Ipoteka Bank OTP Group va Beeline Uzbekistan O'zbekistondagi mijozlar uchun birgalikdagi raqamli va moliyaviy yechimlarni rivojlantirish maqsadida strategik hamkorlik memorandumini imzoladi.
Hamkorlik doirasida operatorning raqamli kanallarida yangi moliyaviy mahsulotlarni ishlab chiqish, hamkorlik tarmog‘i orqali oflayn yechimlarni rivojlantirish, shuningdek, bo‘lib to‘lash, sodiqlik dasturlari va kobrend mahsulotlari bo‘yicha qo‘shma dasturlarni yo‘lga qo‘yish ko‘zda tutilgan.
Hamkorlik pilot loyihalardan boshlanib, keyinchalik kengaytirib borishgacha bo‘lgan bosqichlarda amalga oshiriladi. Bunda kredit va regulyatorlik risklari bank zimmasida bo‘ladi, yechimlarni ishga tushirish esa texnik jihatdan va foydalanuvchilarning tayyorgarligini hisobga olgan holda amalga oshiriladi.
«Biz uchun iqtisodiyot va odamlar hayot sifati uchun uzoq muddatli ahamiyatga ega bo‘lgan loyihalarni qo‘llab-quvvatlash muhimdir. Moliya va telekommunikatsiya infratuzilmalarining rivojlanishi mamlakatning raqamli transformatsiyasi, zamonaviy xizmatlarning ommalashuvi hamda ishbilarmonlik faolligining o‘sishi bilan bevosita bog‘liq. Biz qo‘shma strategik tashabbuslarni amalga oshirishda Beeline Uzbekistan’ning hamkori ekanimizdan mamnunmiz», — deb ta’kidladi Ipoteka Bank OTP Group Boshqaruvi raisi Sandro Rtveladze.
«Ipoteka Bank OTP Group bilan hamkorlik Beeline Uzbekistan’ga raqamli xizmatlar ekotizimini kengaytirishga hamda mijozlarga o‘zlari uchun qulay kanallarda yangi moliyaviy vositalarni taklif etishga imkon beradi. Biz «O‘zbekiston–2030» strategiyasiga muvofiq, foydalanuvchilar uchun qiymatni oshirish va hududlarda raqamli xizmatlarni rivojlantirish yo‘lida telekom va fintex-yechimlarni integratsiya qilishda katta salohiyatni ko‘rmoqdamiz», — dedi Beeline Uzbekistan bosh direktori Yevgeniy Nastradin.
Imzolangan memorandum kelgusida qo‘shma loyihalarni yanada puxta ishlab chiqish uchun asos bo‘lib xizmat qiladi. Hamkorlikning yakuniy shartlari alohida yuridik majburiyat yuklaydigan kelishuvlar doirasida belgilanadi.
Ipoteka Bank OTP Group haqida
Ipoteka Bank 2023-yildan buyon OTP Group xalqaro bank guruhining tarkibiga kiradi. Guruhga qo‘shilgach, bank ixtisoslashtirilgan ipoteka muassasasidan rivojlangan raqamli va korporativ infratuzilmaga ega universal bankka aylanib, keng ko‘lamli transformatsiyani boshdan kechirmoqda.
Ipoteka Bank OTP Group 2026-yilning birinchi choragida barqaror o‘sishni namoyon etdi: sof foyda o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 32,9% ga oshib, 579,2 mlrd so‘mni tashkil qildi. Jami aktivlar 55,79 trln so‘mga, kapital 9,37 trln so‘mga yetdi, kapital rentabelligi esa 25,9% ni tashkil etdi. Bankning oylik faol raqamli foydalanuvchilari soni 584,7 mingtaga yetdi.

Beeline Uzbekistan и Ipoteka Bank OTP Group подписали меморандум о стратегическом партнёрстве
Ipoteka Bank OTP Group и Beeline Uzbekistan подписали меморандум о стратегическом партнёрстве, направленный на развитие совместных цифровых и финансовых решений для клиентов в Узбекистане.
Сотрудничество предполагает проработку новых финансовых продуктов в цифровых каналах оператора, развитие офлайн-решений через партнёрскую сеть, а также запуск совместных программ рассрочки, лояльности и кобрендовых продуктов.
Партнёрство будет реализовываться поэтапно: от пилотных проектов до последующего масштабирования. При этом кредитные и регуляторные риски будут находиться на стороне банка, а запуск решений будет осуществляться с учётом технической и пользовательской готовности.
«Для нас важно поддерживать проекты, которые имеют долгосрочное значение для экономики и качества жизни людей. Развитие финансовой и телекоммуникационной инфраструктуры напрямую связано с цифровой трансформацией страны, доступностью современных сервисов и ростом бизнес-активности. Мы рады выступить партнёром Beeline Uzbekistan в реализации совместных стратегических инициатив», — отметил Сандро Ртвеладзе, Председатель Правления Ipoteka Bank OTP Group.
«Сотрудничество с Ipoteka Bank OTP Group позволит Beeline Uzbekistan расширить экосистему цифровых сервисов и предложить клиентам новые финансовые инструменты в привычных каналах. Мы видим значительный потенциал в интеграции телеком- и финтех-решений для повышения пользовательской ценности и развития цифровых сервисов в регионах в соответствии со стратегией «Узбекистан–2030», — отметил Евгений Настрадин, генеральный директор Beeline Uzbekistan.
Подписанный меморандум станет основой для дальнейшей проработки совместных проектов. Окончательные условия сотрудничества будут определены в рамках отдельных юридически обязывающих соглашений.
О Ipoteka Bank OTP Group
Ipoteka Bank входит в состав международной банковской группы OTP Group с 2023 года. После присоединения к группе банк проходит масштабную трансформацию — от специализированного ипотечного учреждения к универсальному банку с развитой цифровой и корпоративной инфраструктурой.
В I квартале 2026 года Ipoteka Bank OTP Group показал устойчивый рост: чистая прибыль составила 579,2 млрд сумов с ростом на 32,9% год к году, совокупные активы достигли 55,79 трлн сумов, капитал — 9,37 трлн сумов, а рентабельность капитала составила 25,9%. Количество ежемесячных активных цифровых пользователей банка достигло 584,7 тыс.