Ipoteka Bank OTP Group va Beeline Uzbekistan O'zbekistondagi mijozlar uchun birgalikdagi raqamli va moliyaviy yechimlarni rivojlantirish maqsadida strategik hamkorlik memorandumini imzoladi.
Hamkorlik doirasida operatorning raqamli kanallarida yangi moliyaviy mahsulotlarni ishlab chiqish, hamkorlik tarmog‘i orqali oflayn yechimlarni rivojlantirish, shuningdek, bo‘lib to‘lash, sodiqlik dasturlari va kobrend mahsulotlari bo‘yicha qo‘shma dasturlarni yo‘lga qo‘yish ko‘zda tutilgan.
Hamkorlik pilot loyihalardan boshlanib, keyinchalik kengaytirib borishgacha bo‘lgan bosqichlarda amalga oshiriladi. Bunda kredit va regulyatorlik risklari bank zimmasida bo‘ladi, yechimlarni ishga tushirish esa texnik jihatdan va foydalanuvchilarning tayyorgarligini hisobga olgan holda amalga oshiriladi.
«Biz uchun iqtisodiyot va odamlar hayot sifati uchun uzoq muddatli ahamiyatga ega bo‘lgan loyihalarni qo‘llab-quvvatlash muhimdir. Moliya va telekommunikatsiya infratuzilmalarining rivojlanishi mamlakatning raqamli transformatsiyasi, zamonaviy xizmatlarning ommalashuvi hamda ishbilarmonlik faolligining o‘sishi bilan bevosita bog‘liq. Biz qo‘shma strategik tashabbuslarni amalga oshirishda Beeline Uzbekistan’ning hamkori ekanimizdan mamnunmiz», — deb ta’kidladi Ipoteka Bank OTP Group Boshqaruvi raisi Sandro Rtveladze.
«Ipoteka Bank OTP Group bilan hamkorlik Beeline Uzbekistan’ga raqamli xizmatlar ekotizimini kengaytirishga hamda mijozlarga o‘zlari uchun qulay kanallarda yangi moliyaviy vositalarni taklif etishga imkon beradi. Biz «O‘zbekiston–2030» strategiyasiga muvofiq, foydalanuvchilar uchun qiymatni oshirish va hududlarda raqamli xizmatlarni rivojlantirish yo‘lida telekom va fintex-yechimlarni integratsiya qilishda katta salohiyatni ko‘rmoqdamiz», — dedi Beeline Uzbekistan bosh direktori Yevgeniy Nastradin.
Imzolangan memorandum kelgusida qo‘shma loyihalarni yanada puxta ishlab chiqish uchun asos bo‘lib xizmat qiladi. Hamkorlikning yakuniy shartlari alohida yuridik majburiyat yuklaydigan kelishuvlar doirasida belgilanadi.
Ipoteka Bank OTP Group haqida
Ipoteka Bank 2023-yildan buyon OTP Group xalqaro bank guruhining tarkibiga kiradi. Guruhga qo‘shilgach, bank ixtisoslashtirilgan ipoteka muassasasidan rivojlangan raqamli va korporativ infratuzilmaga ega universal bankka aylanib, keng ko‘lamli transformatsiyani boshdan kechirmoqda.
Ipoteka Bank OTP Group 2026-yilning birinchi choragida barqaror o‘sishni namoyon etdi: sof foyda o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 32,9% ga oshib, 579,2 mlrd so‘mni tashkil qildi. Jami aktivlar 55,79 trln so‘mga, kapital 9,37 trln so‘mga yetdi, kapital rentabelligi esa 25,9% ni tashkil etdi. Bankning oylik faol raqamli foydalanuvchilari soni 584,7 mingtaga yetdi.

Beeline Uzbekistan and Ipoteka Bank OTP Group signed a memorandum of strategic partnership
Ipoteka Bank OTP Group and Beeline Uzbekistan signed a memorandum of strategic partnership aimed at developing joint digital and financial solutions for customers in Uzbekistan.
The cooperation involves the development of new financial products in the operator's digital channels, the development of offline solutions through the partner network, as well as the launch of joint installment programs, loyalty, and co-branded products.
The partnership will be implemented in stages: from pilot projects to subsequent scaling. At the same time, credit and regulatory risks will be on the side of the bank, and the launch of solutions will be conducted, considering technical and user readiness.
"It is important for us to support projects that are of long-term importance for the economy and the quality of life of people. The development of financial and telecommunications infrastructure is related to the digital transformation of the country, the availability of modern services and the growth of business activity. We are pleased to partner with Beeline Uzbekistan in the implementation of joint strategic initiatives," said Sandro Rtveladze, Chairman of the Board of Ipoteka Bank OTP Group.
"Cooperation with Ipoteka Bank OTP Group will allow Beeline Uzbekistan to expand the ecosystem of digital services and offer customers new financial instruments in familiar channels. We see significant potential in the integration of telecom and fintech solutions to increase user value and develop digital services in the regions in accordance with the Uzbekistan-2030 strategy," said Yevgeniy Nastradin, CEO of Beeline Uzbekistan.
The signed memorandum will become the basis for further development of joint projects. The final terms of cooperation will be determined within the framework of separate legally binding agreements.
About Ipoteka Bank OTP Group
Ipoteka Bank has been part of the international banking group OTP Group since 2023. After joining the group, the bank undergoes a large-scale transformation - from a specialized mortgage institution to a universal bank with a developed digital and corporate infrastructure.
In the first quarter of 2026, Ipoteka Bank OTP Group showed steady growth: net profit amounted to 579.2 billion soums, up 32.9% year-on-year; total assets reached 55.79 trillion soums; capital reached 9.37 trillion soums; and return on equity amounted to 25.9%. The bank's MAU (monthly active digital users) reached 584.7 thousand.