Besh barobar o‘sish va ma’lumotlar uzatishda rekord: Beeline Uzbekistan tahlilchilari 2025-yilgi mobil internet haqida ma’lumot berishdi
So‘nggi besh yil ichida Beeline Uzbekistan tarmog‘ida haftalik trafik iste’moli 11 barobardan ko‘proqqa oshdi, umumiy trafikning 93% yuqori tezlikdagi 4G tarmog‘i orqali o‘tmoqda, foydalanuvchilar esa an’anaviy qo‘ng‘iroqlar bilan birga tobora ko‘proq messenjerlar va videoxizmatlarni tanlamoqda.
2020-yilda abonentlar haftasiga taxminan 2 ming terabayt ma’lumot yuklab olgan bo‘lsa, bugungi kunda haftalik trafik sarfi 23,6 ming terabaytdan oshib ketdi - bu besh yil avvalgiga nisbatan 11,3 barobar ko‘p. 4G tarmog‘ining umumiy trafikdagi ulushi 2020-yildagi 57,7 foizdan 2025-yilda 93,4 foizgacha ko‘tarildi.
Tarixiy rekord 2025-yil 10-iyulda qayd etildi: Beeline Uzbekistan tarmog‘i 3,98 million gigabayt ma’lumotni "uzatdi". Bu bir vaqtning o‘zida 110 milliondan ortiq futbol o‘yinini 4K sifatida yoki 1,25 milliard filmni HD sifatida tomosha qilish uchun yetarli. Shu bilan birga, kompaniya bunday yuqori yuklamada ham tarmoqning ishonchliligini namoyish etdi.
Internetdan foydalanishning eng yuqori o‘sishi Qoraqalpog‘iston Respublikasida kuzatilmoqda: 2 yil ichida ko‘rsatkich 2 barobardan ziyod oshdi. Bu Beeline Uzbekistanning mamlakatning barcha hududlari tarmog‘ini rivojlantirishga qaratilgan strategiyasi samaradorligini isbotlaydi: 5 yil ichida Qoraqalpog‘istonda baza stansiyalari soni 23 barobardan ko‘proqqa oshdi.
“O‘zbekistonda 4G tarmog‘ida mobil internet iste’molining jadal o‘sishi soha va bizdan, shu jumladan, infratuzilmani rivojlantirish va innovatsiyalarni joriy etish bo‘yicha uzluksiz ishlashni talab qiladi. Bu keng ko‘lamli o‘sish bizning strategiyamizning bevosita natijasidir: tarmoqni nafaqat poytaxtda, balki mamlakatning eng chekka hududlarida ham rivojlantirish. Biz O‘zbekistonning har bir fuqarosi qayerda yashashidan qat’i nazar, tezkor, barqaror va xavfsiz internetdan foydalanish imkoniyatiga ega bo‘lishi uchun harakat qilmoqdamiz”, — deya ta’kidladi Beeline Uzbekistan tijorat direktori Maksim Efremov.
O‘zbekistonda LTE tarmog‘idan tobora ko‘proq odamlar foydalana boshladi: foydalanuvchilar ulushi ikki yil ichida 62,7% dan deyarli 70% ga oshdi. 2023-yildan beri bu foydalanuvchilarning eng katta o‘sishi Buxoroda kuzatildi, uning o‘sish ko‘rsatkichi hatto Toshkentni ham ortda qoldirdi. Bu tarmoqni keng ko‘lamda modernizatsiya qilish va mamlakatning janubi-g‘arbiy qismida yangi baza stansiyalari (BS) ning faol qurilishi natijasidir: so‘nggi 5 yil ichida Buxorodagi BS soni butun mintaqa bo‘ylab 10 baravardan ko‘proqqa oshdi.
Mobil internetdan faol foydalanuvchi smartfon egalari soni ham sezilarli darajada oshdi: eng jadal o‘sish Buxoro, Navoiy va Xorazmda qayd etildi. Bu hududlar so‘nggi 2 yil ichida tezkor internetga ulanish sur’ati bo‘yicha Toshkentni ortda qoldirdi. Shunga qaramay, Toshkent LTE tarmog‘idan foydalanish bo‘yicha ham (95%), smartfon foydalanuvchilari bo‘yicha ham (68,64%) mutlaq yetakchi bo‘lib qolmoqda.

Рост в пять раз и рекорд по передаче данных: аналитики Beeline Uzbekistan рассказали про мобильный интернет в 2025
16 Июля
За последние пять лет еженедельное потребление трафика в сети Beeline Uzbekistan выросло более чем в 11 раз, 93% всего трафика проходит через высокоскоростную сеть 4G, а пользователи всё чаще выбирают мессенджеры и видеосервисы вместе с традиционными звонками.
С 2020 года аналитики Beeline Uzbekistan фиксируют стремительный рост потребления мобильного интернета. Это произошло благодаря активному развитию сети 4G/LTE, внедрению новых digital-сервисов и системным инвестициям в телеком-инфраструктуру. Если в 2020 году абоненты скачивали около 2 тысяч терабайт данных в неделю, то сегодня еженедельное потребление трафика составляет более 23,6 тысяч терабайт — это в 11,3 раза больше, чем пять лет назад. Доля сети 4G в общем объёме трафика выросла с 57,7% в 2020 году до 93,4% в 2025 году.
Исторический рекорд был зафиксирован 10 июля 2025 года: сеть Beeline Uzbekistan «прокачала» 3,98 млн гигабайт данных. Этого достаточно, чтобы посмотреть одновременно почти 110 миллионов футбольных матчей в 4K или 1,25 миллиарда фильмов в HD-качестве. При этом компания продемонстрировала высокую надёжность сети даже при такой нагрузке.
Самый большой рост в потреблении интернета наблюдается в Республике Каракалпакстан: за 2 года показатель увеличился в более чем 2 раза. Это доказывает эффективность стратегии Beeline Uzbekistan, направленной на развитие сети всех регионов страны: за 5 лет количество БС в Каракалпакстане увеличилось в более чем 23 раза.
«Стремительный рост потребления мобильного интернета в Узбекистане, особенно в 4G-сети, требует от отрасли и от нас в том числе непрерывной работы по развитию инфраструктуры и внедрению инноваций. И этот масштабный рост — прямой результат нашей стратегии: развитие сети не только в столице, но и в самых отдалённых регионах страны. Мы инвестируем в технологии, чтобы каждый житель Узбекистана получил доступ к быстрому, стабильному и безопасному интернету — вне зависимости от того, где он живёт»,отметил Максим Ефремов, коммерческий директор Beeline Uzbekistan.
В Узбекистане всё больше людей стали пользоваться сетью LTE: доля пользователей за два года выросла с 62,7% до почти 70%. Самый большой рост пользователей с 2023 года наблюдался в Бухаре, показатель прироста которого обогнали даже Ташкент. Это является результатом масштабной модернизации сети и активному строительству новых базовых станций (БС) на Юго-Западе страны: за последние 5 лет количество БС в Бухаре увеличилось в более чем 10 раз по всему региону.
Существенное увеличение отмечено и среди владельцев смартфонов, активно использующих мобильный интернет: наиболее стремительный рост зафиксирован в Бухаре, Навои и Хорезме: эти регионы обогнали столицу по темпам подключения к скоростному интернету за последние 2 года. Тем не менее, Ташкент остается абсолютным лидером как по использованию сети LTE (95%), как по смартфон-пользователям (68,64%).