech kompaniyasi bo‘lib, Beeline Uzbekistan (VEON Ltd.) telekommunikatsiya operatorining sho‘ba korxonasi hisoblanadi. Kompaniya raqamli moliyaviy mahsulotlarni ishlab chiqish va ularga texnik qo‘llab-quvvatlash ko‘rsatish bilan shug‘ullanadi, jumladan, O‘zbekiston bozoridagi TOP-5 to‘lov ilovasi qatoriga kiruvchi Beepul xizmati uchun texnik qo‘llab-quvvatlashni ta’minlaydi hamda banklar va moliya tashkilotlari bilan faol hamkorlik qiladi.

Beelab выступает спонсором форума Silk Road Finance & Technology Forum, Ахмет Кайхан из VEON Group выступил в Ташкенте
Ташкент, 25 августа 2026 года – «Следующий этап развития цифровых финансов будет определяться тем, насколько успешно мы выстроим более связанную и программируемую финансовую инфраструктуру, позволяющую капиталу и финансовым услугам свободно перемещаться между рынками при сохранении доверия, стабильности и регуляторных основ системы».
Это заявление сделал Ахмет Кайхан, Group Chief Payments & Digital Assets Officer VEON, выступая на первом Silk Road Finance & Technology Forum в Ташкенте.
По словам Кайхана, для цифровых операторов с телеком-корнями возможность заключается в использовании их масштаба и технологической инфраструктуры для объединения сервисов, которые традиционно работали изолированно друг от друга, – создания платформ, которыми люди и бизнес смогут пользоваться для платежей и других финансовых услуг на всё более взаимосвязанных рынках.
Кайхан выступил на главной сцене Central Asian Expo Uzbekistan (CAEx) в рамках панельной дискуссии «Building the Open Ecosystem: Rails, Capital & the Rules That Connect Markets» вместе с представителями Центрального банка Узбекистана, GFTN, Octobank, M2P Fintech, Speedinvest и Central Asian Fintech Association.
Форум, организованный совместно Центральным банком Узбекистана и Global Finance & Technology Network, проходит с 24 по 26 августа и объединяет центральные банки, регуляторов, инвестиционные фонды и технологические компании для обсуждения открытого банкинга, цифровых активов, трансграничных платежей, исламских финансов, инвестиций и инноваций. Официальный спонсор форума — Beelab, узбекская финтех-компания и разработчик платёжного сервиса Beepul.
Выступление Кайхана отражает растущий масштаб финансового бизнеса VEON на всех рынках присутствия группы. Выручка от финансовых услуг во втором квартале 2026 года выросла на 48,5% в годовом выражении, достигнув 151 млн долларов США, что составило 44% цифровой выручки VEON, при этом финансовые платформы группы обслуживали 59 млн клиентов по состоянию на конец второго квартала 2026 года. Портфель VEON охватывает платежи, электронные кошельки, цифровой банкинг, кредитование и страхование.
На каждом из своих рынков VEON развивает финансовые сервисы с учётом местных потребностей и неудовлетворённого спроса, адаптируя продукты под реалии конкретной страны. По мере того как цифровые финансовые услуги становятся всё более зрелыми, открываются возможности и в продуктах, дающих клиентам больше вариантов для накоплений и инвестиций, а также в инфраструктуре для нового поколения цифровых активов.
В Узбекистане Beepul стал четвёртой по величине выручки платёжной платформой страны, превысив во втором квартале 2026 года отметку в 87 млрд сумов и объединив более 1 млн активных пользователей. В Казахстане финансовая платформа VEON обслуживает 5,3 млн клиентов. В Пакистане JazzCash за двенадцать месяцев по июнь 2026 года обработал транзакций на сумму 19,6 трлн пакистанских рупий (около 70 млрд долларов США) в валовом выражении. JazzCash также вошёл в список World's Top Fintech Companies 2026 по версии CNBC и Statista в категории «Платежи». В Бангладеш Banglalink готовится к запуску новой PSP-платформы – коммерческий запуск намечен на сентябрь.
Спонсорство со стороны Beelab поддерживает региональный диалог об инфраструктуре, инвестициях и регуляторных рамках, необходимых для объединения финансовых рынков и перехода к следующему этапу развития цифровых финансов.
O Beelab
Beelab — узбекская финтех-компания, основанная 19 февраля 2018 года, дочернее предприятие оператора Beeline Uzbekistan (VEON Ltd.). Компания занимается разработкой и технической поддержкой цифровых финансовых продуктов, включая сервис Beepul, который входит в ТОП-5 платежных приложений на рынке Узбекистана, и активно сотрудничает с банками и финансовыми организациями.