Amerika Savdo Palatasi (AmCham) USAID bilan hamkorlikda Future Growth Initiative (FGI) loyihasi doirasida va Beeline Uzbekistan ko‘magida Markaziy Osiyodagi yosh qizlar uchun noyob mentorlik dasturini ishga tushirdi. Ushbu dastur turli universitetlarning 2-4 kurs talaba qizlarning kasbiy va shaxsiy ko‘nikmalarini rivojlantirishga qaratilgan.
Dasturda ishtirok etish uchun 10 ta universitetdan talaba qizlardan 81 ta ariza kelib tushgan bo‘lib, ulardan 32 nafari saralash bosqichidan muvaffaqiyatli o‘tib, ishtirokchilar qatoriga kiritildi. 6 oy davomida ular AQSh, Buyuk Britaniya, Hindiston, Turkiya, BAA, O‘zbekiston, Qozog‘iston va Qirg‘izistonlik C-Level boshqaruvchilari, akademik hamjamiyat va biznes vakillaridan iborat 20 nafar mentorlar murabbiylik qilishadi va ta’lim berishadi.
Dastur 5-10 ta shaxsiy sessiya, yetakchi mutaxassislar ishtirokida turli koʻnikmalarni rivojlantirish boʻyicha 6 ta guruh maʼruzalari hamda yirik xalqaro va mahalliy kompaniyalarga, jumladan, Beeline Uzbekistan’ga 6 ta tashrifni oʻz ichiga oladi. Ushbu tashriflar ishtirokchilarga ilg‘or tajribalarni ko‘rish va o‘zlarining kasbiy rivojlanishi uchun ilhom olish imkonini beradi.
Alohida e'tibor “vorkshop”larga qaratiladi, ulardan 8 tasini AmCham mehnat resurslari qo‘mitasi raisi va Beeline Uzbekistan Chief People Officer Sofiya Gaynutdinova, shuningdek kadrlarni tayyorlash va iste'dodlarni rivojlantirish bo‘limi boshlig‘i Janna Xaydarova olib borishadi. Ularning hissasi qizlarga shaxsiy brend yaratish, taqdimotlar tayyorlash, maqsadlarni belgilash, notiqlik mahorati va muvaffaqiyatli karyera uchun zarur bo‘lgan boshqa ko‘p narsalar bo‘yicha qimmatli bilim olishga yordam beradi.
“Beeline Uzbekistan’da biz yosh avlod rivojiga kiritilgan sarmoyalar — mamlakatimiz kelajagiga kiritilgan sarmoya, deb hisoblaymiz. Shuning uchun biz qizlarga tajribali murabbiylardan ilm olish, o‘z ko‘nikmalarini rivojlantirishga imkon beruvchi mentorlik dasturini qo‘llab-quvvatlashdan juda mamnunmiz. Ishonchimiz komilki, ushbu iqtidorli ishtirokchi qizlar mamlakatimiz rivojiga salmoqli hissa qo‘sha olishadi”, — deya ulashadi Beeline Uzbekistan xodimlarni boshqarish, tashkiliy rivojlanish va ma’muriy qo‘llab-quvvatlash bo‘limi direktori Sofiya Gaynutdinova.

Beeline Uzbekistan поддержал уникальную программу наставничества Американской торговой палаты в Центральной Азии
Американская торговая палата (AmCham) в сотрудничестве с USAID в рамках проекта Future Growth Initiative (FGI) и при поддержке Beeline Uzbekistan запустила уникальную программу наставничества для молодых девушек в Центральной Азии. Эта программа направлена на развитие профессиональных и личностных навыков студенток 2-4 курсов из различных университетов.
На участие в программе поступила 81 заявка от студенток 10 университетов, и 32 из них, успешно пройдя отбор, были включены в число участниц. На протяжении 6 месяцев они будут проходить обучение и получать наставничество от 20 менторов, среди которых представители C-Level руководства, академического сообщества и бизнеса из США, Великобритании, Индии, Турции, ОАЭ, Узбекистана, Казахстана и Кыргызстана.
Программа включает 5-10 личных сессий, 6 групповых лекций по развитию различных навыков с ведущими профессионалами и 6 визитов на крупные международные и местные компании, включая Beeline Uzbekistan. Эти визиты позволят участницам увидеть лучшие практики и получить вдохновение для собственного профессионального роста.
Особое внимание уделяется воркшопам, 8 из которых будут вести Председатель Комитета по трудовым ресурсам AmCham и Chief People Officer Beeline Uzbekistan София Гайнутдинова, а также начальник отдела по обучению и развитию талантов Жанна Хайдарова. Их вклад помогает девушкам получить ценные знания по построению личного бренда, подготовки презентаций, постановки целей, навыки по публичным выступлениям, и многое другое, необходимое для успешной карьеры.
«В Beeline Uzbekistan мы верим, что инвестиции в развитие молодого поколения — это инвестиции в будущее нашей страны. Поэтому мы очень рады поддержать программу наставничества, которая дает девушкам возможность учиться у опытных менторов, развивать свои навыки и строить успешную карьеру. Мы убеждены, что эти талантливые участницы внесут значительный вклад в развитие нашей страны», — поделилась София Гайнутдинова, Директор по управлению персоналом, организационному развитию и административной поддержке Beeline Uzbekistan.