O'zbekiston – 2022-yil 7 may VEON Ltd. (NASDAQ: VEON, Euronext Amsterdam: VEON) mobil aloqa va xizmatlar koʻrsatuvchi global raqamli operator Oʻzbekiston hukumatiga mamlakatning Jahon savdo tashkilotiga (JST) aʼzo boʻlishida konsultatsiya qilish va raqamlashtirish xizmatlarini koʻrsatishini maʼlum qildi.
O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirining birinchi o‘rinbosari Laziz Qudratov bilan uchrashuvda VEON bosh ijrochi direktori Kaan Terzioglu xalqaro telekommunikatsiya xoldingining O‘zbekistonni raqamlashtirishga ko‘maklashish majburiyatini tasdiqladi. Dunyoning 9 ta davlatida faoliyat yurituvchi va 220 ga yaqin abonentga xizmat ko‘rsatuvchi VEON Group 2006-yildan buyon o‘zining Beeline operatsion kompaniyasi orqali O‘zbekistonda faoliyat yuritib kelmoqda. Mamlakatning yetakchi raqamli operatori Beeline Uzbekistan “Raqamli O‘zbekiston-2030” dasturini amalga oshirishda faol ishtirok etadi va kelgusi besh yil ichida mamlakat iqtisodiyotiga sarmoya kiritishni $250 millionga oshirish niyatida.
O‘zbekistonning JSTga ariza topshirish muvaffaqiyatiga Markaziy Osiyodagi texnologik yetakchilardan biriga aylanishga intilayotgan respublika iqtisodiyotini raqamlashtirish ta’sir ko‘rsatadi.
“Jahon hamjamiyati uchun nafaqat iqtisodiyotning umumiy holati, balki O‘zbekistonda texnologiyaning rivojlanish darajasi ham muhimdir. VEON sho‘ba korxonasi bo‘lmish “Beeline Uzbekistan” infratuzilmasini yanada qurishga sarmoya kiritib, biz butun mamlakat aholisi va biznes uchun raqamli xizmatlardan foydalanish imkoniyatini yaratishga intilamiz. Ishonchim komilki, bu JSTga aʼzolik masalasini muhokama qilishda qoʻshimcha afzallik boʻladi”, - dedi Kaan Terzioglu.

VEON инвестирует в ускорение цифровизации Узбекистана
Узбекистан – 7 мая 2022 г. VEON Ltd. (NASDAQ: VEON, Euronext Amsterdam: VEON), глобальный цифровой оператор, предоставляющий мобильную связь и услуги, объявил о том, что будет консультировать и предоставлять услуги по цифровизации правительству Узбекистана в процессе вступления страны во Всемирную торговую организацию (ВТО).
На встрече с первым заместителем министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Лазизом Кудратовым главный исполнительный директор VEON Каан Терзиоглу подтвердил приверженность международного телекоммуникационного холдинга содействию цифровизации Узбекистана. Группа VEON, работающая в 9 странах и обслуживающая около 220 абонентов, ведет деятельность в Узбекистане через свою операционную компанию Beeline с 2006 года. Beeline Uzbekistan, ведущий цифровой оператор страны, будет активно участвовать в реализации программы «Цифровой Узбекистан-2030» и в течение ближайших пяти лет намерен увеличить объем инвестиций в экономику страны на $250 млн.
На успех заявки Узбекистана в ВТО будет влиять цифровизация экономики республики, которая стремится стать одним из технологических лидеров в Центральной Азии.
«Для всемирного сообщества важно не только общее состояние экономики, но и уровень развития технологий в Узбекистане. Инвестируя в дальнейшее строительство инфраструктуры дочерней компании VEON – Beeline Uzbekistan, – мы стремимся сделать цифровые услуги доступными жителям и бизнесу на всей территории республики. Уверен, это станет дополнительным преимуществом при обсуждении членства в ВТО», – отметил Каан Терзиоглу.