Beeline Uzbekistan butun mamlakat bo‘ylab 4G tarmog‘ini kengaytirdi
Beeline Uzbekistan butun mamlakat bo'ylab tarmoq qamrovini kengaytirdi. Yil boshidan buyon raqamli operator tomonidan 150 ga yaqin baza stansiyalari ishga tushirilib, abonentlarga yuqori tezlikdagi mobil internet va uning asosidagi xizmatlardan foydalanish imkoniyati yaratildi.
Respublika poytaxti yangi baza stansiyalari soni bo‘yicha rekordchiga aylandi – 2022-yilning birinchi choragida bu yerda 50 ga yaqin qo‘shimcha “Beeline” stansiyalari qurildi. Ikkinchi oʻrinda Fargʻona viloyati boʻlib, u yerda 30 dan sal kamroq toʻrtinchi avlod baza stansiyalari paydo boʻlgan. Uchinchi o‘rinni Andijon va Toshkent viloyatlari bo‘lishdi, ularning har biri 15 tadan stansiya ishga tushirdi.
Tarmoqni kengaytirish nafaqat ushbu hududlarda amalga oshirildi. Zamonaviy raqamli xizmatlar mamlakatimizning barcha aholisi uchun mavjud bo‘lishiga ishonch hosil qilgan holda, Beeline Uzbekistan istisnosiz barcha hududlarda “yuqori tezlik” standartidagi baza stansiyalarini qurmoqda.
“Yangi uchirmalarning statistik ma’lumotlari mamlakat hududlaridagi aholi zichligi bilan izohlanadi. Demak, Toshkent nafaqat O‘zbekiston, balki butun Markaziy Osiyodagi eng yirik shahar bo‘lib, bu yerda 2,7 milliondan ortiq aholi istiqomat qiladi. Buning ajablanarli joyi yo'q, poytaxt barcha yangi BSlarning uchdan bir qismini tashkil etdi. Biroq, biz 4G Internetni har bir mijozga taqdim etishni rejalashtirmoqdamiz. Rivojlanish davom etmoqda! – deydi Beeline Uzbekistan texnik direktori Mahmudjon Nodirov.
Tarmoq qamrovi hududining sezilarli darajada kengayishi tufayli tobora ko‘proq mamlakat aholisi maʼlumot olish uchun smartfonlar orqali davlat saytlariga kirishlari, videolarni yuklab olmasdan onlayn tomosha qilishlari, qulay naqd pulsiz to‘lovlar uchun FinTech xizmatlaridan foydalanishlari kabi Beeline‘ning raqamli xizmatlaridan foydalanishlari mumkin.

Beeline Uzbekistan расширил сеть 4G по всей стране
Beeline Uzbekistan расширил покрытие сети по всей стране. С начала года цифровой оператор ввел в эксплуатацию порядка 150 базовых станций (БС), обеспечивающих абонентам доступ к скоростному мобильному интернету и услугам на его основе.
Рекордсменом по числу новых базовых станций стала столица республики – здесь в первом квартале 2022 года построено около 50 дополнительных площадок Beeline. На втором месте – Ферганская область, где появилось немногим менее 30 БС четвертого поколения. Третье место разделили Андижанская и Ташкентская области, в каждой из которых запущено почти по 15 станций.
Расширение сети велось не только на этих территориях. Заботясь о том, чтобы современные цифровые услуги были доступны всем жителям страны, Beeline Uzbekistan строит базовые станции «скоростного» стандарта во всех регионах без исключения.
«Статистика новых запусков объясняется плотностью населения в регионах страны. Так, Ташкент является крупнейшим городом не только в Узбекистане, но и во всей Средней Азии, здесь живут более 2,7 млн человек. Неудивительно, что на столицу пришлась треть всех новых БС. Однако мы планируем сделать 4G-интернет доступным каждому клиенту. Развитие продолжается!» – говорит технический директор Beeline Uzbekistan Махмуджон Нодыров.
Благодаря существенному расширению зоны покрытия сети все больше жителей страны могут пользоваться цифровыми сервисами от Beeline: выходить со смартфонов для получения информации на государственные сайты, смотреть видео онлайн без скачивания, использовать FinTech-сервисы для удобных безналичных расчетов.